(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 46)

  • 37 085
  • 749
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 12 230
Хванах все още хубавото време в неделя и отметнах няколко задачки.
Насадих си 5 корена червен касис. Имам само един корен черен, а от него заложих два резника, да видим дали ще се хванат.
Насадих и 10-15 корена ягоди, целогодишни отново, но трябва да са по-едри от тези които имам.
Взех си кутията със семена, за да направя разбор какво имам и какво трябва да поръчам.
Вече две години поред има неща, които искам да отгледам и все изпускам момента.
Бяхте споменали място откъдето сте поръчвали разсад на хубави салатки. Това по кое време се прави и откъде може?
Открих цъфнали кокичета, много им се зарадвах, съвсем бях забравила, че там има. Между малините. Имам и други насадени есента изпратени ми от темата ,но те още не са се показали.
Дивите птички са си изяли едната хранилка и им сложих нова. Сега съм поръчала още от зооплюс плюс само зърнена храна.
Скрит текст:


Някой да е попадал на подобни подложки нагревателни за разсад или да има опит с тях ? - https://www.olx.bg/d/ad/nagrevatelna-podlozhka-za-razsad-CID262- … 8742d5d7;promoted
Много ми приличат на рагревателните подложки, които използвам за терариума.
След като вече имам достатъчно растежни лампи, сега освен и подложки да си купя.
Това, което ме притеснява и имам наблюдение от терариума е че много бързо изсъхва и се изпарява водата.
Аз се опитвам да намеря начин да отлеждам разсада на село, където все още нямам отопление, мислех си и за климатик. Но ако взема подобни подложки ще имам проблем пък с поливането. Simple Smile

Последна редакция: пн, 10 яну 2022, 13:17 от Aila

# 286
  • София
  • Мнения: 1 397
Aila, ти къде отглеждаш разсада, в неотопляема стая ли? Много трудно може от разстояние да се контролира температурата. Ако в самата стая се отдели няскаква част би могло да се поставят инфрачервени лампи за отопление, но с реле и температурен датчик. Климатик - да, вероятно няма да го инвестирате специално за разсада.
Ето една полезна статия, най-вече заради необходимата смяна на температурният режим ще е полезна:
https://sinor.bg/52085-kak-da-otgledame-zdrav-i-silen-razsad
Скрит текст:
Преди години, когато родителите ми отглеждаха зарсад за дини, това се случваше в една малка оранжерийка с двоен полиетилен, някъде около 100 м2 беше, като се включваше газова печка. Но винаги е имало някой в къщи /баба, дядо/, който да следи на всеки 2-3 часа температурата през деня и съответно да отвори, затвори или да пусне печката и през деня.

Аз да попитам тези, които са последователи на отглеждане на топли лехи и no dig градинарстване - наесен, когато реколтата приключи, растенията се оскубват и се изчиства. А мулча (слама, окосена или остубана трева) оставяте ли, или почиствате и него и го слагате в компостера, а пък напролет лехите се допълват малко с нов компост?

Последна редакция: пн, 10 яну 2022, 16:52 от sofyia

# 287
  • Мнения: 336
Sofiya, за no dig аз така го правя:
1. Стари растения: почиствам, но се старая да не разбутвам почвата много. Дори гледах едно видео, където отрязваха горната част на растението, а корена оставаше в земята. Всичко отива на компоста, нарязано на дребни части. Нарязването го правя, за да върви процесът по-бързо, че нямам много място. Също така, големите части (примерно листа) могат да повлияят негативно на процеса.
2. Мулч: според мен  зависи какъв е, а и от климата също. Примерно, преди две години бях наслагала много едра слама около краставиците и заради голямата влага "запечата" всичко и се отрази негативно. Но пък, ако е от дървесина, той много добре се разгражда от микроорганизмите и обогатява почвата. Също може би и по-фина слама би била ОК според мен...
3. Компост - да, лехите се допълват с компост отгоре. Аз честно казано тази година ги допълних есента. Не съм сигурна, кое е по-правилно - наесен или напролет...

# 288
  • София
  • Мнения: 12 230
Разсада предни две години го отглеждах в хола. Първата беше навсякъде разположен и хвана и мухички.
Миналата година година пак беше в хола, поне нямаше мухички и си купих една строителна етажерка с лед растежни лампи и там го гледах, но пак не беше оптимално и ни се пречкаше.
Сега искам след като пикирам и стане много да го гледам на къщата в едната стая. Надявам се тогава да няма вече минусови температури, но пак ще е близо до нулата и няма как да вирее без отопление. Затова загледах и подложката.
П.П най-накрая стигнах до едни дребни ябълки и искам да ги направя на оцет. Някой случайно да има излишна оцетна гъба?

