Къща около София - 3

  • 35 846
  • 338
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 14 815
Цитат
Пак от нея знам за село Яна, има ураново находище и преди време са били изселени местните и са им дали апартаменти в кв.Хаджи Димитър.
Не са изселени местните.Доколкото си спомням,които поискаха получиха общински жилища в ''Левски-Г'',но това беше малко преди демокрацията или около това време.Живущи на бул.''Стамболийски'' се оплакваха,че при тях е по- мръсно от с.Яна и освен да се изнесат там,не знаели какво да правят.Ирония по повод,че се даваше много гластност на яненци.Даже тук имаше дама,чието семейство са си  купили място и построили къща там.Живеят си с две деца и всеки ден пътуват до София за у-ще,работа,пазар.Тя беше мн.доволна от избора.Мисля,че се бяха прибрали от Канада.Преди доста години писах тук в имотна тема за др.семейство.Купиха земя в Бухово,построиха си къща.И аз споменах за урановите мини,които съм чувала от тв.Казаха,че имали инфо от вътрешни хора,че не е така.Тоест,че след години се било изчистило,нещо такова.Гледали и някакво замерване и никой не бил със защитно облекло.Мн.говориха,но съм забравила,понеже не ме вълнува.

# 136
  • Мнения: 6 395
Едно е да е мръсно, което можеш да изчистиш, а съм друго е радиоактивното замърсяване! Няма такова нещо като излъчването от урана вече го няма! Прочетете малко повече за урана и замърсяването от него с колко годишен разпад е.  Навремето в тези села се настаняваха работниците в Кремиковци, които идваха от ма...та си, за да получат софийско жителство, което им даваше право да пребивават в София, т.е. ⁷хора, които нищо не разбираха от уран и т.н. Хора в безизходица, често само с основно образование, търсещи някаква работа. Там ги разселваха, като им даваха места или ги настанаваха в блокове на Кремиковци. Също така там разеславаха и затворници на лек режим, които работейки в Кремиковци им намаляваха присъдите, както и момчета, които не искаха да постъпват в казармата и така им я опрощаваха с 5 години работа в комбината.  Само за да си дадете сметка за опасното замърсяване с уран ще кажа, че в урановите мини работеха само затворници и измираха като мухи. След края на комунизма всики такива мини бяхо затворени, но урановото влияние е с стотици години! То е радиоактивно и дори да се правят рекултивации на почвата  пак остава да излъчва.
Естествено е, че "местните" хора сега няма да кажат за урановото замърсяване, за да си продадат лесно имотите и хора от провинцията или млади и незапознати с тези неща лесно се лъжат и купуват. Проверете си нещата, но аз не бих избрала.имот в целия район на Кремиковци, където пък има натрупване и на шлака и други тежки метали, изключително опасни за здравето, както и в Яна, Лукорско, Бухово и т.н.  Бягайте далече от тези места!

# 137
  • Мнения: 9 558
Хирошима и Нагазаки много скоро след ядрените бомбардировки над тях,са били заселени с хора,защото радиацията бързо е спаднала до нормалните граници... Но може би случаят е друг,тъй като ядрените бомби са били взривени високо в небето...

# 138
  • Мнения: 10 789
Преди години четох тук, че някакво семейство е носило пръст от с. Яна за изследване в лаборатория. Чиста била.
Но ако ще купувате там имот, проучете по-подробно.

# 139
  • София
  • Мнения: 1 431
Българска мама строи в Яна, тя е правила анализ на почвата. И като го сподели, веднага тук последваха разсъждения как дори да имало замърсяване, никой нямало да признае, защото ще трябвало да се оповести и т.н ...
Селото е близо и се пътува много бързо. Когато ние започнахме да търсим, мъжът ми категорично го отхвърли като вариант. Не му харесвало като природа и имало много роми. То тези последните навсякъде ги има. А мъжът ми е израсъл във Враждебна и каза, че искал на по-често и тихо място.

Но ако погледнем картата на урановите находища, ще установим, че са в половин България.

# 140
  • София
  • Мнения: 11 806
И Яна напълно липсва от картата, което потвърждава че си е мит и легенда Flushed

# 141
  • Мнения: 2 326
Не знам за уран, но според е невъзможно в Яна да няма щети от Кремиковци. Но може пък и вече да се е поизчистило.

# 142
  • София
  • Мнения: 1 637
Работя в йонизираща среда, нося дозиметър, който се проверява на всеки в три месеца в сертифицирана лаборатория. Имам  2 колежки които са и живеят в Бухово,  до сега не съм чула техните дозиметри   да показват повишено облъчване с радиация. Колеги, които имат завишени показатели ги вадят от средата за определен период от време.

