Настаняване на гости - сватба в друг град??

  • 9 614
  • 89
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 22 937
Ние веднъж не е имало къде да нощуваме на сватба и си платихме. Женеше се роднина на мъжа ми. Не е правилно за мен, но платихме какво да правим. Ама като ми казаха, че трябва да си платя и алкохола и съвсем ми паднаха в очите тези младоженци. Пък после как да няма приказки. Иначе някак си хапнах на аванта и аз се чудя как...

# 31
  • Мнения: 10 791
Как така сте си платили алкохола? В смисъл имаше някакво меню, платено от тях и каквото си поръчвате за пиене го плащате на сервитьора?

# 32
  • София
  • Мнения: 22 937
Не, просто имаше само вино и ракия. Аз не пия нито един от двата вида алкохол. Исках да си поръчам водка, абсолютно не съм имала претенции за марка. По принцип си е изцяло мой проблемът, че не консумирам предлагания алкохол, но се издразних, че абсолютно всичко си плащаме ние и не се почувствах изобщо като гост на това събитие. Грозно ми беше- още в поканата пишеше- пари в брой, ако искате нощувка- ще си я платите ( не така в прав текст де) и изведнъж и това. Не знам може би много хора няма да са съгласни с мен, но според мен освен вино и ракия на една сватба трябва да се предлага уиски, водка, евентуално бира. Може и да не съм права в очите на някои, но за мен сватбата си беше изцяло за събиране на пари и за отбиване на номера.

# 33
  • Down south
  • Мнения: 7 678
Не разполагаме с неограничен бюджет и моето мнение е че би било по-разумно да вложим парите за нощувки в самото преживяване, тъй като във всеки случай част от гостите ще пътува в една или друга посока, но бих се искала да чуя други мнения? Благодаря предварително.
Напълно и определено против плащането на нощувки на гостите.
Ако гостите искат да уважат събитието и бъдещето семейство, трябва да плануват и съответните разходи.
Така стоят нещата  в моя свят, намирам го за реално и съвсем нормално.
Успех при взимането на правилното решение.

# 34
  • Мнения: 6 764
Моя близка се жени в комплекс от вили, доста луксозен, насред лятото във висок сезон. Нощувката беше към 800 лв. Е, ако трябваше да я платя, вероятно щяхме да отклоним поканата. Бяха осигурили транспорт (наето бусче) и нощувки. От бусчето не сме се възползвали, но от нощувката, да.
Ако нощувките са на някакви разумни суми, по-става да не се поемат от младоженците. Иначе, колкото и близки приятели да са канили, не всеки може да си позволи баснословна сума за нощувка и подарък. Така че, не само близостта има значение, да каниш на сватба, но е важно и гостите да не се товарят с излишни разходи.

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 1 911
Бях на сватба на близка приятелка, която се женеше в луксозен комплекс до нос Калиакра, а ние идвахме от Пловдив!
Платихме си нощувките, които бяха две и бяха общо 300 лв, но останах с много неприятен привкус, че ме задължават да ида ( защото сме близки и не върви да откажа), трябва да платя две нощувки ( защото е доста далече дестинация) , че и пътя да не споменавам колко беше. + подарък нали, а и да е достатъчно голям, защото сватбата е скъпа, а и дрес код.....

На нашата сватба си покрихме нощувките на гостите, които не са от Пловдив - те бяха около 15 души.

Редно е, когато каниш на толкова важно събитие да се погрижиш гостите да се почувстват добре и специални, а не като касички за пари.

# 36
  • Мнения: 7 260
Никой не може да те задължи да отидеш на сватба. Аз не бих отишла при тези условия, не само заради парите, а защото не виждам никакво уважение.

# 37
  • Мнения: 10 791
Ужас! Ами точно са се отнесли с вас като с касички за пари. Да нямат кой знае какъв разход извън ресторанта, само подаръци. Колкото и да ми близък човека 300 лв не бих дала за нощувки. Ама и моите най-близки не биха ме накарали да плащам.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 1 911
Примерът беше за да онагледя на авторката, че е добре да направи този жест на гостите си. Наистина беше доста краен нашия случай, ама минава и заминава. Но все пак да не остАват и нейните гости с неприятен привкус от цялото събитие.

