Бихте ли работили във фирма, която търси "инжинери" с магистърска степен?

  • 2 714
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 123
После ми се ядосват като кажа, че работодателите изискват много, а дават малко.

# 1
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 833
Една хубава заплата би ме накара да преглътна правописната грешка, вероятно допусната от някоя секлецарка без инжИнерно образУвание. Но като гледам обявената заплата - подигравката идва от другаде Bowtie

# 2
  • Далече, далече
  • Мнения: 6 005
Не нужно да им се обръща внимание на такива. Само, ако някой го гризе нездраво любопитство, но това завършва зле.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 990
Неграмотна обява, а в притурка и с обявената заплата, съвсем би ме демотивирала дори да се избъзикам.

# 4
  • Мнения: 40 914
Те сега масово са неграмотни и това не би ме спряло, иначе трябва никъде да не работя. За да издребняваш за такива неща трябва да си в силна позиция, а не да търсиш работа. А и в края на краищата нищо не говори за условията във фирмата това, че са взели някоя неграмотна секретарка.

Що се отнася до заплатата - все пак вижте, че се търси човек с малък или никакъв опит. Тоест искат човек, когото да обучават. Ми заплата до 2000 лева за такъв е даже щедра,  все пак говорим за начална заплата. Вече на разговорите трябва да се попита за увеличения. И тук пак можеш да им се изсмееш в очите, но ако си човек с голям опит търсен от десет фирми. Ако си пресен изкласил студент не е разумно.

# 5
  • София
  • Мнения: 7 990
Съгласна съм, че неграмотността е масов проблем, засягащ всички сфери. Посочената долна граница е драстично ниска. Хората без опит не могат да имат високи очаквания и ефективността им е спорна, преди да бъдат обучени, но колкото и да са стартиращи, все пак се води за квалифициран труд.
Разсъждавам на глас, не работя в тази сфера.

# 6
  • Мнения: 5 139
Първо - за човек без опит тези пари изобщо не са малко. По мое мнение. Аз след магистър започнах като стажант за 750 Simple Smile Инженер в друга сфера, де, но все пак.

И само да вметна като бивш рекрутър - на места е практика от време на време да се допускат печатни грешки в обявите нарочно. Ако има две еднакви обяви има повече шанс за забелязване тази, която има грешка. Да, може да изглежда смешно, да, може да изглежда злепоставящо, но се забелязва. Не случайно казват, че няма лоша реклама. И ако я пратиш на 4-5 човека, за да покажеш колко е смотан някой с неграмотно разписана обява, реално я промотираш. И току-виж някой от тези 4-5 човека си каже "Хуу, де, всеки бърка" и кандидатства Simple Smile
Не казвам, че е много уместно или че изобщо това е случая, но давам съседна гледна точка.

Скрит текст:
Много интересен пример (поне за мен интересен), за това как хората обичат да се хващат за нещо, което може да ги покаже като по-умни и доказателство, че хората предпочитат да поправят, от колкото да разказват.
Пращаме мейл с информационно съдържание до много хора. В таблицата нещо се беше омотало и първите имена на хората спрямо мейлите бяха разместени. Съответно пишеш на Георги със "Здравейте, Иван". НИКОГА преди не сме имали толкова отговори. Защото хората са свикнали да ги спамят редовно и дори не отварят мейлите си, акп не сметнат, че подателя ги интересува. Ама сега като си Георги, пък те наричат Иван значи има нещо, дай да видим... Simple Smile Да, някои отговори бяха само "Оправете ми името в списъка си.", но други бяха "Не съм Иван, но може ли повече инфо?" Simple Smile If it look stupid but it works it ain't stupid.

# 7
  • Мнения: 123
Първо - за човек без опит тези пари изобщо не са малко. По мое мнение. Аз след магистър започнах като стажант за 750 Simple Smile Инженер в друга сфера, де, но все пак.

И само да вметна като бивш рекрутър - на места е практика от време на време да се допускат печатни грешки в обявите нарочно. Ако има две еднакви обяви има повече шанс за забелязване тази, която има грешка. Да, може да изглежда смешно, да, може да изглежда злепоставящо, но се забелязва. Не случайно казват, че няма лоша реклама. И ако я пратиш на 4-5 човека, за да покажеш колко е смотан някой с неграмотно разписана обява, реално я промотираш. И току-виж някой от тези 4-5 човека си каже "Хуу, де, всеки бърка" и кандидатства Simple Smile
Не казвам, че е много уместно или че изобщо това е случая, но давам съседна гледна точка.

