Малко помощ - как си организирате времето?

  • 3 058
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 327
Не знам защо говорите така категорично. Учила съм и съм работила във времето, в което нямаше как да си слушам лекциите, учебниците бяха само на хартия, че и проектите си предавах написани на ръка (писани във времето, в което нямах клиенти). Шефовете ни бяха разбрани, наемаха основно студенти, че ѝ дъщерите им са работили, докато са учили. Не се сърдеха, че ходех на работа с учебниците, пускаха ме за изпити и за лекции (работех на смени). Не плащаха много, ама то няма пълно щастие.
Не мисля че съм по-малко учила или успешна, заради това. Напротив, имах натрупани трудови навици и изкарвах пари, за да се издържам.
При млад човек, нямащ деца и семейство за което да се грижи, не виждам проблеми успешно да се съчетават нещата. Имах колежки с малки бебчета, които също завършиха и се реализираха.
Приеми, че е само период, който ще мине, мобилизирай се и ще се справиш.

# 16
  • София
  • Мнения: 38 493
Аз съм учила и работила 3 пъти. Само че и трите пъти не съм била на стандартно работно време.

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
Всички сме били в това положение. Не е въпрос на огранизация, а до това, че човек трябва да реши кое му е най-важно и да отпаднат неща, което не са важни. Колкото и добре да организираш, ако имаш капацитет за 2 неща, а са ти наредени 5 неща, няма как да стане, все едно се опитваш пет литра да събереш в кофа от три литра - каквото и да правиш два литра ще са извън кофата.

# 18
  • София
  • Мнения: 38 493
Абсолютно. Аз криво ляво успях с лекциите, работата, децата и др., обаче изтъвах стажовете. Една колежка, по-млада, без деца, работеше в кол център и тя ги изпусна.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Така се чувстваш, защото си в натоварен период и ти е един вид "криза". Имаш нужда от време да се настроиш. Може би ще стане по-леко, когато колегите ти се върнат на работа, и си ползваш и двата почивни дни?

Не стана ясно какво работиш точно, но ще ти дам съвет, в случай, че работата ти е с умствен труд на компютър (понеже тогава става повече умствено натоварване):

- Зарязваш всякакви телефони, компютри, информационни източници, телевизори - извън работата и ученето, за да не натоварваш очите и мозъка, не гледаш новини, филми;
- Ако ти остане свободно време, вкарай някаква физическа активност като противодействие на застояването (пак казвам, това не важи, ако работиш физическа работа);
- Здрава храна;
- Решаваш временно кое ти е приоритет, и ако не искаш да се лишиш от работата, няма нищо да ти стане, ако си отложиш няколко изпита, в крайна сметка изпити се местят.

# 20
  • Мнения: 6 558
Аз смятам, че ще се справиш, но ми се струва, че имаш лошо работно време. От колко до колко си на работа, как пътуваш до там и колко време ти отнема пътят?

# 21
  • Мнения: 18 530
Докато учех, винаги работех. Сега имам 4 деца, от които едното е самостоятелно, а другите три всеки ден карам на училище, ДГ, уроци, лекар и др. Постоянно работя, но имам късмета бизнеса да е мой. Тоест мога да отсъствам, когато реша. Вечер готвене, къпане и прочее битовизми не ме натоварват чак толкова. Това да уча и работя ми се струва наистина много лесно днес, но така е било по мое време. Сега не знам - само знам, че всичко е по-лесно, преди да имаш и деца Simple Smile Надявам се да не звучи зле Simple Smile

# 22
  • Мнения: 25 739
И аз работех и учех в студентството. Обаче минах задочно, и за очните си взимах отпуска. Избутах и едното и другото и честно, не ми тежеше. Работех нощни смени. Удобно беше за изпити и за учене.

# 23
  • Мнения: 2 066
Когато учех лекциите и упражненията ми бяха по 8 часа на ден и можех да работя единствено на 4 часа, иначе нямаше как да си взема изпитите. Имала съм месеци с по ЕДИН почивен ден, защото на работа обикновено ходех събота и неделя. И се прибирах след 22:00 часа.
Моето мнение е, че ако специалността ти не е за отбиване на номера, не можеш да си позволиш да работиш на пълен работен ден, поне не и в първи курс. Затова и в някои държави студентите не могат да работят повече от 20 часа седмично.
Бих те посъветвала да си намериш работа на намален работен ден, примерно на 6 часа. Можеш да се насочиш към някоя голяма верига като ДМ, Джъмбо или дори ЛИДЛ. Обикновено заплатите в София на тези места за 6 часа са поне едни 800 лв. чисто. Мисля, че са достатъчно за покриване на основни разходи на студентка. Ако се налага, можеш и да оптимизираш разходите си, помисли какво можеш да намалиш като разход за да не ти се налага да работиш на пълен работен ден. Друг вариант е да си намериш работа 2 на 2. Въпросът е какви са ти разходите, дали плащаш наем и дали си плащаш таксите сама. За таксите, ако са големи, можеш да изтеглиш заем гарантиран от държавата, който се изплаща чак година след полагане на държавен изпит.

