Професия учител - 12

  • 45 831
  • 743
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 4 809
При нас в понеделник едно дете от шести клас е било с положителен тест, съответно целият клас е карантиниран. Има няколко други деца от училището, които са в карантина заради положителен тест на родител.
По всичко личи, че от понеделник пак ще сме на дистанционно обучение. Бургас вече бил не в тъмночервена, а в лилава зона - над 1000 заразени на 100 000. "Чудесен" завършек на заместването ми. И то точно за края на срока...

# 706
  • Майничка
  • Мнения: 12 723
Хайде сега, какво се превземате! Имаме тримесечен отпуск - целия август, а някои дори седмица от юли! 😄

# 707
  • България, София
  • Мнения: 638
По този повод, какво се случва с невзетия отпуск като минат двете години, през който може да се прехвърля? Чувам, че се губел ... звучи ми безумно.

# 708
  • Мнения: 3 383
По този повод, какво се случва с невзетия отпуск като минат двете години, през който може да се прехвърля? Чувам, че се губел ... звучи ми безумно.
Да губи се,съгласно Кодекса на труда  ако в тези 2 години не е използван друг отпуск, например майчинство.Основният платен отпуск е 20 дни. Много малко професии съгласно КТД имат повече, та масово на хората тези 20 дни не им стигат, камо ли да им останат 2 години.

# 709
  • Мнения: 42
Не се губи, просто не може да го ползваш.  Единственият начин да си го вземеш е да напуснеш и те да ти го изплатят.
По този повод, какво се случва с невзетия отпуск като минат двете години, през който може да се прехвърля? Чувам, че се губел ... звучи ми безумно.

# 710
  • Мнения: 3 383
Обезщетение съгл. чл.224 от КТ се дължи само за неизползвания платен годишен отпуск, правото за който не е погасено по давност, т.е. ако не са изтекли 2 години от края на годината, за която се полага този отпуск или 2 години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му - за отпуск, отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 2 КТ1.

# 711
  • Мнения: 982
Вземето неползвания отпуск сега:) Според КТ:
Съгласно чл. 176а, ал. 1 КТ, когато платеният годишен отпуск не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност.

Съгласно чл. 176а, ал. 2 КТ, когато платеният годишен отпуск е отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 4 КТ, правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му.

Платеният годишен отпуск трябва да се ползва, той не може да се компенсира с парично обезщетение, освен при прекратяване на трудовото правоотношение. При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск, правото за който не е погасено по давност.

 На хората може да не им стигат 20 дни, но има вероятност работодателя да не позволява да се ползва платения отпуск. Например ако има голямо текучество във фирмата. Да почиваш целия Август та чак до 15 Септември е лукс, който никой в частната сфера не би могъл да си позволи. Така, че 56 дни отпуск са един силен мотиваращ фактор в полза на учителската професия. А относно квесторството, не сте квестори всеки ден, така че няколко пъти в годината едва ли е болка за умиране. Ако поработите малко в аутсорсинг индустрията, с регулирани и предварително регламентирани почивки, често оставане след 9 часа работа, силно ограничаване на ползването на отпуск за цялата година (например само 10 работни дни за календарна година), камери и заключен телефон в шкафа:smiles:  учителската професия ще ви се стори като свеж летен бриз.

# 712
  • Добрич
  • Мнения: 5 507
Всяка година  първо се чисти "старият" отпуск и когато свърши, започва за текущата година. Декември се пуска заявление за отлагане на отпуска.

# 713
  • Майничка
  • Мнения: 12 723
Тина, никой не почива до 15.09., обикновено учителите започват работа на 1-3 септември и макар да няма ученици, тогава си има цял куп бумащина.
Като работила 17г. в натоварен частен сектор преди учителстването, "свеж летен бриз" сега ми е само ежедневната комуникация с младежи. Заради което все още изборът ме устройва, засега.

# 714
  • Мнения: 3 383
Не съм учител, но работата ми е свързана с тях и наблюденията ми показват, че бумащината неорекъснато се увеличава
Работата с учениците, като че ли е на заден план. То е писане на разпределения, проекти, портфолио, допълнителни квалификации, дразги в колектива...

# 715
  • България, София
  • Мнения: 638
Тогава как успявате да използвате отпуска, като не се разрешава ползването му през учебно време? Прехвърлих 30 дни, имам колеги с повече и такива, който загубиха дни от 2019. Имаме практики, работата е много, хората - малко ...

# 716
  • Мнения: 124
При нас в понеделник едно дете от шести клас е било с положителен тест, съответно целият клас е карантиниран.

А при нас не, защото детето може да се разболяло през почивните дни. Как са преценели, че точно тогава? И защо тогава се правят тези тестове?

# 717
  • Мнения: 3 383
Тогава как успявате да използвате отпуска, като не се разрешава ползването му през учебно време? Прехвърлих 30 дни, имам колеги с повече и такива, който загубиха дни от 2019. Имаме практики, работата е много, хората - малко ...
Не се учудвайте, ако я намалят, щом не може да ползвате.  При изплащането ѝ при напускане се натоварва бюджета особено на малките училища.

# 718
  • Sofia
  • Мнения: 4 524
Като работила 17г. в натоварен частен сектор преди учителстването, "свеж летен бриз" сега ми е само ежедневната комуникация с младежи. Заради което все още изборът ме устройва, засега.

Аз след 24год. в частния сектор, втора година съм учител. Мога също да кажа, че отвътре нещата изобщо не са така, както изглеждат отвън като натовареност. Засега съм се примирила и с разнообразието от младежи, с които ежедневно комуникирам, защото училището е това, което търсех и заради което се преквалифицирах - на 3 мин от къщи и само първа смяна. Някои са "свеж летен бриз", но други...в живота си винаги съм избягвала такива хора Sad
Иначе учителстването много ми харесва, но като поизбутам моите деца (т.е.да не се налага да съм на една ръка разстояние), може би ще се огледам за училище с по-мотивирани ученици, дори да е по-отдалечено. Ако дотогава не съм затъпяла или загубила всякаква мотивация. Засега не спирам да уча и да се валифицирам и все още съм оптимист. Рано ми е да се отчайвам Trollface И с учениците полагам много усилия, но с някои се изискват много здрави нерви и упоритост Weary

Нашите отпуски ги прехвърлят от година на година, като първо чистим стари (миналогодишни), така че не се губи много.

# 719
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Разбира се, че първо се чисти стара отпуска. А за тези, които са ги изгубили - техен проблем, защото не си знаят правата. Не е вярно, че в учебно време не може да се ползва отпуск. Ако имаш много натрупана и вероятност да изгори, пускаш молба за отпуск и работодателят не може да я откаже.

Общи условия

Активация на акаунт