Нашите цветя - обща тема 11

  • 27 575
  • 748
  •   2
Отговори
# 60
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 724
Най-накрая заваля... Ама хубав пороен дъжд... Изви се един вятър, рукна един дъжд и изми няколко месеца прах и жега... И докато се радвах от прозореца на смяната на цветовете в градината и на небето, ми се мярна нещо беличко...  Tronchetto della felicità 💓 , така го наричат тук- стъблото на щастието. Имам ги от почти петнайсет години. От около десет са насяти в градината... Цъфтят за първи път. Нямаше как да се кача на стълбата,за да направя по- хубави снимки...



И ето и новата придобивка Celosia ... Само че е много дребничка. Имаше и жълта. Не бях виждала такава. Реших все пак да взема тази във винено червено.



А днес ми дойдоха и самонапояващите се саксии. Още не съм ги разопаковала.

# 61
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 954
Ще се радвам на идеи за цветя, които могат да виреят в този "сезон" на открита тераса
Теменужки са лесни и само искат поливане, другото търпят.  Виж на Съни какви са красиви! Smiley Циклами също, вероятно лесно ще си намериш и хризантемки. Седум и сантолина търпят вятър.  Далии има и нисички ако действително вятърът е проблем, хойхери и някои анемони също са за този сезон.  Всъщност зависи какво има налично по магазини и разсадници около вас. Може да си направиш и аранжировка с декоративни треви към цветята, става доста интересно и те са непретенциозни, а и при аранжировка цветята се поддържат едно друго. У нас в саксии за този сезон слагам латинки, но е късно ако сега ги почваш.


ММ тамън е напълнил четири големшки саксии с почва, ще се облагородява едно празно павирано място. Аз почвам да изреждам идеи, питам "какво мислиш?", а той вика "Спанак!" 🤣 И за лози даде идеята, да стане чардак, обаче не знам лоза в саксия вирее ли... събирам мнения?

Аз пък такива "зелки" си харесах, ешеверия пикоки.
Скрит текст:
Ходихме в един музей нещо и се оказа че градинаря не само си прави градинките но и продава развъдени растенийца. Не са идеални, но ме впечатли размера, по една педя са. Камъчетата са защото ММ обяви, че имал изостанал пакет и няма какво друго да го прави, точка Triumph Аз по принцип съм против саксии навън, но някакси се почна... Rolling Eyes  На път към къщи с голям ентусиазъм обяснявах и обяснявах на милото къде да ги насади, имаме едно кътче сукулентни, казвам там ама на разстояние, да издълбае една овална лехичка и т.н. детайлно. Сядам за две минути, през това време милото изчезна. Чакам да се появи че да садим новите "зелки", чакам, няма го. Отивам да видя какво става, той ухилен - насадил! ... там където изрично му казах да не ги слага. Викам "там имаше цветя!", а той "не, нямаше!" Аз "имаше!", той "тцъ, нямаше! Е, имаше едни дето не бяха много зян." Изкоренил две луизии дето не бяха зян защото ги преместих неотдавна и им тябваше само малко добра дума за насърчение Scream Фучах, фучах, а той вади редовния лаф "ами нали имаш още една" Open Mouth Седнах да видя що е то ешеверия пикоки, гледам не било студоустойчиво. Айде пак спор, трябва ли да се местят или може да се увият с юрганче зимата. И пак разкопаване, пресаждане. Паднаха им няколко листа, ММ си ги насади в градинката при сукулентите за проба Dizzy Face Пикоките вече са в малко съднъче, за да се влачат лесно вътре зимата.


Да допиша, стъблото на щастието ми заприлича на това което аз знам като юка, обаче според гугъл излиза като вид драцена, интересно. Аз мисля да кръстя шизантуса "стъбло на щастието", още едно цъфна, това е само от едно стъбълце Sparkling Heart