Скрит текст:
Много интересен пример (поне за мен интересен), за това как хората обичат да се хващат за нещо, което може да ги покаже като по-умни и доказателство, че хората предпочитат да поправят, от колкото да разказват.
Пращаме мейл с информационно съдържание до много хора. В таблицата нещо се беше омотало и първите имена на хората спрямо мейлите бяха разместени. Съответно пишеш на Георги със "Здравейте, Иван". НИКОГА преди не сме имали толкова отговори. Защото хората са свикнали да ги спамят редовно и дори не отварят мейлите си, акп не сметнат, че подателя ги интересува. Ама сега като си Георги, пък те наричат Иван значи има нещо, дай да видим... Simple Smile Да, някои отговори бяха само "Оправете ми името в списъка си.", но други бяха "Не съм Иван, но може ли повече инфо?" Simple Smile If it look stupid but it works it ain't stupid.
Хаха, права си, забравих, че няма лоша или добра реклама 😁

# 8
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 874
Явно някои си мислят, че думата идва от английски - Engineer. И друг път съм я срещала така написана - инжИнер. Само че ние сме я заели от френски – ingénieur.

# 9
  • Мнения: 40 914
Явно някои си мислят, че думата идва от английски - Engineer. И друг път съм я срещала така написана - инжИнер. Само че ние сме я заели от френски – ingénieur.

Или от немски? Wink

# 10
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 874
Нямам идея как е на немски...

# 11
  • Мнения: 12 770
На немски е Ingenieur.
Щото аз съм, и работя с немски. Simple Smile

# 12
  • София
  • Мнения: 224
Само да вметна, че по някаква странна причина на мен ми е трудно от раз да напиша думата "инженер". Винаги се замислям къде и дали беше "е" или "и". Също и на английски (друг език не ползвам). С няколко висши съм и съм що-годе грамотна. Simple Smile Аз си знам тази "особеност" и, за да не се излагам, винаги правя справка в Google. Може авторът на обявата също да страда от тази "особеност".

# 13
  • Мнения: 12 770
Да отговоря на въпроса: да, бих работила във фирмата, независимо как са ми написали длъжността, стига да нямам работа и заплатата да ме устройва. Кел файда, че съм грамотна, ако няма какво да ям.

# 14
  • Мнения: 123
Само да вметна, че по някаква странна причина на мен ми е трудно от раз да напиша думата "инженер". Винаги се замислям къде и дали беше "е" или "и". Също и на английски (друг език не ползвам). С няколко висши съм и съм що-годе грамотна. Simple Smile Аз си знам тази "особеност" и, за да не се излагам, винаги правя справка в Google. Може авторът на обявата също да страда от тази "особеност".
И аз си проверявам някои неща дали ги пиша правилно, не знам, може и така да е.

# 15
  • Мнения: 1 750
ИнжИнер , като обИца.....Grinning
Иначе  - бих се явила на "прослушване"

# 16
  • Мнения: 40 914
Инжинер не е като обица, защото инжинер е неправилно всякак си, а обица и обеца са дублети. Мен лично обици ми звучи много по-добре от обеци.

https://kaksepishe.com/obica-obeca/

# 17
  • Далече, далече
  • Мнения: 6 005
В случая е сбъркана тази дума. В някои обяви изискват висше образУвание и др. елементарни неща, които са изписали грешно. За мен е смешно да изискваш нещо, но да не можеш да го напишеш или кажеш правилно. Когато/ако попадна на такова нещо, не показвам и не препращам на никого.
Хората цял живот ми бъркат името, което винаги ме е дразнило. Ако някой ми напише чуждо име в и-мейл, или ще отиде директно в спам, или ще го блокирам, без изобщо да им се обяснявам.

# 18
  • Мнения: 14 844
Не съм нито инжинер, нито инженер, нито инджинер, но неопитен инженер-магистър е малко странно.
Тая закачка с тая заплата говорят или за
- стисната фирма с кофти чувство за хумор
- стисната фирма с некомпетентни служители
Ок, ако умираш от глад, може да се пробваш, но с инженерна диплома и магистър май че не са много изгладнелите.

