Светът на Дж. Р. Р. Мартин и Песен за огън и лед - 33

  • 24 643
  • 373
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 927
Станис дава твърде много власт на некомпетентните роднини на жена му. А уж добре преценява хората. Това за мен е една голяма недомислица на Мартин.

# 301
  • Мнения: 9 650
Аз останах с впечатление, че той си мисли, че добре преценява хората, което е нещо съвсем различно.

# 302
  • Мнения: 17 893
Станис уж се води голям военачалник. Обикновено заедно с Тивин, Рандил Тарли и Черната риба е сочен за един от големите пълководци*. А дава власт на хора, които нито са предпазливи, нито разсъдливи, нито разбират от тактика. И доколкото след ЧВ има някакво оправдание, да дава властта в ръцете на хора като сър Годри, защото му остават много малко хора преди ЧВ няма такова оправдание

Още по-странно е, че той който е предпазлив по природа и е специалист по обсадите се решава да прави десант срещу Чертога. Има много по-лесни начини да го превземе, я Денерис как изпрати Баристан и Джора да минат през каналите и да отворят вратите.

При това дори след като е направил сър Имри адмирал има властта да се намеси в обсъждането на плановете и да изиска повече предпазливост.

*Тивин и Тирион на няколко пъти изтъкват колко способен пълководец е Станис, това го има и в разговорите на Кейтлин с Роб. Дори Нед Старк съветва Робърт да направи Станис, гарант на Изтока, "защото се е доказал"

# 303
  • Варна
  • Мнения: 1 228
Джон, ти нали беше голям фен на Станис? Що така рязко го разлюби?
Станис е добър пълководец, но не може да огрее навсякъде. И всеки може да сгреши - дори Наполеон при Ватерло, а Цезар почти са го размазали Крас и компания (не помня мястото), наложило се е бързо да си плюе на петите. Малко по-късно им го връща при Филипи.

# 304
  • Мнения: 17 893
Не съм го "разлюбил", но тук има елементарни грешки.

между другото Наполеон е супер прехвален;.
Скрит текст:
Бил е добър администратор, но като пълководец не струва - проваля се още в Египет, после  в Америка французите владеят две трети от територията а продава Луизина; опитва да налага морска блокада на Англия; води война с Русия (безуспешна естествено); зорлем създава от прусаците свои врагове, иска да разбие кралството им и да го даде на поляците; при Ватерло оръдията затъват в калта, а те са му мания.
. Моите кумири са Александър Велики**, Цезар и Ханибал**, както Ричард I, Ричард III, Алекандър Невски и Александър II, а в най-ново време - Ромел.  М
Скрит текст:
ладият Цезар е губил битки, но той самият се е учил от Крас и го надгражда.
Крас е опитен стратег, но е прекормерно жесток и твърде рано се издава пред Сената (след една от загубите от Спартак убива 8 на 10 войника. Когато бие накрая Спартак разпъва на кръст 15 000 души, включително и жени, за да е сигурен, че не избягал). Всички треперели от него и....това твърде много забавило издигането в консул. А като "противотежест" използвали Помпей. Цезар е бил прагматик и популист. До битката с Помпей е внимавал да не му хванат спатиите, а после не му е пукало - Рим е бил негов.
--
Конкретно със ситуцията около Черна вода. Не се иска да огрява навсякъде Станис. Иска се или да сложи компетентен човек за адмирал  и/или в началото  когато се определя тактиката да има решаваща дума.

Даже аз, който не съм бил в армията хващам някои от грешките.

Хайде - за веригата нямаше да се сетя, как ще я използват - това си признавам. Щях да предположа, че искат да блокират по-някакъв начин реката, но по какъв -не знам.  Но че защитниците на Чертога ще използват запалителни оръжия беше супер елементарно!!! Достатъчвно е да сте гледали някоя от версиите "Антоний и Клеопатра" и битката  при Акциум и много неща ще ви станат ясни-.
Скрит текст:
Антоний има приблизително 200 кораба, срещу 120 на Октавиан, но тези на на Октавиан са леки и манврират, а на Антоний са тежки и  поне половината пламват като факли, още преди да почне същинското сражение. А използването на брандери* е чест прийом при защита на пристанища.

