За консервирането, или как да си приготвим зимнина. 9-та тема

  • 45 666
  • 772
  •   1
Отговори
# 75
  • Русе
  • Мнения: 5 212
Скрит текст:
Скрит текст:

Любимата ми “ситна туршия” както я наричам. 2 средни зелки, 5-6 моркова, 4-5 червени чушки и връзка керевиз. Всичко нарязано на много ситно. Сол, захар и оцет. За 1-2 дни е готова за консумация. Бързо става, но и бързо се разваля, ако остане. Та въпросът ми е дали може да се затвори в буркани и да кара повечко време. Целогодишно ми се хапва, а я има само зимата.

https://ipeychev9.blogspot.com/2014/09/blog-post_4.html
Стерилизация 10 мин. след завиране на водата.
Не се ли разкашква с варенето? Само аспирин няма ли да свърши работа? Царска туршия правя само със счукан аспирин и изкарва по година та за това се чудя.

Става и по двата начина. Както е описано в рецептата или стерилизация 10 мин. Поне до лятото изтраяха със стерилизацията. Бях оставил 2 буркана да видя дали ще е хубава. Изядохме ги.

# 76
  • Мнения: 5 049
Кога се правеше зелето?Приготвила съм бидона,ама май е рано още.

# 77
  • Мнения: 18 590
Днес го нарязах  и заредих бидона,накръстачих го де.
До 7 ноември си  е , но плюс-минус не пречи, някои  и  втори път слагат, първото в буркани, съседката например.
Четвъртък синът минавал край нива ,дето го берат и  взел .

# 78
  • Мнения: 5 049
Не е ли още топло?Ние миналата година правихме за първи път,но не помня кога беше точно.

# 79
  • Стара Загора
  • Мнения: 484
Зелето се прави на Димитровден.

# 80
  • Мнения: 3 083
Чувала съм , че доста хора са алергични към аспирин , а хора при хора с астма може да доведе до пристъп ( обикновено не правят връзка, че е от аспирина).
Незнам до колко е вярно, нямам близки с астма за да потвърдя.
Реших да напиша за всеки случай, ако е вярно да сте внимателни.

# 81
  • Мнения: 6 920
Аз съм с астма, но от години не съм пила аспирин. Докато съм пила, не съм имала проблем. Но сега съм предпазлива за консервиране с аспирин, че съм на антикоагуланти и да не ми дойде в повече разреждането на кръвта. Не смея.

# 82
  • Мнения: 539
Зелето се слага  когато захладнее, ноември да го сложиш за Коледа ще е готово

# 83
  • Мнения: 4 722
Много зависи какво ще е времети и на какво място(по- топло или по- студено) ще го сложиш да ферментира , но наистина , ако ти се хапва за Коледа по неписано правило Димитров ден или до  + 1-2седмици.

Последна редакция: нд, 24 окт 2021, 13:35 от ccvet

# 84
  • Русе
  • Мнения: 5 212
Между 5 и 10 ноември го слагам и за 20 декември е готово.




# 85
  • Мнения: 1 723
Имам въпрос. Вчера правих царска туршия по рецепта от нета(хареса ми на снимка😂). Но не пишеше как се съхранява, а не намирам същата рецепта на друго място.
В трилитров буркан се слагат зеленчуците, сипва се оцет до оребрението, сол, захар и 7 счукани аспирина, допълва се с вода. Буркана се обръща няколко дни.
Не пишеше нито след колко време ще е готова, нито къде се съхранява? На терасата, в хладилник или вътре на топло?

# 86
  • Русе
  • Мнения: 5 212
Скрит текст:
Имам въпрос. Вчера правих царска туршия по рецепта от нета(хареса ми на снимка😂). Но не пишеше как се съхранява, а не намирам същата рецепта на друго място.
В трилитров буркан се слагат зеленчуците, сипва се оцет до оребрението, сол, захар и 7 счукани аспирина, допълва се с вода. Буркана се обръща няколко дни.
Не пишеше нито след колко време ще е готова, нито къде се съхранява? На терасата, в хладилник или вътре на топло?

Обикновено от 14 до 21 дни са готови туршиите. Зависи къде се съхраняват. За по продължително съхранение е нужно да бъдат на хладно /мазе/ и тъмно.

# 87
  • Мнения: 18 590
Аз в мазето, трае докато се изяде..При теб като чета ,на терасата ,но да не замръзва, просто  на хладно място, не до печка ако преувелича малко.Десетина дни са достатъчни да  е готово напълно.
Пейчев е по-точен с готовността.

# 88
  • Мнения: 5 741
И аз влизам в темата с въпрос.
Направих туршия, по рецепта на майка ми. Обаче обърках количеството захар с количеството сол. (350 гр. захар със 150 гр. сол.) А вече залях зеленчуците със сварената грешна марината.
Как да поправя грешката?

# 89
  • Мнения: 4 722
Изсипваш я и приготвяш нова с вярните пропорции.

Общи условия

Активация на акаунт