Преброяване на населението

  • 6 533
  • 96
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 68 642
Както всичко в БГ, важното е да се отчете едно нещо като направено. Пък как е направено...през пръсти и мърляво, или кадърно, това никой на гледа. Но е важно по документи да пише, че е станало, и да се тупат в гърдите.
Не знам защо имах различни очаквания сега, като беше ясно как ще протече и сега това нещо.

# 61
  • софия
  • Мнения: 25 446
Като чета, за съжаление, с пълна сила се потвърждават първоначалните ми опасения. Това преброяване ще е абсолютна стъкмистика и за това са виновни от НСИ. Не може да не обучат преброителите, не може преброители да задават въпроси тук, а не да питат тези, които би трябвало да знаят, не може да очакват преброителите да си размахват личните телефонни номера наляво-надясно и по собствена преценка да организират процеса в района си!
При тази "организация" се питам как ще преброят коренното индийско население. Не знам кой преброител се е навил да ходи по техните земи. Дали са привлекли т.нар. "посредници"? Тях как ще ги стъкмят?
Голямото "сложно" е да организираш голяма група хора, които трябва да правят едно и също, няма що! Още едни милиони хвърлени по течението.
При нас, доста голям квартал, нито преброител се е появил, нито лисТО с координати.

Последна редакция: сб, 25 сеп 2021, 08:34 от zvаnchе

# 62
  • Мнения: 2 848
С благодарности към преброителите, които отговарят на въпросите ни тук и искрени съжаления за хаоса, който отново институциите ни сътвориха на принципа "човекът взе парите и каза: ще видим". Над 2,5 милиона за счупената платформа, останалото сигурно е отделно от това, и накрая едно голямо нищо, поднесено с много нерви, стрес и липса на компетентност.

# 63
  • Мнения: 4 808
Повярвайте, и коренното индийско население го броят. Аз бях миналия път. Сега са две социални работнички, които познават квартала, изобщо не им завиждам на момичетата. За квартал от над 3000 жители, двама преброители, при положение, че предишния път бяхме шестима. Нямало желаещи, как да има с всичките неуредици?! Вчера ми се обади едната преброителка, бясна, няма карти, от три дни ги чакаме да пристигнат от София, пишат на хвърчащи листи, после пренасят, двойна работа... На предното преброяване изобщо нямаше такива неуредици и всичко премина бързо и стегнато. Ако не удължат срока за физическото преброяване, просто няма да се справим. Обучения имаше, даже се подразниха, че задавам много въпроси. Общо взето, изпяха това, дето го пише в книжките с указанията. Да не говорим, че има хора, дето изобщо не стават, една питаше преди два дни да брояла ли децата...

# 64
  • Асеновград
  • Мнения: 3 057
Повярвайте, и коренното индийско население го броят. Аз бях миналия път. Сега са две социални работнички, които познават квартала, изобщо не им завиждам на момичетата. За квартал от над 3000 жители, двама преброители, при положение, че предишния път бяхме шестима. Нямало желаещи, как да има с всичките неуредици?! Вчера ми се обади едната преброителка, бясна, няма карти, от три дни ги чакаме да пристигнат от София, пишат на хвърчащи листи, после пренасят, двойна работа... На предното преброяване изобщо нямаше такива неуредици и всичко премина бързо и стегнато. Ако не удължат срока за физическото преброяване, просто няма да се справим. Обучения имаше, даже се подразниха, че задавам много въпроси. Общо взето, изпяха това, дето го пише в книжките с указанията. Да не говорим, че има хора, дето изобщо не стават, една питаше преди два дни да брояла ли децата...
Напълно те разбирам. Хаоса е пълен и никой нищо не знае. Интересно ми е по какъв критерий се определят контрольорите, и как за такива се взимат хора които нямат елементарна компютърна грамотност. За каквото и да възникне като въпрос нашата не знае и все ще пита. Вчера изпратила кодовете на размазана снимка, че не знаела как да ги изпрати на файл в имейла. За липсата на карти не ми се говори изобщо. В същото време хората с право разчитат, че като са се преброили електронно са си свършили работата. И като им кажеш, че кода който имат е за друг район, а масово са така заради проблемите с картата  съвсем им се отщява да се броят. Интересно ми е накрая  кашата несъответствие адреси- кодове кой ще я оправя.
С две думи цирка е пълен.

# 65
  • Мнения: 4 808
При мен има несъответствия в кодовете даже когато хората са се преброили от жилище в района, разбрах, че имало някакъв бъг в системата и нещо не отчитала или отчитала грешно. Изрично питам хората дали са се преброили от това жилище и ако отговорът е "да", си вписвам кода, пък от НСИ после да си се оправят. Днес ми свършиха картите, а имам да броя още цял блок. Ако утре няма карти и не удължат срока, просто няма как да стане. Да не говорим, че съм бясна, че за трети път трябва да се разкарвам до статистиката, която е на другия край на града. Контрольорите трябваше да са с минимум средно образование, за плюс се смята ако имат опит в социални дейности или общински структури, ама то май няма хора и слагат каквото има.

# 66
  • Мнения: 2 887
Контрольорите, които познавам, са с висше и опит. Някои преброители пък просто са принудени да поемат повече райони. Няма резерви, а те няма как да откажат, ако работата им е свързана с общината...

