Малко помощ - как си организирате времето?

  • 3 060
  • 29
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 188
Здравейте. Преди няколко седмици писах тема, че ме очакват нови неща. Нова работа, университет, нова среда. До тук добре, успях да изляза от зоната си на комфорт и да се почувствам наистина жива. Обаче от няколко дни съм много изморена. Работата ми е хубава, но двама от колегите ми са в болница с Ковид и се налага да работя само с един почивен. Прибирам се в 19 часа и веднага сядам да уча и да ск правя упражненията от университета. Лекциите уж ги слушам на работа и вечер си записвам това, което са изпратили. Няколко дни не мога да се наспивам, защото сутрин от рано съм на работа, а вечер имам да правя упражнения и да ги пращам на преподавателите. Някой бил ли е в такава ситуация, как си организирате времето, как успявате да се наспивате? Всяка информация и съвет ще са ми полезни.

Последна редакция: чт, 14 окт 2021, 15:44 от Не се сърди, човече

# 1
  • Мнения: 31 850
Наспивам се като дойдат почивните дни.

# 2
  • София
  • Мнения: 12 006
Кое вършиш качествено - работата, на която ходиш недоспала и скапнала от умора или учението, за което почти не ти остава време, пишеш нещо си там вечер "на коляно", в изморено и заспиващо състояние? То ясно, че работата ти е по-скоро занимавка, отколкото работа, щом имаш възможност да си слушаш там лекциите, ама все пак.

# 3
  • Мнения: 41 120
Това не е въпрос за организиране на времето. Организиране на времето е ако за днес имаш десет задачи, всяка за около половин час време, и вече дали ще успееш да ги свършиш за пет часа и после яйляк, или ще ги вършиш цял ден и накрая пак ще остане нещо несвършено, това е въпрос на организация на времето. А при теб то просто не стига - не можеш да събереш две кофи по 7 литра в кофа от 10 литра, каквато и организация да правиш.

# 4
  • Мнения: 188
Кое вършиш качествено - работата, на която ходиш недоспала и скапнала от умора или учението, за което почти не ти остава време, пишеш нещо си там вечер "на коляно", в изморено и заспиващо състояние? То ясно, че работата ти е по-скоро занимавка, отколкото работа, щом имаш възможност да си слушаш там лекциите, ама все пак.
Ако ми е само занимавка, дали щях да работя, предвид че уча? Моля ви, не се изказвайте неподготвена. Работя, защото се издържам сама, нямам подкрепа от никой, уча, защото това нещото с което искам да се занимавам.

# 5
  • Мнения: 41 120
Да, и това е цената - недоспиване и понижена ефективност и в работата, и в ученето. И лишаване от социален живот и забавления. Не си първата, нито последната. Стискаш зъби, отспиваш си в събота и неделя, и ако имаш сили устискваш. Но няма какво да се направи.

# 6
  • София
  • Мнения: 12 006
Ако ми е само занимавка, дали щях да работя, предвид че уча? Моля ви, не се изказвайте неподготвена. Работя, защото се издържам сама, нямам подкрепа от никой, уча, защото това нещото с което искам да се занимавам.
Tи сама си го написала - слушаш лекции по време на работа, съответно работата ти е "отбий номер" и да ти върви стажа, че и ти плащат за това. Никой нормално, да не казвам тежко, работещ не е в състояние на работа да прекарва толкова време, че чак да си слуша лекци. Чак се чудя как те оставят толкова време да не работиш на работа, дори продавачките в магазизни за дрехи ги карат да преподреждат дрехите, като нямат клиенти (нещо което не одобрявам де).

# 7
  • Мнения: 1 998
Ако ми е само занимавка, дали щях да работя, предвид че уча? Моля ви, не се изказвайте неподготвена. Работя, защото се издържам сама, нямам подкрепа от никой, уча, защото това нещото с което искам да се занимавам.
Tи сама си го написала - слушаш лекции по време на работа, съответно работата ти е "отбий номер" и да ти върви стажа, че и ти плащат за това. Никой нормално, да не казвам тежко, работещ не е в състояние на работа да прекарва толкова време, че чак да си слуша лекци. Чак се чудя как те оставят толкова време да не работиш на работа, дори продавачките в магазизни за дрехи ги карат да преподреждат дрехите, като нямат клиенти (нещо което не одобрявам де).

