Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 41

  • 19 153
  • 737
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 31 646
Айййй, Елора, чиста арабика ли?! Че то е "умил си Саддам брадичката" бе 😂 По-добре да не пия кафе ако ще е такава мъка. Робуста:арабика 70/30 или 60/40, другото не е мойто нещо...

Да, чиста. Не е толкова рядко. Ако си свикнала на някакви силни е нормално да се учудиш, но се свиква.
От робустата нещо не ми ставаше добре последно време. Пък и по-малко танини.
В някои магазини смесват арабика с робуста, вдигат цената и я представят за чиста арабика, а цената двойна. Некоректно.
Но се свиква. Харесва ми така. Аз си правя смески от всички арабики от кварталното магазинче.
Обясни ми жената как се различава арабиката. В средата на зърното има една златиста ципа, а при робустата я няма.

# 496
  • Мнения: 27 466
Много благодаря за коментарите за цикорията! Не е Инка моята, чиста е, не ми е гадна на вкус. Може да ми е следобедното кафе тя, а сутрешното да си го запазя Simple Smile
Мен лично ме притеснява всеки продукт който "стимулира" секрецията на инсулин. Не ме разбирай погрешно, храната също предизвиква отделяне на инсулин, но когато пишат, че нещо "стимулира дейността на панкреаса" на мен не ми звучи много добре...Все пак, няма да прекаляваш с количествата, но следи си как ти се отразява пиенето на цикория. 🙂
Snow, хиля се с глас 😆😆😆 Аз съм на нес кафе, защото само аз вкъщи пия кафе и не съм полудяла дотолкова, че да варя кафе в джезве всеки един път когато искам кафе (особено лятото). Все пак, имам едно ново джезве което смятам да сефтосам в студения сезон...мечтая си за кафемашина...Но пак, понеже само аз пия кафе, а и мястото е кът засега съм си само с мечтите 😄
Аз днес съм на фаст, сега пия първо кафенце за деня, топличко (добавих на върха на лъжичката какао и малко сметана).

Последна редакция: чт, 14 окт 2021, 16:42 от dolce miele

# 497
  • Мнения: 31 646
Аз за инулина се рових наскоро. Но не открих много достоверна информация.
Дават го в много статии като превенция с ИР.
Възможно е действието да е като пектина.
Все пак е натурален подсладител, но и стевията е такава, но вдига инсулин.

# 498
  • Мнения: 27 466
Елора, проблемът е, че има едно много разпространено "течение" относно ИР. А именно, да се гледа само нивото на КЗ. В този ред на мисли, всяко "балансирано" приемане на вгх се изтъква като супер за КЗ (но не се подчертава ЗАЩО този прием на вгх всъщност за определен, дълъг период от време, влияе така, че КЗ изглежда добре като стойност, поне на пръв поглед)...Докато приемах все още повече вгх, но бяха от по-бавните вгх и без да прекалявам..."заковавах" КЗ на гладно 5,6-5,7...После на режима КЗ стигна до 6 на гладно, с много по-малко вгх. Обаче пък инсулина падаше като стойност. Не че 5,6 беше супер като стойност на КЗ, обаче на фона на какъв ли инсулин е било?! Щом за първи път (вече на режим от почти 6 месеца) изследвах инсулин на гладно и беше 15! Нищо чудно преди да е бил, да речем, и 20...

# 499
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Долче, аз измъкнах кафемашината, даже изпих вече едни 200 грама мляно (комбинираха ми Нова бразилия 100 + 50 чери и 50 мока) - абе хубаво нещо, ама ся примерно днес вали поройно и хич не ми се ходи И до магазина в който мелят, а ако купя повече изветрява. Та ще си доизпивам запасите с Нес (май 5-6 кутии по 250 имам), пък нататък ще купя мелачка и ще взимам на зърна. Нес ми е супер лесно - шибвам две лъжици кафе, половин чаша вряла вода от машината и половината - студена, направо в термочашата, затварям, разклащам и даже икономисвам миене на лъжица 🤣 Сега с тия къси кафенца ми е готино, ама по 2-3 чаши, още 2-3 лъжички (че и се дразня на големите лъжици, както стана ясно в другата тема), че мия цедка и ръкохватка три пъти на ден...

