Премахване на бенка - стандартна операция или с лазер?

  • 257 586
  • 750
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 139
.... Но аз друго не мога да разбера- ако го махнем оперативно и се прати на биопсия, и излезе нещо неприятно, ей тей както съм си права и здрава, какво отивам на химеотерапия ли? Възможно ли е от премахването това нещо да се активизира? Има ли някой минавал през това? Споделете опит.

То 'нещото' си работи,ако го има,и понятията здрав и прав са само привидни и временни. Не се активизира докато се премахва,то си е активно,дори да не му личи .Не е задължително да расте нагоре или да се уголемява настрани ,може да 'дълбае' навътре.Но вече биопсия на бенка НЕ се прави (частично отскубване на парченце),или се маха цялата,или не се пипа! Опасните(подозрителните) се изрязват с по-голям чист периметър.Ако биопсията потвърди ,се действа според стадия. В по-начален,не се предприема нищо повече -всичко е отстранено до здраво (заради големият периметър), проверяват се лимфите чрез инжектиране на специално вещество,т.к. кожният карцином метастазира обикновено първо в най-близките лимфни възли.Ако има нужда се отстраняват. По -нататък...колкото по-късно е открит проблема,толкова по-сложно ,трудно и неясно е лечението.Най-опасният е меланома-агресивен ,бърз,с ранни и далечни метастази .
Слънцето,бенките,Ув лъчите...не са шега работа,трябва да се следим и пазим ,да се наблюдаваме и да внимаваме със загара ,защото лошите неща се случват и на нас,не само на другите ,както обикновено сме свикнали да неглижираме Hands V

# 676
  • Мнения: 1 630
Разбирам, благодаря за отговора. Под биопсия и аз имах предвид изрязване на цялата бенка, на не на парченце.

# 677
  • Мнения: 1 630
Ох да се отчета и аз. Вчера- посещение номер 4 при Пенев. Изгори всичко по ръцете и повтори от предния път където имаше повторна пигментация. Изгори ми и по лицето някои дребни петънца и брадавички. Сега съм като решето, но нали съм гърмян заек, ще се оправи и това. Диспластичния невус каза, че не е страшен, но по добре да ида да го махна със  скалпел, защото, както каза, може и той да го махне, но ще отнеме доста време. После, вика, ела да ти махна белега. Ох дано биопсията не покаже нищо лошо. Според него е напълно безопасен, но трябва да се махне, за да не ми направи беля по- нататък. Дайте предложения за махане със скалпел- лекари, клиники. За Варна става въпрос, но мога и да пътувам. Чудя се, понеже имаме ходене до Истанбул, дали да не отида в Anadolu Medical Center. Не толкова заради самата операция, а заради по- качествената биопсия.

# 678
  • Мнения: 7 519
Какво значи по- качествена биопсия? Знаеш как работят лабораториите им ли?

# 679
  • Мнения: 139
...Не толкова заради самата операция, а заради по- качествената биопсия.

Ако хистологичната адекватност те съмнява,винаги можеш да си вземеш блокчето,и да го занесеш при друг патолог за повторен анализ.
Но и първата част от изречението има съществена важност ,не по-малка от втората!

# 680
  • Мнения: 1 630
Имам познати, които са близки до тези среди и не са много очаровани от това, как се гледат биопсиите. Една такава моя позната отиде до Щатите. Там й казаха, че няма проблем, докато тук я бяха поизплашили с резултата от биопсията й. Самата тя е мед. лице, но не се занимава точно с биопсии. Благодаря за мненията. Hug

Последна редакция: сб, 18 ное 2017, 14:38 от **ElIna**

# 681
  • Мнения: 7 519
Говориш абсолютни глупости!

# 682
  • Мнения: 139
...Диспластичния невус каза, че не е страшен, но по добре да ида да го махна със  скалпел, защото, както каза, може и той да го махне, но ще отнеме доста време.....Според него е напълно безопасен, но трябва да се махне, за да не ми направи беля по- нататък. ....

Щом те притеснява компетентността на нашите лекари - по моите критерии и въпросният Пенев не е от най-читавите,щом единствено величината време го спира да премахне диспластичен невус,а не реалната опасност от това му действие. Това е потенциално опасна бенка,атипична => не се унищожава,а се изследва. Но похвални са уменията му,трябва да се признае,че с просто око, при преглед ,успява да постави хистологична диагноза,и с готовност би горил Laughing
Не,че е невъзможно за един опитен лекар,но на база лична преценка не трябва да се действа извън стандартният алгоритъм (преглед- опасност- скалпел- хистология). По-добре да се подсигури с допълнителна процедура/ интервенция,но не и да действа прибързано и безотговорно.

Е,както виждаш мненията за лекарите са много субективни .Ти си доволна от твоят,аз пък не бих стъпила при него.
Не се предоверявай на чужди мнения ,поставящи под общ знаменател всички.Твоите познати не са запознати с работата на всеки патолог в България. И лекарите са хора и грешат,въпроса е тази грешка да не е за сметка на твоето здраве.Винаги можеш да потърсиш второ , трето мнение за хистологията,както написах по-горе.. но ако някой не достатъчно компетентен ти изгори с лазер опасно образувание ,това вече би имало сериозни последствия за здравето ти Hands Point Up

Щом не вярваш във варненските лекари- София -> ИСУЛ -> Еднодневна хирургия.
Влизаш,махат я,тръгваш си .