Може би работата й е физическа, например подрежда стоки или нещо подобно. Вероятно тогава слуша. Какво работиш?
Относно организация - не можеш да го организираш, трябва сама да прецениш при ученето например кой предмет ти е по-важен, друг може нарочно да оставиш на поправка, за да имаш време.

# 8
  • Мнения: 31 850
Афродита, зависи каква е работата.
И аз съм имала възможност да уча докато работя.
Но това беше за месец само, после друг проект ми дадоха.
Макар че не беше пълноценно учене. Попрехвърля малко материал на телефона, поработя като трябва и така.
Но все е нещо.
И беше точно месец преди изпитите. Супер се получи.

# 9
  • София
  • Мнения: 38 595
Не мога да отговоря. Аз се прибирам от работа в 19 и докато оправя вкъщи, вече е 23.
Супер уморена съм.
Не мога да си представя да уча така.
Когато учех, работех, но почасово.

# 10
  • Мнения: 795
Аз изобщо не разбрах какъв беше смисълът да те нападат понеже си решила и да учиш, и да работиш, но както и да е.
Моят съвет е да приоритизираш по отношение на ученето - не се старай за 6-ци и не учи еднакво по всички предмети. Това, което е най-спешно и най-важно, там вложи повече труд, по останалите предмети, дори и да се явиш направо на поправка, едва ли ще е фатално. Гледай да си взимаш почивни дни, когато можеш, примерно някой петък или понеделник, комбиниран със събота+неделя ще ти стига времето за всичко.
Спокойно и не забравяй да се храниш здравословно и да спиш, не може да ти е по-важно домашното пред здравето - едното е поправимо, другото не.
Успех и горе главата, много хора са успели по този начин, и ти няма да си изключение. Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 12 006
Може би работата й е физическа, например подрежда стоки или нещо подобно. Вероятно тогава слуша. Какво работиш?
Относно организация - не можеш да го организираш, трябва сама да прецениш при ученето например кой предмет ти е по-важен, друг може нарочно да оставиш на поправка, за да имаш време.
Дано не е така както си го написала, че ще е ужас. И после да не ти се налага да контактуваш с хора с такова учене, камо ли да се налага да ползваш услугите им. От много дини под една мишница не се успява. Няма как хем да си пълноценен работник, хем да учиш качествено, а постовете тук да учи само по някои предмети направо ме потрисат. Как определяте кой предмет е по-важен и кой по малко важен, от гледна точка на студент, който и представа си няма ако заработи по специалността си какво ще му е от полза? Да не говорим, че разлинчите длъжности изискват различен ресурс. Иначе да, много хора избутват някаква си диплома, работейки нещо си там. После идва трудното.

# 12
  • Мнения: 1 998
Защо да не може да слуша, ако върши машинално работата, например като чистиш не можеш ли едновременно да слушаш? Виж ако беше работа с мисловна дейност, тогава е проблем. Това с ученето е временно, докато дойдат колегите, които са болни. Зависи какво какво учи, но наистина понякога има предмети, които не са чак толкова важни, може за изпита да ги учиш допълнително, ако можеш да отложиш.

# 13
  • Мнения: 795
Според мен е похвално, когато човек, на когото не му помага семейството намира начин и мотивация да учи. Това, че мама и тати не могат да пращат пари не може да бъде причина за ограничени мечти.
Говорим за ситуация, в която е изключено да отпадне едното или другото. Намира се решение и това е. Когато не става въпрос за учене на право, медицина или нещо подобно, няма какво да се лъжем, че има предмети с по-малко тежест от други и въпреки някоя друга 3-ка, човек пак може да се реализира. Вече мнооого други неща са от по-голямо значение за наемането на работа от бележкарството.

# 14
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ле-ле
Гледай да спиш колкото се може повече.

Била съм в такава ситуация и бърнаут-нах

Внимавай, защото състоянието е много неприятно
близко до депресия

# 15
  • Мнения: 5 372
Не знам защо говорите така категорично. Учила съм и съм работила във времето, в което нямаше как да си слушам лекциите, учебниците бяха само на хартия, че и проектите си предавах написани на ръка (писани във времето, в което нямах клиенти). Шефовете ни бяха разбрани, наемаха основно студенти, че ѝ дъщерите им са работили, докато са учили. Не се сърдеха, че ходех на работа с учебниците, пускаха ме за изпити и за лекции (работех на смени). Не плащаха много, ама то няма пълно щастие.
Не мисля че съм по-малко учила или успешна, заради това. Напротив, имах натрупани трудови навици и изкарвах пари, за да се издържам.
При млад човек, нямащ деца и семейство за което да се грижи, не виждам проблеми успешно да се съчетават нещата. Имах колежки с малки бебчета, които също завършиха и се реализираха.
Приеми, че е само период, който ще мине, мобилизирай се и ще се справиш.