# 39
  • Мнения: 3 640
Сватбата ни беше преди няколко дни и ние платихме нощувките на гостите, които не бяха от града. Смятаме, че така е редно. Показва уважение към госта.

# 40
  • Down south
  • Мнения: 7 678
Цитат
Бях на сватба на близка приятелка, която се женеше в луксозен комплекс до нос Калиакра, а ние идвахме от Пловдив!
Платихме си нощувките, които бяха две и бяха общо 300 лв, но останах с много неприятен привкус, че ме задължават да ида
Едва ли някой Ви е задължил да отидете. Явно условията са били обявени авансово, тогава избора е бил единствено и само Ваш.

ПП В моят свят и моето мислене, е съвсем нормално гостите да си поемат разноските.
Другото е грешно, но всеки с предрасъдиците си, може би и сметково мислене, а и съответните нагласи.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 1 911
Благодаря за синтактичния разбор на изречението ми Simple Smile
лесно е отстрани да се дават съвети, но в някои ситуации е по- сложно отколкото е описано в две изречения.

# 42
  • Мнения: 47
Догодина ни предстои сватба и двамата с ММ, включително и родителите ни, са на мнение, че нощувките не трябва да се поемат от гостите. Не може да каниш един човек на сватба на чуждо място и да го оставиш да си плаща спането. В противен случай какво се получава - плащане на гориво, плащане на нощувка, подарък, евентуално тоалет.. е то така къде му излиза краят? Досега съм била на три сватби, на две от които се поемаха нощувките. На третата булката и младоженецът бяха решили да не поемат и добре, че мястото на сватбата не беше прекалено далеч и можехме да се приберем с кола... За целта обаче мъжът ми изпи само 1 бира в началото на вечерта. Много близка приятелка ми е и при всички положения щях да отида. Само, че ако трябваше и нощувки да платим, щеше допълнително да ни натовари бюджета, който и без това не беше неограничен.

# 43
  • Мнения: 164
Ние с ММ сме от различни градове на разстояние 120км. Направихме сватбата в Арбанаси(ММ е от Търново). На всички гости, които не бяха от Търново им платихме нощувките. Това си го бяхме заложили като задължителна част от бюджета при планиране на сватбата. Били сме и от другата страна, като гости на сватби в други градове, където в деня на настаняване в хотела ни казаха, че се поемат само нощувките на роднините, а осталите трябва да си ги платим. Еми грозно е. Щом ще правиш сватба за мен е редно да се покрият тези разноски от младоженците. Все пак приятелите идват, за да Ви уважат и да са до Вас в този важен ден.

# 44
  • Wonderland
  • Мнения: 741
Според мен категорично трябва да се платят нощувките.
"Преживяването" е за вас, не е за гостите. На сватбата гостите ги интересува купонът и храната, а по-възрастните - само второто. Дали има фойерверки, 5 ансамбъла, изпълнител на живо - все тая ще е за всички, освен за вас.
За гостите сватбата е ангажимент - нещо, което много булки забравят да вземат предвид. Пари за транспорт, пари за тоалети, пари за фризьор, гримьор + пари, които да оставят за младоженците. Ако сте по-близки, тези разходи са задължителни и са големи. Когато добавиш към тях и 100 лв. за нощувка, макар да не ти се струват много, разхода за тая сватба ще се окаже непосилен за някои гости.
Не искам да звучи грубо, защото и аз минах през същите мисли, но стигнах до заключението "всяка жаба да си знае гьола". И аз исках сватба в Блек сий рама или Пирин голф с 200 човека, но не мога да си позволя да се погрижа за всички гости, а ги уважавам и уважавам факта, че искат да присъстват на моя ден, затова реших да не създавам излишни неудобства за тях.

Общи условия

Активация на акаунт