Студенти в Нидерландия - 11

  • 65 213
  • 745
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 776
Не искам да обиждам новопостъпилите, но като цяло казуса е типична бг мама паника Simple Smile
Нещо елементарно като общински данъци за жилище станаха сложна и неразгадаема материя...
Ясно е, че такива разходи има. И ги плаща, който живее в жилището.
Как ги плаща - като част от наема или самостоятелно извън него е въпрос на договор. Какво толкова странно търсим.
Поне аз така си представям нещата.
И застъпвам мнение, че ако е станало практика при споделено жилище тези разходи да се прехвърлят тихомълком на наемателите според мен е нова, неособено етична практика.
За самостоятелни жилища е друго, там ми се струва нормално да си ги плаща директно наемателя. Но при споделени... Синът ми например е в стая 25м2 в тристаен апартамент, в който другите 2 стаи са по 12-14м2... Става доста трудно разпределението и е редно наемателя да си го е включил.
Друг е въпроса, че е пообъркал нещата и са го одобрили за rent allowance Simple Smile
На която няма право, та сега трябва да се бори да му я забраняват...
Ами... Ще свикнат за няколко години.

# 61
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Ами вече няколко пъти го писах и обяснявах, това не е данък на жилището, а е личен данък. Дължи го всеки един регистриран в Холандия (плащат го дори и бебетата). Размерът му зависи от броя живеещи в едно жилище, но не се дължи от наемодателя (както данък сгради), а от наемателя. Ако все пак някъде наемодателя го е вкключил в наема, това е изключение. И не, не е задължително да го впише в договора за наем, защото пак повтарям това е личен данък, а не данък на жилището. Не можах да разбера какво нередно или неясно виждате.

# 62
  • Мнения: 1 776
Ако е така, значи аз съм в грешка.
Синът ми поне такъв данък не е плащал миналата година.
И като че ли не съм разбрал - кой точно данък е личен и се плаща от всеки, независимо къде живее и на каква възраст е?
Данък смет???
И силно ми е интересно как е формулиран дължим данък на малолетен без доходи? Май за пръв път чувам за нещо подобно и не мога да си го представя.
Какво е точното име на този данък?

# 63
  • Мнения: 1 456
Аз ще ви кажа къде е проблемът ... не е изобщо в това, което и описвате. Въпросът, който ди задаваме "новите" тук е как така една немалка сума като разход не се споменава никъде по "Дни на образованието", форуми, консултантски фирми и т.н., а се говори за разходи за живот там, които включват наем, ток, газ, интернет (В зависимост от договора), лични разходи, разходи за учебници и т.н. И никъде в този списък не съществува този немалък данък. Това ни е чудно на новите,  не че го има или дали е включен в договора. Надявам се да е ясно от какво се "паникьосваме типично" Wink

# 64
  • Мнения: 15
Привет! Благодаря на всички които се включиха със съвети по нашия казус с квартирата. Най после имаме подписан договор за стая. Днес синът ми трябва да се нанесе, надявам се всичко да е наред. По съвет от една мама от групата, го накарах да отиде в офиса на Friendly Housing. Първоначално са му казали, че нямат стаи, но след като ги е помолил са му предложили една и той веднага е казал, че я взима каквато и да е. В крайна сметка са му дали ключа  да отиде на място да я види 😃 и има защо.
Още веднъж благодаря за отзивчивостта! Вече ми е по леко на душата ☺️
Успех на всички които все още търсят и нека са здрави децата ни 🤗

# 65
  • Мнения: 493
Здравейте! Дали е актуална бланката за издаване на удостоверение за дохода от НАП, качена на първата страница на темата? Не я намирам в официалната страница на НАП. В упътването в началната страница пише, че трябва Удостоверение  за декларирани данни по ЗДДФЛ. Понеже няма такава отметка, предполагам, че трябва да се допише отдолу? Предварително благодаря.

# 66
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Ако е така, значи аз съм в грешка.
Синът ми поне такъв данък не е плащал миналата година.
И като че ли не съм разбрал - кой точно данък е личен и се плаща от всеки, независимо къде живее и на каква възраст е?
Данък смет???
И силно ми е интересно как е формулиран дължим данък на малолетен без доходи? Май за пръв път чувам за нещо подобно и не мога да си го представя.
Какво е точното име на този данък?
Тези данъци не зависят от дохода, а от броя на хората живеещи в едно домакинство. Ние сне 4 души, двама възрастни и две деца, едно от които бебе. Влизаме в Графа 3+ потребители и плащаме филсираната сума за 3+. Има за един човек, за до 3 души или 3+
Най общо данъка, за който става дума и е личен е този

Water taxes
Every year you are typically taxed for two water taxes (depending on your property). The water board tax (waterschapsbelasting) contributes to regional water system management, such as maintenance of dykes and control of water levels. In addition, there is a pollution levy (verontreinigingsheffing) for properties not connected to the sewage network, and a water purification levy (zuiveringsheffing), contributing to purification processes used for waste water, for all properties connected to the sewage network. The method of payment varies by municipality. Please note: the water taxes do not account for your drinking water usage; this is monitored and charged separately by your local water supplier.

# 67
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Ами вече няколко пъти го писах и обяснявах, това не е данък на жилището, а е личен данък. Дължи го всеки един регистриран в Холандия (плащат го дори и бебетата). Размерът му зависи от броя живеещи в едно жилище, но не се дължи от наемодателя (както данък сгради), а от наемателя. Ако все пак някъде наемодателя го е вкключил в наема, това е изключение. И не, не е задължително да го впише в договора за наем, защото пак повтарям това е личен данък, а не данък на жилището. Не можах да разбера какво нередно или неясно виждате.