# 16
  • София
  • Мнения: 38 595
Аз съм учила и работила 3 пъти. Само че и трите пъти не съм била на стандартно работно време.

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
Всички сме били в това положение. Не е въпрос на огранизация, а до това, че човек трябва да реши кое му е най-важно и да отпаднат неща, което не са важни. Колкото и добре да организираш, ако имаш капацитет за 2 неща, а са ти наредени 5 неща, няма как да стане, все едно се опитваш пет литра да събереш в кофа от три литра - каквото и да правиш два литра ще са извън кофата.

# 18
  • София
  • Мнения: 38 595
Абсолютно. Аз криво ляво успях с лекциите, работата, децата и др., обаче изтъвах стажовете. Една колежка, по-млада, без деца, работеше в кол център и тя ги изпусна.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Така се чувстваш, защото си в натоварен период и ти е един вид "криза". Имаш нужда от време да се настроиш. Може би ще стане по-леко, когато колегите ти се върнат на работа, и си ползваш и двата почивни дни?

Не стана ясно какво работиш точно, но ще ти дам съвет, в случай, че работата ти е с умствен труд на компютър (понеже тогава става повече умствено натоварване):

- Зарязваш всякакви телефони, компютри, информационни източници, телевизори - извън работата и ученето, за да не натоварваш очите и мозъка, не гледаш новини, филми;
- Ако ти остане свободно време, вкарай някаква физическа активност като противодействие на застояването (пак казвам, това не важи, ако работиш физическа работа);
- Здрава храна;
- Решаваш временно кое ти е приоритет, и ако не искаш да се лишиш от работата, няма нищо да ти стане, ако си отложиш няколко изпита, в крайна сметка изпити се местят.

# 20
  • Мнения: 6 571
Аз смятам, че ще се справиш, но ми се струва, че имаш лошо работно време. От колко до колко си на работа, как пътуваш до там и колко време ти отнема пътят?

# 21
  • Мнения: 18 619
Докато учех, винаги работех. Сега имам 4 деца, от които едното е самостоятелно, а другите три всеки ден карам на училище, ДГ, уроци, лекар и др. Постоянно работя, но имам късмета бизнеса да е мой. Тоест мога да отсъствам, когато реша. Вечер готвене, къпане и прочее битовизми не ме натоварват чак толкова. Това да уча и работя ми се струва наистина много лесно днес, но така е било по мое време. Сега не знам - само знам, че всичко е по-лесно, преди да имаш и деца Simple Smile Надявам се да не звучи зле Simple Smile

# 22
  • Мнения: 25 767
И аз работех и учех в студентството. Обаче минах задочно, и за очните си взимах отпуска. Избутах и едното и другото и честно, не ми тежеше. Работех нощни смени. Удобно беше за изпити и за учене.

# 23
  • Мнения: 2 094
Когато учех лекциите и упражненията ми бяха по 8 часа на ден и можех да работя единствено на 4 часа, иначе нямаше как да си взема изпитите. Имала съм месеци с по ЕДИН почивен ден, защото на работа обикновено ходех събота и неделя. И се прибирах след 22:00 часа.
Моето мнение е, че ако специалността ти не е за отбиване на номера, не можеш да си позволиш да работиш на пълен работен ден, поне не и в първи курс. Затова и в някои държави студентите не могат да работят повече от 20 часа седмично.
Бих те посъветвала да си намериш работа на намален работен ден, примерно на 6 часа. Можеш да се насочиш към някоя голяма верига като ДМ, Джъмбо или дори ЛИДЛ. Обикновено заплатите в София на тези места за 6 часа са поне едни 800 лв. чисто. Мисля, че са достатъчно за покриване на основни разходи на студентка. Ако се налага, можеш и да оптимизираш разходите си, помисли какво можеш да намалиш като разход за да не ти се налага да работиш на пълен работен ден. Друг вариант е да си намериш работа 2 на 2. Въпросът е какви са ти разходите, дали плащаш наем и дали си плащаш таксите сама. За таксите, ако са големи, можеш да изтеглиш заем гарантиран от държавата, който се изплаща чак година след полагане на държавен изпит.