# 19
  • Мнения: 40 914
Инженерите завършват с две квалификации - бакалавър и магистър. И магистър не е нищо особено - една година повече е бил студент за да си пише дипломната работа. То май масово са магистри като завършат, което не пречи да са с нулев практически опит (от нашите университети). Аз не виждам никакво противоречие в изискването.

# 20
  • Мнения: 14 844
Може аз да познавам грешните хора, но всички бакалаври започнаха работа и работеха, докато учеха магистратура. Затова виждам противоречие.

# 21
  • Мнения: 40 914
Чак пък всички... Ама щом казваш може. И пак колко опит да са натрупали, особено с конкретните умения за тази длъжност? Пък и ако имат ще е 2000, а не 1000. 2000 съвсем не е смешна заплата за човек с по-малко от година стаж, най-вероятно в друго направление.

# 22
  • Мнения: 14 844
Уж в инженерно направление, не са били касиери в Макдоналдс.
Иначе, според Богомил Райнов и секретарката в производственото предприятие работи по инженерната си специалност Grinning
За всичките, затова писах, че може моята извадка да е грешна. Но наистина не познавам инженер, който не е работил по време на магистратурата. Със сигурност има и неработещи, просто не и сред моите познати.

# 23
  • Мнения: 3 010
Не. Далеч от прости и невнимателни хора. Такива са и после в работата.

# 24
# 25
  • Мнения: 920
Липсата на писмена грамотност показва и предупреждава за още доста други липси. За хора, фирми или "специалисти" с претенции за професионализъм, коректност и пр., такава грешка си е червен флаг при евентуални работни взаимоотношения.
Категорично не бих работила в такава фирма.

# 26
  • Мнения: 1 376
То моята е подобна. Изкарва се висшУ задочно, после и ти се смеят, че си бил балък на 20 да учиш и завършваш, а те с едните курсове и "задочно" са на директорски позиции вече.

П.С. има и кадърни със средно образование, но някои и с 20 години стаж и две "задочни магистратури" нищо не вдяват от професията.

# 27
  • София
  • Мнения: 4 548
Имах един преподавател в СУ, който много мразеше инженерите, в частност завършилите ВМЕИ (сега ТУ). Коронният му лаф беше: "Знаете ли защо инженерите съкращават инж. пред името си?" Беше модерно по соца да се изписва дори на табелките на апартаментите. "Защото не знаят как се пише инженер."

А вгледани в грешката, всъщност давате ли си сметка каква безсмислица е целият текст на обявата? Сграда за едикакво си строителство?!

# 28
  • Мнения: 14 844
Признавам, не бях прочела заглавието до края Flushed

# 29
  • Мнения: 1 376
Цялото образование е безсмислица в момента. Аз колкото съм инженер, то толкова и други са медици, но за съжаление такива са ни традициите. Но някои си вЕрват още. И други им вЕрват. За това сме и на тоя хал и скоро няма да се оправим.

# 30
  • Мнения: 123
Цялото образование е безсмислица в момента. Аз колкото съм инженер, то толкова и други са медици, но за съжаление такива са ни традициите. Но някои си вЕрват още. И други им вЕрват. За това сме и на тоя хал и скоро няма да се оправим.
Човек се чуди какво да прави, някои бягат в чужбина, други навеждат глави на минимална заплата, трети въобще не виждат никаква работа.

# 31
  • Мнения: 2 047
Като човек работещ в тази сфера и със същото образование,  на много от сега завършващите инженери и тези 1000-2000 лв са им много. Нивото им като цяло е много ниско,  масово дори не могат да четат чертежи, дума да не става да направят такъв, за проектиране няма въобще да споменавам. Повечето минимум една година ще са само разход за тази фирма и то ако искат да се научат, защото  забелязвам , че вече  освен умения и липсва и желание.  С това не защитавам правописната грешка в обявата, която не е ясно от кого е написана,  но масово хората не знаят как се пише " инженер".