И сега след цял ден по дъжда

Скрит текст:
Ще си направя хубав чай от домашни билки и ще му сипя 20 грама отлежал ром! Мда, и Асан е 'ора 😂

# 500
  • Paris, France
  • Мнения: 14 014
Скрит текст:
Елора, проблемът е, че има едно много разпространено "течение" относно ИР. А именно, да се гледа само нивото на КЗ. В този ред на мисли, всяко "балансирано" приемане на вгх се изтъква като супер за КЗ (но не се подчертава ЗАЩО този прием на вгх всъщност за определен, дълъг период от време, влияе така, че КЗ изглежда добре като стойност, поне на пръв поглед)...Докато приемах все още повече вгх, но бяха от по-бавните вгх и без да прекалявам..."заковавах" КЗ на гладно 5,6-5,7...После на режима КЗ стигна до 6 на гладно, с много по-малко вгх. Обаче пък инсулина падаше като стойност. Не че 5,6 беше супер като стойност на КЗ, обаче на фона на какъв ли инсулин е било?! Щом за първи път (вече на режим от почти 6 месеца) изследвах инсулин на гладно и беше 15! Нищо чудно преди да е бил, да речем, и 20...

Режим, при който КЗ се качва до 6 не е добър при ИР, какъвто и да е. С КЗ над 5 е добре първо да се свали под 5 и чак тогава да се яде.

При хора, при които КЗ се качва и пада значително няма смисъл да се изследва инсулин. Според доста лекари изследване на инсулин и особено ОГТТ при налично излишно тегло е безсмислено, защото с нищо не променя режима.

Инсулинът на гладно не пада бързо, особено ако е висок. Той може да падне максимум наполовина и това става при пълен глад. Аз отслабнах рязко с 15 кила и инсулинът ми падна от 11 или 14 (не помня точно) на 8 след 6 месеца. След още 6, при същото тегло беше 7.5. След още година 6 или 5.5 и така бавничко се намести под 5.

Човек с инсулин 40 на гладно не може да очаква нещо под 5. Ще се движи около 20. Принципите с кръвно налягане и инсулин са, че ако се задържат ниски с хранителен режим, оправяне на липси и движение, с времето те сами се стабилизират ниски.

Ето много добра статия за хора със средно тегло 135кг, отслабнали до около 115кг с пълен глад. Вижда се, че инсулинът им пада още от самото начало, за 3 дни, от средно 45 на средно 20 и седи твърдо около 20 през целия период от 5-6 седмици глад. Те губят по средно 20 кила, не ядат нищо, но инсулинът им си седи 20. Защо? Елементарно - защото имсулинът на гладно отразява наличната енергия, а при тегло 115 кила те имат още доста енергия и на нас да дадат. С допълнително отслабване инсулинът им на гладно ще падне, но.... След отслабването трябва да го притиснат с диета и движение за да седи нисък, а после бавно да почнат да ядат ВХ с движение веднага, така че инсулин да се не вдига. КЗ им се нормализира още на третия ден. tays, прочете ли за гладния пост 😇?

Давам линк от блог, с коментари, които са интересни, а в блога има графиките и линкове към проучването:

 https://high-fat-nutrition.blogspot.com/2011/05/fasting-insulin- … -loss-on.html?m=1

Та, мисълта ми беше, че инсулин 15 отразява складираната (в тлъстина основно) енергия и няма връзка с режима или грамажа на консумираните, в момента ВХ. След отслабване, дори и да се върнеш на килата, на които си имала нисък инсулин, той ще остане по-висок, но със спорт и вдигане на мускулна маса ще падне до обичайното, но баааааааавничко.

