Обучение в пандемия - дистанционно и присъствено Тема 21

  • 23 962
  • 733
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 12 180
Предложенията на Кунчев, в понеделник щели да обсъждат. Но, накратко за учениците - при 500 на 100 хиляди - въртене на паралелките по график; при 750 - преминаване на ДО.
https://www.vesti.bg/temi-v-razvitie/tema-koronavirus/predlagat- … hni-merki-6132544

а в момента колко е заболеваемостта?
София е на ръба и в понеделник вероятно вече ще сме 700 на 100 000. Тогава на 900 на 100 000 ли ще вдигнат прага за налагане на мерки? Нали уж щеше да има план и да се знае, и какво, имаше план, а сега има нов план Simple Smile

# 46
  • Мнения: 1 032
по принцип влияе и нивото на запълненост на болниците, ако евентуално заради това променят мерките, но не съм ги следила, така че не мога да кажа само на теория ли е или и на практика.

# 47
  • Мнения: X
До понеделник няма да сме 900 на 100 хил. защото в събота и неделя има процедурен спад.
Освен това от МЗ дадоха ясно да се разбере, че ще вървят в посока зелени сертификати, а не затваряния.
Което значи, че едва ли ще се въведе ДО на всеобщ принцип. Тук-таме някоя ротация, но и това ще е ограничено и регионално.
Определено тази есен се усеща, че има разлика в политиките. Затова и мисля, че не трябва да се очаква насилствено ДО от днес за утре по КостадинАнгеловски, като миналата година.
И мен лично това ме устройва. Не одобрявам зелените сертификати, но просто ще бойкотирам местата, където ги искат.
Важно ми е да няма ДО и децата да живеят нормален живот. Аз себе си ще огранича и ще изтърпя и това. Всяко чудо за три дни.

# 48
  • Мнения: 1 113
Абсолютно затварят от днес за утре децата - справка, извънкласните дейности, които към момента са единственото реално изцяло затворено нещо - няма % заетост, няма вариант за ваксинирани/с тест, затвориха ги и това е. 
Такива са ни явно приоритетите, очаквам другата седмица да пуснат големите минимум на ротация, после - и ДО.

# 49
  • Мнения: 13 191
То е късно вече да ги пускат.

# 50
  • Мнения: 21 455
А при нас пък без болни във випуска дори, децата са през седмица на отсъствено обучение. Даже минаха една рокада и другата седмица - с начале.
Моята информация е, че във випуска ви има поне една карантинирана паралелка. Ротацията иначе е за цялата област. ПГТ са  изцяло дистанционно вече втора седмица, заради висок брой болни и карантинирани ученици, вероятно ще продължат така и през следващата седмица. Възможно е да има и други такива училища.

# 51
  • Мнения: 1 347
Очевидно и тук, както навсякъде, сме на различни мнения относно необходимите мерки, но за тези, които са против ограниченията за извънкласните занимания, можете да подкрепите тук:  https://www.peticiq.com/341804?u=7668149 .

# 52
  • Мнения: 1 425
Предложенията на Кунчев, в понеделник щели да обсъждат. Но, накратко за учениците - при 500 на 100 хиляди - въртене на паралелките по график; при 750 - преминаване на ДО.
https://www.vesti.bg/temi-v-razvitie/tema-koronavirus/predlagat- … hni-merki-6132544


Явно Кунчев е по-разумен от недоразумението Кацаров.

# 53
  • Мнения: 131
Възмутена съм, че има тестове за заведенията, а за училищата няма.
Аз имах предвид да затворят заведенията и моловете, а да правят тестове в училищата.
Абсолютно вярно. Живея в чужбина, тук децата се тестват вече втора учебна година- 2 пъти седмично, безплатно в училище и най- накрая обявиха, че скоро ще махнат маските в училище. Доскоро всички тестове бяха безплатни и за ученици и за работещи. От другата седмица вече са платени за всички, освен за ученици. Да си призная бях и съм против тестването на децата. Имах избор- да го оставя дистанционно да учи и всъщност миналата година детето ми изкара половин година дистанционно, но си беше доста кофти. Изнерви се, аз също. Та тази година реших да преглътна тестовете. Децата си ги правят сами, не се налага навътре”чак до мозъка” да вземат проба, вземат си “материал за тестване” само от началото на ноздрата и дори и така когато има болен отчита положителен. Ако някой е положителен, то той прави втори тест и чак тогава се взема решение да се изпрати у дома и вече с него се заемат здравните власти- в смисъл пращат го на ПСР тест и следят състоянието му. Не се карантинира цял клас. Бях и съм против тестовете, но сякаш с времето ми стана по- спокойно когато зная, че са здрави. Но все още съм против маски и си споря с учителите по тази тема, Слава Богу, че скоро ще махнат тези досадни парцали. След като ги тестват, защо са им маски все пак.

# 54
  • Мнения: 2 889
Аз съм за маските и против тестването. Маската не е парцал, освен ако сам не я превърнеш в такъв. Масово тестване на деца няма как да се случи в България за щастие. Който иска може да си тормози детето, разбира се.
Но общо взето няма значение какво мислим ние. Нормално е да сме на различно мнение. Важното е какво ще решат управляващите.

# 55
  • Мнения: 790
Моята дъщеря миналата година се разболя от Ковид. Беше на 10 години. Тестът беше най-малкия проблем на фона на това, което преживяхме. Мисля, че е редно ако не всички, то поне децата със симптоми да се тестват задължително. Сигурна съм, че има и много други вируси, но определено част от болните деца са с Ковид.

