Студенти в Нидерландия - 11

  • 65 229
  • 745
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 316
Здравейте,
влизам да споделя, че нашата драма с Холандия приключи. Синът ми се прибра преди 2 дни. Точно 24 дни след занимаването си. Така и не успя да хареса нищо там (Твенте). Презцялото време твърдеше, че е ужасно мрачно, сиво и безлично около него. Очакваше подкрепа от мен и баща си за връщането или поне одобрение. Ние така и не му го дадохме до последно, но той си взе решението и си купи билет за обратно. Първите му думи на летището бях "Тук дишам, това е моето място!"
Не знам защо се получи така, макар много да го мислех. Предполагам, че неговата екстроверност му изигра лоша шега, както и това, че очевидно е имал съвсем други очаквания.
Каза, че единственото нещо, което ще му липсва от Холандия са 4-те момчета-българчета с които се е запознал там, също първокурсници в Твенте. Единият само знам, че се казва Калоян. Така че ако майките им са тук в групата, искам да изкажа благодарности, че са били подкрепа в ужасното му емоционално състояние.
Надявам се всичко да е за добро и да си извади нужните изводи от всичко случило се.
Пожелавам успех на всички оставащи с адаптацията и новия живот там Simple Smile
Jade, дано тук намери своя път и се чувства добре!
Аз имам двама студенти - големият ми син учи медицина, тук, в София и не дава дума да се издума срещу медицинското ни образование. И мисъл не му минава за практикуване извън България. Малкият  - точно обратното. Не искаше дори да разгледа специалности в български университети и тотално отрича възможността да следва и/или работи тук. За момента е много доволен от холандсите си избори...., но е твърде рано за генерални оценки.
Децата са много различни  - характери, търсения, очаквания и т.н. Родили сме ги, за да са щасливи!
Желая  на момчето Ви и Вас да се успокоите и да намери щастие!

# 121
  • Мнения: 1 776

Напротив, с тази заповед падат много мерки.
Вече няма ограничение от 75 човека в зала, няма дистанция, няма маски (освен в транспорта).
Разрешават всякакви мероприятия.
Сертификат за ваксина не е пречка, към тази дата всеки, който е пожелал го има.
От моя гледна точка, за пръв път се вижда светлина в тунела и има сериозно разхлабване и минимизиране на мерки.

# 122
  • Мнения: 1 399

Напротив, с тази заповед падат много мерки.
Вече няма ограничение от 75 човека в зала, няма дистанция, няма маски (освен в транспорта).
Разрешават всякакви мероприятия.
Сертификат за ваксина не е пречка, към тази дата всеки, който е пожелал го има.
От моя гледна точка, за пръв път се вижда светлина в тунела и има сериозно разхлабване и минимизиране на мерки.
Отделно тестването остава безплатно за такъв сертификат. Така, че не е никаква пречка.

# 123
  • София
  • Мнения: 4 025
Здравейте! Тези дни от Интеграл ме попариха. Казват, че за да кандидатстване компютърни науки в ТУ Айндховен, ТУ Делфт,  Твенте, изискват да имаме физика, изучавана до 12 клас. Детето е в МГ, но е учило физика до 10-ти. Има ли начин да кандидатства все пак? Примерно да й предложат да държи изпит или матура? Благодаря!

За тази година нямаше изискване за физика за компютърните науки в Делфт, нито за часове, нито за матура. Те си имат собствен тест по математика и логика.

# 124
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Някой правил ли е опит да подаде с ПИК Удостоверението, че са записани студенти на сайта на НАП?

# 125
  • Мнения: 495
Все повече се притеснявам за кандидатстване в Нидерландия като гледам колко деца се прибират. Толкоз ли са трудни програмите? Много повече ли е натоварването в сравнение с добра българска гимназия?