А Франсис Дрейк с леките английски кораби, направо размазва тежката многочислена испанска армада.Една от грешките на армадата е, че нареждат корабите си плътно един до друг, а англичаните ги разреждат на голямо разстояние и пробва стрелба от далеч, докато тежките испанске галеони са пригодени за стрелба отблизо.
Много неща можеха да се направят в тази насока -  леките и бързи кораби отпред, разстоянието между тях да е голямо. Можеха да се придвижват като в римски легион, така че ако стане нужда да могат да уплътнят редиците. Можеха да изчакат насрещния вятър да спре. Има един самурайски филм, в който планират морска битка и един генерал запалва с факла 1 макетче на противников кораб и вятъра за по-малко от половин минута изгори макетчетата на всички негови кораби. И така разбраха, че трябва да забавят битката до сутринта, когато вятърът ще се обърне. Да не говорим, че вятърът чупи мачти и къса платна. Разумноот бе, да свалят платната или поне част от тях.
Можеха да пуснат леки лодки да проверяват напред за капани.

Концепцията войниците да носят тежки брони, насред морско сражение е тотална грешка Александър Невски точно така е размазал латините.Ами  Калоян - кованите брони са проблем на Балдуин при неравен терен. За Владислав III да не говорим! По една плетена ризница (най-много - ламеларна броня) щяха да достатъчни.

Както казах говорим за елементарни грешки в такитка. Сега - наясно съм че трябва Станис да изгуби, ама можеше Мартин да измисли нещо по-хитро, достойно за велик пълководец.


*защитниците запалват салове и лодки и ги засилват към корабите - това са т.нар. брандери.

** луд фен съм на конните стрелци. Това което прави Ханибал при Кана  ми е една от любимите битки.

 бих препоръчал на всеки, който си пада по стратегия да гледа Кървавите скали * Битката при червените скали и особено частта  мужду 1,26-1,30 час.  Филма е много хубав, но конкретно тази сцена е добър урок по стратегия. Препоръчвам го и на любителите на китайското кино.

Последна редакция: пт, 26 май 2023, 01:46 от Лорд Сняг

# 305
  • Sofia
  • Мнения: 719
Надявам се да не е качвано вече Simple Smile

# 306
  • Мнения: 9 650
https://www.ploshtadslaveikov.com/nvo-prekrati-dogovora-si-s-dzh … snMe37lA5QCxN-Dt0
Уволнили го. Пишел ветровете всеки ден.

# 307
  • Мнения: 17 893
Сетиха се. Човекът вече направи милионите, няма защо да пише

# 308
  • Мнения: 371
Хаха, вече над десет години само хвърля прах в очите и все още има хора, които му вярват.. Grinning
Пишел бил, да бе да.

# 309
  • Мнения: 9 650
Аз съм препатила, споко. Просто синтезирах статията.

# 310
  • Дивата природа
  • Мнения: 269
Книгата, която (не) очаквахте:
Възходът на Дракона. Илюстрована история на Династията Таргариен [том 1]
- на български език с преводача за поредицата Валери Русинов {а редактор ; }
Докато основните книги са от издателство БАРД,
а само другата енциклопедия „Светът…“ е от СИЕЛА –
сега Студио Артлайн: издават доста луксозни продукти.
Но тъкмо е обявено ориентировъчно за месец декември
и все още не са поставили БГ-корицата или пълно резюме.
Обявена цена 49 лв, в момента за предварителни поръчки
има -10% отстъпка и излиза 44,10 лв. @ Аrtline & Ozone
Твърда корица ~ 1 kg = 23 x 29.5 x 4 cm!
=> преглед на английски:


Освен черВЕните или зелените корици, вж. «GoodReads» за немци:
 

# 311
  • София
  • Мнения: 5 633
Друга книга чакаме ние, ама да видим.

# 312
  • Вестерос
  • Мнения: 38 232
Претоплените манджи явно продължават

# 313
  • Мнения: 17 893
Тази тема ни се поднася за 4-ти път. Веднъж-  Синовете на дракона, втори път Огън и Кръв I част, трети път Огън и дракона илюстрована и сега Възходът на дракона - илюстрована. Аз лично няма да сия купя, който иска да си я купува.

# 314
  • Вестерос
  • Мнения: 38 232
Забравяш Светът и Зелените срещу Черните

Общи условия

Активация на акаунт