Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ или кето - Тема 42

  • 20 250
  • 726
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 5 082
Cinderella789 , абсолютно подкрепям Невена за всичко написано. И Д, и Б12 не са ти в оптималните нива и имаш нужда от прием.
Не е лошо да си видиш пак ТСХ и не хипо, а хиперфункция е писала Деси Wink

# 676
  • Мнения: 1 052
Аз бих включила раздел тестени в тетрадката. При този режим сякаш най-често ми се случва да посягам към рецепти за нещо режимно “тестяно”, защото за основните храни е доста просто и ясно - зеленчуци, месо, яйца, позволяват импровизации и общо взето готвя на база какво има в къщи, а не толкова по рецепта. Но сполучливи рецепти за пица, хлебчета, крекери и т.н. Си ги записвам и аз в една тетрадка.
Тетрадката ми е предварително разграфена и нямам възможност за оригинално разпределение, но са предястия, основни (там пиша и тестените), десерти, сосове.  Много ми харесва блогът Healthy with Deni, много сполучливи рецепти има.

# 677
  • Мнения: 945
Аз бих си направила стандартно разпределение: салати, супи, предястия, основни, гарнитури, десерти. Може да се добави и закуски. Основните могат да се разделят според месото - пилешко, свинско, телешко, агнешко, риба.

# 678
  • Мнения: 241
Здравейте , момичета ! ☀
Цопвам в темата с един въпрос , ако може да ме насочите . Simple Smile
Аз съм на строг рехим без въглехидрати ( бързи ) не ям сладко , захари, теста , хляб , пици .... и почти не ям плодове освен сутрин  1/2 от даден плод и всичко си беше ок . Свалих инсулина и кръвната захар и забременях , но от седмица усещам , че сутрин претрепервам и не знам , какво да правя . Преди бременноста , като бях на режим нямах хипогликемии веднага изчезнаха , но сега ги получавам ситрин , но в много по- лека степен .
Какво да променя в режима за да се избавя от тях ?

ПС
Позволих си на Димитровден да хапна едно парченце кекс за празника на баща ми .
🌷

# 679
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Деси, то продуктите са ясни, но приготвянето им не е. Примерно на разни рецепти за домашни мезета няма абсолютно никакъв шанс да им запомня подправките и пропорциите.

Долче, аз сортирам интуитивно - сигурно звучи супер омотано за всеки друг, но си намирам всичко. Примерно рецепта за капама ми е при рецептите със зеле, не при месото. Там имам и прясно зеле с домати и императорски черен ориз, сарми от кисело зеле... Сармите са с кайма от свинско и телешко - също не са при месото. Така че ги подреди както би ги търсила ТИ.
Скрит текст:
Малък "трик" с който винаги откривам изгубени вещи: казвам си "ако бях (нещото, което търся) къде бих била?" И невероятно но факт - на първото място, на което потърся, се открива 🤣🤣🤣

# 680
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Растителният протеин е непълноценен, трябва комбинация от различни растения, така че да се покрият необходимите количества и вид незаменими аминокиселини. Малко хора умеят да го постигнат и без познания е трудно + идват в комбинация с прекалено много въглехидрат за тези стойности на КЗ.
И аз цял живот знаех така, но когато ми се отключиха здравословните проблеми започнах да търся истината, ама не тази, която ме устройва а реалната, защото само реалната истина може да даде истинско здраве, ироничното е че тази заблуда идва от книга посветена на... вегетарианството, а всъщност единствено в ядките няма пълноценен протеин, ето и една нагледна табличка:

Със сигурност е по-трудно набавянето, тъй като има значение и усвояването, което пък се затруднява още повече и от храненето с неестествени храни и заради това агенцията по контрол на храните и лекарства за всеки случай вдига с 200% препоръките за прием на незаменимите аминокиселини, само че животинските храни имат много повече метаболитни отпадъци и заради това задължително трябва да има периоди на тяхно пълно изключване (но не непрекъснато, а само за определени периоди), за да може тялото да се пречиства от тях, преди отключването на здравословните ми проблеми никога бях изключвал животинските храни (всъщност спомням си две години по-рано когато почнах да качвам кг спрях само месото за пролетните пости и беше супер тегаво, няколко години по-късно когато вече знаех какво правя изключих изцяло животинските храни и за пръв от години през пролетта спряха да ми се чупят ноктите). А съществува и въпроса, доколко определена аминокиселина е препоръчителна в по-високи количества при определени проблеми, защото примерно леуцина (който от по-горната табличка се вижда, че е в най-голямо количество в млечните) стимулира секрецията на инсулин.
dolce miele,