# 143
  • София
  • Мнения: 1 431
Не знам за уран, но според е невъзможно в Яна да няма щети от Кремиковци. Но може пък и вече да се е поизчистило.
Кремиковци не работи от 25 г., отдавна се е проветрило.
Не знам дали ви е попадало скорошно независимо изследване за чистотата на въздуха в София. Най-мръсното място от поставени 50 уреда се оказва Младост 1, спирката на ХМС. Вероятно защото се събира трафикът от Цариградско и Малинов, пък и е баир и всички тръгват с мръсна газ. И понеже живея съвсем наблизо, на 19-я етаж, на 60 м височина, мръсотията и шума са ужасни! Добре, че постоянно духа вятър, за да разкара малко.
Така че ако някой е намерил нещо в Яна и му харесва, селото си е ОК, а достъпът е много бърз. Също така и проекти и др. административни неща в общ. Кремиковци минават доста безпроблемно.

# 144
  • Мнения: 2 326
Нямам предвид въздуха или радиация... Там замърсяването е с тежки метали на почвата.

# 145
  • София
  • Мнения: 410
Не знам за уран, но според е невъзможно в Яна да няма щети от Кремиковци. Но може пък и вече да се е поизчистило.
Кремиковци не работи от 25 г., отдавна се е проветрило.
Не знам дали ви е попадало скорошно независимо изследване за чистотата на въздуха в София. Най-мръсното място от поставени 50 уреда се оказва Младост 1, спирката на ХМС. Вероятно защото се събира трафикът от Цариградско и Малинов, пък и е баир и всички тръгват с мръсна газ. И понеже живея съвсем наблизо, на 19-я етаж, на 60 м височина, мръсотията и шума са ужасни! Добре, че постоянно духа вятър, за да разкара малко.
Така че ако някой е намерил нещо в Яна и му харесва, селото си е ОК, а достъпът е много бърз. Също така и проекти и др. административни неща в общ. Кремиковци минават доста безпроблемно.

Как се проветрява замърсяването на почвите?

# 146
  • София
  • Мнения: 1 431
"Проветрява" използвах като нарицателно. Грубата истина е, че ако е имало замърсяване в населените места, за толкова много години част от тежките метали са усвоени от растенията, най-вече кореноплодните, изядени, изхвърлени, отишли в канализацията или ямата, оттам в подпочвените води, разнесли са се и концентрацията им е намаляла.
Освен това въпросните замърсители трябва да са в разтворима форма, за да вредят. Ако са на кюлче олово, или на шлака, стружки и т.н, не подлежат на усвояване.
Прилежащите райони около Кремиковци са забранени за земеделско производство.
Вижте, нямам никаква цел или изгода да рекламирам с. Яна, но нека бъдем обективни. Всеки с инвестиционен интерес в тази посока може да вземе една почвена проба и да я даде за анализ.
Ето и малко полезно инфо по въпроса:
https://agrogigant.bg/%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D0%BD … %B8-%D1%87%D0%B0/

# 147
  • Мнения: 14 815
Цитат
Вижте, нямам никаква цел или изгода да рекламирам с. Яна, но нека бъдем обективни.
И аз не рекламирам селото,което не ми е познато.Просто споделих каквото съм чула и чела от доволни в тази част около София.Информацията на sofyia ме подсети,че вечно има сериозно наднормено замърсяване,особено зимата в Павлово,но не пречи в имотните теми да минава за престижен квартал.В края на краищата,който е решил да си купи,където и да е имот,ще си провери всичко само.Нали така?По форумите мненията са много субективни.Колкото до ромите,трябва да се свиква.През 2050год. ще сме 50-50.Няма как да се избяга.Те превземат и столицата,а същевременно ако може цяла Б-я ще се изсипе тук.Точно затова строителството се вихри и задушава града.Всеки държи да е с личният си автомобил,че в ГТ му мирише и не знам си какво.После пък поколенията се раждат алергични и с купища болести.Ами нормално е,в ''най-добрият град за живеене''.
Между другото,как са цените на имотите в тези части около София?

# 148
  • Мнения: 18
Нямам предвид въздуха или радиация... Там замърсяването е с тежки метали на почвата.

О да, замърсяването е толкова голямо, че едно 30% от земеделските земи в София Град са там и се култивират всяка година със слънчоглед/царевица и рапица.

# 149
  • Мнения: 2 326
Нямам предвид въздуха или радиация... Там замърсяването е с тежки метали на почвата.

О да, замърсяването е толкова голямо, че едно 30% от земеделските земи в София Град са там и се култивират всяка година със слънчоглед/царевица и рапица.

 На практика 100% от земите там са замърсени.

Общи условия

Активация на акаунт