А те дали ще отстъпват място?

  • 2 808
  • 65
  •   1
Отговори
# 30
  • София и Морето от време на време
  • Мнения: 562
... Децата правят това, което са видели от собствените си родители. Peace
Дали ?!?
Почти съм сигурна!  Laughing
В смисъл - ако детето ти постоянно те вижда как ти ставаш и отстъпваш място на хора, които са по-нуждаещи се от тебе, вероятността да постъпва така в бъдеще е много голяма.
Но ако не те вижда да го правиш, забрави, че някога ще му хрумне такава откачена идея, колкото и лекции по въпроса да му изнесеш. Да си отстъпи мястото, за което толкова ожесточено се е бутало и газило наред? Да, да...  Laughing
Същото важи и за изхвърлянето на боклука от терасите и всичко останало, което наричаме култура на поведение!   Mr. Green
За съжаление обаче децата копират лошо поведение и от други деца и възрастни, защото виждат, че това поведение привлича вниманието на околните, докато доброто поведение се приема за нормално и не му се обръща внимание. Затова винаги, когато детето е постъпило добре трябва да бъде похвалено, да му се покаже, че на доброто поведение също се обръща внимание, така че да не допускаме, в стремежа си за внимание детето да постъпва зле. Или пък постъпват лошо, защото виждат, че с газене на околните и с брутално поведение по-лесно се постигат някои неща, докато по добрия начин или не става или става, но бавно. Именно тук е нашата роля на възпитатели - да покажем, че трябва да си добър дори и с лошите, зашото това е правилния начин и че нещата могат да се постигат и с добро.

# 31
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Наистина не знам дали ще отстъпва място... За бременни и майки с деца - ще го науча, но за пенсионери... Просто на такива случаи сме се нагледали... От две години пътуваме с детето по градския транспорт, има и възпитани хора има и простаци - 50 на 50. Е как да станеш на дядо или баба с бастун, които като видят транспортното средство спряло, вдигат бастуна нагоре и удрят здрав спринт да се качат, а бастуна го използват за тояжка, за да си разчистят мястото пред тях - това е ежедневие... И как да не станеш на бременна с огромен корем видимо към ту 8-ми месец, която никой не забелязва, а на всичкото отгоре я бутат и ръгат ...  последния път станахме с детето две спирка по-рано, защото направо ми дожаля за жената как я бяха забили в една дръжка...
Надявам се да го възпитам добре и да има правилна преценка кога да стане и да отстъпи място в транспорта или ред на опашка или за каквото и да било.

# 32
  • Мнения: 2 197
Това за личния пример е добре, но не знам как става, защото примерно аз никога не сядам в градския транспорт. Интересното е, че докато бях бременна никой не ми отстъпваше място, даже веднъж освен, че си носех корема, носех и един изключително неудобен лист коматекс, 1х0.4 см, лек, но един такъв гънещ се и тогава много си мечтаех някой да ми отстъпи място, но къде ти, пътувах си 10 спирки. Аз всъщност постоянно си носех все такива неща, защото работих до 8-мия месец и последните 2 корема си се виждаше. Та тогава не са ми ставали,освен един единствен път и аз отказах. После с детето сме пътували няколко пъти и ни отстъпват място и то хора от най-различни възрасти и даже ми омръзва постоянно да обяснявам, че не обичам да седя.

# 33
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
Докато четях темата една случка изплува в съзнанието ми. Бях бременна в 9-ия мес. броени дни преди раждането, 30 кг. отгоре, и чакам пред кабинета на гинеколожката ми. В чакалнята имаше десетина стола и всички бяха заети от бабички, които чакаха за съседния очен кабинет. Лекарката ми закъсняваше вече 20-25 мин., загова, щом едно бабе стана да влиза в очния, аз веднага седнах. Обаче след малко идва още едно момиче с огромен корем, явно и тя в 9-ия мес. и всички бабички пак започнаха да се правят на луди, говорят си нещо и все едно не я виждат. След малко ме хвана жал за момичето и станах, като и викам: "Седни малко да починеш, после ще се сменим и така докато дойде лекарката", при което и двете започнахме да се смеем hahaha, а бабетата, като замлъкнаха......