# 32
  • Мнения: 123
Като човек работещ в тази сфера и със същото образование,  на много от сега завършващите инженери и тези 1000-2000 лв са им много. Нивото им като цяло е много ниско,  масово дори не могат да четат чертежи, дума да не става да направят такъв, за проектиране няма въобще да споменавам. Повечето минимум една година ще са само разход за тази фирма и то ако искат да се научат, защото  забелязвам , че вече  освен умения и липсва и желание.  С това не защитавам правописната грешка в обявата, която не е ясно от кого е написана,  но масово хората не знаят как се пише " инженер".
1 година разход ли, че аз в съня си няма да успея да видя себе си толкова дълго време в дадено работно място. Аз не съм видяла да дадат толкова много шанс на един неопитен висшист. Преди да няма  опит и да не може да се справи с чертежите, според мен е нещо нормално,  не трябва да е така, но след 6 месеца вече трябва да се справи.

# 33
  • Мнения: 40 914
1 година разход ли, че аз в съня си няма да успея да видя себе си толкова дълго време в дадено работно място.

A колко дълго се виждаш? По принцип на повечето места за една година млад човек без опит не може да овладее професията и да донесе печалба на фирмата си. А и ако смениш 2 - 3 работи след по-малко от година на третия път като ти видят CV-то и изобщо няма да те повикат на интервю.

# 34
  • Мнения: 14 844
Да, ама и на повечето места не ти вдигат заплатата , освен евентуално с %та инфлация, така че научен-ненаучен - човекът бяга. Пък и като гледам, фирмите не са се запритеснили, че наемат предполагаеми некадърници.

# 35
  • Мнения: 40 914
Абе, някои са. Имам познати от ИТ / консултантския бранш и са много отчаяни. Идват само хора с ниски възможност и високи претенции и самочувствие. Това за преките задачи, за правопис не става и дума. И катпо цяло с много формално отношение - някак си да се свърши работата или по-добре да се отметне и да се препрати нанякъде.

# 36
  • Мнения: 12 770
Цялото образование е безсмислица в момента. Аз колкото съм инженер, то толкова и други са медици, но за съжаление такива са ни традициите. Но някои си вЕрват още. И други им вЕрват. За това сме и на тоя хал и скоро няма да се оправим.
Ми не знам, аз си разбирам от работата и работя с хора, които си разбират от работата. Не мисля, че има традиции масово никой да не знае какво прави.
Но някои не знаят, със сигурност.

# 37
  • Мнения: 14 844
Изключителните хора са рядкост, вкл.в професионалния аспект. А всеки иска изключителност, само, ако може, да не плаща нужното. Ами няма как да стане този фокус за дълго.
Магистър специалист без опит не предполага изключителност от моя гледна точка, а зубрач, който се натиска за още годинка издръжка.

ЧС, тези фирми могат да хванат някой отличен студент,да му платят стипендия срещу договор за работа Н години. Правят ли го?

# 38
  • Мнения: 40 914
ЧС, тези фирми могат да хванат някой отличен студент,да му платят стипендия срещу договор за работа Н години. Правят ли го?

Не. Не работи. Почти невъзможно е да задължиш някой после да работи за теб, а не да избяга в чужбина. То българите бягат и се измъкват да не си плащат даже заемите за следване в Англия, та какво остава една неголяма фирма да ги гони. Колко пари ще даде за адвокати и детективи? А и ако онзи извади медицинско за влошено зрение или някаква непоносимост към цветове... Правени са опити, но просто не става. Да не говорим, че никаква гаранция няма, че отличният студент ще става, ще е отговорен и прочее - толкова години стипендия и накрая нищо.  Работи вземането на стаж, ама само ако дойдат добри кандидати, а то май не се случва. Знам места, където работи, където елита на елита от топ университетите се избива за стажове и после работодателите си обират каймака, ама това са фирми с милиардни обороти и имидж до небето. И заплатите там започват от шестцифрени суми в долари и евро. А фирмата, за която говоря, макар да е водеща в бранша си в България, все пак не е такава. И не, че плащат лошо, съвсем добре си плащат, ама в края на краищата работникът трябва да си изкара заплатата. А не цяла седмица да работи по задача, после да каже, че това не може да се направи, а шефът вечерта след вечеря да стои до 12 и да го направи за 3-4 часа. Обаче като дойде време за заплати онзи казва "Аз давам всичко от себе си и искам нам колко хиляди".  На всичко отгоре и клиентите се пазарят като цигани за ставките. Та от де тези пари?  И не става дума за изключителност, никой не иска да могат да направят задачата за 4 часа като шефа, ама поне за четири дена да направят нещо, а не да казват, че не може да се направи. А ако им се даде нещо супер елементарно, да го претупат колкото да работи, без оглед на това дали е оптимизирано, юзър френдли и прочее. А да, и никой не чете ръководства и не се обучава, а предпочита да пита " а как се прави това?". Да де, ама шефът не е учител, има си своя работа...

