Нашите кухни - тема 88

  • 42 040
  • 737
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 1 423

Сега се чудя между следните опции:
1) да се откажа от това затваряне и да сложа нормални вратички
2) да сложа все пак бленда до тавана
3) да преглътна отворено разстояние до тавана
Какво бихте ме посъветвали?


Аз, честно казано, не виждам защо да се отказвате от блендата - не виждам с какво това е по-грозно от това, даже напротив. Единственото неудобство би било, ако при пълно отваряне опира тавана.

# 706
  • Мнения: 2
Здравейте!
Посъветваха ме да потърся един артикул за кухня в тази тема. "Тук всичко се знаело." Не съм сигурен дали е правилното място, защото нямам възможността да прочета всичко. Ако бъркам - простете Simple Smile
Търся гръб (стенен панел;  термогръб) Getalit AX 241 "Мозайка" с дължина 750mm
Някаква идея къде може да има? В Салекс няма със сигурност.
Съвет да дадете...

# 707
  • Мнения: 786
Така, след нов разговор с фирмата стигнахме до вариант без бленда и горните шкафове да са почти до тавана (ще има 4 см разстояние ), подобно на тази кухня:

И на тази:


От фирмата казват, че не може съвсем да няма разстояние , защото няма как да се поставят шкафовете. Някой с такъв вариант на изпълнение да сподели личи ли си много? Има ли някои с горни шкафове до самия таван и без бленда?
Стигнахме и до извода , че тази опция :
"Вратичките може отвън да изглеждат по този начин, но да се отварят с друг механизъм - т.е. да са разделени на две части, които се отварят независимо една от друга." Е по удачна за нас, тъй като кухнята ще е висока 240 см.
Btw, оказа се, че този тип затваряне на блум може да се наглася на колко градуса да се отваря, може да е 90, 103 или повече градуса спрямо свободното място.

Да попитам хората с вграден хладилник- колко дълга ви е вратичката на хладилника? Защото хладилника който сме избрали, е висок 178 см и при кухня 235 см ни казват, че не може да са две вратички- една за фризера и една за хладилника догоре, а трябва да са три, тоест над хладилника да има отделен шкаф с врата, а не скрит такъв.

# 708
  • Мнения: 1 208
При мен са три вратички над хладилника, но са съобразени с тези от съседния шкаф. По принцип може и с две, но като отвориш хладилника винаги ще виждаш нещата над него, както и за да вземвш нещо от там, ще трябва да отваряш хладилника. Но ако визията, го изисква бих прежалила това неудобство.

# 709
  • Мнения: 786
За хладилника ни казват, че не може, защото щяла да се отметне вратата- получават се около 50 см над хладилника.  За това ми беше интересно как е при другите.

# 710
  • Мнения: 1 208
При едни приятели е с цяла врата, но може и да по малко разстоянието.
Всъщност, вратата на шкафа ми с котлето е колкото таза на хладилника + другата вратичка и засега няма проблеми. Единствено са по усилени пантите.

# 711
  • Пловдив
  • Мнения: 732
Така, след нов разговор с фирмата стигнахме до вариант без бленда и горните шкафове да са почти до тавана (ще има 4 см разстояние ), подобно на тази кухня:
Скрит текст:

И на тази:


От фирмата казват, че не може съвсем да няма разстояние , защото няма как да се поставят шкафовете. Някой с такъв вариант на изпълнение да сподели личи ли си много? Има ли някои с горни шкафове до самия таван и без бленда?
Стигнахме и до извода , че тази опция :
"Вратичките може отвън да изглеждат по този начин, но да се отварят с друг механизъм - т.е. да са разделени на две части, които се отварят независимо една от друга." Е по удачна за нас, тъй като кухнята ще е висока 240 см.
Btw, оказа се, че този тип затваряне на блум може да се наглася на колко градуса да се отваря, може да е 90, 103 или повече градуса спрямо свободното място.