# 683
  • Мнения: 92
Здравейте, прочетох цялата тема, защото и мен ме вълнува силно в момента. Предстои ми оперативно отстраняване на бенки, моите са 5, но едната е доста голяма и е на скалпа в косата ми.
Ходих при двама специалисти онколог-дерматолози на преглед и двете докторки са на едно мнение. А именно, че бенки се отстраняват оперативно, след което се изследват. По всеки друг начин- лазер, електрокоагулация, течен азот и т.н. не могат да бъдат изследвани хистологично.
И тъй като аз не исках да ми ги махат със скалпел, след като чух първото мнение, реших да отида и при друг специалист, но отново ми казаха същото. Е това е, няма начин, убедиха ме! И макар, че моите бенки са доброкачествени, или както са написали невуси без малигнен потенциал, не искат да поемат риска. Защото един доктор, колкото и да е добър, не може на 100 процента да прецени само с поглед...
А с бенките шега не бива. Не искам да стресирам или притеснявам никой, но ще ви споделя нещо, моя колежка си отиде съвсем млада от този свят, заради меланома. Открит явно в напреднал стадий, и къде ли не ходиха, направиха всичко възможно, но не можаха да я спасят.
Никога не бих се доверила на разни знахари, билкари и техните мехлеми и мазила...За мен премахване на бенки по този начин е рисковано, опасно, непредпазливо и дори безотговорно. Как ще се довериш да те мажат с нещо, което не знаеш какво е дори, нещо, което не знаеш какво съдържа, как е приготвено, не е патентовано, нищо...А после, кой носи отговорност, ако нещо се случи, по вина на този човек, който го прилага върху кожата на хората?
Защото бенка, отстранена, чрез намазване не е премахната изцяло. Под повърхността на кожата остават клетки, които в един момент може да се изродят в злокачествени, ако бенката е с рисков потенциал и тогава да се разпространи болестта много бързо по лимфен път.
Така, че с по-голямо внимание към бенките!
Моите са на такива места, които непрекъснато се дразнят от дрехите, двете съм ги разкъсвала без да искам, а тази в косата ми редовно я закачат фризьорки и не веднъж са ми я разранявали, затова искам да ги махна, а и така е препоръчително.
Здравето е преди всичко, мен не ме е страх от белезите, още повече, че моите са по тялото и не се виждат.
Може да ви се струва смешно, но мен ме е страх от упойката, а даже и тя да е местна, и от самото рязане, все пак е операция, макар и малка...

# 684
  • Мнения: 2 052
И аз се включвам отново. Имам много рискова бенка , която всички дерматолози са ми препоръчвали да я махна . Нещо обаче не мога да намеря "моя лекар" , на който да се доверя.Последно ходим при доц.Киров, коментиран тук , онкодерматолог , но нещо бях разочарована от прегледа . За 50 лв ме погледна от 1 м!!! разстояние , без дерматоскоп , без нищо.Всчико за точно 5 мин , като ми каза , че е рискова , но не мисли че все още е рак , ако иска да я махам, ако не искам да я следя на 6 месеца.Малко ми се видя несериозно всичко това, и се чудя дали да му се доверя за махане. Вече съм се видяла в чудо, а уж съм в София .Ходих преди това и при друга прехвалена докторка , която си ги премахва в кабинета, но ми се видя супер мизерно като условия за такава манипулация.

# 685
  • Мнения: 10 309
dilara1319 Hug не се притеснявай, аз мисля че по-голяма паника от мен няма и ти казвам, че всичко е направо смешно, но само звучи ужасно. Цялата процедура трае 5 мин (ако няма да те шият). Виж по-напред си описах случая. Упойката почва да действа веднага. Така че няма да усетиш нищо. После обгарят и край. Казаха ми колкото по-надалеко от лицето е раната, толкова по-бавно зараства. Моята, точно една седмица си стоя абсолютно червена, след което се заличи и в момента и като преминала рана от охлузване (нали се сещаш как като ти се обели коляно от охлузено стои едно розово и гладичко - така ми е в момента "раната"). Мажа с вазелин. Така ми е писано на инструкциите, за да не останел белег (каквото и да значи това). Тая седмица ще махам на лице. Ако не е финансовата страна на въпроса, на веднъж ще ги махна, но всичко е пари...

# 686
  • Мнения: 48 096
Преди няколко седмици махнаха невус от скалпа на дъщеря ми. На границата с косата. Често го разраняваше, затова го махна. За 10 секунди става всичко, при лекар дерматолог, след това изследване. Нищо страшно. Но аз също мисля, че е важно ходене на лекар, а не някъде си. Сега е леко червено,но нищо особено. Дори не го каже, тъй като от косата не се вижда. Успех на всички

# 687
  • Мнения: 92
Vici75, happy, благодаря ви за успокоението. Мен ще ме шият обаче със сигурност, така каза хирурга. Дали ще са 1, 2 или повече кончета на бенка не ми каза... Ще видим. Аз имам 5 за махане, като на главата ми е доста голямо, повече от 1 см диаметър. Това, което ме притеснява е упойката, да не ми дойдат много. А имам пролапс на митралната клапа и получавам едни пристъпни тахикардии... Само затова, да не ми повлияе нещо на сърцето. Иначе не ми пукс, белези, дискомфорт и т.н Всичко минава

# 688
  • Мнения: 965
Шият се тези които са на нивото на кожата ,защото при тях се издълбава за да се изчисти цялата бенка , а при тези които са повърхностни се махат на ниво кожа и се обгарят , и при двата случай се изследват .
махала съм си 5 бенки до сега
3 при Ботев
2 при Денчева
доволна

# 689
  • Мнения: 48 096
dilara1319, ако си в болница, екипа ще има възможност да реагира, ако трябва анестезиолог, ако трябва кардиолог и т.н. Предупреди за съпътстващите те заболявания и спокойно, стреса е враг номер 1

Общи условия

Активация на акаунт