# 24
  • Мнения: 11 088
На колко години си?
Така бях в първи курс - работех вечер до нощите, а денем (обикновено от 8 сутринта) присъствено на лекции. Спях в събота и неделя основно, иначе в другите дни 2-3 часа най-много се наместваха, особено ако и някой купон се намъкне в графика.
6-9 месеца млад здрав човек може да издържи на този ритъм, при мен нямаше поражения, освен че това е единственият период в живота ми, в който понапълнях от липсата на сън и яденето на боклуци (иначе 45 години все съм кльоща). По-дълго - не препоръчвам. Виж, ако успява да се наспи и да се храни като хората, може да носи много - въпросът е дали иска и доколко е мотивиран.

# 25
  • Мнения: 4 507
Ще ти кажа аз как си организирах времето, когато бях последен курс студент (задочно). Трябваше да уча за изпити, да представям всеки ден материали за един стаж от университета и да ходя на работа.
Работата ми беше от понеделник до петък, от 09:30 до 18:00 ч. След работа директно се прибирах. Вкъщи бях към 19 ч., хапвах на бързо някаква салата. В 20:00 ч. лягах да спя. В 01:00 - 01:30 през нощта ме будеше съквартиранта ми, преди да отиде да си легне. Пиех кафе с цигара за 15-тина минути и започвах да си пиша материалите за стажа. Когато приключех с тях, започвах да уча за изпити. В 07:30 ч. започвах да се оправям за работа. През седмицата личен живот нямах. Уикенда опитвах да наваксам със съня. Единият ден от него отделях за учене и за стажа, другият да се видя с приятели или да направя нещо за себе си. Това продължи около 5 месеца. Имала съм случаи да заспя в метрото, дълбоко Laughing Толкова съм била уморена.
Трудно е, но ако има желание, винаги има и начин.

# 26
  • София
  • Мнения: 3 408
Учих редовно, работих почасово.
Когато търсех работа гледах да е в офис, да не се работи събота и неделя и да е що годе с нормално работно време. Намерих такава на 6 часа, 2 смени (от 8:00 първата, до 20:00 втората). Приоритизирах по-важните предмети, другите учих колкото да ги взема. Почивните дни се наспивах и почивах, за да презаредя за следващата седмица. По време на сесия беше качамак всичко, но за 1 месец изтиквах умората и недоспиването. Освобождавах се от колкото предмети успея. Гледах и да намирам време за раздвижване и тренировки 2-3 пъти седмично. Помагаха ми с тонус и се съсредоточавах по-добре.

# 27
  • София
  • Мнения: 38 493
От един месец работя на 8 часа, пътувам още 2 и времето не ми стига за нищо. Каквото мога, оправям онлайн. Но това, което трябва да се пипне, да се отиде някъде - ми е пълна трагедия.

# 28
  • Мнения: 130
И аз бях в същото положение до миналата година.
Само, че не можех да слушам лекции на работа или да чета, ами пиех 2 ред була след 12 часова смяна, учех "до припадък" през нощта. Така или иначе лекциите и упражненията няма да са нон-стоп, евентуално ще влезеш в сесия?

Почти всеки студент, който се издържа сам/иска да работи  минава през това. Има и нещо добро в това, учиш се на много неща. Simple Smile
Това разбира се е изключително вредно и за психиката, и за здравето. Може би, потърпи още малко - колегите ти като се върнат ще стане по-леко. Или си намери работа на смени, с по-кратко работно време. Друг вариант е да поговориш с шефове, просто да си на по-малко часове. Всичко това се натрупва във времето, все пак здравето е най-важно.

А, как се подрежда времето - най-неотложните и важни неща най-напред. Нареди си приоритетите, кое ти е по-важно в момента, и което излезе на челна позиция, (ако е ученето) ще търсиш варианти за промени с работата. НЕ е нужно да е веднага.

Успех и смело напред! Simple Smile))))

# 29
  • София
  • Мнения: 639
Моят съвет е ако имаш възможност да минеш на 4 часа работа. Това здраве ще ти трябва и след като завършиш.

Общи условия

Активация на акаунт