Абе, на теория лесно, има всякакви варианти, ама като ти дойде до главата става различно.

# 39
  • Мнения: 14 844
Всичко това го разбирам, друго имах предвид - фирмата какво прави, за да намери хора? Да пуска обяви и да чака да ù капне свестен работник не е работещо решение, стипендиите са скъпи и невъзвръщаеми, на стаж не е сигурно кой ще ти дойде - е то какво остана?

# 40
  • Мнения: 40 914
Всичко това го разбирам, друго имах предвид - фирмата какво прави, за да намери хора? Да пуска обяви и да чака да ù капне свестен работник не е работещо решение, стипендиите са скъпи и невъзвръщаеми, на стаж не е сигурно кой ще ти дойде - е то какво остана?

Пуска обяви, наема хора, които все пак дават надежда, и ги обучава. Какво друго да прави?
Лошото е, че понеже фирмата е водеща в дадена област и се работи на високо ниво, даже и кадърът да не се обучи кой знае колко, за конкурентите (които честно казано може и да не правят разлика колко умее) той става приемлив (сами така и така не могат да си го обучат) и са склонни да крадат кадри без да са инвестирали в обучение. Но този риск се приема.

# 41
  • Мнения: 123
1 година разход ли, че аз в съня си няма да успея да видя себе си толкова дълго време в дадено работно място.

A колко дълго се виждаш? По принцип на повечето места за една година млад човек без опит не може да овладее професията и да донесе печалба на фирмата си. А и ако смениш 2 - 3 работи след по-малко от година на третия път като ти видят CV-то и изобщо няма да те повикат на интервю.
Аз исках поне 3 месеца да стоя на едно място, но никой не ми даде този шанс.

# 42
  • София
  • Мнения: 817

ЧС, тези фирми могат да хванат някой отличен студент,да му платят стипендия срещу договор за работа Н години. Правят ли го?

Това, за огромно мое съжаление, се оказва, че не е никак просто да се реализира законно на практика, тъй като трябва да се въвлекат много институции. Не е както си го представяте - седнали Пешо и Гошо и се разбрали.

Всичко това го разбирам, друго имах предвид - фирмата какво прави, за да намери хора? Да пуска обяви и да чака да ù капне свестен работник не е работещо решение, стипендиите са скъпи и невъзвръщаеми, на стаж не е сигурно кой ще ти дойде - е то какво остана?

Много неща, свързани с кътовски труд за замесените лица. Не искам да навлизам в подробности, но са свързани с доста инвестирани средства. Средно един млад специалист се обучава между 6 м и 1 година, в зависимост от умствения багаж и мотивацията. А хората, участващи в процеса, на практика нямат право на грешка, защото един неправилен човек би могъл да демотивира 30, които компанията да загуби. Сложно е.

Колкото до обявата - не може да не се признае, че е написана изключително неграмотно.

Последна редакция: вт, 21 сеп 2021, 10:00 от slanchezara

# 43
  • Мнения: 40 914
Аз исках поне 3 месеца да стоя на едно място, но никой не ми даде този шанс.

"Поне 3" не е никаква цел. И защо не са ти дали шанс? Не са те назначили изобщо или са те освободили? Никой не иска да назначава човек само за да го освободи след месец и пак да търси нов.  Това се  прави само ако човекът съвсем не става. А ако не са те назначили изобщо може и тази мотивация за "поне три" да си е личала.
Впрочем за каква длъжност / професия става дума?

