МОН - промените продължават (5)

  • 69 818
  • 767
  •   2
Отговори
# 165
  • Русе
  • Мнения: 11 921
Племеникът ми , завършващ Иейл с математика, също кандидатства с диплома с тежест от матурата по бел и математика. Изкара си отлична оценка и по двете както почти не стигаше до училище ,доколкото беше постоянно на състезания по математика .  Явно не нещо недостижимо , дори за свръхнадарените химици щом математикът ,когото почти не съм чувала да каже изречение с повече от три думи , се справи

# 166
  • София
  • Мнения: 12 058
Пак изместваме фокуса. Няма значение колко е достижимо, въпросът е колко е логично и обосновано, не само от гледна точка на специалността /с която няма връзка/, но през призмата на цялостната концепция на образователната промяна от последните години.

# 167
  • София
  • Мнения: 3 489
А каква е идеята на това обсъждане? Някой от нас знае по-добре от университетските преподаватели ли?
Матурата по БЕЛ е единствената, която се държи от всички. Това, че има предмет, който би дал предимство на едно дете, основание ли е да искаме да го сложат в бала?
И как никой не видя проблема с изпитите по биология и химия, а точно БЕЛ е препъникамъка? Най-нормалното нещо са уроците за учене на изуст на необходимите фрази за прием, а матурата по БЕЛ е проблем. Ми не, не е проблем, ще помогне на зубърчетата, които възпитавате.

Не че някой е искал моето мнение, но можеше на фармацията да дадат малко повече тежест на химията, а на другите специалности - на биологията.

# 168
  • Варна
  • Мнения: 44
Това, че има предмет, който би дал предимство на едно дете, основание ли е да искаме да го сложат в бала?
И как никой не видя проблема с изпитите по биология и химия, а точно БЕЛ е препъникамъка? Най-нормалното нещо са уроците за учене на изуст на необходимите фрази за прием, а матурата по БЕЛ е проблем. Ми не, не е проблем, ще помогне на зубърчетата, които възпитавате.

Точно ДЗИ БЕЛ дава предимство на определени деца.
И да - НЕ Е проблем, просто е антилогично.

# 169
  • Мнения: 3 887
Децата с профил БЕЛ няма как да са облагодетелствани, защото учат съвсем други автори и произведения от тези за ДЗИ в задължителната подготовка, а пък ДЗИ по новата програма излиза за първа година с този набор - това е “новото”.  И не е сериозно да се пише, че профил Хим/Био е излишен за бъдещи медици, а примерно Предприемачество/ИТ би бил по-добър избор като по-лесен профил. Все едно за един инженер да е по-добре да избере профили История/География вместо по-трудните Мат/ Физика. Някои университетски специалности са в пъти по-тежки от други, затова и техните кореспондиращи профили са по-трудни. Който го е страх от мечки, да не ходи в гората. Наистина подготвените кандидат-медици ще се справят и няколко стотни от ДЗИ БЕЛ няма да ги спрат! Но съм съгласна, че беше излишно да намесват БЕЛ за медицина.

