(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 46)

  • 37 060
  • 749
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 5 370
ще си обособя и оградя мястото на зеленчуковата градинка. В момента там растат плевели и тревички някакви, трябва ли да обърна почвата, да я подхранвам, обеззаразявам, пръскам, поливам с нещо?

Тревичките ги скуби с корена докато са малко и малки, че като избуят нямат махане. Аз направо обелих горния слой трева заедно с корените, нямаше друг начин да ги махна без да поливам с химия.
Ако почвата не е плодородна, сега или в ранна пролет е момента да изсипеш компост и да я обърнеш. Може да се добави и пясък, каменно или костно брашно, органични отпадъци, калций, зависи какво липсва. Само внимавай, да не си напълниш лехите със семена на плевели!

# 121
  • София
  • Мнения: 12 229
Айла, тори ли се с нещо у вас градината? Реколтата е прекрасна, много ме радват репортажчетата, а котето все едно на час расте Smiley

Какво се правят тези земни ябълки, в смисъл как се яде и какво е на вкус?

Все още снищо не съм торила. За тази година мислим да разхвърляме от компоста, който събираме вече две години и  мъжът ми иска да фрезова. Напролет пак фрезова. Надявам се това да е достатъчно.
Земните ябълки на салата или в туршията.

# 122
  • Мнения: 1 786
Айде цапнахме един корен гулия




И един въпрос - направих сироп от арония - пасирани плодчета със захар отлежаха малко, сега ги прецедих и стана сироп. Въпросът е мога ли да направя нещо с твърдата маса, която остана след изцеждането? Нещо като ликьор дали ще стане? Като този с шипките примерно, ама с пасирана арония?

Последна редакция: ср, 20 окт 2021, 19:28 от Змей Горянски

# 123
  • Варна
  • Мнения: 41
Добри, чак сега видях че в една от предните теми търсиш един сорт ябълка. Предлагам ти да проучиш за сорт Елстар. Най-отглежданият в Германия. Днес не виждам да се предлага в България. Мисля, че съседите ти имат такъв. Аз също. Затова се ентусиазирах. Много добре се съхранява. Последните ябълки раздавах на колеги през юни, че нямаха изяждане.
Змей, ако решиш да сложиш доматите в щайги за дозряване, както те съветва Биг 67, добави към тях и здрави ябълки. Отделят етилен и узряването става по-бързо.
Ефибуш, чай от вратига за бременни - не. Помята се.

Последна редакция: чт, 21 окт 2021, 16:24 от amica2

# 124
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 039
Ние вече разчистихме зеленчука и аз много не минавам в тоя край на градината, но днес мъкнахме разни неща до бараката и гледам в страничното ми полезрение нещо се жълтее. Викам, ха, какво пък цъфти там, и що да видя, жълтите малинки решили да вържат най-после и то доста щедро Smiley

# 125
  • Мнения: 10 384
Днес мъжете изораха двора... Аз си досадих лигуструма... Дано се хване, че някои наклюмаха... Полях обилно и капково после ще му опънем покрай оградата. Освен и малко тор да му метна, имам някаква мешана в мазето, за отскок 😁
А за градината майка ми дава някаква БИО тор, течна... Ще я видя дали става да наръся с нея евентуално

# 126
  • София
  • Мнения: 1 397
duhi, колко е красиво дворчето с тази есенна премяна!
Предстоящата земеделска година ние явно ще се лутаме между градинарската и строителната тема 😀
Днес изкопаха с багер старите основи. Използвах го, за да изкопае и десет дупки за дръвчета, а сега търся някой с малко тракторче да изоре една част. Детето се позабавлява с рязане на палета и сътвори една табела Wink

# 127
  • Мнения: 10 384
Да пращам тракторчето 😁

И при нас строежът е малко замразен, че мъжо много се задъхва следковидно 🙄 Дано се оправи до пролетта.
А през това време цветарствам и храсталосвам покрай оградата 😎

# 128
  • Мнения: 2 090
Аматьорки 😁 (шегувам се)
[img width[/img]
И ние замалко сме замразили строежа, но пък се отдаваме на макс в градинарството. За цветя още не смея да си помисля, щот аз поне хич нямам яснота как ще е верандата(ма аз съм си неориентирана по принцип) 😂. Сега пак ще се пробвам за есенната оран, да подкарам тракторчето, тез пусти японци - скоростите им са наобратно, та ми трябва малко време да по свикна.

Последна редакция: нд, 24 окт 2021, 15:26 от Тумбел Нехранимайски

# 129
  • София
  • Мнения: 5 188
Сладурчето с табелката ме грабна!
Всички снимки са като от приказките! Благодаря ви, момичета!
Тумбел, имаш ли категория:)
Браво!

# 130
  • Мнения: 5 997
Скривам темата от мъжа ми.
 Ще каже ето виж другите жени и трактор карат, а ти....Днес успях да засея чесън и добре че го направих, в момента вали. Успях само непокрития парник да изчистя, двора все още не е, набрах една кофа узрели и половин зелени домати.
Обрахме опадалите орехи, изрязахме два клона, които разместват керемидите на бараката.
От седмица тичаме да оправяме документи за акт 14 на къщата, уж техническия щеше да го прави, но ни връчи папките.
sofyia изобретателно дете

# 131
  • Мнения: 2 090
ЗаСлон, нямам категория за Ткт. ММ има и ме учи.

# 132
  • Варна
  • Мнения: 41
Пухи, чудна ограда ще стане! А най-много ще ѝ се радват птичките. Умират си за лигуструм (птиче грозде).
Аз още обмислям моя жив плет. Не искам да е отровен. И още претенции имам, така че засега си стоя без жив плет.

# 133
  • Мнения: 19 296
Вчера успях да обърна повдигнатите лехи и орнажерията. Хвърлих син камък и семена сидерати в повдигнатите лехи, покрих с найлон и ще видим ще  покълнат ли. Малко хаотично стана, защото всичко в последния момент. Исках да обеззаразявам почвата и затова наръсих син камък, но дали няма да изгори семената?
Трябваше и вар да сложа, но нямах.
В оранжерията насях салата и спанак. Там не знам кога ще успея да обеззаразя.

# 134
  • Мнения: 5 370
Пухи, чудна ограда ще стане! А най-много ще ѝ се радват птичките. Умират си за лигуструм (птиче грозде).
Аз още обмислям моя жив плет. Не искам да е отровен. И още претенции имам, така че засега си стоя без жив плет.

И аз засадих пет лигустерчета, на едно празно място до оградата. Цветоветв им също са много хубави. Само че се самозасяват, ако падат плодчета на земята. Ако се реже редовно в някаква " правилна" форма, почти не цъфти и няма плодове.
И аз си стоя без жив плет. Иска ми се да има храсти с ядливи плодове, различни. И за птиците ще има, и аз ще мога да хапвам. Също така искам да има цъфтящи храсти през целия сезон, също така искам да е вечнозелен Smiley И така не мога да реша, какво точно искам.

Общи условия

Активация на акаунт