Да попитам хората с вграден хладилник- колко дълга ви е вратичката на хладилника? Защото хладилника който сме избрали, е висок 178 см и при кухня 235 см ни казват, че не може да са две вратички- една за фризера и една за хладилника догоре, а трябва да са три, тоест над хладилника да има отделен шкаф с врата, а не скрит такъв.
Аз съм имала такива шкафове на около два пръста от тавана. С времето там се трупа такава мръсотия, а не може да бръкнеш с ръка да изчистиш. Навивах парцал на плоска пръчка, напоен с мелио и се опитвах да махна мръсното. Ужас е! Още сме далече, до правене на кухнята, но си мисля горните шкафове да са на 10 см. от тавана. Отвора да се затвори с някаква плоскост или гипскартон, както от долу се прави. Още не съм се допитала до ММ за техническата част.

# 712
  • Мнения: 3 945
Старата ми кухня беше с шкафове на един см от тавана, с механизъм на блум.

# 713
  • София
  • Мнения: 1 423
Здравейте!
Посъветваха ме да потърся един артикул за кухня в тази тема. "Тук всичко се знаело." Не съм сигурен дали е правилното място, защото нямам възможността да прочета всичко. Ако бъркам - простете Simple Smile
Търся гръб (стенен панел;  термогръб) Getalit AX 241 "Мозайка" с дължина 750mm
Някаква идея къде може да има? В Салекс няма със сигурност.
Съвет да дадете...

Предполагам, под 750 mm по-скоро имате предвид ширината на панела. Не съм убедена, че има Getalit-гърбове с такава ширина, поне според каталога им всички са на стандартна ширина.

# 714
  • Мнения: 2
Здравейте!
Посъветваха ме да потърся един артикул за кухня в тази тема. "Тук всичко се знаело." Не съм сигурен дали е правилното място, защото нямам възможността да прочета всичко. Ако бъркам - простете Simple Smile
Търся гръб (стенен панел;  термогръб) Getalit AX 241 "Мозайка" с дължина 750mm
Някаква идея къде може да има? В Салекс няма със сигурност.
Съвет да дадете...

Предполагам, под 750 mm по-скоро имате предвид ширината на панела. Не съм убедена, че има Getalit-гърбове с такава ширина, поне според каталога им всички са на стандартна ширина.

Дължина или широчина е размерът, който ме интересува. Височината е  стандартна - 600mm. Дебелината също е стандртна за Геталит - 14.4mm

# 715
  • софия
  • Мнения: 25 458
Така, след нов разговор с фирмата стигнахме до вариант без бленда и горните шкафове да са почти до тавана (ще има 4 см разстояние ), подобно на тази кухня:

И на тази:


От фирмата казват, че не може съвсем да няма разстояние , защото няма как да се поставят шкафовете. Някой с такъв вариант на изпълнение да сподели личи ли си много?
Ние сме така. Не не си личи. Блендата идва леко навътре и почти не се забелязва. Нашият майстор, на когото имам пълно доверие, когато прави кухнята каза, че предпочита да има бленда, защото с нея дребните неравности на стените и тавана не си личат. Ако бяха без нея и таванът някъде е неравен, при отваряне на вратичките ще задират.

