За консервирането, или как да си приготвим зимнина. 9-та тема

  • 45 410
  • 772
  •   1
Отговори
# 60
  • Sofia
  • Мнения: 1 051
Преди време ни се повреди фризера. Беше пълен. Свинско, пилешко, риба, свински крачета. Воденички, сърчица и дробчета и др. Пълен фризер. По - спокойна съм, когато имам всичко и мога да избирам, какво да сготвя, или да предложа избор. Та се наложи и се научих да правя буркани с месо, за да не се развали месото, докато оправим фризера. Нямах време да го пържа или пека. Слагах сурово със сол, черен пипер и дафинов лист. Пълен догоре, запечатвам и варя 3 часа свинското и 2 часа пилешкото. Само рибата я направих с доматен сос по рецепта от нета пак в буркани. Карантията я ядохме следващите дни. Свинските крачета сварих и обезкостих, в буркани и на топла пача я правих после. Известно време след като оправихме фризера вземах само колкото за ядене и за седмицата. Сега е пак пълен, но вече знам какво да правя, ако се случи. Тогава оставих буркани за себе си и дадох и на дъщерята. Удобство е ако има буркани. Вадиш и запичаш с картофи, или яхния с грах, но времето е по-малко за приготвяне, колкото за зеленчука. Улеснения е когато трябва да направиш бързо вечеря след работа. Сега се замислям, дали да купя доста месо, когато е на промоция и да направя буркани за такива случаи.

Последна редакция: нд, 17 окт 2021, 18:35 от Ani Ka

# 61
  • Мнения: 3 979
Не само за такива случай (на развален хладилник). В пандемия сме. По-спокойна съм, когато знам, че дори да съм извън строя, в къщи няма да настане глад. За разлика от вас, затварям готови ястия (телешко варено, гювеч, свинско със зеле, пилешки бульон....). И защото веднъж са приготвени напълно, стерилизирам за 30 мин. Поради лични специфики (у анс не се яде месо), от месото се извлича полезното и не се консервира заедно със сготвеното.

# 62
  • Мнения: 14
Здравейте мили дами. Имам едно въпрос че за трушия без аспирин. Днес обрах зеленото домати и си купих и целина, моркови и карфиол, но за пръв път реших тази година да правя отделно трушия без камби и без консерванти. Моля за изпитани  рецепти, ако някоя от вас има такива . Благодаря предварително!

# 63
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
Здравейте мили дами. Имам едно въпрос че за трушия без аспирин. Днес обрах зеленото домати и си купих и целина, моркови и карфиол, но за пръв път реших тази година да правя отделно трушия без камби и без консерванти. Моля за изпитани  рецепти, ако някоя от вас има такива . Благодаря предварително!

прочети този и следващите постове. Simple Smile https://bg-mam.ma/p/1373753/43604466
без аспирини, без натриев бензоат... за стабилизиране се използва хрян или клонки от вишня. пробвали сме и с дюля и с мушмула и даже със смокиня. не е зле, нонай-приятен е вкуса с вишня.

може да се сложи една червена зелка за цвят на водата, или едно две малки червени цвекла.  Simple Smile

успех

# 64
  • Мнения: 6 889
Добри, как и кога слагаш хряна, клонките за стабилизиране? И какви количества?

# 65
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
и двете веднага със залагането.
клонкоте ги използвам да държат зеленчука под вода. Wink мисля, че от вишнята остават по-хрупкави, но не мога да гарантирам. може и от зеленчуците да е, но ми се е случвало да са меки.

# 66
  • Мнения: 6 889
Хммм, странно ми е веднага със залагането. Ако те имат стабилизиращ ефект, как тогава протича ферментацията?
Аспирина го слагам на кисело зеле, след като е протекла, за да я стопирам. Но тук как действат?

# 67
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
не съм химик-ботаник, пиша каквото съм научила и правила лично.
 ферментира си с него, не става прекалено кисело и не се разваля.

# 68
  • Мнения: 14
Здравейте мили дами. Имам едно въпрос че за трушия без аспирин. Днес обрах зеленото домати и си купих и целина, моркови и карфиол, но за пръв път реших тази година да правя отделно трушия без камби и без консерванти. Моля за изпитани  рецепти, ако някоя от вас има такива . Благодаря предварително!