В нашия случай бяхме информирани предварително, че ако е в самостоятелна стая в общежитието, се дължи данък, но има право на субсидия – стаите в общежитието са одобрени. Имаше вариант да е със съквартирантка и в този случай нямаше право на субсидия, но данъкът бил включен в цената. Бяхме избрали вариант със съквартирантка, но казаха, че заради Ковид всички ще бъдат сами в стая. Проблемът при нас дойде, че сме пропуснали писмото за такса смет към общината и сме платили само данъка за водата. Даже не виждам смисъл да я пращам в общината да пита, просто ще си платим сумите за двете години за данък смет, заедно с наложените глоби.

# 68
  • Мнения: 1 776
Проверено с digid - няма такива неща за плащане. Справка към общината за последната година си показва само двете вече платени глоби за неправилно изхвърляне на боклук.
Така че, да се върнем няколко поста нагоре - не смятам, че в общия случай и наем на стая в апартамент има подобни допълнителни плащания.

# 69
  • Мнения: 68
https://www.amsterdam.nl/en/municipal-taxes/waste-collection-charge/
Това е линк към общината Амстердам за данъка смет. Тъй като в нашия договор за общежитието не е казано нищо ще пращам сина да ходи да пита в офиса им, който е съвсем наблизо.
Макар, че ето какво пише
If you move to a nursing home or student housing
If you move to a property that is not self-contained, you will automatically be refunded from the first day of the month following your move. This can be a room at a nursing home or a room rented to students. The waste collection charge for the rest of that year will be paid by the owner of the property.
Аз го разбирам, че не плаща студента.

# 70
  • Мнения: 2 190
Здравейте! Дали е актуална бланката за издаване на удостоверение за дохода от НАП, качена на първата страница на темата? Не я намирам в официалната страница на НАП. В упътването в началната страница пише, че трябва Удостоверение  за декларирани данни по ЗДДФЛ. Понеже няма такава отметка, предполагам, че трябва да се допише отдолу? Предварително благодаря.

Бланката е актуална - във всеки офис на НАП има хартиен вариант.
Може да пишете отдолу, а ако е на хартия - след втора отметка "Удостоверение за декларирани данни" дописвате "по ЗДДФЛ" или "за доходи" + за коя година/години.
и в графа "Исканото удостоверение ми е необходимо, за да послужи пред:" Непременно трябва да пише ... Нидерландия. Например : ДУО, Нидерландия.
Когато е за чужбина, НАП слагат различни печати.

Данните ги вадят по ЕГН и разпечатват за секунди. Но трябва да се подпише от шефа. Ако имате късмет, може да я направят веднага (за 5-10 минути подпис, извеждане...). Иначе срокът мисля, че е 1 седмица.

# 71
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Проверено с digid - няма такива неща за плащане. Справка към общината за последната година си показва само двете вече платени глоби за неправилно изхвърляне на боклук.
Така че, да се върнем няколко поста нагоре - не смятам, че в общия случай и наем на стая в апартамент има подобни допълнителни плащания.
https://www.amsterdam.nl/en/municipal-taxes/waste-collection-charge/
Това е линк към общината Амстердам за данъка смет. Тъй като в нашия договор за общежитието не е казано нищо ще пращам сина да ходи да пита в офиса им, който е съвсем наблизо.
Макар, че ето какво пише
If you move to a nursing home or student housing
If you move to a property that is not self-contained, you will automatically be refunded from the first day of the month following your move. This can be a room at a nursing home or a room rented to students. The waste collection charge for the rest of that year will be paid by the owner of the property.
Аз го разбирам, че не плаща студента.
Студентът не плаща винаги данък смет, там е на договорка с хазаина, този данък е за не питейната вода и канали, различни са, не  го пише в сайта на общината, по райони е и е в сайта на belastingsamenwerking.
Междудругото, съпругът ми каза, че хора с ниски доходи могат да се освободят от този данък.

# 72
  • Мнения: 1 776
този данък е за не питейната вода и канали, различни са, не  го пише в сайта на общината, по райони е и е в сайта на belastingsamenwerking.

Gemeentelijke belasting betalen / Paying municipal taxes / https://www.rotterdam.nl/loket/belasting-betalen/ е необходимата страничка за Ротердам ако не бъркам. Мислех, че това си е за всички общински данъци / такси, затова го кръстих на общината.

Междудругото, съпругът ми каза, че хора с ниски доходи могат да се освободят от този данък.
Така де, данъка не се дължи от всички, а при определени условия от работещи с доходи както обсъждахме?
Което е основната причина никога да не се е коментирал тук, все пак сме в тема за студенти, болшинството от които правят само това, за което са отишли - учат, а не работят. А и случайно да поработват, то в общия случай е временна заетост с ниско заплащане.
И тази информация идва нанагорно на родителите, а на практика не касае хлапетата.

Последна редакция: ср, 15 сеп 2021, 08:20 от kodbg

# 73
  • Мнения: 208
Здравейте,
Имаше по назад въпроси за преброяването. Днес у дома се преброихме и след като им звъннах, да ви кажа, че ми отговориха, че студентите в чужбина не се преброяват. И ние не сме преброили нашия студент.
Хм, странно. В анкетата имаше опция, когато избереш студент да се маркира и държава на пребиваване, ако е в чужбина.

# 74
  • Мнения: 1 263
Моят младеж, твърди, че е проверил и няма неплатени задължения а до момнента не е плащал такива разходи, освен ако не са включени в наема. За всеки случай ще говори с наемодателя и с приятели холандци, за да е сигурен, че проверява на правилното място.Спокойна да съм била:smile:

Общи условия

Активация на акаунт