# 716
  • гр. София
  • Мнения: 4 774
Здравейте!
Може ли да ме ориентирате за цените на кухня в момента с пдч корпус и вратички мдф? Фирмата ми даде цена, но ми се струва доста висока.
Така никой не може да ти даде каквато и да е цена. Трябва проект или поне твоя идея/чертеж и след това питаш по фирмите.... Не става ясно и за кой град питаш. Понякога в провинцията в по-малките градове дават добри цени. Моята кухня я правиха на друго място и е изцяло от дърво и ми излезе около 2500лв без плот. Тук, в София, ми искаха мин. 5-6х до 10х пролетта за ПДЧ с вратички МДФ. Плотът ми е отделно от гранит.
Извинявайте, че така се включвам, но къде ви направиха проект преди да отправите запитвания по различните фирми?
Няма проблем.....Никой не ми е правил лично на мен проект. Аз сама съм си чертала на ръка с молив и линийка къде какво искам на лист. Меря стени, чупки по стените, ако има, уреди......Съобразяваш къде са ти тръбите за вода, отдушник, евентуално контакти и ключове....Не знам за какво питаш - ново строителство ли, ремонт ли правите, ремонта цялостен ли е......от това зависи нещо ще променяте ли или не в помещението. Обмисля се къде ще са поставени уредите, отстояния ще има ли и колко, за да е удобно за работа. Има едно правило хладилник, мивка, котлони май беше.....Така било най-удобно и спестяващо време от разходки между тези места при готвене. Аз не можах да го изпълня, тъй като разположението на кухнята ми е по-особено. Плотовете къде и колко..... Аз висях доста вечери в кухнята да си представям нещата с рулетка в ръка. Даже като беше по-празно помещението вече, си бях очертала проекта с конци на пода, нямах тебешир или креда. Мъж ми много ми се смя! Направих няколко варианта, докато стигна до окончателния. Гледах и в Пинтерест за идеи и съчетания на цветове. Също така, тъй като имам хлебопекарна, air fryer, ИП, Крок пот съм ги мерила на дълбочина и височина, за да ми влизат в шкафовете. В зависимост от това как ще ти е ориентирана кухнята - Гобразна/Побразна или по друг начин предвиждаш и да може да се минава и да се разминавате горе-долу спокойно двама човека - примерно ти и мъж ти - ако сте слаби може и по-малко да е разстоянието. Същото и с отварянето на шкафовете - да имаш място назад. И ей такива неща......... Не е много трудно! При оразмеряването предвиждаш, че всяка странИца ти е около 18мм, рафтовете вероятно ще са 16мм, термоплотовете са от 28мм май и 38мм, камъка е 20мм, ако има подлепка е 30мм или 40мм. Спрямо височината ти си направи и височината на долните шкафове, за да ти е удобно. По принцип има стандарт май 85см с плота, ама у нас по стечение на обстоятелствата станаха 91см и ми е добре. Аз съм 166см. Според мен малко по-висок плот е по-добре, освен ако не месиш, тогава няма да е удобно.

А ако не ти се занимава на теб всяка една фирма за мебели ще ти направи проект след като им обясниш какво искаш и им занесеш скица на помещението с размери.

Успех! Smiley

# 717
  • Мнения: 871
Благодаря за подробния отговор. Предстои ни след време обзавеждане на нов апартамент.
Аз също от сега си представям кое как искам да бъде, но не мога сама нито да си го начертая, нито да го доизмисля, все си мисля, че има разни правила и стандарти, които някой дето се занимава с това ще ме светне и ще ми предложи гениална идея Grinning

# 718
  • Мнения: 9 782
Аз бих те посъветвала да направиш това, което е правили Лейла. И да не разчиташ изцяло на фирма/майстор, защото те се опитват да си минимализират усилията - слагат размерите на помещението в програма и тя разчертава някакви стандартни разпределения, които не е задължително да са ти удобни. Освен това жените, защото ние се занимаваме с кухнята, сме склонни да гледаме като красота/визия и не обръщаме достатъчно внимание на техническите детайли, които са важни.
Та мисълта ми е, че така или иначе фирма/майстор ще прави разпределението (ще разчертава и визуализира), но ти трябва да си дадеш важните изисквания като удобство (и визия) и след това да проследиш/да помислиш дали това, което ти показват е ОК или има нужда от промяна.

# 719
  • Мнения: 1 208
Да допълня Мандаринка и да си представиш в кой шкаф какво би прибрала. В кой ще са чашите, в кой чиниите, тенджери и т.н. Все ползваш в момента някаква кухня и имаш представа кое ти е удобно и кое не.
След това дали долу ще ти бъде по удобно с чекмеджета или с нормални шкафове. Почни да си я представяш за себе си и чак като имаш нямалява идея вече търси фирми.
Много ми помогна на мен програмата на ИКЕА, за да си визуализирам какво искам.

Общи условия

Активация на акаунт