# 56
  • София
  • Мнения: 12 180
Предложенията на Кунчев, в понеделник щели да обсъждат. Но, накратко за учениците - при 500 на 100 хиляди - въртене на паралелките по график; при 750 - преминаване на ДО.
https://www.vesti.bg/temi-v-razvitie/tema-koronavirus/predlagat- … hni-merki-6132544


Явно Кунчев е по-разумен от недоразумението Кацаров.
Неправилно съм разбрала, че при 700, а не 750, та в другата тема писах, че в понеделник София вече ще сме на това ниво, но щом е 750 може и да е в края на следващата седмица. Ако приемат тези предложения. Иначе уж имаха план и по него щеше да се знае предварително кога и какво ще се случва, сега вече нямат план и пак стоим в нетърпеливо очакване какво ще им хрумне.

# 57
  • Мнения: 24 467
А при нас пък без болни във випуска дори, децата са през седмица на отсъствено обучение. Даже минаха една рокада и другата седмица - с начале.
Моята информация е, че във випуска ви има поне една карантинирана паралелка. Ротацията иначе е за цялата област. ПГТ са  изцяло дистанционно вече втора седмица, заради висок брой болни и карантинирани ученици, вероятно ще продължат така и през следващата седмица. Възможно е да има и други такива училища.
За преди две седмици, когато издадоха заповедта ли, говориш? Нямам такава информация.
Ако е за тези последни две седмици, вече няма значение. Ротацията е вече налице, дори започна втори цикъл.
До последния ден на присъственото им в други паралелки имали, по думи на ученици от тях, по някой болен, но не с тази диагноза. Мисля, че не се тестват основно заради родителите си, които работят. В петък, последния ден преди да излят в ДО, в нашия клас се разболя момиче, но също не с ковид. Би се разбрало.

Иначе за мен вирусът си е минал през голяма част от учениците. Въобще не смятам, че ги е заобиколил. Не в това е въпросът. Още от миналата година мина през доста, вкл. и деца. Просто не се тества. Болнични всеки ученик може да си вземе и без ковид и не си прави труда да ходи. Споделях вече, преди две седмици щях да ходя на профилактичен в лаборатория за кръвен анализ и като видях опашката и как за 15 мин един не влезе вътре, се отказах. Опашка е на тесен тротоар, до натоварена улица, времето - студено. Хайде, на мен не ми е спешно, но останалите хора...
Кой ще мотивира един човек с хрема да увисне навън с часове? Ако се чувства зле пък - съвсем. Особено в този дъжд, който вали от дни.
За бързите тестове - хора си правят вкъщи, да, но често и информацията си остава там.
Имам две дами в обкръжението, които си купиха тестове от аптеката тази седмица и са положителни. Пуснали са си болнични и си стоят вкъщи, но не са с ПСР. Много, вкл. ученици, са си просто с по едно ОВИ като диагноза. Както си беше преди ковида. Много знаеше някой с какъв агент са. Както и сега.
Ако не им трябва за сертификат, нямат нужда да висят по опашки и да губят време в ходене до разни кабинети.
С учениците е същото. Всеки лекар дава болнични, дори без преглед. Взима си ученикът ОВИ и толкова. Родителите си ходят на работа и не се карантинират.
Въобще не обсъждам моралната страна на въпроса. Нямам и право, не съм в обувките на хората. Коментирам фактите и причина за тях. Не единствена, но много честа.

Моята дъщеря миналата година се разболя от Ковид. Беше на 10 години. Тестът беше най-малкия проблем на фона на това, което преживяхме. Мисля, че е редно ако не всички, то поне децата със симптоми да се тестват задължително. Сигурна съм, че има и много други вируси, но определено част от болните деца са с Ковид.
Ако няма регулярно тестване в училищата, няма как да се тестват останалите на куп извън него. Не могат да ги заставят.
Най-много при болен ученик да се даде информация от класния и който реши - тества се. Писахме си и защо не се прави. Друго не може да се направи.

# 58
  • Мнения: 436
Възмутена съм, че има тестове за заведенията, а за училищата няма.
Аз имах предвид да затворят заведенията и моловете, а да правят тестове в училищата.
Абсолютно вярно. Живея в чужбина, тук децата се тестват вече втора учебна година- 2 пъти седмично, безплатно в училище и най- накрая обявиха, че скоро ще махнат маските в училище. Доскоро всички тестове бяха безплатни и за ученици и за работещи. От другата седмица вече са платени за всички, освен за ученици. Да си призная бях и съм против тестването на децата. Имах избор- да го оставя дистанционно да учи и всъщност миналата година детето ми изкара половин година дистанционно, но си беше доста кофти. Изнерви се, аз също. Та тази година реших да преглътна тестовете. Децата си ги правят сами, не се налага навътре”чак до мозъка” да вземат проба, вземат си “материал за тестване” само от началото на ноздрата и дори и така когато има болен отчита положителен. Ако някой е положителен, то той прави втори тест и чак тогава се взема решение да се изпрати у дома и вече с него се заемат здравните власти- в смисъл пращат го на ПСР тест и следят състоянието му. Не се карантинира цял клас. Бях и съм против тестовете, но сякаш с времето ми стана по- спокойно когато зная, че са здрави. Но все още съм против маски и си споря с учителите по тази тема, Слава Богу, че скоро ще махнат тези досадни парцали. След като ги тестват, защо са им маски все пак.
Ние маските в училище сме ги махнали отдавна и без тестване.
Да не мислите , че някой ги носи правилно и в рамките на целия учебен ден?
Задължителни са, но само на хартия.

# 59
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз сериозно подозирам, че ОВИ е начинът за избягване на писиарите и съответно карантинирането на семейството. Хората си правят домашен тест и ако ЛЛ си направи пас, ето ти скрита реална заболеваемост.

Общи условия

Активация на акаунт