# 34
  • Мнения: 1 608
И аз се извинявам за отклонението, но преди година и аз преживях нещо.
Качвайки се в препълнен тролей в 9-я м. с 5г. си тогава син помолих госпожата на седалката, която е за майки с деца..и  прочие да ми отстъпи. Тя като отвори една уста - не пишело, от къде на къде и подобни да ми ги реди. Аз  #Crazy. Отстъпи ми. Аз започнах да се занимавам с детето и книжката която бяхме купили. НО докато не слезе не престана да мърмори. В един момент се оказа, че в тролея има нейни ученици  #CrazyТЯ БИЛА УЧИТЕЛКА #Crazy и на тях успя да разкаже за случката. ОЩЕ НЯМАМ ОБЯСНЕНИЕ ЗА ТОВА. newsm78

# 35
  • Мнения: 3 595
Вярвам, че детето ми ще отстъпва място!

Аз съм си дребничка и още във втория месец имах корем...на опашките за телефона изведнъж видях един коридор пред себе си да мина....докато загрея, че хората ми правят място, защото съм бременна  ooooh! Рядко пътувам с градски транспорт и винаги отстъпвам, освен ако не ми е лошо. Честно казано във Варна не съм засичала от този тип нахални пенсионери, както в София...бях бременна в 4-тия месец при едно ходене до София и в натъпкания автобус, точно както сте описали тичаха и се ръгаха  #Crazy Най-спокойно изчаках всички и се качих последна да не ми бутат корема...Стана едно единствено момиче и тя беше циганка...отказах и защото ми стана неудобно как всички ме зяпнаха. Детето ми е на 1г. и още не разбира, но определено ще я уча при всяка възможност да отстъпва на бременни! Ако самото дете се чувства добре разбира се...За пенсионерите, ами сигурно и за тях така ще бъде научена, но определено ще знае, че майка и се дразни от нахални хора  Mr. Green

Още малко офф за учителката нямам думи  Crossing Arms Сигурно и е станало криво, че е била злепоставена пред учениците си...като бях дете, отстъпвахме място на учителките си в автобуса и ако някой на тях им направеше забележка им докривяваше много... Не мога да си обясня, защо вместо да признаеш, че си сгрешил трябва да провиш агресия и как да очакваме този "педагог" да възпитава децата ни в училище... Thinking За съжаление съм убедена, че ние сме единствените, които можем да възпитаваме децата си и малко са учителите, които биха допринесли за същото  Rolling Eyes

# 36
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А той след време дали ще ни отстъпва място?!?
Ще задам контра въпрос, но не за конкретния случай, а въобще, понеже не познавам човека: А вие какъв пример им давате и какво отношение показвате? Младите ще са мили и отстъпчиви с нас ако и ние сме били такива, а не вечно мърморещи и натякващи. Peace

# 37
  • Мнения: 1 608
Вярвам, че детето ми ще отстъпва място!
Сигурно и е станало криво, че е била злепоставена пред учениците си...като бях дете, отстъпвахме място на учителките си в автобуса и ако някой на тях им направеше забележка им докривяваше много... Не мога да си обясня, защо вместо да признаеш, че си сгрешил трябва да провиш агресия и как да очакваме този "педагог" да възпитава децата ни в училище... Thinking За съжаление съм убедена, че ние сме единствените, които можем да възпитаваме децата си и малко са учителите, които биха допринесли за същото  Rolling Eyes
Учениците се качиха доста след случката. Явно се е чуствала длъжна да им разкаже.

# 38
  • Мнения: 967
Боря се активно към безразличиетоа хорат към другите.

На запад е по-сташно, там можеш да паднеш, да умреш и никой няма да те погледне.

Когато аз бях бременна, никой не ми отстъпваше място, но веднъж в университета даже ме предредиха на опашката за кафеавтомата. Аз бях в 8 месец, младежа даже ми посбута корема да се посъбере.

А в метрото преди 2 години може би се качва девойка с огромен корем. Аз ставам и докато и направя място да мине през тълпата на седалката се мята една максимум 20 годишна с MP3 на ушите. Бутам я аз, стани момиче, отстъпих мястото на бременната жена, не на теб. А тя - ме изгледа безизразно, повдигна ръмене и пак си сложи слушалките. Всички останали гледаха с едни празни погледи, никой не реагира. И досега ми се повдига от сценката. Аз като се разкрещях и им казах, по-игнорантна нация от вас австрийците не съм виждала, направо не бях на себе си. И пак никой не стана, само ме гледаха. Тогава почнах да ги питам един по един. Вие няма ли да станете, вие няма ли да станете и четвъртия попитан стана. А горката бременна  беше почервеняла от неудобство.