# 289
  • Мнения: 5 379
Оцетната гъба ще се образува и сама, като престоят ябълките. Забравила съм точно как се правеше. Ябълките се слагат нарязани в бутилка, ама на тъмно ли, на топло ли се отглеждаше, и дали още нещо се добавяше, не помня.

# 290
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Оцетната гъба ще се образува и сама, като престоят ябълките. Забравила съм точно как се правеше. Ябълките се слагат нарязани в бутилка, ама на тъмно ли, на топло ли се отглеждаше, и дали още нещо се добавяше, не помня.
Слага се захар в съда с ябълките които са нарязни , смлени или поне чукнати, така че да се натъртят. Покриват се с вода. Съдът твябва да не е плътно затворен. Не че в този студ ще се навъртят мушици, но наистина не трябва да е затворен съвсем. Трябва да има достъп до въздух и когато се сетите да разбърквата сместа. Напролет ще стане оцета. И да го мислите, и да му пеете- ще стане. Няма значение къде ще стои съдът.

# 291
  • Мнения: 1 205
Правя оцета, като минавам ябълките през робота или машинка за месо, като съм почистила загнило, червиво и дръжките. Слагам в голям стъклен буркан, заливам с топла вода 2-3 пръста над ябълковата каша и прибавям по 50гр. Мед на кг. и чаша от миналогодишния оцет.(200мл) на 3кг. каша. (По този начин  ускорявам процеса). Връзвам гърлото с тензух, слагам в черен чувал и на топличко . Чувала завръзвам под гърлото на буркана. Разбърквам всеки ден по няколко пъти. Когато се сетя с дървена лъжица. След две седмици прецеждам през марля прибавям по още 50г мед на литър течност,връзвам гърлото с тензух и оставям на тъмно и топличко за около 2м. Ако е хладно за по дълго. Важно е да има достатъчно място в съда за да ферментира , като по време на бурната ферментация поне 1/3  да е празен, а след това по-малко. Оцетна гъба ще си образува по време на тихата (втората)ферментация.

# 292
  • София
  • Мнения: 12 230
Правя оцета, като минавам ябълките през робота или машинка за месо, като съм почистила загнило, червиво и дръжките. Слагам в голям стъклен буркан, заливам с топла вода 2-3 пръста над ябълковата каша и прибавям по 50гр. Мед на кг. и чаша от миналогодишния оцет.(200мл) на 3кг. каша. (По този начин  ускорявам процеса). Връзвам гърлото с тензух, слагам в черен чувал и на топличко . Чувала завръзвам под гърлото на буркана. Разбърквам всеки ден по няколко пъти. Когато се сетя с дървена лъжица. След две седмици прецеждам през марля прибавям по още 50г мед на литър течност,връзвам гърлото с тензух и оставям на тъмно и топличко за около 2м. Ако е хладно за по дълго. Важно е да има достатъчно място в съда за да ферментира , като по време на бурната ферментация поне 1/3  да е празен, а след това по-малко. Оцетна гъба ще си образува по време на тихата (втората)ферментация.
Много благодаря за подробният пост.
Моите ябълки бяха много дребни, сладки и повечко - 13 кг изчистени. Отделих една касетка за поредните ябълкови сладкиши, другите ги почистих от дръжки и изхвърлих развалените и накиснах във вода. Така стояха няколко дни, докато стигна пак до тях. Вчера успях да се преборя и да ги нарежа, нямах нерви и възможност да ги меля и на робота. На места оставих и семките, защото иначе нямаше скоро да свърша. Имам общо 13 кг изчистени ябълки в момента, като съм им наляла 10 литра вода, но беше студена. За съжаление съдът е изцяло пълен, така че довечера ще ги разделя на две места.
Не знаех колко захар или мед да слагам, а  и вчера нямах време за това, така че поста ми идва точно навреме.
Бях чела обаче, че се препоръчва да е на по-студено първите две седмици и че тогава се образува оцетната гъба. Тенджерата е в спалнята, която не се отоплява и почти постоянно е с отворена тераса открита заради котките.
Може би ще е разумно да ги преместя в хола на топло? В хола е 21 през деня ,през ноща 17 градуса, а в спалнята надали е повече от 15 градуса.
 Като написах тенджерата, проблем ли е да седят в метална тенджера? Някъде мернах да не се ползва метална цедка после, а пласмасова.
Скрит текст:



П.П Поръчах си от олх 30 броя кофи от сирене с капак, високи, като куб почти половината и другата половина два пъти по -ниски, както и 30 кофички от маслини с диаметър на основата 20 см и височина 20. Постоянно ми трябват кофи, а купените се чупят ужасно бързо. Бях взимала от нашият магазин, няколко бройки кофи от сирене и констатирах, че ми вършат идеална работа. От олх ги взех по 50 ст кофите за сирене и по 35 ст, тези от маслини. Е има и доставка, но пак ми излиза по-евтино, отколкото ако си купя кофи, които се чупят на вторият ден.
Трябва да се измият, но сега като се замисля може да преместя и в тях част от заготовката за оцет, защото дори да ги прехвърля в една голяма пласмасова кофа, тя е с размера на металната тенджера и пак няма да има място за ферментацията.

