Тромбофилия, ДВТ, проблеми с кръвотока, прееклампсия - Тема 17

  • 24 198
  • 757
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 481
На английски има доста клинични проучвания с отворен достъп. Подкасти също съм слушала, ама да кажем че те нямат тежестта на клинично проучване.
Ето тук го има обяснено като за неспециалисти
https://www.healthline.com/nutrition/folic-acid-vs-folate#folic-acid

# 16
  • Мнения: 2 579
Излязоха ми резултатите от Геника. Ще търся лекар за мнение, но четох назад по темите и мисля, че не са розови нещата. Всяка помощ и мнение ще са ми от помощ, докато намеря лекар и ще съм благодарна!
Доколкото разбирам, хомозиготен носител е по-лошо от хетерозиготен, така че за фолиевата киселина не се усвоява изобщо и трябва да пия мета форма. Така ли е? А Б12?
И да настоявам за НМХ по време на цялата  бременност, ако лекарят ми не се сети да го изпише? Така ли е? PAI, ACE, FACTOR XIII в комбинация означават ли високорискова мутация?
Имам и Хашимото, четох че има връзка.

Factor V Leiden / F5 ген (p.R506Q) Нормален генотип
Prothrombin / F2 ген (c.20210G>A) Нормален генотип
PAI-1 4G/5G Хетерозиготен носител, генотип 4G/5G 1
ACE I/D Хетерозиготен носител, генотип I/D 1
Factor XIII (p.Val34Leu) Хетерозиготен носител, Val/Leu 1
MTHFR ген (c.677C>T) Хомозиготен носител, генотип Т/Т 2,3
MTHFR ген (c.1298A>C) Нормален генотип A/A
MTRR ген (c.66А>G) Хетерозиготен носител, генотип А/G 3
Забележки: 1) Генотипната комбинация по маркери PAI-ACE -FXIII се асоциира с кумулативен ефект върху риска за
понижена фибринолитична активност.
2) Редуцирана ензимна активност, възможно повишени нива на хомоцистеин.
3) Генотипната комбинация по маркери MTRR (c.66A>G) и MTHFR (c.677C>T) се асоциира с повишен риск от
дефекти на невралната тръба.

Също така си пуснах изследвания на витамините, като не съм ги пила една седмица преди това. Знам, че трябва и повече, но не смея да ги спра за дълго точно преди инвитрото.
Виждам, че фолиевата киселина е висока. От няколко месеца пия обикновена, 800 Mkg на ден. Значи ли това, че не се усвоява, а се е натрупала? Доколко е вредно и ще се изчисти ли, ако почна да пия метилирана?
В12 добре ли е? Трябва ли да пия и от него?
Витамин Д пиех досега по 1000 IU на ден, но май е малко. Да увелича ли на 2000 IU?
Пуснала съм и В6, но резултатът ще излезе след седмица.

Витамин B12
Серум / Електро-хемилуминесценция
473 pmol/L
145.4 - 569

Фолиева киселина
Серум / Електро-хемилуминесценция
> 45.4 ng/mL
4.6 - 34.8

25-OH-Vitamin D
Серум / ECLIA
30.1 ng/mL
Липса:< 10 ng/mL
Недостатъчност: 10-30 ng/mL
Достатъчност: 30-100 ng/mL
Токсичност: >100 ng/mL.

Хомоцистеин
Плазма EDTA / Ензимен метод
11.04 µmol/L
<= 12

Благодаря още веднъж за всяка помощ, още ми е ново всичко, по-нататък сигурно ще наваксам със знания.

# 17
  • Мнения: X
Хомоцистеина ти е ужасно висок , и за бременност трябва да е 6-7, В12 трябва да пиеш метилколабамин от 1000 единици и той не се спира както и другите неща не се спират за изледвания по принцип. Фолата ти е токсичен и трябва да се пречистиш преди да пиеш метафолиева и не ми е ясно кой ти назначи 2 хапчета обикновен фолат изобщо.
Вит Д с 2000 единици си до никъде , минимум 4-5 хиляди всеки ден докато не стигнеш горна граница и тогава поддържаш с 1000-2000 единици на ден !
Трябва ти терапия за тромбофилия от деня на трансфера за това преди инвитро си вкарай в ред всички витамини и си намери лекар за терапия.

# 18
  • Мнения: 2 579
Фолата ти е токсичен и трябва да се пречистиш преди да пиеш метафолиева...
Благодаря много за отговора. А как да стане пречистването?

