Плюсове и минуси на кварталите в София - 12-та тема

  • 47 730
  • 787
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 2 315
Моите наблюдения са същите. Никога не е имало проблем с арабите, които живеят от мнооого време там.

# 241
  • Сф
  • Мнения: 10 669
Моите наблюдения са същите. Никога не е имало проблем с арабите, които живеят от мнооого време там.
Около тези които живеят там и работят там, обаче се навъртат всякакви и преди бежанците още. И офиси , и магазини и джамията и паспортно са в района .Не е приятно и не е само до установените вече там араби.Около тях се навъртат всякаква сган, особено около успелите.Много се поддържат.Работила съм с такива хора , живяла там, по- добре по- далеч от района. Това е моето мнение, вътре в нещата ,пък кой каквото иска да си мисли.

# 242
  • Мнения: 2 315
Ами дайте поне един пример за думите си. Медиийна публикация, фейсбук, може и личен опит. Нали сте навътре в нещата.

# 243
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 311
Публикация как са утрепали някой ли искаш? Приеми, че има хора, които предпочитат да не живеят в притегателен за всякакви хора район.

# 244
  • Мнения: 2 315
Май вие не сте част от дискусията ми с purelove Simple Smile Коментираме си плюсове и минуси, все пак трябва са има някакви доводи. Аз твърдя, че арабите никога не са били проблем. Истинския проблем там са циганите около женския пазар.

# 245
  • Мнения: 18 574
Писала съм и преди - около пазар, мол и подобни обекти концентрацията на хора, шум, автомобили\камиони не е както в тихо каре. Ако мога да си спестя тези "екстри", естествено, че ще го направя.
Иначе самите търговци на ЖП съм сигурна, че са кротки и имат интерес търговията да върви спокйно, но контигнентът, който се върти около пазара и хостелите е друга работа.

# 246
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
Казаха ми, че улицата (Княз Борис 1) се води "арабска" и е пълно само с араби, живеят си и работят там от много години и всъщност няма никаква опасност. Човекът си обясни, че страхът е неуместен, но аз все пак не успях да си ни представя там.
Далече не е само Княз Борис 1, и то тя конкретно е "арабска" само в частта под Тодор Александров - нагоре, към центъра си е по-скоро аристократичната част - има много къщи със собственици на австрийски потомци.
А за безопаснотта - да, стига да нямаш дъщери и млади жени. Комшийките около нас са били гонени, преследвани от араби в квартала и умират от страх.

# 247
  • Мнения: 3 543
Е вие го изкарахте някакво гето.

# 248
  • София
  • Мнения: 633
Едно време (преди 12-13 години) имах приятелка, която живееше в нова сграда в една от преките на Ботев точно преди Сливница. Беше доста спокоен и приятен район, въпреки близостта с ЖП. Арабите не пречеха на никого, работеха си и поддържаха района. Когато дойдоха мигрантите, обаче, не издържа дълго и продаде жилището и се премести. И аз съм го забелязала, тъй като за/от работа слизах на Халите и понеже съм по-пухкава, явно им попадам и точно в таргет-групата. Ами, беше ужасно - подмятания, преследвания - от спирката на трамвая на джамията, до спирката на 20 на Банята постоянно ме наобикаляха по 3-4 ма и вървяха около мен така, че да не мога да избягам.И това се случваше към 7 вечерта зимата. По светло не смееха да правят такива изцепки. Същото ми се е случвало и на Лъвов мост.

А в чужбина наистина повечето знаят като българи ромите. Една позната - бяла, естествена блондинка, отива на екскурзия в Холандия и там са я питали - Как така си българка?! Ти си много бяла!

# 249
  • Мнения: 3 589
Да дам и моите 5 стинки по темата, като 5 години работила в дискутирания арабски район. Никога не съм била заобикаляна, придружавана и притеснявана дори и в късните часове - нито аз, нито младите колежки. Те трепереха да не замръкнат в офиса, че после как ще прелетят до метрото. А колко отказваха да започнат работа само заради района... какво остава да заживеят там.
Налага се да отвръщаш на поздрави и на опити за разговори, но тези народи /не са те само араби/ са си общителни по природа и като си познато лице е неизбежно, и на мен ми е било досадно.
Никой от фирмата за тия 5 години не е станал жертва на тормоз или посегателство и въпреки това не мога да се сетя за по-неприятна част в София от Женски пазар - Лъвов мост - Мария Луиза. Приходящите чужденци - бежанци, на групички като избягали от ТВУ, ромите и глъчката на пазара, мръсотията, платената любов, че и ниско/мръсен въздух, шум, прах и мръсотия..... Няма как да видя положителните черти, съжалявам.
По-големият % от износа ни в Европата си е баш ромски; а бай булгар дори и не-мангал ще си е винаги унтерменш на запад. Дори в градове като Берлин и Мюнхен /по-космополитно в Германия няма накъде/, където живеех с приятеля ми (немец), пак имаше моменти и поводи да им се дразня на предрасъдъците. А най-грозните предрасъдъци проявяваше точно той, когато идваше в България. Основно затова се разделихме.

# 250
  • Мнения: 9 679
Между другото се сетих, че ако някой се интересува от даден квартал и мисли да купува в него, препоръчвам да се присъедини към групата на квартала във фейсбук и да почете коментари известно време. Понякога се научават интересни неща от живущите там.

# 251
  • София
  • Мнения: 633
Между другото се сетих, че ако някой се интересува от даден квартал и мисли да купува в него, препоръчвам да се присъедини към групата на квартала във фейсбук и да почете коментари известно време. Понякога се научават интересни неща от живущите там.

Абсолютно съгласна. В групата на нашия квартал мога да кажа, че от публикациите се вижда много добре къде какви проблеми има, кой от какво се оплаква, кой от какво е доволен, как са настроени хората в квартала, обсъждат се училища, детски градини, лекари, а също доста често собственици пускат обяви за наем/продажба или пък потребители търсят да закупят от собственик. Simple Smile

# 252
  • София
  • Мнения: 6 726
Ами ние имаме група на квартала, но там няма оплаквания затова, че един свестен магазин няма. Нито пък, че нямаме нито детска градина нито училище... Не знам и да влезне някой какво би научил толкова.

# 253
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 311
Е нивото на живущите в квартала ще стане ясно, ако не друго.

# 254
  • София
  • Мнения: 6 726
Ако няма много активност не мисля, че ще може да се проследи точно това. При нас пишат само ако има спиране на ток, вода или Интернет. Вероятно в други групи е доста по-различно, но ето нашата група не е за пример, ниво или някаква култура в квартала.

Последна редакция: чт, 25 ное 2021, 11:10 от I.R.

Общи условия

Активация на акаунт