Нашите цветя - обща тема 11

  • 29 051
  • 748
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 18 542
ПП Сега видях, че си я сложила в самополивна касия. Другата ти алоказия също ли е в такава саксия?
Ох, чак сега виждам, че си ми отговорила, извинявай. Благодаря за описанието за поливане в чинийка. Ще пробвам. Иначе другата алокасия не е в самополиваща се, но и тази не беше докато не видях, че са ѝ изгнили корените. Двете бяха в що-годе еднаква почва и еднакво поливани. За това и се чудя какво се случи. Другата я извадих да видя как е - няма никакви проблеми с нея. Пълна мистерия ми е все още.

# 586
  • Мнения: 7 047


Дипладенията ми. Вече застудя, а тя има още пъпки. Страх ме е да не измръзне, дали да не я прибера на топло вече?

# 587
  • Мнения: 5 787


Дипладенията ми. Вече застудя, а тя има още пъпки. Страх ме е да не измръзне, дали да не я прибера на топло вече?
Преди два поста показах моите (две са, но е цъфнала само розовата). Нищо им няма за сега. Ако сте  в БГ прогнозата е за топла седмица и още топли дни. Миналата година, когато вкарах моите "на топло" им опадаха листата за отрицателно време.
Единственото, което направих сега - подложих по едно парче дъска под саксията, за да не са директно на бетона и от там да се охлажда пръстта и корените. (Между другото тази идея е или от тук или от темата за градините. Прилагам я към всички цветя, които по принцип си зимуват навън) Може да се ползва какъвто и да било материал - плоскост, ситропор, фибран, стара непотребна книга/тетрадка)

# 588
  • Мнения: 18 542
Отчет да дам за двете стръкчета традестантия триколор - вече е в саксийка. Все още е само две стъбълца, но пуска по едно ново листо, като на едното стъбло, листенцето е доста розово. Държа я под интензивна лампа. Две седмици е при мен. Може би след още 2 седмици ще мога да започна да я размножавам. По-зеленото стъбло расте по-бързо.
За перспектива, саксийката е 5см диаметър.

# 589
  • Мнения: 6 149
Днес понеже висях в поликлиниката близо 2 часа накрая ги глобих с едно клонче каучуково дърво, което е станало до тавана там. Дали ще пусне корени, топнах го във вода?
И другото, което искам да попитам е, че забелязвам от нова почва която добавях, образуване на плесен на тънък слой отгоре. Четох да се полее с лимонов сок или лимонена киселина разредена във вода. Кое е по-добре и има ли ефект наистина?

# 590
  • Мнения: 18 542
Кислородна вода 3% ползвам аз. Имам няколко орхидеи без корени, които обаче трябва да стоят на влажно и ми мухлясва горния слой на субстрата, че е и доста влажно вкъщи напоследък. Пръскам отгоре по малко от време на време.

Ще пусне корени във вода, да.

# 591
  • Мнения: 14 785
Момичета, ровя по сайтове за саксии, едно на ръка, че нямам нито една свободна и друго, че искам да са ми еднакви. Няма да е накуп смяната, но поне 10 ще купя сега. Имате ли някакви препоръки? Не искам керамични, пластмасови търся. Ще съм благодарна ако някой даде мнение.
Днес получих още подаръци-2 мушката, от другата папрат, по-дребната и нежна, както и едно клонче копривка. Него го оставих във вода, че се е прекършило и едва ли ще стане нещо ако го насадя.

# 592
  • Мнения: 275
Момичета, ровя по сайтове за саксии, едно на ръка, че нямам нито една свободна и друго, че искам да са ми еднакви.  Не искам керамични, пластмасови търся.


Има в магазините Практикер, Хоуммакс, Бриколаж- всякакви размери и цветове.

# 593
  • Мнения: 18 542
Какви саксии търсиш? Саксия в която да е посадено растението или кашпи?

Аз си бях накупила от Амазон бели пластмасови декоративни на Ehlo - имаше най-различни размери и бяха безбожно евтини. Това беше преди 2 години обаче, сега са 10 пъти по-скъпи и се отказах от тях, а ми трябват още размери, но.... Та виж в Амазон, има не лоши предложения понякога на прилични цени.

Другия вариант е да си избереш стил - примерно само бели кашпи и да си купуваш различни модели с различна форма - стои доста приятно за окото. Не е нужно да са напълно еднакви всички.

# 594
  • Мнения: 6 149
Пластмасови саксии си взех от магазин Домашни потреби в квартала, ето такива гланцови

Сега виждам, че имало и квадратни ... и ми хванаха окото също.


Миоки, благодаря!

# 595
  • Мнения: 14 785
Нямаме в нашия град Практикер и т.н. Мога да поръчам ако ми харесат де, ще погледна.
Миоки, саксии си търся, не кашпи. Харесах подобни като на евенцее, но тук по магазините ни няма. Само от онези кафявите, обикновените. Ще поръчвам онлайн.

# 596
  • Мнения: 2 895
Дари, страхотни са ти цветята, а мушкатото с цвят като розички е прекрасно Sparkling Heart!
Миоки, дано се хване тази красавица Simple Smile!
Ени, виж тези https://rosini.bg/gradina/saksiya-urban-f25
 не са скъпи и пластмасата е качествена. Имам ги от няколко години и все още са като нови. Други на южната тераса направо са се разпадали.

# 597
  • Мнения: 7 047
dariVale, благодаря за съвета, ще те послушам. В Германия съм, тук вече застудя, има и топли дни, но общо взето е хладно вече.
Миналата година и моята дипладения загина, когато я прибрах. Първо опадаха листата, после ни нямаше две седмици покрай Коледа и като се върнах, я намерих съвсем зле. Изхвърлих я. Искам тази да я запазя за другата година.

# 598
  • Мнения: 5 378
За дипладенията да споделя и аз. Първата зима беше на стълбите до прозорец, около 10°С. Опадаха само част от листата.
Втората година ги оставих в остъклена тераса, уж на студено, но като изгрее слънце ставаше много топло. Почти не поливах, нали уж са на студено. Умряха и двете, не знам изсъхнаха ли, измръзнаха ли, слънцето ли ги изгори. Просто всички стъбла и листа покафеняха и изсъхнаха. Саксиите бяха пълни с хубави здрави корени, нямаше гнило или сухо. Сега си мисля, може би са щяли да покарат пак, не знам.

# 599
  • Мнения: 5 787
За дипладенията да споделя и аз. Първата зима беше на стълбите до прозорец, около 10°С. Опадаха само част от листата.
Втората година ги оставих в остъклена тераса, уж на студено, но като изгрее слънце ставаше много топло. Почти не поливах, нали уж са на студено. Умряха и двете, не знам изсъхнаха ли, измръзнаха ли, слънцето ли ги изгори. Просто всички стъбла и листа покафеняха и изсъхнаха. Саксиите бяха пълни с хубави здрави корени, нямаше гнило или сухо. Сега си мисля, може би са щяли да покарат пак, не знам.
Може би са щели да прокарат. Моите като им опадаха листата и ги изрязах на една педя от пръстта. Пролетта избиха, но цъфнаха чак през септември.

Общи условия

Активация на акаунт