# 19
  • Мнения: X
просто спираш да го пиеш , и след месец пак го изледваш , но си виж хомоцистеинта ной ти е Висок което значи че нещата не са ок с вит от гр Б и е хубаво да вкарш нещата в ред заедно с хомоцистеина.
Фолата за месец би трябвало да спасне , при мен отне 2 месеца и малко де но все пак си се тестваш всеки месец.Изчакай си и В6 там от сега казвам трябва да ти е над горна граница стойноста 50-60 какво и в12 трябва да е 800 поне

Последна редакция: чт, 02 сеп 2021, 11:06 от Анонимен

# 20
  • Мнения: 572
Аз даже понеже Д-то и не мърда нагоре с 5000 единици, ами даже спада, почнах да пия през ден по 10 000 единици.

Момичета, дали от съвсем леко кървене от носа след духане днес (само във вътрешността на ноздрата се виждаше кръв) трябва да занимавам Вецев? Иначе 13 ми е аспирина при долна граница 4 и Вецев преди 5 дни ми каза да намаля от 150 на 100?

# 21
  • Мнения: X
не го занимавай , няма ти нищо Wink Спукани капилярчета , често имам такова

# 22
  • Мнения: 700
И аз съм имала кървави секрети , при положение, че преди да забременея никога не ми е потичала кръв от носа.Спокойно няма страшно .🙂

# 23
  • Мнения: 2 579
Bochinka, благодаря ти, много си мила да помагаш. Hug
Днес купих Неофолик мета, производител Неофарм и Methylcobalamin , производител Natural Factors. Аптекарката каза, че горе-долу било едно и също на кой производител ще взема. Добре ли са тези, които съм взела?
А колко метафолиева се пие? В упътването в кутията пише по едно на ден. Достатъчно ли ще бъде?

# 24
  • Мнения: X
правилни неща са ти дали , вит Д е много важно да си вземеш хубав , аз съм доволна от Беттер Ю спрей.
Иначе по 1 на ден пиеш фолат , но както ти казах трябва да се по пречистиш , после почваш да пиеш по 1 , и след 1 месец като почнеш пак се изследваш и виждаш дали ти е ок Simple Smile В повечето случай 1 хапче стига и повече няма нужда.Може да наблягаш и на храни богати на фолат също.
Но да знаеш че витаминките е хубаво непрекъснато да си следиш , защото в момента в който вкараш например вит Д до горна граница никога не спираш да го пиеш , пиеш по малка доза , но при мен например , като пия 2000 едини на ден , вит Д пада с бясна скорост и съответно ако не си пускам изследвания не знам дали ми е ок в момента , та реално сега пия по 3.000 едини всеки ден поддържаща доза , В12 същата работа , пих по 1000 едини , вкарах го до 800( това е над горната граница но така е ок и така трябва да е ) почнах да пия по 2-3 хапчета на седмица и се озовах на долна граница за месец , така че сега пак си пия 1000 единици всеки ден

# 25
  • Мнения: 261
Момичета, препоръчайте ми желязо, което да действа и да не дразни стомаха. Че ферофолгама и малтофер пробвах, нямаше резултат.

# 26
  • Мнения: X
тотема е по принцип най доброто уж , ако и от. него ти е кофти виж на системи

# 27
  • Мнения: 405
Здравейте,
Не успявам са открия комбинирани витамини за бременни, в които да има метилирана форма фолиева и б12.
Като цяло тях ги приемам отделно...
Но аг ми каза, да си взема Pregnacare Plus, там имало всичко, да не пия 5 6 хапета... На въпроса а тази фолиева вътре, която аз не усвоявам  отговора беше -не пречи, пий си отделно твоята. Ама нещо не ми се стори редно. Вашето мнение и опит какви са?

# 28
  • Мнения: X
никакви комбинирани глупости , какви са тия тъпотии , тия аг та тотално се побъркаха вече

# 29
  • Мнения: 405
никакви комбинирани глупости , какви са тия тъпотии , тия аг та тотално се побъркаха вече

Побъркаха се...щом чак до болница стигнах и от вс лекари 1 не се сети шийката ми да погледне... кво друго да кажа. Като разбрах после, че се е скъсила ... 15 дни по-късно явно в следствие на болките, за които лежах, не знам какво да кажа повече. Навсякъде трябва да се настоява за всичко, а като настояваме после "много знаем" и "много четем".

Общи условия

Активация на акаунт