# 24
  • Мнения: 11 122
На колко години си?
Така бях в първи курс - работех вечер до нощите, а денем (обикновено от 8 сутринта) присъствено на лекции. Спях в събота и неделя основно, иначе в другите дни 2-3 часа най-много се наместваха, особено ако и някой купон се намъкне в графика.
6-9 месеца млад здрав човек може да издържи на този ритъм, при мен нямаше поражения, освен че това е единственият период в живота ми, в който понапълнях от липсата на сън и яденето на боклуци (иначе 45 години все съм кльоща). По-дълго - не препоръчвам. Виж, ако успява да се наспи и да се храни като хората, може да носи много - въпросът е дали иска и доколко е мотивиран.

# 25
  • Мнения: 4 545
Ще ти кажа аз как си организирах времето, когато бях последен курс студент (задочно). Трябваше да уча за изпити, да представям всеки ден материали за един стаж от университета и да ходя на работа.
Работата ми беше от понеделник до петък, от 09:30 до 18:00 ч. След работа директно се прибирах. Вкъщи бях към 19 ч., хапвах на бързо някаква салата. В 20:00 ч. лягах да спя. В 01:00 - 01:30 през нощта ме будеше съквартиранта ми, преди да отиде да си легне. Пиех кафе с цигара за 15-тина минути и започвах да си пиша материалите за стажа. Когато приключех с тях, започвах да уча за изпити. В 07:30 ч. започвах да се оправям за работа. През седмицата личен живот нямах. Уикенда опитвах да наваксам със съня. Единият ден от него отделях за учене и за стажа, другият да се видя с приятели или да направя нещо за себе си. Това продължи около 5 месеца. Имала съм случаи да заспя в метрото, дълбоко Laughing Толкова съм била уморена.
Трудно е, но ако има желание, винаги има и начин.

# 26
  • София
  • Мнения: 3 448
Учих редовно, работих почасово.
Когато търсех работа гледах да е в офис, да не се работи събота и неделя и да е що годе с нормално работно време. Намерих такава на 6 часа, 2 смени (от 8:00 първата, до 20:00 втората). Приоритизирах по-важните предмети, другите учих колкото да ги взема. Почивните дни се наспивах и почивах, за да презаредя за следващата седмица. По време на сесия беше качамак всичко, но за 1 месец изтиквах умората и недоспиването. Освобождавах се от колкото предмети успея. Гледах и да намирам време за раздвижване и тренировки 2-3 пъти седмично. Помагаха ми с тонус и се съсредоточавах по-добре.

# 27
  • София
  • Мнения: 38 595
От един месец работя на 8 часа, пътувам още 2 и времето не ми стига за нищо. Каквото мога, оправям онлайн. Но това, което трябва да се пипне, да се отиде някъде - ми е пълна трагедия.

# 28
  • Мнения: 130
И аз бях в същото положение до миналата година.
Само, че не можех да слушам лекции на работа или да чета, ами пиех 2 ред була след 12 часова смяна, учех "до припадък" през нощта. Така или иначе лекциите и упражненията няма да са нон-стоп, евентуално ще влезеш в сесия?

Почти всеки студент, който се издържа сам/иска да работи  минава през това. Има и нещо добро в това, учиш се на много неща. Simple Smile
Това разбира се е изключително вредно и за психиката, и за здравето. Може би, потърпи още малко - колегите ти като се върнат ще стане по-леко. Или си намери работа на смени, с по-кратко работно време. Друг вариант е да поговориш с шефове, просто да си на по-малко часове. Всичко това се натрупва във времето, все пак здравето е най-важно.

А, как се подрежда времето - най-неотложните и важни неща най-напред. Нареди си приоритетите, кое ти е по-важно в момента, и което излезе на челна позиция, (ако е ученето) ще търсиш варианти за промени с работата. НЕ е нужно да е веднага.

Успех и смело напред! Simple Smile))))

# 29
  • София
  • Мнения: 639
Моят съвет е ако имаш възможност да минеш на 4 часа работа. Това здраве ще ти трябва и след като завършиш.

Общи условия

Активация на акаунт