# 126
  • Мнения: 1 399
Всъщност колко точно се прибират? Форумът не може да е представителна извадка. Има деца във всякакви университети, колежи, различни специалности, бакалаври, магистри, пръснати из цяла Нидерландия. Има деца интроверти и екстроверти. Има деца отличници и не чак. Деца на заможни родители и на средностатистически, дори такива със заеми. Някои работят, други не. Има деца дето са напълно самостоятелни и такива дето едно яйце не могат да сварят. Деца, свикнали с мама и тати и такива дето са доста самостоятелни. И още и още.
Дали се различава от училище? От земята до небето. Дали се различава от нашите университети? Естествено. Писали сме. Не да само да ти изпеят там едни уроци. Имс туториъли, имс курсови задачи, има индивидуални и групови работи, има изпити. Всичко се трупа като точки през семестъра с различна тежест. Някои успяват с лекота, други трябва да полагат повече усилия. Ама лесно няма. Това им е работата- да учат. Да се борят. Няма вариант да ходиш и да се молиш. Често няма варианти и за поправка.
Въобще децата и родителите подхождат малко романтично в нагласите си за ученето там. А не трябва. Ако тук се учат да речем между 50 до 100хил студента на випуск, там са пъти повече.
Дори за децата, които да се върнали, това не е изгубено време. За мен това е част от житейските уроци, които научават пораствайки и поемайки отговорности.

# 127
  • София
  • Мнения: 5 959
По-добре да отиде, да опита и ако не се получава, да се върне, отколкото да съжалява, че не е опитал.

# 128
  • Мнения: 18
Някой правил ли е опит да подаде с ПИК Удостоверението, че са записани студенти на сайта на НАП?

Подаването може да стане по пощата към НАП по местоживеене, като се прилага Заявление за промяна на здравноосигурителен статус. В свободна форма е, с идеята да носи информация като ЕГН, ЛК. Подписва се от заявителя(студента) или от родител с пълномощно.
С ПИК е възможно да е по-лесно.

# 129
  • Мнения: 124
Здравейте! Тези дни от Интеграл ме попариха. Казват, че за да кандидатстване компютърни науки в ТУ Айндховен, ТУ Делфт,  Твенте, изискват да имаме физика, изучавана до 12 клас. Детето е в МГ, но е учило физика до 10-ти. Има ли начин да кандидатства все пак? Примерно да й предложат да държи изпит или матура? Благодаря!

За тази година нямаше изискване за физика за компютърните науки в Делфт, нито за часове, нито за матура. Те си имат собствен тест по математика и логика.

Още преди изпитите искаха справки за хорариум от миналите години и за 12 клас, така че не съм сигурна, че нямат изисквания …

# 130
  • Мнения: 5 346
Прибираме се от Нидерландия в момента. Няма никакви драми с пропусквателния режим , просто искат да се покаже сертификата или теста. Маски само в градски и междуградски транспорт. Заведенията са пълни, децата са навън. В магазини няма маски. В музеи също, само на входа гледат документа за пропуск- сертификат или тест. В заведенията няма маски също . Впечатленията ми са от Бреда и Амстердам. В сравнение с Германия, Нидерландия си е направо рай .  Аз там забравих за всякакви рестрикции. В Германия е голям филм.
Нидерландия е много красива. Прилича на кукленска къща - всичко е нереално просто. Може би защото улучихме хубаво време, аз не видях никакво сиво небе и дъжд. Но както се казва- да не бъркаме емиграцията с туризма.

# 131
  • Мнения: 1 986
Дъщеря ми си е взела колело под наем в Амстердам. До началото на октомври ако наемеш колело със сини гуми swapfieds има безплатни 2 месеца за студенти за колело с контра ( без спирачка)

# 132
  • Мнения: 1 459
Това с контрата е ужасно. Аз се пребих 2 пъти насред Маастрихт с тази контра ... ама пък децата по-си могат от нас.

# 133
  • Мнения: 316
Това с контрата е ужасно. Аз се пребих 2 пъти насред Маастрихт с тази контра ... ама пък децата по-си могат от нас.
Аз пък предпочитам с контра и понеже си купих и за мен колело в Холандия, търсих точно такова. Работи и с ръчна спирачка и с контра, но аз инстинктивно търся контра. Навици от детството.

# 134
  • Мнения: 1 459
И аз си мислих, че контрата ще ми е по-добре, точно поради спомени от детството, ама на! Ето че 2 пъти паднах .... беше голям смях. После с комбинираното колело, контра и ръчна, нямах никакъв проблем. И знам от къде ми е проблема с контрата и защо ръчната ми върши работа. Ама надали на някого тук му е интересно точно моите премеждия с колелото в Маастрихт Wink

Общи условия

Активация на акаунт