прочети този и следващите постове. Simple Smile https://bg-mam.ma/p/1373753/43604466
без аспирини, без натриев бензоат... за стабилизиране се използва хрян или клонки от вишня. пробвали сме и с дюля и с мушмула и даже със смокиня. не е зле, нонай-приятен е вкуса с вишня.

може да се сложи една червена зелка за цвят на водата, или едно две малки червени цвекла.  Simple Smile

успех


Много благодаря за бързият отговор. Ще пробвам още днес Wink


А мислиш ли че това ще стане и в 3 литрови буркани?

# 69
  • Мнения: 7 856
Моята изпитана рецепта за туршия без никакви добавки.
Нещо като марината: 17 части вода, 1част морска сол, 1 част винен оцет (аз ползвам на Велико Търново, че е сигурен, има го в Била). Това значи на 1.7 литра вода 100 гр морска сол и 100 мили литра оцет.
Подреждавм зеленчуците в буркани, в един от тях сипвам вода до горния ръб, изсипвам я и я измервам.
Смятам колко течност ми трябва, добавям малко за по-сигурно. В тенджера кипвам водата, солта и оцета. С горещата течност заливам до горния ръб бурканите, веднага ги затварям (с капачки с винт или пластмасови за омнията и 3 литровите буркани).
Прибирам ги и чакам да ферментират.

Последна редакция: нд, 17 окт 2021, 23:28 от Недоволна

# 70
  • Мнения: 14
Моята изпитана рецепта за туршия без никакви добавки.
Нещо като марината: 17 части вода, 1част морска сол, 1 част винен оцет (аз ползвам на Велико Търново, че е сигурен, има го в Била). Това значи на 1.7 литра вода 100 гр морска сол и 100 мили литра оцет.
Подреждавм зеленчуците в буркани, в един от тях сипвам вода до горния ръб, изсипвам я и я измервам.
Смятам колко течност ми трябва, добавям малко за по-сигурно. В тенджера кипвам водата, солта и оцета. С горещата течност заливам до горния ръб бурканите, веднага ги затварям (с капачки с винт или пластмасови за омнията и 3 литровите буркани).
Прибирам ги и чакам да ферментират.

Благодаря! Ще опитам.

# 71
  • Мнения: 213

Любимата ми “ситна туршия” както я наричам. 2 средни зелки, 5-6 моркова, 4-5 червени чушки и връзка керевиз. Всичко нарязано на много ситно. Сол, захар и оцет. За 1-2 дни е готова за консумация. Бързо става, но и бързо се разваля, ако остане. Та въпросът ми е дали може да се затвори в буркани и да кара повечко време. Целогодишно ми се хапва, а я има само зимата.

# 72
  • Русе
  • Мнения: 5 204
Скрит текст:

Любимата ми “ситна туршия” както я наричам. 2 средни зелки, 5-6 моркова, 4-5 червени чушки и връзка керевиз. Всичко нарязано на много ситно. Сол, захар и оцет. За 1-2 дни е готова за консумация. Бързо става, но и бързо се разваля, ако остане. Та въпросът ми е дали може да се затвори в буркани и да кара повечко време. Целогодишно ми се хапва, а я има само зимата.

https://ipeychev9.blogspot.com/2014/09/blog-post_4.html
Стерилизация 10 мин. след завиране на водата.

# 73
  • Мнения: 213
Скрит текст:

Любимата ми “ситна туршия” както я наричам. 2 средни зелки, 5-6 моркова, 4-5 червени чушки и връзка керевиз. Всичко нарязано на много ситно. Сол, захар и оцет. За 1-2 дни е готова за консумация. Бързо става, но и бързо се разваля, ако остане. Та въпросът ми е дали може да се затвори в буркани и да кара повечко време. Целогодишно ми се хапва, а я има само зимата.

https://ipeychev9.blogspot.com/2014/09/blog-post_4.html
Стерилизация 10 мин. след завиране на водата.
Не се ли разкашква с варенето? Само аспирин няма ли да свърши работа? Царска туршия правя само със счукан аспирин и изкарва по година та за това се чудя.

# 74
  • Мнения: 18 542
Върши работа аспирина, някои не го ползват и за това се дават  и други съвети.Три на килограм  е той, аз ползвам и стерилизирам, всякак става.Той  е ацетилсалицилова киселина, та  и салицил сме ползвали.

Общи условия

Активация на акаунт