Професия учител - 12

  • 45 650
  • 743
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 3 364
Ако имаш много натрупана и вероятност да изгори, пускаш молба за отпуск и работодателят не може да я откаже.
Естествено, че може да я откаже. Грамотни хора сте, имате достъп до интернет, четете го тоя Кодекс на труда за обща култура поне.

# 721
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако имаш много натрупана и вероятност да изгори, пускаш молба за отпуск и работодателят не може да я откаже.
Естествено, че може да я откаже. Грамотни хора сте, имате достъп до интернет, четете го тоя Кодекс на труда за обща култура поне.
Хайде сега, ако обичаш да кажеш, кой точно член от кодекса дава правона работодателя на отказ за ползване на отпуск.
Цитат
Чл. 173.
(5) Работникът или служителят използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася. Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година, освен ако ползването му е отложено по реда на чл. 176. В този случай на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск.

Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) (1) Ползването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година от:
1. работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;
2. работника или служителя - когато ползва друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.
(2) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми за това писмено работодателя най-малко 14 дни предварително.

# 722
  • European Union
  • Мнения: 1 418
Ако искам някой да ми начука канчето колко много отпуск имам и колко свободно време, ще чета коментари във фейсбук.
Тук групата е за взаимопомощ с учители, така че не ми се налага да им обяснявам как за тази учебна година съм ползвала само три дни отпуск (от 29 до 31 декември). Пролетна ваканция няма да имам, защото имам часове с 12 клас. Лятната ваканция започва след 15 юли, когато е годишният ни съвет (след края на производствената практика на 12 клас), преди това е поправителната сесия. И свършва на 20 август, когато започва поправителната сесия на 12 клас и поправителните ДЗИ. Толкова за трите месеца ваканция. А тази година най-вероятно ще е още по-рано, защото се говори за започване на учениците в началотот на септември.
Но може би има потребители, на които не трябва да се обяснява за свободното време на учителите, а за несъмнения факт, че работещите в аутсорсинг индустрията са стигнали до там, само защото през първите 16 години от живота им са имали учители.

# 723
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Има начин да се ползва натрупан отпуск. Например ние в гимназията за пролетната ваканция правим извънредна програма, в която по възможност събираме часовете на всеки, който преподава в 12 клас, в един ден, да може останалите дни да ползва отпуск.При дежурства за лятото, квесторства, изпити, комисии по прием, се редуваме, не са все едни и същи.
Да, пак остава много, но досега все съм успявала поне половината да я изчистя, не помня колко прехвърлям тази година, но вероятно е около 20. В началото на юли ще направя всичко възможно да изляза в отпуск.

# 724
  • Мнения: 3 364
Лиляна я пак да прочетем КТ.

Редът за ползване на платеният годишен отпуск е регламентиран в чл. 173 от Кодекса на труда.Платеният годишен отпуск се ползва от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя (чл. 173, ал. 1 КТ). Необходимо е работникът или служителят да подаде писмено искане до работодателя, с което да поиска да му бъде разрешено да ползва платен годишен отпуск, като посочи размера му в работни дни и датата, считано от която да започне ползването.
Длъжен е да разреши ползването, но и той го разрешава, съобразявайки се с организацията на работата и необходимист от персонал.

# 725
  • Бургас
  • Мнения: 1 989
"....Длъжен е да разреши ползването, но и той го разрешава, съобразявайки се с организацията на работата и необходимист от персонал."
Но когато откаже /и той писмено/, тогава ще е ясно, че че служителят е имал желание да я ползва, а му е било отказано , и тогава отпуската няма да се изгуби. Лиляна е права.

# 726
  • Мнения: 3 640
Имам въпрос:
Колко отсъствия трябва да има ученик /като % дни/, че да не може да му се оформи срочна оценка, защото не е посещавал часове? Как се смята изобщо това нещо?
Благодаря!

# 727
  • Бургас
  • Мнения: 1 989
Имам въпрос:
Колко отсъствия трябва да има ученик /като % дни/, че да не може да му се оформи срочна оценка, защото не е посещавал часове? Как се смята изобщо това нещо?
Благодаря!
......(2) Срочна оценка не се формира без наличието на минималния брой текущи изпитвания по чл. 41 поради отсъствие на ученика в повече от 25 % от часовете по учебния предмет в съответния вид училищна подготовка. В този случай ученикът полага изпит за определяне на срочна оценка.

# 728
  • Sofia
  • Мнения: 4 460
В Школо в справките има и такава - отсъствия 25% от хорариума.

# 729
  • Мнения: 85
Здравейте, сега ми се обади една колежка и каза, че вече е задължително учителите да са ваксинирани и щяла да напуска. Това вярно ли е ? Аз никъде не съм чела или чула

# 730
  • Мнения: 2 495
Естествено, че не е вярно.

# 731
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Mного добре го знам закона. Не получих отговор, как може да се откаже отпуск според КТ в случая на учителите.

# 732
  • Мнения: 3 640
Безкрайно благодаря на двете потребителки, които ми помогнаха! Щях да го смятам сама. Благодаря, че казахте, че го има в Школо!!

# 733
  • Мнения: 27
Здравейте колеги, бях съорганизатор и ще бъда оценител на олимпиада общински кръг. Това заплаща ли се във вашето училище 🏫? И ако да, колко пари мога да очаквам (евентуално)?
Благодаря за отговорите Simple Smile

# 734
  • Мнения: 85
Колеги, гледам обмислят почването на годината да е от 5 септември. Вие как мислите? Ще го приемат ли ? Според мен, ако го приемат ще им пак учителски стачки.

Общи условия

Активация на акаунт