# 44
  • Мнения: 3 293
Интересно ми е колко се предполага, че трябва да се плаща на човек без никакъв опит, който в повечето фирми няма да искат да го вземат изобщо. 2к бруто ще е към 1500+лв
Знам, че във форума всички са милионери и със синя кръв, но все пак колко очаквате да се плаща 3-4к?
Ами за хора с 5 год опит ще искат по над 4  вероятно.

Масово младите не знаят нищо. Преди беше зле, но сега е много зле. Всеки иска да си чопли телефона, да пуши 5 пъти на ден, обяд, кафета  и с 3 мейла на ден да взима 2к поне на 21 години и очаква на 31 да взима поне х3.

Дори хора с опит понякога са на нивото на хора  с 8 клас, не е за вярване, но това е положението. Ходя по интервюта и не мога да повярвам за какво става дума. Абсолютно базови неща учещи се в техникум не се знаят от разни инженери, че и със стаж. Не мога да разпознаят на схема елементарни възли, с две думи, положението е тежко, но почти всички са с голямо самочувствие, без покритие, искащи много, а не можещи нищо или почти нищо.

# 45
  • Мнения: 123
Интересно ми е колко се предполага, че трябва да се плаща на човек без никакъв опит, който в повечето фирми няма да искат да го вземат изобщо. 2к бруто ще е към 1500+лв
Знам, че във форума всички са милионери и със синя кръв, но все пак колко очаквате да се плаща 3-4к?
Ами за хора с 5 год опит ще искат по над 4  вероятно.

Масово младите не знаят нищо. Преди беше зле, но сега е много зле. Всеки иска да си чопли телефона, да пуши 5 пъти на ден, обяд, кафета  и с 3 мейла на ден да взима 2к поне на 21 години и очаква на 31 да взима поне х3.

Дори хора с опит понякога са на нивото на хора  с 8 клас, не е за вярване, но това е положението. Ходя по интервюта и не мога да повярвам за какво става дума. Абсолютно базови неща учещи се в техникум не се знаят от разни инженери, че и със стаж. Не мога да разпознаят на схема елементарни възли, с две думи, положението е тежко, но почти всички са с голямо самочувствие, без покритие, искащи много, а не можещи нищо или почти нищо.
Аз например, съм готова да карам стаж безплатно, знам, че съм зле, но искам да се развивам. Обаче тука, където живея, нямам никакъв шанс за това. За минимална бях съгласна, само и само да имам някакъв опит, но и такъв шанс не ми дадоха работодателите.
Тази обява съм публикувала заради правописа, заплатата е висока според мен също. Нали ви казвам, аз за нищо бях готова да работя, но няма. А мисля, че в този сайт изобщо някои обяви ги пускат за други цели. Не са сериозни повечето според мен.

# 46
  • Мнения: 3 293
Кой е този сайт? Ако е jobs не знам защо реши така.
Който си мисли, че в сайтовете обявите са фалшиви или нещо от сорта, по-добре да чака да му се обадят в тях и да го поканят  някъде на работа, ама не вярвам да стане.
Съжалявам, че не са те взели никъде, при мен има всякакви от стажанти ученици, стажанти завършили и т.н. явно си зависи от фирмата.

# 47
  • Мнения: 12 750
Има доста обяви в Jobs дето вярно си звучат несериозно. Обикновено куп сериозни изисквания, обаче отгоре предимно не пише колко евентуално биха плащали, а често и указано че е подходящо и за студенти или хора без опит. Ами те не знаят какво искат повечето. Със сигурност има и свестни фирми, публикуващи обяви там, обаче... не ми изглежда да са преобладаващи.
Конкретно по темата - няма как да не ми се навре в очите правописната грешка, но вероятно ще го отдам на глупостта на този който е писал обявата, а не на нещо чак толкова лошо за компанията. Това в случай че само тази грешка е проблемът.

# 48
  • Мнения: 1 306
И само да вметна като бивш рекрутър - на места е практика от време на време да се допускат печатни грешки в обявите нарочно. Ако има две еднакви обяви има повече шанс за забелязване тази, която има грешка.
Плосък начин за оправдание. Ако някой ти е обяснявал, че нарочно се допускат грешки - бих заложил, че го е казвал за да си замаже издънките. Или се е надявал следвайки съвета и ти да пишеш с грешки за да те заобикалят свестните кандидати и да ходят при него.

Общи условия

Активация на акаунт