Последна редакция: вт, 07 сеп 2021, 18:31 от Eфибуш

# 62
  • Мнения: 15 018
За тозо сезон - теменужки, калуна, ерика, хризантеми, както е казала Ефибуш.

# 63
  • Мнения: 4 199
Теменужки семена може ли?

# 64
  • Мнения: 15 018
Според мен е късно за семена. Сега за пролетта по-скоро ще станат.

# 65
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 954
Сега се садят семена теменужки за цъфтене напролет, доколкото знам, но най-вероятно може да си намериш готови пораснали и те вече ще ти цъфтят есента. Теменужките бързо покълват, но им трябва да заякнат, което няма как да стане в студения сезон навън, иначе напролет ако садиш стават по-бързо. Може би има вариянт да се отгледат първо вътре някъде, но не знам точно какво как.
сподели моля снимки (ако имаш, може и стари) и опит с армерията. От къде я купи, колко растения, на какво разстояние насади? Имам една леха - 2о м дълга на 1 м широка. Обмислям вариант да направя бордюр на лехата с нея, обмислям дали, как и с какво да я съчетая. От прочетеното ми хареса, че е вечно зелена, цъфти и държи на суша. Другия ми избор "по картинка" беше сантолина. Обмислям второто растение да бъде някое ниско иглолистно храстовидно. Идеята е да оцеляват с минимум грижи.
Това синьото от последната снимка го изнамерих сега как се казва, не е армерия, въпреки че цветовете са същите на вид, само листата са други. Май е Jasione maritima, не цъфти така дълго като армерията и не се уголеми като нея. За армерията:
Скрит текст:
розова имах, изчезна, и не само моята, имаше в парка също една година, много хубави китни, обаче на следващата година нямашe Rolling Eyes
В момента имам бяла, цъфти дълго, неубиваема за съжаление, все си мисля да й помогна, скучновата ми е Smiling Imp Към 30см диаметър става на ширина.Та това са ми впечатленията, като взема нещо в няколко цвята все оцелява най-скучния цвят ¯\_(ツ)_/¯  Мисля че пусках снимка на бялата армерия и се оплаках че синьото не цъфти, пък то цъфна по-късно. Може да се води вечнозелено, но зимата си е като туфа трева, в момента изглежда така, с клечките от отрязаните цветове

Основните цветя в тая леха са ми пълзящи - летен сняг, пълзящ флокс и жълтак (helianthemum nummularium) и трите се покриват с цвят и завземат доста територия, към половин метър ако им дадеш.
Жълтакът/скална роза е  що-годе зеленичък зимата, цъфти от към юни до към сега, няколко цветчета са останали.

Армерията я взех да запълни дупка между тях, цъфтят заедно, само едно такова фото намерих дето се мяркат в ъгъла.  Между другото по едно време бяха много хубави, бялото, розовото и синьото "армерийче" цъфтяха едно след друго и беше доста ефектно продължително време. Но...

В момента е ... скучно.

Наоколо имам седуми разни и те търпят суша и цъфтят доста приятно без никакви грижи,

но вече прецъфтяват, само дебелата мара тепърва ще се разкрасява.

Един прилича на иглолистно, снимах го сега в тъмницата Smiley

Нататък имам гаура, която мисля че би се комбинирала добре с армерията, но късно се усетих. Гаурата също цъфти дълго и не иска нищо, нямам й снимка в цял ръст, едни дълги ластари са и долу само една малка туфичка зелено.

Сантолината вече е вечнозелена и много красива като цъфне, малко странно мирише, но само отблизо Smile Може да погледнеш още Brachyglottis ако търсиш подобни по размер като сантолината, някъде го пишат и като senecio. От сантолина имам впечатление, че расте доста бавно, така че по-добре си вземи нещо по-едро, иначе също е неубиваемо и не иска нищо. Може да сложиш и декоративни треви, някои си остават интересни и зимата ако това е целта.

# 66
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 724
Красоти есенни... Обичам много есента. За мен няма друг сезон с толкова цветове и свежест.
И ето бялата мини роза, която стана бяла и мини, след като я орязах до дъно, сега се фръцнала с пет розови розички.



Едната е пъпка. Мислех си, че няма да цъфне повече, а тя като че ли се преобразява постоянно с нови дрешки: от розова нормален размер в мини бяла и сега мини розова.

# 67
  • Карлово
  • Мнения: 4 622
Астри, повечето се случиха лилави.

# 68
  • Мнения: 6 858
danilu , нещо много светли листенцата, да не е с хлороза розичката?

# 69
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 724
danilu , нещо много светли листенцата, да не е с хлороза розичката?
не знам. Ще чакам да видя как ще се развие.

# 70
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 014
може би са просто много млади листенца. и ако са засенчени...

# 71
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 971
Хлорозата се познава лесно - жилките на листата са зелени, а останалата част от листото е жълтеникава.

# 72
  • София
  • Мнения: 3 009
Eфибуш ,добре,че написа, че тази ешеверия не е зимоустовчива.И аз се сдобих с едно бебе,донесох си го от Гърция.Хазяйката имаше и много големи екземпляри,колкото моите две педи.

# 73
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 724
може би са просто много млади листенца. и ако са засенчени...
и аз така си мисля. Но май защото има много слънце. Имам една герания, младите листа стават бели през лятото( миличката).
Хлорозата се познава лесно - жилките на листата са зелени, а останалата част от листото е жълтеникава.
Ще погледан. Благодаря!
Благодаря за съветите ви!
От два дни ползвам самополиващите се саксии. Днес гледам, че са си изпила водата!? Толкова малка ли им е трайността? Иначе са много джиджани.

# 74
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407

Какво е това?!
В цветарския ми го продадоха за папрат, уж външна.
Програмата за разпознаване ми го намира като някаква папрат под име, но като прехвърля същото наименование в гугъл търсачката, излиза не това растение.

Общи условия

Активация на акаунт