Студенти в Нидерландия - 11

  • 66 548
  • 745
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 5 434
Здравейте,

На моят син му предстой - 5 семестър стаж, специалност ИТ.
Искам да запитам как се кандидатства за стаж в дадена фирма.Трябва  да си приготви CV или портфолио с което да се представи?Възможно ли е да си изпраща CV на фирмите? Трябвали нещо по характерно да представи?
Ще бъда благодарна, на повече подробности, на деца който са търсили стаж.

Благодаря, Ви предварително!

От сина ми знам, че се качват документи в апликационен портал на всяка желана фирма. Синът има сайт, и прикача линка към него като част от документите които качва в портала. Освен това подробно CV за работа, както и портфолио на това което е направил. Мотивационно писмо също.  След като е качил документите, на електронна поща се интересува за движението на кандидатутрата си.

# 151
  • Мнения: 15
Привет! Предварително се извинявам, ако въпроса ми е коментиран вече, но не намирам отговор в тимите. Удостоверението което подаваме в НАП за това че децата ни са студенти редовно обучение, трябва ли да има печат и подпис? Те им ги изпращат на имейла, но аз миналата година го накарах моя син да го принтира и да отиде в унито да му сложат печат и подпис. Той твърди че това не е нужно , но аз се чудя дали ще приемат без печат. Вие как процедирате?

# 152
  • Мнения: 1 970
При нас вече има яснота относно дипломирането. Взели са решение, за разлика от миналата година, тази да е с церемония, както си му е редът. Синът ми обаче не знае дали ще се допускат родители, твърди че най-вероятно не. Преди знам, че беше много тържествено, винаги е било с гости. Мои приятелки са ми изпращали снимки.... Сега обаче, след ковидно, май няма да е така.
Ако някой случайно е по-наясно, да сподели дали знае да се допускат гости или церемонията ще е в тесен .... академичен Rolling Eyes.... кръг.
Всъщност предполагам, че ще е различно за всяко учебно заведение.... но все пак.

И в RSM  е така, присъствено. Не е ясно още за гостите, но в мейла пише, че на последното присъствено тържество всеки абсолвент е иимал право да купи до 2 покани за близки, та се очаква да е същото.

Със сигурност, обаче, си зависи и от унито и от мястото....
Така че, чакайте информация или питайте конкретно как го мислят...

# 153
  • Мнения: 1 440
Само това от мейла носих на преводача. Без допълнително печат и подпис. Вече втора година.

# 154
  • Мнения: 69
Привет! Предварително се извинявам, ако въпроса ми е коментиран вече, но не намирам отговор в тимите. Удостоверението което подаваме в НАП за това че децата ни са студенти редовно обучение, трябва ли да има печат и подпис? Те им ги изпращат на имейла, но аз миналата година го накарах моя син да го принтира и да отиде в унито да му сложат печат и подпис. Той твърди че това не е нужно , но аз се чудя дали ще приемат без печат. Вие как процедирате?
Нито подпис, нито печат са нужни. Документът ми го изпрати по имейл. Заклет преводач го преведе и така го представих в НАП.

# 155
  • Мнения: 349
Привет! Предварително се извинявам, ако въпроса ми е коментиран вече, но не намирам отговор в тимите. Удостоверението което подаваме в НАП за това че децата ни са студенти редовно обучение, трябва ли да има печат и подпис? Те им ги изпращат на имейла, но аз миналата година го накарах моя син да го принтира и да отиде в унито да му сложат печат и подпис. Той твърди че това не е нужно , но аз се чудя дали ще приемат без печат. Вие как процедирате?
Нито подпис, нито печат са нужни. Документът ми го изпрати по имейл. Заклет преводач го преведе и така го представих в НАП.

Помните ли дали  изрично пише, че формата на обучение е fulltime. На уверението на дъщеря ми не пише и миналата година в НАП Надежда имах проблем. Сега имам същото уверение, но и служебна бележка от университета за трите години на обучение че формата на обучение е fulltime. Та се чудя дали да превеждам и двете?
Благодаря

# 156
  • Мнения: 6 644
На нашето не пише, само пише “за учебната 2021-2022”

# 157
  • Мнения: 163
Привет! Предварително се извинявам, ако въпроса ми е коментиран вече, но не намирам отговор в тимите. Удостоверението което подаваме в НАП за това че децата ни са студенти редовно обучение, трябва ли да има печат и подпис? Те им ги изпращат на имейла, но аз миналата година го накарах моя син да го принтира и да отиде в унито да му сложат печат и подпис. Той твърди че това не е нужно , но аз се чудя дали ще приемат без печат. Вие как процедирате?

В НАП - Русе ми искаха удостоверението да бъде с подпис и печат от унито, съответно в оригинал. Със сканирано и принтирано цветно копие ме върнаха миналата година.

# 158
  • Мнения: 1 440
Привет! Предварително се извинявам, ако въпроса ми е коментиран вече, но не намирам отговор в тимите. Удостоверението което подаваме в НАП за това че децата ни са студенти редовно обучение, трябва ли да има печат и подпис? Те им ги изпращат на имейла, но аз миналата година го накарах моя син да го принтира и да отиде в унито да му сложат печат и подпис. Той твърди че това не е нужно , но аз се чудя дали ще приемат без печат. Вие как процедирате?
Нито подпис, нито печат са нужни. Документът ми го изпрати по имейл. Заклет преводач го преведе и така го представих в НАП.