# 67
  • Мнения: 2 848
Дама от морето, майка ми (на 68) 15 пъти се препоти, докато пребори системата, успя да се преброи с баща ми електронно. Много беше доволна, че е свършила работа като съвестен гражданин. Звъни ми днес, полуприпаднала от притеснение, минал преброител и казал, че кодът е грешен. Мишената била показала друг блок. Мама понеже със сутрешното кафе само сателитни снимки гледа, нали, като бил правилен адресът и системата сама го отбелязала, изобщо не е разбрала какво се случва, и валидирала. И сега ужас, как да го оправи, ама ако не им признаят преброяването и ги глобят. И при мене въпреки, че адресът е правилен и познат, системата цъкна съвсем различен блок, кьорих се като идиот да търся правилния блок, картата е ужасна. Минал е преброител де, казал им е, че много хора са така. Еми да им имам системата, данните и всичко, само стрес и простотии, вместо някой изначално да помисли и да си свърши работата. И сега и вие, и ние ядем дървото, ама плащаме като за рибай стек, и накрая данните пак ще са пълна бутафория. 🙄

Последна редакция: пн, 27 сеп 2021, 15:45 от Melusine

# 68
  • Мнения: 22 867
Това с блоковете ми беше ужас. Изобщо не приличаше на нашия блок, добре че ММ го позна. Аз не бих могла.Joy

# 69
  • Асеновград
  • Мнения: 3 057
Това с картата е проблем който е масов. От последната партида кодове от 21 нито един не мога да вкарам без да обиколя хората. Излизат кодове в мой район, в графата улици са къде ли не. Съответно аз събирам кодове от хората обозначаващи други райони.
При мен са два района и почти приключих, останаха жилища с квартиранти или такива за които и съседите даже не са сигурни живее ли някой. Вчера разнасях бележки по врати, някои се обадиха. Но е безумие преброителите да се налага да си разлепят телефонните номера навсякъде, както и да  пишат по 100-200 бележки.
Организацията за мен е под всякаква критика.
Има преброители взели по 4-5 района посмъртно няма да се справят в срок, очаквам от днес да започне едно прехвърляне на райони на тези които са с по малко, което изобщо не е правилно. Ще стане така, че някой ще трябва последните дни да му излиза душата за да свърши работата на друг който не си е направил сметката и преценил собствените си възможности.

# 70
  • Мнения: 68 642
Картата е отврат.
Адреса нали го пишем с букви, тия от НСИ да си стрелят с мишената, предлагам...

# 71
  • Мнения: 2 848
Лудост е тая мишена колко е неточна спрямо въведения адрес, и можеше поне да е двуизмерна картата, като скица, да се четат ясно улици и обекти, те да си конвертират после към google earth.

# 72
  • Мнения: 4 808
Да, картата е отвратителна. Добре, че ние сме на ъгъла на две улици и точно до училище, та имах добър ориентир, но с къщата на една позната доста се поизмъчих. Събирам си кодовете и си ги пиша, ако ще да не отговарят. Но общо взето, имам само 5-6 такива. Аз съм с два района, първия почти го приключих, днес не можах да тръгна да броя във втория, защото нямам вече нито една карта. Чакали ги в сряда. Написах един гневен пост в групата и след малко ми писаха да отида утре да си взема малко карти. При това от Кметството в района ми, бях много ядосана, че заради глупостта на някого трябва да се разкарвам пак до Статистиката, която е на другия край на града.
Панайоту, не разбрах, квартирантите не ги ли броиш?

# 73
  • Асеновград
  • Мнения: 3 057
Да, картата е отвратителна. Добре, че ние сме на ъгъла на две улици и точно до училище, та имах добър ориентир, но с къщата на една позната доста се поизмъчих. Събирам си кодовете и си ги пиша, ако ще да не отговарят. Но общо взето, имам само 5-6 такива. Аз съм с два района, първия почти го приключих, днес не можах да тръгна да броя във втория, защото нямам вече нито една карта. Чакали ги в сряда. Написах един гневен пост в групата и след малко ми писаха да отида утре да си взема малко карти. При това от Кметството в района ми, бях много ядосана, че заради глупостта на някого трябва да се разкарвам пак до Статистиката, която е на другия край на града.
Панайоту, не разбрах, квартирантите не ги ли броиш?
Квартирантите ги броя, но с тях е голяма каша. Имам кодове от хора които са на квартира преброили се електронно ,дават си ги хората, но за адрес са писали по лична карта. Тоест излиза че живеят в други населени места. А има и такива които не отварят, смятайки че като са на квартира, не подлежат на броене, а съседите потвърждават че някой живее в жилището. Останаха ми 13 за единия район и 24 за другия. Може да са необитаеми ,но може и да са дадени под наем. На места нямат изобщо домоуправители .
А при дъщеря ми примерно никой не е минал до снощи. Преброени са електронно, кода виси на вратата от 18ти, съседите им възрастни хора вече изпадали в паника ,че ще останат не преброени.  Снощи звъни издири ми кой ни е преброител в района.
Поне за карти не се притеснявам, аз още в началото взех, на база че знам колко жилища са в района и изисках допълнително, въпреки ,че ме убеждаваха ,че като се преброели електронно щяло да има много малко с карти.
Съседката снощи беше пред нервен срив, на косъм да хвърли документите и да се отказва. Повече от час и писахме индивидуални бележки ,днес да слага на всяка врата, където досега не е намерила никой ,след енто на брой ходене.
За мен трябваше да има такива бележки, готови от НСИ и само да се дописва телефон или време през което ще мине преброителя отново. А не всеки да се чуди как да се организира и спасява по единично.
Не ми се мисли каква писмена работа е да трябва накрая да седиш и да попълваш 200-300 карти по бележки. То само ПМЖ-2  отнема маса време, а какво е да дописваш след време ,че и да помниш всеки случай.

# 74
  • Мнения: 2 887
Разбира се, че не се помни всеки случай. Пише се.
Има си доста работа, да.
Аз лично, познати и съседи не сме имали проблеми с ел. преброяване и код. Но трябва да се внимава. Очаквам и последният ден да е проблемен, много хора отлагат до последно.

Общи условия

Активация на акаунт