# 293
  • Мнения: 1 205
Не е проблем оцета да стой в металната тенджера, ако е емайлирана. За прецеждането ще ти трябва тензух или марля. По лесно е и по бързо отколкото с цедка. Важното е да е отворен съда и да има място когато ври да не изкипи. Аз го правя лятото от Петровки ябълки и нямам проблем с топличкото, но сега поне докато минат първите 2 седмици го дръж на място над 20градуса. След това може и на по хладно. До Великден ще стане

# 294
  • Мнения: 6 001
У дома се шегуваме с кофите от сирене, докато по миналото лято наливахме бетон всички налични кофи бяха с найлонови торбички и напълнени с бетон, до там се стигна че бетон има а кофи не, та мои близки бяха решили да вадят и лалетата и тези кофи да ползваме. А бетона стана основи за парниците.

# 295
  • София
  • Мнения: 12 230
Преместих оцета в четири пласмасови кофи за сирене, които измих. Утре мисля да измия и останалите.
 Добавих мед и още малко топла вода, като разбърках с дървена лъжица . Дано да се получи Simple Smile
Скрит текст:

Пристигна ми и отоплителната подложка за разсада. Като мине това застудяване, ще се заема с подготовката на стаята на село за разсада. Кофите от сирене ми свършиха доста добра работа за разсада на пипера. За домати мисля да си ползвам кофички от кисело мляко, като в кофичка са по два корена. Миналата година не видях голяма разлика в тези с по един корен и тези с по два. По-късно ги садя в градината по един корен обаче.
Много добра идея за кофичките и лалетата. Тези малките кръгли със сигурност мога да ги ползвам за нещо подобно.
Във връзка с това, събирам предложения за домати. Знаете, че миналата година гледах ужасно много сортове от хоби семена, но тази година мисля изобщо да не садя от тях. Не бях впечатлена от повечето, а останалите не си заслужаваха.
От ръгбито съм доволна, със сигурност ще садя от него. Може би и албенгата и от черитата от жълтото чери - тайко и червено подобно. Червен домат бях садила червено биволско сърце, може би и него ще повторя, както  и сърцето на Албенга. Идеала също ми допадаше, но не знам дали ще заложа отново на него.
Събирам още предложения за червени и розови домати, може би по един сорт поне от червени и розови  Simple Smile

# 296
  • Мнения: 1 205

Аз съм свела сортовете до този, Ръгби, Сърцето на Албенга,Медено сърце или Алено сърце и един едър розов. Понякога слагам и по няколко корена Финал за рано или много късно. Не мога да се начудя още харесва ли ми или не. Има си и добри страни и не чак толкова.

# 297
  • Мнения: 343
Градинката преди седмица...




Последна редакция: чт, 13 яну 2022, 07:28 от Vanja66

# 298
  • Мнения: 3
Привет на всички, аз съм начинаещ градинар и търся съвет. Изчетох доста от споделените мнения и разбрах, че повечето от вас предпочитат да купуват семена от "Сортови семена". Понеже имат много богат избор на домати ми е доста трудно да избера. Спряла съм се на един вид розов и един жълт. Миналата година за първи път опитах жълт домат, много ми хареса и реших да експериментирам. Живея в областта на Софийското поле и тук е малко по хладно, дали ще се получи?! Ще споделите ли мнение и опит за тези сортове, които съм избрала, прилагам снимки.


Последна редакция: чт, 13 яну 2022, 17:05 от Tatti

# 299
  • София/Варна
  • Мнения: 1 429
Mi66mi ние сме в софийско и си е хладновато. Домати стават, но по-бавно, ако си без оранжерия, именно защото е хладновато.Едрите сортове също стават, но зреят доста бавно.
Не съм садила нито един от двата сорта, които си показала.
Садила съм няколко вида жълти,оранжеви и черни домата.
От жълтите най-хубав за мен беше едно крушовидно чери.
Свекърва ми пък е влюбена в черното чери.

Общи условия

Активация на акаунт