Работа, CV-та, HR-и, съвети - 75

  • 37 684
  • 874
  •   1
Отговори
# 795
  • Мнения: 6 909
На мен би ми било неприятно някой да ми рови в бюрото и компютъра даже и на работа. Да не се лъжем, че ровичкането винаги е служебно и защото трябва нещо, нали... Има всякакви случаи, включително и ровене там, където нищо не си оставял и нищо нямаш за търсене. На мен ми се случи, ами, почувствах се доста тъпо. Не съм си заключвала шкафовете и чекмеджетата, защото не очаквах, че големи хора могат да ровят, за да търсят клюки и информация, която не че е тайна, но и не ги касаеше пряко. Та, не, бюрото и компютърът не са лични неща в смисъла на личната ми дамска чанта и джобове на палтото, но не са и публично достояние.

# 796
  • София
  • Мнения: 17 895
Аз си заключвам, оставям само чаша,  в която се надявам никой да не плюе, както и джобове.

# 797
  • Мнения: 9 003
ние ще раборим вече с общи бюра + хоум офис, последици от освобождаване на една цяла сграда заради Ковид.
Вече и чаша няма да може да се сложи.

# 798
  • Мнения: 29 915
Разбира се, че са лични, докато работиш с тях. Да, телефонът, компютърът, бюрото и столът са служебни, но не желая някой да ми рови в тях, докато аз ги ползвам. Ако напусна и ги върна, нека следващият си рови, колкото иска в тях. Неслучайно имаме лични профили и пароли за достъп до електронните устройства.
И да, държа лични неща - снимки някакви, музика, телефонни контакти.

# 799
  • Мнения: 9 003
акаунтът ти да, личен е, но компютъра не е, по всяко време фирмата може да ти вземе компютъра, да ти го смени и т н.

# 800
  • Мнения: 29 915
Да, може, но, докато работиш с него, той е твой.
На нас даже изрично са ни предоставили по едно лично пространство, до което имаме достъп само ние през личните акаунти. И ни е казано, че са си за лични неща - снимки, файлове, каквото си искаме...

# 801
  • Мнения: 8 972
При нас на компютрите и телефоните си пише, че са собственост на компанията и са деактивирани функции като добавяне на личен акаунт, отваряне на лична поща и т.н.
Но имаме и задължения да си заключваме компютъра, ако отидем за кафе и достъпът е само с лична парола. Няма как някой да ми седне на компютъра и да рови.

Но незаменими хора няма. А такива, които се бият в гърдите, че фирмата ще рухне без тях са в голяма заблуда. После остават изненадани, че при напускане тя продължава да съществува, че даже и се развива. Да, има служители, които са много ценни и вършат много работа, но в крайна сметка ще наемеш 2-ма на тяхно място и нещата ще потръгнат. За мен няма по-отвратително нещо да криеш знания от колегите си. Бих разбрала донякъде, ако средата е много токсична, но тогава следва да бъде повдигнат въпроса като си такъв експерт, какво правиш там?

# 802
  • Мнения: 2 969
акаунтът ти да, личен е, но компютъра не е, по всяко време фирмата може да ти вземе компютъра, да ти го смени и т н.

Това да, но ако го счупиш или изгубиш ти си носиш отговорност, не  колегата. В този смисъл това са вещи на компанията за лично ползване.
Но ако ти нямаш против кой да е да ти рови из лптопа, това си е твое право, всеки има гледна точка.

# 803
  • София
  • Мнения: 38 905
Не държа лични неща на компа, освен 1-2 документа, които съм разпечатвала и после трия. На бюрото имам система от бележки и листчета, които обаче не искам никой да ми пипа.
Имах един шеф /за около седмица/, пълна кукувица, ровеше ми в тефтера и ме питаше кое какво е и защо така съм го записала. Идеше ми да го удуша!

# 804
  • Мнения: 1 240
Не съм control freak, в никакъв случай, но пък към личните ми неща - компютър, бюро, файлове, съдържание, съм много ревнива и не бих ги споделила с никого.

Наистина е забавно как се изкриви темата Stuck Out Tongue Closed Eyes От горния коментар, който аз разбирам като "когато аз си тръгвам, ще си взема със себе си цялото оборудване, мебели, софтуер и хардуер, защото са си лично мои" (интресно заместникът дали ще си донесе лични бюро и компютър?) до "И аз мразя да ми бъркат в личните неща" Smile

PS Мисля, че би било полезно да се ползва думата "индивидуално" вместо "лично" относно вещи като служебен лаптоп и тн.

# 805
  • Мнения: 29 915
Какво значение има употребената дума, след като значението е същото. Докато го ползвам дадения актив (телефон, компютър, бюро и т.н.) е мой и никой колега няма право да ми рови в него, освен с изричното ми позволение. Аз също не нарушавам личното пространство на никой, дори и да ми се налага за работата - първо питам, после пипам....
Ако даденото нещо се ползва от колектив (да речем принтер, факс), тогава вече е различно.

интресно заместникът дали ще си донесе лични бюро и компютър?

Когато си тръгвам, ще си предам всичко да се ползва от новия колега. За това няма спор.... но, дотогава....

# 806
  • Мнения: 9 050
Всъщност не е точно така. Всичко, което ти е предоставено за ползване на работното ти място, е собственост на фирмата. Включително акаунта ти (по-напред е коментирано), ако е създаден със служебния ти мейл, също е собственост на фирмата. Всички съобщения в пощата ти, всички съобщения по чат, всичко, случило се на служебната техника и през служебния ти акаунт, е собственост на фирмата. И да, колегите не е редно самоинициативно да ровят. Но във всеки един момент, оправомощен представител на компанията може да ти влезе в акаунта, в пощата, да ти рови чекмеджетата и да проверява всичко, което прецени. И изобщо не е необходимо твое съгласие.
Няма "мое" в служебните неща. Могат да ти заключат служебно акаунта, да ти ресетнат паролата и да прегледат всичко на компютъра. Не само. Има индустрии, в които ежедневно се архивира всичко, което служителят е работил през деня - мейли, чат съобщения, документи. И се пази, защото може да бъде поискано при проверка от контролен орган.

# 807
  • Мнения: 2 969
Е, естествено, че сис админа може да ми рови в компа. Че то има толкова бекграунд процеси - следи се локейшън, активити, инсталират се ъпдейти. Което е различно от колегата Пенчо да ми рови.

# 808
  • Мнения: 29 915
И какво точно ще постигнат с това ровене? (изключвам админа за някакви процеси, свързани с работата) Освен да се разделим моментално, нищо друго няма да се случи...! Не вярвам да има толкова комплексирани шефове да го причиняват на служителите си.

Знам за такива, които забраняват фейсбук, форума, пощата....и какво постигат? Хората си ровят през телефоните. И, ако иначе биха си проверили пощата за 5 мин, така губят 15 или повече.....

# 809
  • София
  • Мнения: 17 895
При нас всичко е блокнато.

Общи условия

Активация на акаунт