Та мили хора, темата е повече за бездушието ,не тррябва да разрешаваме децата ни да растат безразлични към другите хора.

# 39
  • София и Морето от време на време
  • Мнения: 562
...........не тррябва да разрешаваме децата ни да растат безразлични към другите хора.
Дааа,... това е горчивата истина - хората, притиснати от собствените си проблеми стават все по-безразлични към околните. На пръсти се броят тези, които помагат безкористно и са добри хора. Аз се стремя да възпитавам сина си (засега големия, после и малкото) да бъде състрадателен и да помага на околните, било то хора или животинки. Надявам се да успея, имам около себе си добри хора, които чак са ме изумявали с добротата си и това определено ме кара да се замислям над много неща и да бъда по-добра.

# 40
  • Мнения: 2 677
Бременна съм в осмия месец. Чакам трамвая. На спирката чака още една жена - по-бременна и от мен.   Laughing
Държи за ръка хлапе на около две годинки. Иде трамвая, качваме се двете с тумбаците и младо момиче става, за да направи място на другата жена. Докато стигне, горката, за да седне, две бабички щяха да се избият коя първа да вземе мястото.  #Crazy Естествено, жената не успя да седне, а друг от пътниците (предимно пенсии) не си направи труда да отстъпи място.  #Cussing out
Това е само една от многото случки, на които съм станала свидетел в граския транспорт. Може да е цинично, но на дъртофелници не ставам.  Naughty На бременни жени и майки с деца - винаги!  Peace
Едва ли ще налагам това виждане на децата си, но съм сигурна, че ако морала ни не се промени поне малко, те сами ще стигнат до това заключение.

# 41
  • Мнения: 1 517
Сетих се и за още една случка: бременна съм в 6-7 месец. Стоя права до седалките, автобуса е претъпкан и корема ми  (доста голям) аха-аха ще влезе в скута на седящия до мен чичко. А той милия, какво толкова съзерцаваше през прозореца...  Joy По едно време кондукторката, виждайки ме се развика и чичкото, чвно засрамен вика: "Ми аз не я видях, бе госпожо! Пък и от къде да знам, че е бременна, може да е дебела"!!!!!!!!!  #Crazy Аз направо се изумих, две възрасти жени му се развикаха и накрая един черен циганин, доста далече от мен се привикна да отида и ми отстъпи място.

# 42
  • Мнения: 1 001
... един черен циганин, доста далече от мен се привикна да отида и ми отстъпи място.
offtopic Извън темата (дали  newsm78): Преди време в препълнен автобус само един Човек ми отстъпи място ... Жена на около 55 години ... с дете на около 3 годинки (Никола беше на 2г и 2м)... мургава циганка (определението "роми" ме дразни, може би поради факта, че повечето роми не си плащат тока  Confused) ... убедих я да остане на мястото си, като държи в скута си нейното момиченце и Никола ... no comment

# 43
  • Мнения: 1 320
Пък и от къде да знам, че е бременна, може да е дебела"!!!!!!!!!  #Crazy
Преди време майка ми става на една жена с видимо гоооолям корем ... която се оказало просто дебела . Онази като отвори една уста ......  Crazy

# 44
  • Мнения: 8 917
Пък и от къде да знам, че е бременна, може да е дебела"!!!!!!!!!  #Crazy
Преди време майка ми става на една жена с видимо гоооолям корем ... която се оказало просто дебела . Онази като отвори една уста ......  Crazy
Joy
Да не знае човек какво да прави Mr. Green След раждането понеже ходих на работа и коремът ми още не се бе прибрал. Качвам се в трамвая и ми отстъпват място - в първият момент не можах да се осъзная /та аз бях родила преди дни Mr. Green/, а после ми стана смешно и седнах - сконфузих се и реших, че е по-добрият вариант отколкото да казвам "благодаря, но аз просто съм си дебела" Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт