Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема N9

  • 41 188
  • 939
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 68 621
Честно казано, някакви схеми са това, нечитави, доколкото схващам.
Не схващам за какво иде реч, за това ще се въздържа и от отговор, защото не обичам да говоря наизуст, и без да знам фактите.

Новите собственици купуват с документ за собственост от строителя. Да си видят хубаво какво им пише в този документ, какво придобиват, колко идеални части, и от кое.

Ако е една сграда, цяла и неделима, с отделни обекти в нея , то тази сграда е в режим на етажна собственост. Как така я раздробяват, и на какво основание - не знам.

# 61
  • Мнения: 629
Също ако разликата между оцщ водомер, и сбор от инд.водомери, е повече от 20%, имате право на жалба и вик са длъжни да извършат такава проверка, по наредба 4.

А как могат да се разберат показанията на индивидуалните водомери? Питаш от врата на врата ли?

# 62
  • Мнения: 68 621
Аз виждам в моята бележка колко е показанието на общия водомер.
И колко е разликата между него, и сборът на индивидуалните, и така мога да сметна колко процента е разликата-дали е повече от 20, или не е.

Сборът ти трябва, не всяко отделно показание на инд.водомер. А този сбор го пише във фактурата, която получаваш всеки месец, като плащаш.

# 63
  • Мнения: 629
Това във фактурата на Софийска вода ли се гледа? Защото в моята няма данни за общия водомер в нея.

# 64
  • Мнения: 68 621
Да. Ама аз съм към прованс-вода, не към софийска...Simple Smile

Би трябвало да има, най-отгоре е при мен показанието на общия водомер.

# 65
  • Мнения: 40 801
Здравейте,

Някой имал ли е подобен на нашия случай?
От фирмата строител са подали данни към агенцията по картографиране и кадастър, че в нашата сграда има 3 обособени етажни собствености  - апартаменти, наземни гаражи с магазини заедно, и подземни гаражи - всяка от тези трите има изчислени проценти общи части, сумарно даващи 3* 100%.
За първи път попадам на подобен случай, но по информация от познати, тази фирма практикува така с свички свои сгради. Споделете Вие какво знаете по темата, моля.

И при нас е така, защото и трите се продават отделно. Можеш да купиш само апартамент, или апартамент + гараж, Или апартамент + паркомясто, или апартамент + паркомясто+гараж, или само гараж... Няма как да е иначе. И сега аз нямам паркомясто на двора и затова нямам части от него. Имат само тези, които са купили, те всички правят 100% и си делят разходите пропорционално, без да ме бутат мен.

П.П. Това разделение е "дефакто", да кажем. Как е оформено "де юре не знам", но е факт, че аз имам идеални части от сградата и от подземния паркинг, но не и от външния паркинг. И всичко това "де факто" ми е съвсем ясно и справедливо. Как точно е формулирано "де юре" не съм се питала.

# 66
  • Мнения: 629
Няма ги тези показания тук... само моите изхарчени кубици. Наложи се локално да спрем подаването на студена вода тези дни в блока за малко, но един съсед твърди, че, въпреки че са завъртели крана към общия водомер, той се е въртял. Все си мисля, че няма как това да е вярно. Затова се зачудих.

# 67
  • Мнения: 40 801
Няма ги тези показания тук... само моите изхарчени кубици. Наложи се локално да спрем подаването на студена вода тези дни в блока за малко, но един съсед твърди, че, въпреки че са завъртели крана към общия водомер, той се е въртял. Все си мисля, че няма как това да е вярно. Затова се зачудих.

При изправен кран не може да стане. Кранът обикновено е съвсем близо до водомера и се вижда, ако някой си е направил незаконно отклонение. Остава или кранът да е дефектен, или да не са го затворили добре, или съседът да се е объркал.

# 68
  • Мнения: 68 621
Нашят общ водомер е точно пред нашата маза, та мога да видя кога се върти стрелката, и дали се върти.

# 69
  • Мнения: 629
Даже има два крана - един точно пред и един точно след общия водомер. И двата са били затворени. Освен пак да ги затворят за малко и да видят дали наистина продължава да се върти.

Около общия водомер няма отклонения. Ако някой нещо е направил сигурно някак заобикаля личния си водомер - при нас много често инкасаторът не влиза да отчита, а му даваме показанията.

# 70
  • Мнения: 40 801
Е два дефектни крана не може да има. А, както го описваш, и само един от двата стига да спре водата.

# 71
  • Мнения: 6 288
Здравейте,

Някой имал ли е подобен на нашия случай?
Скрит текст:
От фирмата строител са подали данни към агенцията по картографиране и кадастър, че в нашата сграда има 3 обособени етажни собствености  - апартаменти, наземни гаражи с магазини заедно, и подземни гаражи - всяка от тези трите има изчислени проценти общи части, сумарно даващи 3* 100%.
За първи път попадам на подобен случай, но по информация от познати, тази фирма практикува така с свички свои сгради. Споделете Вие какво знаете по темата, моля.

И при нас е така. Ние имаме доста проценти от подземното ниво, в което има складове, паркоместа и гаражи. Ако нещо се нуждае от ремонт, хората, които нямат собственост в подземния гараж не плащат. От кота нула нагоре са други 100%, т.е. при нас сградата е разделена на 2х100%. Не знам обаче дали ще разделят подземния етаж с отделен електромер за осветлението да речем или всички ще го плащат с тока на стълбището. На мен ми е справедливо така, защото ако бетона в гаража се изрони да речем и има нужда от ремонт, а има хора без собственост там, не е редно да плащат....

# 72
  • Мнения: 68 621
По повод паркоместата и гаражите, по друг повод рових, и намерих къде е уредено, донякъде.
В ЗУТ.
Сега, за НОВОпостроени сгради, задължително трябва да са осигурени места за паркиране вътре в имота - чл.43, ал.1. Още с проектирането се предвиждат.

За старите сгради нямаше такова изискване.

И в чл.43, ал.3 от ЗУТ е разписано, че:


Има и доста съдебни решения в тази насока, но да не ви отегчавам с тях..Grinning

# 73
  • Мнения: 40 801
То това е от доста отдавна. Нали уж заради това се появили толкова ателиета - за да финтират изискването за гараж или паркомясто.

# 74
  • Мнения: 68 621
Колко да е отдавна...8-9 години.
А разпоредбата за паркоместата и ЕС, която споменах вэв връзка с питане тук, е от 2015г...преди 6 г.

Общи условия

Активация на акаунт