Студенти в Нидерландия - 11

  • 65 361
  • 745
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 1 480
Много благодаря за отзива за Фонтис! Интересувам се от Фонтис Айндховен, инженерни специалности,  но нямам кого да попитам от там. Това, която ме притеснява в момента е наистина ниския рейтинг в противовес с чудесните презентации и програми в сайта. Много ми се иска да е вяено това, което в публикувано в сайта ..., но 2 хиляди и кусур място си в много зле Sad

# 721
  • Мнения: 1 216
Имам следния казус и моля за разяснение.

Човек с две дози ваксина, като втората е преди повече от 9м. как може ли да влезе в Нидерландия? с ПСР и/или антиген?  Преболедуване след  двете дози ваксина, но доказано с антиген важи ли за полет или не?

# 722
  • Мнения: 1 408
Преболедуване с антиген тест не важи за пътуване. Необходим е или 24 часов антиген тест или 48 часов пср тест, за да се влезе в Нидерландия. За посещения на места вътре в страната, където искат сертификат, може да прави безплатно антиген тест в местните лаборатотии.

# 723
  • Мнения: 28
На сертификата след преболедуване, доказано с антигенен тест, пише, че важи само на територията на България.

# 724
  • Мнения: 1 216
Благодаря, за коментарите.

# 725
  • Мнения: 1 970
Здравейте, дъщеря ми учи в Маастрихт, но намери квартира в Ланакен-Белгия, моля ако нечие дете живее в Белгия да каже проблем ли е да вземе bsn с адрес в Белгия. Тя е там до юни, когато трябва да се дипломира. Имат ли студентски намаления за градски транспорт и как се кандидатства при положение, че е в друга страна? Благодаря.

Да не е в общежитието на Марион? Там беше дъщерята цяла година.
Да, не е вадила БСН, защото си го имаше от Утрехт, където изкара акалавъра, а в Маастрихт беше за магистратура. Тогава не помня да са искали ежегодно БСН-а да се подменя, както(май ) искат сега, или поне с такова впечатление останах, защото сега малката смени квартирата от Хага в Ротердам и ходи за нова регистрация в общината, а може и да сне е вадила нов БСН всъщност...
Така или иначе, моята дъщеря не е вадила БСН живеейки в Ланакен.
Иначе за намаления - има, по общите условия на студент в Холандия, ако си холандец огромни, ако си работещ чужденец скромни, ако не работиш студент чужденец почти никакви... От Ланакен до центъра е около 3 км, с колело става ама като не духа и не вали, значи рядко, иначе е гадост, но всички го правят. Има автобус, но беше към 5 евро, ако не бъркам.
Аз й закарах колата, оказа се, че в унито, ако идваш от "чужбина" - в случая Белгия, на 3 км, можеш да паркираш на професорския паркинг без пари.... Далавера. Иначе с кола в Холандия с паркинг до 7 евро на час, - благодаря...
Тогава си изкара цялата година с българските номера, ама беше преди 7 години.
Но веднъж спука гума... Пътната помощ с лепенето беше 120 евро, още ги помня. Просто колата там е скъпо удоволствие за студент , не че за работещ е евтино, но за студент си е много, наистина. Да не говорим, ако се наложи глоба да платиш...

# 726
  • Мнения: 349
[video][/video]

Благодаря Ви за споделеното. Тя имаше bsn номер от пребиваването преди пандемията, в първи курс. Втори курс бяха онлайн и тя беше в България. Прекрати договора за наем и се отписа от общината. В началото на трети курс беше на обмен в друга страна и сега се наложи да се върне, за да довърши бакалавър. Надявам се да не е необходимо отново да вади номер за 5 месеца. Късмет, че дъщеря Ви е учила преди Короната, моята не успя да хареса Нидерландия, и не желае да учи магистратура там. Реално то и студентски живот нямаше.

# 727
  • Sofia
  • Мнения: 1 521
Мили момичета, мисля, че ще умрЪ права и не е смешно.

Моето мило и симпатично келешче, вече пълнолетно нали, беше взело отговорното решение да учи бакалавър у нас в БГ.
Респективно, подготовки и всичко се движи в този график и посока.
И сега.
Точно преди седмица,  повтарям, преди седмица заявява, че правИМ /тук започва да говори в мн.ч./ промяна в плана. Пътуваме. Викам, закъснял си. Според него, естествено "няма страшно" Гледа държави, университети, специалности и като цяло сега заявява, че опциите му са:
1. Тилбург, Радбаут, Ултрехт или нейде Applied Sciences (знаем разликата, минуси и плюсове)
2. Година у нас в съответната специалост и късна есен апликира за уни-тата, в които, естествено много иска, но е закъснял-Ротердам, Маастрихт, Стокхолм (гледа икономикс и бизнес).

Та, по стара традиция, откакто бях бременна с него Simple Smile, се допитвам до вас, кой сценарий ви се струва по-оправдан, на база личен опит?
Също, имате ли съвети относно Бизнес училищата- IBM. BA, Ecomomics или Global/Int Law. Книжен плъх няма да става, иска да се гмурнат с приятели в корпоративния свят или индустрията Simple Smile

# 728
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Вашите деца ползват ли български номера, след като ги засекат че повече от 4 месеца са в Нидерландия? Интересно ми е с колко се увеличава сметката, ако някой е избрал този вариант с надценка.

# 729
  • Мнения: 1 408
Дъщеря ми е така вече втора година. Сметката й обикновено е 5лв отгоре. Рядко повече, не е надвишавала 10лв. Тя обаче има включен роуминг пакет, разполага с 10гб интернет и неограничено разговори, Виваком. Засега няма да взима холандски номер.
Имайте предвид, че от 1.01има нови правила за роуминга в ЕС, доста по-либерални и изгодни.

# 730
  • Варна
  • Мнения: 1 553
Вашите деца ползват ли български номера, след като ги засекат че повече от 4 месеца са в Нидерландия? Интересно ми е с колко се увеличава сметката, ако някой е избрал този вариант с надценка.
Зависи от плана , на който е картата. Питайте , директно българския си оператор колко ще Ви струва на минута и как ще Ви таксуват за интернет. Като си правих сметката не ми излизаше да плащам на минута и допълнителни за интернет . А и ни трябваше холандска карта за банката . Та така .

# 731
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 942
И синът ми е с бълг. номер. В група сме, с неограничени безплатни разговори. Ако иска да се чуем, се индикира и аз го набирам оттук. За разговори не сме плащали повече от няколко лева отгоре, а говорим доста ежедневно. Мобилен интернет почти не ползва, вкъщи и в университета има.

# 732
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Дъщеря ми също има мобилен интернет в ЕС към плана, но вече не е активен. Трябва да се добави пакет роуминг ли?
Ето вчера за 100 МБ, което реално е никакво потребление, колко е начислило. Ние също сме група и говорим безплатно, но и там начислява.

# 733
  • Мнения: 1 271
Синът ми е само с БГ номер, от миналия месец сме с нов оператор. Със стария нямаше проблеми, сега ще видим.
Не ми е направило впечатление да са му увеличени сметките

# 734
  • Мнения: 1 988
Миналият месец, точно преди да си дойде в България, дъщеря ми беше получила предупреждение по Политиката за справедливо ползване на роуминг и ни се размина, но преди две години платихме почти 300 лева сметка.

Общи условия

Активация на акаунт