Никъде не е написано, че профил химия/биология не е полезен за бъдещи медици, а че е много по-натоварващ, изискващ и насочен към материал, който не е изпитния материал (ще се опитват да вкарват нещо уж, ама дали, ама кога, ама какво точно все още е мъгла). И така може да се окаже, че изучавал профил, с материал университетски (щото нали, ще е мнооого полезен за бъдещия медик евентуално) , няма достатъчно време за подготовка за изпит. И изучавалия материал от 1 година медицина, да не стигне въобще до медицина ( с 5 стотни липсващи от литературен анализ на тема Любовта в творчетсвото на Дебелянов, примерно)
Факт е, че с тези нововъведения в момента не изписват вежди, а направо си бодат очи. Няма конспект за подготовка. Въобще, с този набор всичко е толкова объркано, ще минат няколко години до изчистване и нагласяне на нещата, а начинът, по който се случва отваря още по-широко вратата на паралелното образование, безумните частни уроци и т.н., задълбочава, а не решава проблема.
Не на последно място това допринася и за силното полюсно въздействие. В едни училища профил Предприемачество е песен, нищо, че някой го отрича. Клатене на крака, отчитане на дейност. Както е в "нашето" училище профил Философия/История. Леко, леко, с общи приказки си минават, без зор, с елементарен тест. Това освобождава време за учене извън профила и то качествено. За разлика от профил химия/биология, който е изискващ, много натоварен и отнемащ време, но не подготвя за изпит и се налага отново ходене на Онези уроци, но времето на ученика е "изядено" и подготовката за изпит може да не се окаже достатъчно с 5 стотни.
Когато учиш денонощно и си инвестирал огромен ресурс, както финансов, така и времеви, някой да те "клати" по такъв безобразен начин е гавра. И всеки, който обяснява как някой негов познат гений е изкарал отличен без да стъпи в училище, не е наясно с това полюсно учене/неучене в различни училища. Този гений, така, както не е стъпил в училище е имал време да развие гениалните си качества, не са му губили времето, грубо казано, с присъствие в някакъв профил.

# 170
  • Мнения: 901
Тук стана страшна каша… Всеки гледа от собствената си камбанария и пише нещо си. Няколко поста по-горе ми беше интересно да науча, че профил Предприемачество бил труден (макар и безполезен).  Странно - аз съм на коренно различно мнение - няма по-лесен и практически полезен профил за дете с ориентир икономическа специалност особено, ако е съчетан с ИТ (НЕ Информатика).  А пък Химията била по-лесен профил от История …🥺 И това след като страници наред се коментира колко трудни профили са Хим и Био. Ами да трудни са, но това са профилите, подходящи за медицина и фармация! Няма да учат География и после да ни лекуват я… А то не че последния е много лесен, ако вземе някой са разгледа учебниците. Но коментарите се завъртяха около БЕЛ: без да съм пристрастна - силно се надявам да не натоварят бъдещите  кандидат-студенти по медицина и фармация и с оценката от ДЗИ БЕЛ. Така ми се струва логично и на мен!

# 171
  • Мнения: 4 915
Да вметна и аз малко инфо към казуса ДЗИ БЕЛ в балообразуването на МУ от преподавател в НПМГ. Тя сподели, че след като дълго време МУ били затрупвани от писма от 12токласници и техни родители, че е несправедливо да се приравнява ДЗИ оценка по химия/биология от ПП с оценки от общообразователната подготовка, накрая им "писнало" и решили да изберат ДЗИ БЕЛ, за да е еднакво за всички. Те така.

# 172
  • Мнения: 24 467
За мен физическото е по-добро - нали все натоварени, все преуморени, все търчат насам-натам. Какъв лекар, без добра физическа подготовка?

Да вметна и аз малко инфо към казуса ДЗИ БЕЛ в балообразуването на МУ от преподавател в НПМГ. Тя сподели, че след като дълго време МУ били затрупвани от писма от 12токласници и техни родители, че е несправедливо да се приравнява ДЗИ оценка по химия/биология от ПП с оценки от общообразователната подготовка, накрая им "писнало" и решили да изберат ДЗИ БЕЛ, за да е еднакво за всички. Те така.
Или е виц, или са мръднали нещо тия хора.

Медицина трябва е с балообразуване 2хХ + 2хБ /изпити/ + оценки по Х и Б от диплома и това е.
За фармация - утроена оценка по химия от изпита.
Сори за БЕЛ-а, но е антилогично. Бих предпочела математика да беше, сигурно е по-близко до работата на тия хора. Особено днес... Laughing Или поне ИТ, че с това дистанционно лечение...

