Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема N9

  • 41 207
  • 939
  •   1
Отговори
# 930
  • Мнения: 68 645
Не виждам снимката...

Отвори закона, в началото някъде беше..обяснено е как се смятат...площта на всеки апартамент към площта на цялата сграда, нещо такова беше.
Може и официална справка от АГКК да поискаш, пак по закон...

Чл.17, алинеи 4 и 5.

# 931
  • Мнения: 6 292
В такива сгради вашите проценти се приемат 44.28% равно на 100%. Това е по закон със сигурност. Като добавите липсващите и станат 50% да речем, правилно сте се насочили да умножавате х2. Имате да събирате 2200 лв. За ап. 31 с идеални части 1,57% имате да съберете - 69,08 лв. Но си ги смятайте за всеки апартамент по отделно, а не по равно!!!

Аз съм събирала така пари. Ние сме 2 входа, които са се отделили и са със самостоятелно управление, но при построяване на блока ид.ч. са смятани общо и така са "прехвърляни" на собствениците.

Няма как да Ви оспорят решението на ОС!!!

По гореописания начин се изчислява и кворумът за присъствие и вземане на решения! Т.е. ап. 31 ще имат 3,14% и т.н.

# 932
  • Мнения: 11 618
petiaivanov, възможно е да сте прав/а и уширенията на върха да не са шапки. Споделете, как се наричат, за да мога да потърся и да прочета, вместо да сте ироничен/на. По-нагоре имаше снимки на плочи, които затварят голяма част от отворите, без да са повдигнати на крачета и изглеждат по подобен начин. Казват им “шапки” строителите.
Ще ти отговоря- нарича се "покриваща плоча" (можеше и сама да си потърсиш) не върши работата, за която ставаше дума, а именно да играе роля на покрив,, за да не влиза вода в комина. Нещо друго има ли?

# 933
  • София
  • Мнения: 3 906
Благодаря Ви за термина. Потърсих преди това, но неуспешно.

# 934
  • Мнения: 604
здравейте, искам да попитам няколко неща, свързани с ЕС.
- управителят носи ли някаква персонална отговорност, особено в случаите, когато подписва договори от името на ЕС. Ако да каква  е тя?
-задължително ли се избира контрольор ( не ми стана ясно от закона). Ако не се избере описва ли се в проколола от ОС, че изборът е да няма контрольор
- кога трябва да се впише ЕС в общината и какво освен протокол от ОС и домовата книга са нужни да се занесе в общината? Тези документи само се показват или трябва в общината да се оставят копия?
-какув е срокът за записване в общината и откога започва да тече?

# 935
  • Мнения: 68 645
Управителят е пэлномощник на ОС. Той няма собствена воля така да го кажа, позписва договор от името и за сметка на ет.собственост.
Сам решение за договор не може да подпише, без да има решение на ОС за това.
Какво е сбъркал вашия?

Контрольор не е задължително да има.

# 936
  • Мнения: 6 529
Защо се налага извършването на пълна или финансова ревизия?

    Това е ежегодно задължение на контролния съвет съгласно чл.24 (5) от ЗУЕС. При неспазването му контролния съвет подлежат на персонална глоба по чл.56(1) от ЗУЕС в размер от 300 до 1000 лева.
    При липса на контролен съвет, общото събрание е длъжно да определи лица от Етажната собственост, които не са свързани с членове на управителния съвет за извършване на ревизията. Общото събрание, контролният съвет или избраните лица от Общото събрание са в правомощията да се обърнат към нас за провеждане на ревизия.

# 937
  • Мнения: 604

Какво е сбъркал вашия?


Все още нямаме, притеснява ме, че може да изберат мен на събранието и искам да знам, какви правни/материални последици би имало това за мен.

Моля, някой да отговори на въпросите си за вписването в общината на ЕС, защото от закона разбирам, че се регистрират само сдруженията, но явно не е така. Какъв е срокът и какво се носи в общината освен протокол от ОС и домовата книга?

О и още едно питане - в сградата има паркоместа, гаражи и складове (мазета) - всяко едно от тези има общи части. Когато се гласува на събрание, тези общи части включват ли се към тези на апартаментите или не се взимат предвид? т.е. ако аз имам 10% към апартамента и 3% гаража/аркомястото/склада, аз на събранието съм с 10% или с 13%. Тези имоти в домовата книга как се записат - само със собственици или е възможно да имат ползвател или обитател (за последното имам съмнения)

Съжалявам, ако повтарям питане, но събранието е утре и нямам досттъчно време да прочета 9 -те теми Simple Smile Моля да ме извините за което и благодаря

Последна редакция: сб, 08 окт 2022, 09:15 от ambro13

# 938
  • Мнения: 35 962
Моля някой да пусне нова тема.

# 939

Общи условия

Активация на акаунт