# 501
  • Мнения: 27 466
Невена, при мен нощем се бъгваше всичко тогава, сутрешната КЗ винаги беше по-висока...Но не бях "узряла" тогава за идеята да правя фастове (по-дълги от 16 ч имам предвид). Дори и когато започнах с по-дългите фастове ми отне време докато видя стойности на КЗ близки до 5, камо ли под 5. 🙂 Ето, сега тук минава 18 ч и още не съм огладняла след кафето, скоро ще станат 24 ч без храна и се чувствам отлично и без грам дискомфорт.

# 502
  • Мнения: 546
Долче, аз измъкнах кафемашината, даже изпих вече едни 200 грама мляно (комбинираха ми Нова бразилия 100 + 50 чери и 50 мока) - абе хубаво нещо, ама ся примерно днес вали поройно и хич не ми се ходи И до магазина в който мелят, а ако купя повече изветрява. Та ще си доизпивам запасите с Нес (май 5-6 кутии по 250 имам), пък нататък ще купя мелачка и ще взимам на зърна. Нес ми е супер лесно - шибвам две лъжици кафе, половин чаша вряла вода от машината и половината - студена, направо в термочашата, затварям, разклащам и даже икономисвам миене на лъжица 🤣 Сега с тия къси кафенца ми е готино, ама по 2-3 чаши, още 2-3 лъжички (че и се дразня на големите лъжици, както стана ясно в другата тема), че мия цедка и ръкохватка три пъти на ден...

И сега след цял ден по дъжда

Скрит текст:
Ще си направя хубав чай от домашни билки и ще му сипя 20 грама отлежал ром! Мда, и Асан е 'ора 😂

Аз също пия инстантно кафе, но си намирам от Уганда, Суматра и пр. В нашия селски магазин зареждат. По-скъпо е, но е много ароматно. Понякога купувам инстантно с вкус на лешници, има го също. Сутрин си слагам по една сметанка айриш крем, нея няма да я откажа, а следобяда смесвам с бадемово мляко.





Последна редакция: чт, 14 окт 2021, 18:29 от Lachesis

# 503
  • Мнения: 31 646
Инстантното и нес кафето за мен не са кафета Grinning
Друга бира е еспресото.

# 504
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Лахезис, ако видиш Нес с аромат на карамел, вземи ми, ще се разберем как да ми го пратиш. Само веднъж намерих, но се влюбих в това чудо! Правя си една прекрасна (нережимна) напитка с него, така че не е твърде лошо това, че не го намирам 😂 Освен да е било лимитирана серия...

# 505
  • Мнения: 546
Лахезис, ако видиш Нес с аромат на карамел, вземи ми, ще се разберем как да ми го пратиш. Само веднъж намерих, но се влюбих в това чудо! Правя си една прекрасна (нережимна) напитка с него, така че не е твърде лошо това, че не го намирам 😂 Освен да е било лимитирана серия...

Ако намеря, непременно. В интерес на истината не съм виждала...

# 506
  • Мнения: 27 466
Междудругото, минавам да споделя каква свежа салата си спретнах. 😃 Краставица 1/2 и селъри (1 стрък с малко листа) на резенчета, малко заквасена сметана, зехтин и сол. Много приятно се получи, нещо като Снежанка, но не съвсем. 🙂 Добавих и 2 кебапчета.

# 507
  • Мнения: 546
Междудругото, минавам да споделя каква свежа салата си спретнах. 😃 Краставица 1/2 и селъри (1 стрък с малко листа) на резенчета, малко заквасена сметана, зехтин и сол. Много приятно се получи, нещо като Снежанка, но не съвсем. 🙂 Добавих и 2 кебапчета.

А защо не ползва кисело мляко висок процент? Щеше да си е истинска Снежанка, аз бих добавила орехи, чесън и копър.

# 508
  • Мнения: 12 662
Скрит текст:
Много благодаря за коментарите за цикорията! Не е Инка моята, чиста е, не ми е гадна на вкус. Може да ми е следобедното кафе тя, а сутрешното да си го запазя Simple Smile
Мен лично ме притеснява всеки продукт който "стимулира" секрецията на инсулин. Не ме разбирай погрешно, храната също предизвиква отделяне на инсулин, но когато пишат, че нещо "стимулира дейността на панкреаса" на мен не ми звучи много добре...Все пак, няма да прекаляваш с количествата, но следи си как ти се отразява пиенето на цикория. 🙂
Snow, хиля се с глас 😆😆😆 Аз съм на нес кафе, защото само аз вкъщи пия кафе и не съм полудяла дотолкова, че да варя кафе в джезве всеки един път когато искам кафе (особено лятото). Все пак, имам едно ново джезве което смятам да сефтосам в студения сезон
...мечтая си за кафемашина...Но пак, понеже само аз пия кафе, а и мястото е кът засега съм си само с мечтите 😄
Аз днес съм на фаст, сега пия първо кафенце за деня, топличко (добавих на върха на лъжичката какао и малко сметана).
Аа, не бива така, има компактни машинки а пък са хубави, все една педя място там или малко повече се намира. като го науми човек. На моята мястото го сменях няколко пъти, че пространството ми е кофти разпределено в кухнята. Но не беше под въпрос изобщо, това беше от първите неща които купих преди да се нанеса тук.
И при мен няма кой друг да пие кафе и си я ползвам само аз. Това ми е любимият вид кафе, че и става много по-бързо от джезвета и прочие.
На работа пия разтворимо, понеже е най-бързият и най-евтиният вариант, ама то там и без това няма кога да седна да му се насладя. Та поне вкъщи да си направя кефа, дет` се вика. И да си започна деня с нещо, на което се наслаждавам.
Скрит текст:
Половинката често се шегува че по това разбрал че го обичам - склонна съм да говоря с него дори преди да съм си изпила сутрешното кафе Grinning За всеки друг това време ми е неприкосновено и само ръмжа и съскам докато ги прогоня ама за него и на друг език проговарям преди да съм видяла дъното на чашката Joy

Салатата звучи интересно, може да пробвам някой път.

# 509
  • Мнения: X
Здравейте,
направих си по собствена инициатива обременяването с глюкоза. Нямам изявени симптоми, тежа 64 килограма при 168 см височина, но талията ми е 87, което предполагам, че не е добре.
Не искам да свалям килограми, искам да съм здрава, защото планирам бременност.
Това са ми резултатите:

ОГТТ (75g) 3 измервания
Начална             5.46     mmol/L       3.5 - 6.1
60 min               12.49     mmol/L
На 120 мин.       9.35     mmol/L       3.5 - 7.8

Инсулин 3 измервания
Инсулин начална ст.       11.81        μUI/mL        2.6 - 24.9
Инсулин 60 min               101.1         μUI/mL         18 - 276
Инсулин 120 min             151.1         μUI/mL         16 - 166

Занесох резултатите на ендокринолог, който каза, че нямам ИР, но на мен ми се срува, че имам. Препоръча ми да намаля хляб, сладко, картофи и ориз.
Имам Хашимото с хипофункция, пия хормон. Витамини Б9, Б12 са на горна граница, сега пия Б6 и се опитвам да вдигна и витамин Д, но става бавно.

Тъй като не повярвах на ендокринолога, прочетох тук няколко теми и от вчера се опитвам да ям по-малко въглехидрати. Не искам да ги изключа рязко, особено плодовете, заради забременяването, обаче не искам да си докарам и диабет.

Вчера ядох следното:
9:30 три бъркани яйца само със сол и малко масло
         салата от маруля, зелен лук, магданоз, сол, оцет, зехтин
         малка бучка сирене
         1 слива
          /ходене 45 минути/

11:00 една голяма зелена чушка
           парче кашкавал чедър

15:30 едно пилешко бутче със зелен боб и малко масло на фурна
           2 стръка зелен лук
           2 ягоди
           3 малини

После не бях гладна и съм заспала рано, така че не вечерях.
Проблемът ми не са сладките неща, мога да мина и без тях. Много обичам обаче хляб и всякакви тестени неща. Ако не ям с хляб, ми се струва, че изобщо не съм яла.

Имам ли ИР, в каква фаза е и дали съм на прав път?
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт