Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 32

  • 30 441
  • 751
  •   3
Отговори
# 375
  • София
  • Мнения: 771
Прощавайте, периода на полуразпад на лекарствата, които проверявам в https://www.e-lactancia.org
3 to 7 T ½ (elimination half-lives). в какво се мери? Три до седем часа ли е това?

# 376
  • Мнения: 76
Здравейте, кои чайове са съвместими с кърменето - шипка, лайка и мащерка подходящи ли са? Гранофурин може ли да прилагам за гърлото като кърмя?

Последна редакция: пт, 03 дек 2021, 14:16 от Jakyyy

# 377
  • Мнения: 6 768
Прощавайте, периода на полуразпад на лекарствата, които проверявам в https://www.e-lactancia.org
3 to 7 T ½ (elimination half-lives). в какво се мери? Три до седем часа ли е това?
Не, не е 3 до 7 часа. Това е единица за полуразпад, изчислява се по формула. Тук има повече информация и часовете за които се чисти тялото от някои медикаменти https://www.drugs.com/article/drug-half-life.html

# 378
  • Мнения: 7 776
Прощавайте, периода на полуразпад на лекарствата, които проверявам в https://www.e-lactancia.org
3 to 7 T ½ (elimination half-lives). в какво се мери? Три до седем часа ли е това?
Не, не е 3 до 7 часа. Това е единица за полуразпад, изчислява се по формула. Тук има повече информация и часовете за които се чисти тялото от някои медикаменти https://www.drugs.com/article/drug-half-life.html
Точно така, отивате най-отдолу на страницата в елактансия и на фармакокинетични свойства пише колко е т1/2 на това вещество и умножавате по максимума, в случая 7, това ще са часовете за напълно изчистване от организма. За кой медикамент става въпрос? Аналгин ли сте приемали?
Здравейте, кои чайове са съвместими с кърменето - шипка, лайка и мащерка подходящи ли са? Гранофурин може ли да прилагам за гърлото като кърмя?
Всички изброени са ок. Гранофурин не го ли забраниха за употреба?
Доколкото разбирам се касае за грип/настинка, идете на преглед, не се самолекувайте. Ето статия за лекарствата
http://www.podkrepazakarmene.com/bf-lekarstva-345.html
https://www.google.com/amp/s/xedra.wordpress.com/2008/01/02/72/amp/
Редакция, намерих инфо за гранофурина:
гранофурин представлява смес от риванол и метиленово синьо, последното е канцерогенно багрило. Всички подобни багрила са вече извадени от хуманната медицина заради канцерогенния си ефект, гранофурин се ползва само във ветеринарната, но някои аптеки правят екстемпорална форма. При локално приложение в минималните дози, в които се ползва, е малко вероятно да стига каквото и да е до бебето - единственият риск е за майката. Така че вие си преценете полза-риск и дали не бихте могли да ползвате нещо по-безопасно за Вас.

Последна редакция: пт, 03 дек 2021, 15:11 от LittleCactus🌵

# 379
  • София
  • Мнения: 771
Мисля че разбрах, благодаря ви!
Пих течен аналгин, да. Зная, че е забранен при кърмене, но това беше единственият начин да сваля температурата през нощта. Детето ми е на два месеца, няма кой да го гледа освен мен. Мъжът ми ни донесе ковид, караме го много тежко.
Според калкулатора аналгина ще се изчисти след 1,46 дни. Това вярно ли е? Дали все пак съм разбрала...
Благодаря ви предварително

# 380
  • Мнения: X
Само да ти кажа че в болницата след раждане ни даваха по 2-3 дози течен аналгин и след това хапчета още няколко дена заради секциото така че не мисля че от едно пиене ще стане нещо страшно предвид че по Аг болници го дават

# 381
  • Мнения: 7 776
Не.  T1/2 на метамизол е10-11 часа, т.е. 7*11+77 часа за изчистване от организма или приблизително 3 дни и 5 часа.

Да, в българските болници все още има практики да се дава при секцио, което категорично не е ок, но е факт. И от единичен прием нищо няма да му стане на детето, но не бива приемът да продължава.

За понижаване на температура и при ковид се изписва нурофен или парацетамол. В случая премерете полза риск, ползата от кърменето в случая е голяма, ще помогне на бебето да се справи с болестта, защото и то е положително, ще получи антитела от Вас.
Също така сте в ранен етап с лактацията и тази пауза, ако не цедите през цялото време, ще се отрази на кърменето.

Свържете се със ЛЛ, да ви изпише лечение, ако не сте, пишете после да проверя медикаментите, но повечето са съвместими, има инфо за кърмене и ковид в първи пост, моля да го прочетете.

Надявам се да минава бързо!

# 382
  • София
  • Мнения: 771
Благодаря за подробното разяснение.
Четох и в старите теми, четох и първа страница, имам назначено лечение и от бърза помощ и от ЛЛ.
Аугментина е съвместим, пия го от днес. Останалите неща са само витамини. Ще изчакам да станат 24 часа и продължавам да го кърмя. Гърдите са много зле, цедя ги през 3 часа (все едно го храня), но стават все по-твърди и болезнени. В тази ситуация топлият компрес помагаша, нали?

# 383
  • Мнения: 7 776
Не, сложете студен, или компрес със зеле/картоф. Не са се изпразнили добре гърдите просто, бебето си е ултимативната помпа, опитайте да намалите интервала на 2 часа и половина.

# 384
  • Мнения: 546
Благодаря за подробното разяснение.
Четох и в старите теми, четох и първа страница, имам назначено лечение и от бърза помощ и от ЛЛ.
Аугментина е съвместим, пия го от днес. Останалите неща са само витамини. Ще изчакам да станат 24 часа и продължавам да го кърмя. Гърдите са много зле, цедя ги през 3 часа (все едно го храня), но стават все по-твърди и болезнени. В тази ситуация топлият компрес помагаша, нали?

Аз само искам да Ви вдъхна кураж! Ще се оправите! Бъдете спокойна и се радвайте, че сте вкъщи с бебенцето Heart аз за съжаление се разболях непосредствено след раждането и докато се разбере какво ми е, минах през такива мъки… накрая ме преместиха в ковид отделение, а бебето го изписаха, много ми беше тежко, почти не успях да го кърмя за малкото време, в което ми разрешаваха да го виждам. Но след като се прибрах най-накрая вкъщи, лека полека, с помощ от консултант и с мнооого упоритост от моя страна, нещата с кърменето се получиха (и така вече 9 месеца Blush). Беше ми адски трудно, изкарах го също много тежко, а и целия този стрес… но не слушайте този и онзи какво ви казва, все още има хора, които не са запознати и говорят, че не трябва да св кърми докато се приемат лекарства, още повече антибиотици и тежка ковид терапия. Аз бях един месец на поне 5 вида антибиотик, кортикостероиди, антикоагуланти и т.н., но всичко беше съобразено с кърменето. Ще се оправите, почивайте максимално и кърмете бебчето, няма по-добра защита! И не забравяйте, че винаги може да се свържете с консултант, не се колебайте Wink за мен това беше един от най-полезните и успокояващи разговори след огромния стрес, който преживях! Супер благодарна съм на тази жена (а през това време майка ми ми казваше, че кърмата ми била “нехранителна” Scream Joy) и така 9 месеца тормозя бебето и го тъпча с нехранителна кърма, все гладно милото Grinning

Желая Ви бързо оздравяване! Извинявам се за дългия, досаден пост, просто Ви разбирам, знам че е адски трудно в момента да се грижите изцяло за бебето, а вие нямате никакви сили (аз бях две седмици с 39 градуса и не го пожелавам на никого). Желая Ви късмет! Flowers Four Leaf Clover Heart

# 385
  • Мнения: 376
Здрвейте мами, бебка почти на 14 месеца кърмим се още от началото. От горе долу 3/4 месеца насам бяхме спряли кърменето през деня, беше само веднъж. Сега от няколко дена насам иска да суче постоянно. През деня и през нощта. Зъби ли са, някакъв период ли е? Какво да правя, давам й да суче, ако откажа настава рев. Иначе си хапва, стига да й харесва храната. За отбиването си мислих към 18 месец някъде. Дайте ми съвет , моля🙂 Благодаря ви🙂

# 386
  • Мнения: 165
Здравейте,

бебка е почти на 3 месеца. Дохранвам с АМ, нямам достатъчно кърма, бих искала да я увелича. Кърмех предимно само на едната гърда, на другата ми беше неудобно на мен и на бебето, не можех да се наместя както трябва и в резултат на което в дясната гърда почти кърма няма. А от лявата не е достатъчно.

Освен по-често бебето на гърда и цедене след това (което правя, но не виждам резултати) има ли нещо друго, което да направя (пия чайове за повече кърма също).
И изобщо възможно ли е да се възобнови/увеличи отново кърмата на рядко използвана гърда?

# 387
  • Мнения: 436
Здравейте, на каква възраст е хубаво да остане само сутрешното и вечерното кърмене?

# 388
  • Мнения: 7 776
Здравейте,

бебка е почти на 3 месеца. Дохранвам с АМ, нямам достатъчно кърма, бих искала да я увелича. Кърмех предимно само на едната гърда, на другата ми беше неудобно на мен и на бебето, не можех да се наместя както трябва и в резултат на което в дясната гърда почти кърма няма. А от лявата не е достатъчно.

Освен по-често бебето на гърда и цедене след това (което правя, но не виждам резултати) има ли нещо друго, което да направя (пия чайове за повече кърма също).
И изобщо възможно ли е да се възобнови/увеличи отново кърмата на рядко използвана гърда?
Трябва ви индивидуална работа с консултант, с който да обсъдите как протича храненето и дохранването сега, да се види засукването, да направите план и схема как да стимирате допълнително, обадете се на консултант.

Здравейте, на каква възраст е хубаво да остане само сутрешното и вечерното кърмене?
няма такава възраст. Препоръката е кърменето да продължи първите две години от живота на детето или повече, в зависимост от желанието на майката и бебето.

# 389
  • Мнения: 436
Тоест, ако детето е на година и половина примерно и желае да си суче 6-7 пъти на денонощие, то това не би било проблем от психологическа гледна точка ( да доведе до много трудно отбиване, тъй като детето е свикнало нон-стоп да е на гърда и да изпада в истерия, ако не я получи) и хранителна такава (с оглед на това, че по-малко твърда храна се яде, за сметка на пълненето на коремчето с кърма)?

Общи условия

Активация на акаунт