Помните ли дали  изрично пише, че формата на обучение е fulltime. На уверението на дъщеря ми не пише и миналата година в НАП Надежда имах проблем. Сега имам същото уверение, но и служебна бележка от университета за трите години на обучение че формата на обучение е fulltime. Та се чудя дали да превеждам и двете?
Благодаря

На дъщеря ми пише full-time bachelor и специалността, пише за година 21/22 от 01.09 до 01.09

На сайта на НАП пише:
"Ако сте студент в чужбина, за да уредите здравноосигурителния си статус, е необходимо да представите доказателствени документи, за да се „изчистят“ задълженията ви за здравноосигурителни вноски. Такива документи са например удостоверение или служебна бележка от университета, в който следвате или диплома за завършено висше образование. Документите трябва да са преведени от лицензирана фирма. Вземат се предвид само ако в тях е посочен периодът на обучение."

Никъде не е посочено в какъв вид да е документа. В нашето подразделение, когато отидох:  "Дайте бележката от университета. Ами пратена ми е по мейл и така съм я разпечатала за преводача. Да, няма проблем."

# 159
  • Мнения: 69
Помните ли дали  изрично пише, че формата на обучение е fulltime. На уверението на дъщеря ми не пише и миналата година в НАП Надежда имах проблем. Сега имам същото уверение, но и служебна бележка от университета за трите години на обучение че формата на обучение е fulltime. Та се чудя дали да превеждам и двете?
Благодаря

Първо в бележката е отбелязано, че е за академичната 2021/2022 година. После, че е за периода от 01.09.2021 до 31.08.2022 г. вкл. Вписана е специалността и накрая пише Full-time. Само да конкретизирам, че унито е  Hanze, Groningen.

# 160
  • Мнения: 349
Помните ли дали  изрично пише, че формата на обучение е fulltime. На уверението на дъщеря ми не пише и миналата година в НАП Надежда имах проблем. Сега имам същото уверение, но и служебна бележка от университета за трите години на обучение че формата на обучение е fulltime. Та се чудя дали да превеждам и двете?
Благодаря

Първо в бележката е отбелязано, че е за академичната 2021/2022 година. После, че е за периода от 01.09.2021 до 31.08.2022 г. вкл. Вписана е специалността и накрая пише Full-time. Само да конкретизирам, че унито е  Hanze, Groningen.

Благодаря при нас не пише full-time, университета е Maastricht university. Ще го подам в друг офис на НАП.

# 161
  • Мнения: 6 644
Мен ме накараха да пиша някаква декларация, че гарантирам за истинноста на документа и че нося наказателна отговорност по намсикой член за неверни данни. “Щото с тия мейли дето им ги пращат там документите..”

# 162
  • София
  • Мнения: 1 207
Скрит текст:
При нас вече има яснота относно дипломирането. Взели са решение, за разлика от миналата година, тази да е с церемония, както си му е редът. Синът ми обаче не знае дали ще се допускат родители, твърди че най-вероятно не. Преди знам, че беше много тържествено, винаги е било с гости. Мои приятелки са ми изпращали снимки.... Сега обаче, след ковидно, май няма да е така.
Ако някой случайно е по-наясно, да сподели дали знае да се допускат гости или церемонията ще е в тесен .... академичен Rolling Eyes.... кръг.
Всъщност предполагам, че ще е различно за всяко учебно заведение.... но все пак.
И в RSM  е така, присъствено. Не е ясно още за гостите, но в мейла пише, че на последното присъствено тържество всеки абсолвент е иимал право да купи до 2 покани за близки, та се очаква да е същото.

Със сигурност, обаче, си зависи и от унито и от мястото....
Така че, чакайте информация или питайте конкретно как го мислят...
Благодаря за инфото! Синът ми се е сетил и е направил запитване по мейла. Отговорили са му, че има право само на +1. Става въпрос за RUG.
Та сега с мъжа ми се чудим какво да правим. Иска ни се да отидем, но единият от нас ще трябва да стои отвън...

# 163
  • Мнения: 2 190
Ако нямате оригинал на служебна бележка, уверение (или какъвто и друг документ), слагате копие (разпечатка от имейл и заверка текст "вярно с оригинала", името Ви, подпис и дата. Това вече има силата на оригинал, а вие носите отговорност, че не е преправен. Естествено прикрепвате и превода от заклет преводач.

# 164
  • Мнения: 1 970

Благодаря за инфото! Синът ми се е сетил и е направил запитване по мейла. Отговорили са му, че има право само на +1. Става въпрос за RUG.
Та сега с мъжа ми се чудим какво да правим. Иска ни се да отидем, но единият от нас ще трябва да стои отвън...

Не бихме се чудили на Ваше място. Преди години на голямата щерка на дипломирането, в Маастрихт бяхме на тържеството, общо взето беше стандартното, поздравления от декана, ректора, отговор от абсолвентите и връчване на всеки със снимка с ректора. Проточи се бая. Всъщност хвърлянето на шапките беше навън, общите снимки с приятели също, купона... Така че, единият чакащ навън няма да изпусне много, а ще сте заедно, после може да се поразходите - в Холандия има толкова неща за гледане, макар Гронинген да е малко по-далеч, транспорта е уреден....
Явно залата няма да е достатъчно голяма за повече гости.... А все пак, в тия времена няма да допуснат препълване.
И сега ще сме трима, с две места - кака й също ще долети от Мюнхен. Аз няма да присъствам на самата церемония, после ще си купонясваме заедно. Отделно ще се поразходим, дано времето е поносимо.

Общи условия

Активация на акаунт