Доказване на фалшив болничен?

  • 14 696
  • 98
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 299
Искам да попитам дали има начин да се докаже, че човек си е взел фалшив болничен? Имам колежки, които при всеки отказ да им се даде почивен ден или желана смяна хвърлят болнични за по две и повече седмици. Последната "болна" я видях на панаир да си хапва и пийва необезспокоявано докато на нас ни се стопяваха лагерите от работа. Идеята ми е може ли да се прати проверяващ или да се направи нещо друго? Не искам и аз да започвам с болничните, защото ще стана като тях. Говоря за Германия. Моля за съвет и съдействие.

# 1
  • Мнения: 12 725
Ти всъщност не знаеш дали е фалшив. Може да имат някакво реално хронично заболяване, за което да не се налага постелен режим. То проблемът даже не е при колежките, а при личните лекари. Един вид, би трябвало да се оспори решението на личния лекар, а ти няма как да го оспориш, след като не разполагаш с информация какво е и че не отговаря на реалната картина.

За България работодателят оспорва. За Германия, ако работодателят е недоволен или се осъмни, предполагам, че също има канален ред да оспори болничен. Ти като колежка едва ли си в позиция да оспорваш болничен.

Според мен, имаш два варианта: да си смениш работата или да останеш, като се абстрахираш от евентуалните машинации на колежките.

# 2
  • Мнения: 3 299
Е, все пак нещо трябва да се предприеме. И на други места е имало подобни изстъпления, но не чак в такива измерения. Тук на сегашното ми работно място много често се спряга термина "бърн аут", което за мен си е чиста спекулация. Не може всеки месец да отсъстваш със седмици и работодателя да не може да те махне? Аз не мога да сменя работата, защото уча там - обвързана съм с договор, но работя двойно заради техните прищевки.

П.С. Последната "болна" има за този месец точно една работена седмица и пак ще си вземе паричките от здравната каса и ще си се разхожда по кафенета докато ние опъваме каиша.

# 3
  • Мнения: 12 725
Ако има легална диагноза, която стои зад този бърн аут и лекарят издава читав болничен лист, не виждам какво може да се направи.
Особено ако работодателят не желае да прави каквото и да е и намира болничните за основателни. Него може да не го притеснява ситуацията, щом ти и други колежки поемате работата. Тоест фирмата явно не страда от това положение, понеже ти и други влачите каруцата.
В някои ситуации нямаш полезен ход.

# 4
  • Мнения: 3 299
Напротив, работната атмосфера е отровна. Шефа също го вижда, но сякаш го е страх да предприеме нещо от страх съвсем да не остане без хора. Аз съм там за малко, докато не ми свърши обучението, но докато обучението ми свърши не ми се стои в такава токсична среда.
И аз да съм на постоянен договор и да съм с един почивен ден в седмицата няма да съм щастлива и доволна.
Аз уча и няма как да ме чанчат чак толкова, другите ми колежки които не си вземат болнични са на първа линия.

# 5
  • гр. София
  • Мнения: 444
Щом работодателят няма проблем, си в неизгодна позиция. Не работи двойно. Това е единственото, което можеш да направиш.

# 6
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Напротив, работната атмосфера е отровна. Шефа също го вижда, но сякаш го е страх да предприеме нещо от страх съвсем да не остане без хора. Аз съм там за малко, докато не ми свърши обучението, но докато обучението ми свърши не ми се стои в такава токсична среда.
И аз да съм на постоянен договор и да съм с един почивен ден в седмицата няма да съм щастлива и доволна.
Аз уча и няма как да ме чанчат чак толкова, другите ми колежки които не си вземат болнични са на първа линия.

Нали си за малко там? Не мисли за другите колежки. Мисли как да ти мине обучението по-добре и дали искаш да останеш после в тази фирма. Какво означава токсична среда? И защо си мислиш, че тия с болничните не ползват и някакви други протекции? Щом началството го вижда и няма проблем, какво според теб означава това?

# 7
  • София
  • Мнения: 7 986
Ако правилно си спомням от предишна тема, се оплаквахте от дискриминационно отношение от работодателя. Сега имате други оплаквания. Започнете да си търсите друга работа и когато премине периодът на обучение, напуснете.
Ако някой трябва да предприеме действия по отношение на предполагаемо фалшивите болнични, това не са редовите служители.

# 8
  • Мнения: 8 775
Arielle
1. ще те попитам това твоя работа ли е да изобличаваш  и проверяваш истиността на болничните? Българите винаги искаме да 'оправиме' фирмите, още повече чуждите. Но явно си имаш мотив.
2. Естествено, че има начин. Аз също живея е ЕС, и искам да ти кажа, че болничните се контролират от самата 'здравна каса' или фирми (в чужбина е по-различна организацията, имам предвид този, който изплаща болничните), има си контрольори, които по цял ден ходят на адреси. Мен също са ме проверявали дали съм в къщи. На някои диагнози обаче, се дава режим на излизане, но той е фиксиран от колко часа до колко часа през деня болният е навън. Въпреки това, хората намират начин да си вземат (фалшиви/истински) болнични, но не смеят да пътуват далече от дома.
Това, че си видяла колежки на панаир, може дори да е законно.
3. Моят съвет е да не се месиш в работата на тези институции, нито ще ти дадат медал, че си им подала сигнал, нито в работата ще се чувстваш по-добре като си обадила колежките си, те ще се обърнат срещу теб и даже може да започнат да отвръщат на твоите жестове. Мениджърът също няма да погледне на това с добро око, те не разсъждават като теб, това е най-трудното да разбереш в чужбина. Т.е. по-добре е да работиш повече, но да си спокойна откъм интриги в колектива.
Ако, уви, това положение не ти харесва, напусни, намери си друга работа.

# 9
  • Мнения: 447
Не е много по твоя казус,но по принцип тук в Италия има часове в който трябва да си си вкъщи при болничен,те са сутрин от 10 до 12 и следобед от 17 до 19,по добре се интересувай дали и в Германия има такъв диапазон,за да си сигурна че има някакво нарушение.
иначе не се натоварвай с тяхната работа,не си права да се сърдиш,че излизат болничен често,ако имат деца и няма кой да ги гледа когато са болни е нормално често да се взима болничен.

# 10
  • Мнения: 12 725
Напротив, работната атмосфера е отровна. Шефа също го вижда, но сякаш го е страх да предприеме нещо от страх съвсем да не остане без хора. Аз съм там за малко, докато не ми свърши обучението, но докато обучението ми свърши не ми се стои в такава токсична среда.
И аз да съм на постоянен договор и да съм с един почивен ден в седмицата няма да съм щастлива и доволна.
Аз уча и няма как да ме чанчат чак толкова, другите ми колежки които не си вземат болнични са на първа линия.
Ами, да се оправят. Стискай зъби и мисли за бъдещето.

Как така един почивен ден в седмицата? Явно ги компенсират, с пари или почивен ден не в събота и неделя, или се натрупват почивни дни. Стига фирмата да работи легално. На мои близки германци по час, по два са им се събрали 60 дни допълнителна отпуска и си ги взимат, когато имат нужда и фирмата има възможност.

# 11
  • София
  • Мнения: 13 030
Бърнаут си е съвсем допустима диагноза в Германия и други страни. Болният не е длъжен да стои у дома, дори напротив. Лечението е пълноценна почивка, движение, спорт, забавления. Панаирът е идеално място за лечение на бърнаут.

# 12
  • Мнения: 4 192
А кога и тук ще дават болнични за бърн аут? Отдавна съм много бърн и на път да стана аут по здравословни причини.

# 13
  • София
  • Мнения: 13 030
А кога и тук ще дават болнични за бърн аут? Отдавна съм много бърн и на път да стана аут по здравословни причини.

Няма да дават никога тук, заради двата типа нашенци - злоупотребяващите и вярващите, че всички злоупотребяват.

# 14
  • Мнения: 633
Според мен това, което можеш да направиш е да хванеш някоя колежка, която също не е доволна от положението и да обясните на шефа, че трудно се справяте, че липсват достатъчно хора да работят. Без да се оплаквате от фалшиви болнични и другите, просто да види този човек, че не вървят нещата, та белким се постресне и ги стегне.

Общи условия

Активация на акаунт