Бързи здравословни въпроси и отговори – 31

  • 27 787
  • 737
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 5 718
Същите показатели са и за мъже.

# 721
  • София
  • Мнения: 3 760
Лична амбулаторна карта/картон може да се закупи от някоя книжарница.Попълвате си данните и я давате на доктора да впише номер.

# 722
  • Мнения: 54 732
Вече наистина не искат ЛАК за болничен.

# 723
  • Мнения: 48 052
Напротив, искат. Щом няма личен лекар, запиши го някъде.

# 724
  • Мнения: 54 732
Март съм ползвала последно болничен. Бях забравила за ЛАК. ЛЛ каза, че вече не им трябва.

# 725
  • Мнения: 5 918
Последния път, когато си вадих болничен при частен лекар и казах, че не нося амбулаторната карта, че всичко стана наочаквано, той ми каза, че вече не е нужна. Досегашния ми личен лекар отказваше болничен без този парцал, с извинение, но точно това е амбулаторната карта в съвременния електронен свят. Намерете свестен лекар за болничния, не би следвало картата да е нужна.

Обаче щом лечебното заведение го иска, не виждам какво можете да направите, освен да купиш една амбулаторна карта и да ходиш да търсиш личен лекар, който да стане такъв на мъжа ти, та да подпечата и исканата карта. Другото, което ми хрумна е да звъниш в НЗОК и да ги питаш трябва ли аджеба или не трябва амбулаторна карта за издаване на болничен.
Благодаря за изчерпателното включване! Flowers Hibiscus
За частен специалист иде реч, но неговата рецепционистката ни каза, че за съжаление, няма начин да издадат болничен на мъжа ми, без въпросната амбулаторна карта.
И аз се сетих за варианта, да го запиша, примерно, при моя личен лекар, но сякаш не ми се занимава точно сега с такива сложнотии. Болничният ще е с продължителност едва 2-3 дни, така или иначе.

Лична амбулаторна карта/картон може да се закупи от някоя книжарница.Попълвате си данните и я давате на доктора да впише номер.
На кой доктор?

# 726
  • София
  • Мнения: 3 760
Е на този,който ще издава болничния.

# 727
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 407
Абе не знам дали може всеки да я подпечата тази прословута карта или трябва да е личния лекар.

Гърне, ако имаш читав личен лекар, може да го питаш по телефона дали той би издал болничен на мъжа ти във връзка с процедурата, за която споменаваш. Евентуално може да се наложи да го заплатите. Естествено не забравяй да питаш може ли без амбулаторна карта.

# 728
  • Мнения: 39 571
Лак трябва да е регистриран от личен лекар, преди да се даде на този, който ще издава болничен.

# 729
  • Мнения: 5 918
Е на този,който ще издава болничния.
Не става така, нали това обясних по-горе.
Не знам дали такъв е редът навсякъде, но той конкретно иска амбулаторната карта да е попълнена, с подпис и печат. Няма да приеме непопълнена карта, закупена от някъде си. Днес звънях да питам. Обясниха ми, че "така е при тях".

Гърне, ако имаш читав личен лекар, може да го питаш по телефона дали той би издал болничен на мъжа ти във връзка с процедурата, за която споменаваш. Евентуално може да се наложи да го заплатите. Естествено не забравяй да питаш може ли без амбулаторна карта.
Мерси за съвета, ще питам в понеделник.

Благодаря на всички за мненията! Мисля, че казусът се изясни.

# 730
  • Мнения: 54 732
По принцип ЛАК се регистрира при ЛЛ, който му слага един номер и този номер досега се вписваше в БЛ.
Така, че първоначално ще ви трябва ЛЛ. А после всеки лекар и болница може да издаде БЛ.

# 731
  • Мнения: 5 918
По принцип ЛАК се регистрира при ЛЛ, който му слага един номер и този номер досега се вписваше в БЛ.
Така, че първоначално ще ви трябва ЛЛ. А после всеки лекар и болница може да издаде БЛ.

Да, точно така, това го знам - изначалният ми въпрос беше дали може да се сдобиеш с ЛАК, без да трябва да минаваш през личния лекар (мъжът ми няма такъв в момента, а няма и да се юрне да си търси такъв за два дена).
Но явно няма друг начин, поне ми се изясни. Simple Smile Е, ще мине и без болничен...

# 732
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 407
Виж какво гласи чл. 7 от Наредбата за медицинската експертиза

Чл. 7. (1) (Изм. – ДВ, бр. 84 от 2019 г., в сила от 1.01.2020 г.) Болничните листове се издават от лекуващите лекари/лекарите по дентална медицина и ЛКК. Лекарите по дентална медицина издават болнични листове само за заболявания от тяхната специалност. Лекарите от центровете за спешна медицинска помощ могат да издават болнични листове за домашно лечение до 3 календарни дни. Клиничният преглед и становището за временната неработоспособност се отразяват в АЛ, съответно в медицинския протокол на ЛКК или във Фиша за медицинско обслужване от спешен екип.

Това е старият вариат, който е променен преди почти две години

 Чл. 7. (Обн. - ДВ, бр. 51 от 2017 г., в сила от 27.06.2017 г.) (1) Болничните листове се издават от лекуващите лекари/лекарите по дентална медицина и ЛКК. Лекарите по дентална медицина издават болнични листове само за заболявания от тяхната специалност. Лекарите от центровете за спешна медицинска помощ могат да издават болнични листове за домашно лечение до 3 календарни дни. Клиничният преглед и становището за временната неработоспособност се отразяват в личната амбулаторна карта (ЛАК) на лицето.

Все пак на мен лекар ми каза, че ЛАК вече не е нужна, не съм си го измислила. Аз бих настоявала за болничен и бих питала НЗОК или НОИ, не знам точно кой, трябва ли картата или не.

# 733
  • Мнения: 48 052
Разбира се, че трябва. Това,че някои вписват измислен номер, не значи, че е отпаднала. На сайта на НЗОК и НОИ има информация.

# 734
  • Мнения: 5 918
Аз бих настоявала за болничен и бих питала НЗОК или НОИ, не знам точно кой, трябва ли картата или не.

Ами, не знам, абсурдно ми се вижда да настоявам. Те, хората, ми обясниха как стоят нещата и в прав текст ми казаха, че няма ли валидна ЛАК, няма и болничен. То, при това положение, какво повече да нахалствам? Grinning
Дори да питам в НЗОК и те да ми кажат, примерно, че предоставянето на картата не е задължително, аз не виждам какви претенции бих могла да имам към частния кабинет, при положение че за тях явно е.

Общи условия

Активация на акаунт