Последна редакция: вт, 05 окт 2021, 12:36 от Judy

# 173
  • София
  • Мнения: 12 058
Джуди, не е виц. Същото инфо имам от преподавател в мУ София.

# 174
  • Мнения: 24 467
Да, това бе по-лошия вариант от двете алтернативи...

Иначе съм съгласна, че не бива да се приравняват оценки от диплома от ООП към оценка от ДЗИ за ПП или поне ако ще се приравняват, то да се изчисляват по различен коефициент за тежест. Пълните шестици на матура са единици, докато пълно 6 от диплома не е никаква рядкост. Едно е да те изпитат на целия учен материал, съвсем друго - да те изпитват регулярно върху отделни уроци. Няма да открият топлата вода с балообразуване и определяне различни коефициенти за тежест на двете оценки.

Може да се измисли нещо къде-къде по-смислено, вместо да се бяга по тъча с подобни решения - оценка по БЕЛ за всички!

Последна редакция: вт, 05 окт 2021, 16:31 от Judy

# 175
  • Мнения: 499
До кога е срокът за публикуване на условията за прием на сегашните 12-токласници и очакват ли се сериозни промени?

# 176
  • Варна
  • Мнения: 44
До кога е срокът за публикуване на условията за прием на сегашните 12-токласници и очакват ли се сериозни промени?
До края на октомври.

# 177
  • София
  • Мнения: 3 489
Да вметна и аз малко инфо към казуса ДЗИ БЕЛ в балообразуването на МУ от преподавател в НПМГ...
Аз съм на мнение, че е добре децата да са поставени при еднакви условия. А това са само изпитите, проведени в МУ и ДЗИ по БЕЛ. Няма оценка от НПМГ, която да може да се сравни с оценка в НГДЕК (например). И изборът ми е съвсем случаен. А ако говорим за оценките по химия и биология, дори те ще са поставени при различна трудност за паралелките химия и паралелките биология в НПМГ, а какво остава да се опитваме да ги срамним с друго училище - да кажем това в Краводер.
Така че изгубените 5 стотни от поста по-горе, няма как да се сравнят с изгубени единици, заради грешен избор на оценка.
Що се отнася до избраните профили - би трябвало децата да са избрали това, което им е приятно. Ако биология и химия са им неприятни отсега, не е зле да се замислят защо се пънат за медицина. Ако медици ще се оплакват от избора си на химия и биология в училище, накъде върви този свят? Ако профилите биология и химия са трудни за медиците, то за кого са правени? Чета темата и се чудя какви хора пишат тук.

А и идеите - за медицина да се кандидатства с математика. Защо не за ФМИ да се кандидатства с биология. За английска филология - с химия. За логопедия с немски. Какво да очаквам като пуснат критериите за другите специалности? Тези, които искат да учат филология да се оплакват, че им е трудно БЕЛ и история. Кандидатите за компютърни науки да се жалват, че математиката, информатиката и ИТ са с много повече формули от историята.

# 178
  • София
  • Мнения: 12 058

Що се отнася до избраните профили - би трябвало децата да са избрали това, което им е приятно. Ако биология и химия са им неприятни отсега, не е зле да се замислят защо се пънат за медицина. Ако медици ще се оплакват от избора си на химия и биология в училище, накъде върви този свят? Ако профилите биология и химия са трудни за медиците, то за кого са правени? Чета темата и се чудя какви хора пишат тук.
Ъ?! Кой е казвал подобно нещо? Че са им неприятни химия и биология, че се оплакват? Това за историята, предприемачеството и т.н. беше очевидна ирония, не го ли разбра? В смисъл, че при това решение на МУ, все едно е какво са избрали децата за профил. А иначе профилите химия и биология не са правени за медици, защо пък за тях да са? Има множество специалности с химия и биология - от чистите такива науки, до биоинженерство например. Специално профил химия не е правен за медици със сигурност - химията от профила изобщо не им трябва за лекарската професия. Вероятно за бъдещи химици е правен.

# 179
  • Варна
  • Мнения: 44
Аз съм на мнение, че е добре децата да са поставени при еднакви условия. А това са само изпитите, проведени в МУ и ДЗИ по БЕЛ.

Вие в кой МУ сте кандидатствали или ще кандидатствате?

Последна редакция: чт, 07 окт 2021, 09:05 от Фран

Общи условия

Активация на акаунт