не съм имала вирусни инфекции от дете (или поне не такива с някакви сиптоми). Боледувам изключително рядко и имунната ми система се справя отлично с всичко (или поне с такова впечатление съм останала, вече не съм сигурна за нищо Rolling Eyes Grinning)

Относно изследванията от чужбина, правени са в Копенхаген, Дания. Когато копирах резултатите, използвах автоматичния превод на английски и сега виждам, че има малки неточности, за което се извинявам. Написах оригиналния термин на датски в Гугъл, за да потърся повече информация и евентуално да установя защо има такива големи разлики в референтните стойности и въпреки че не говоря езика перфектно, мисля, че предположението на natka ("вписана е някаква усреднена стойност на КЗ базирана на гликирания хемоглобин, не измерена моментна КЗ") е правилно.

Миоки,

права си, нямам мускули - никога не съм правила каквито и да било силови тренировки. Както споменах вече, движа се много, карам колело, ходя бързо пеша и т.н., но това реално си е само и единствено кардио.

Ще се опитам да намаля въглехидратите за сметка на белтъчините и мазнините, защото моето лично предположение е, че лошите ми резултати се дължат предимно на тях. Сега се замислям, че през последните години, покрай забързания ми начин на живот, доста съм прекалявала със сладкишите, пиците, спагетите и т.н., без да се тревожа за последствията, защото, на пръв поглед поне, нямаше такива. Confused

Не съм се консултирала с лекар все още - буквално преди няколко часа видях, че резултатите ми са излезнали. Ще си запазя час при специалист при първа възможност, т.е. в понеделник.

jerami и Desii_123,

изследвала съм TSH през 2019 г. (2,2), 2020 г. (2,0) и тази година през пролетта (1,6) при референтни стойности 0,30 - 4,5, така че предполагам, че хипофункция на щитовидната жлеза отпада като възможна причина?

FT4 също съм го изследвала неотдавна - 14,63 pmol/l при референтни стойности 12,0 - 22,0.

Чернодробните ензими също са ми в норма:
АСАТ - 19 U/l (референтни стойности: 0 - 40)
АЛАТ - 15 U/l (референтни стойности: 5 - 40)
(Имам и още по-скорошни изследвания, където, по някаква незнайна причина, е изследван само АЛАТ и е 7, т.е. пак е в норма.)
ГГТ - 14 U/l (референтни стойности: 0 - 35)

Витамин Д и Б12 също ги следя от години, последно ги изследвах през пролетта:

Витамин Д - 58 nmol/L (референтни стойности: 50 - 160) и това ми е най-добрият резултат от 2016 г. насам, когато установих, че имам недостиг. Знам, че макар да е в норма, реално все още е нисък и е хубаво да е близо до горната граница. Приемам го на таблетки от 25 mcg с храна всеки ден от доста време, просто явно трудно го усвоявам и затова се покачва толкова бавно, но има подобрение - в началото беше 20-21, което са си критично ниски нива.

С витамин Б12 положението е горе-долу същото: 294 pmol/L при референтни стойности 200 - 600.

Благодаря ви много на всички за отделеното време и внимание, за предположенията, съветите и насоките ви и за желанието да помогнете и да бъдете полезни! Страхотни сте! Heart Не съм редовен потребител на форума, но ще влизам да ви чета и ще пиша от време на време! Blush
Фт4 не е оптимален и не си изследвала фт3, а реално това са щитовидните хормони, тсх е хормон на хипофизата, витамин д е много нисък и задължително трябва да го вдигнеш над 100, витамин б12 над 330. Хората с ниско тегло хранещи се с боклуци противно на всеобщите разбирания, всъщност са с по-слаб имунитет от хората с наднормено тегло, защото тялото винаги се опитва да избутва отровите колкото се може по-далече от вътрешните органи, а мастните депа са образно казано като контейнери пълни с боклук, когато има вътрешно омазняване проблема е навлязъл в по-голяма дълбочина и е по-трудно отстраним. Относно рядкото боледуване въпреки лошия начин на живот и хранене това е още един интересен въпрос, който трябва да се интерпретира по по-различен начин от общо приетото, защото когато имунната система не е силна и не може да се справи с инфекциите в тялото те почват да се наслагват по-вътрешно и съответно са по-трудно лечими, както примерно при едно простудно заболяване хремата и кашлицата са начина на тялото да изхвърли отровите извън себе си за да не се стигне до усложнения, или пък повишената температура е начин да се загрее тялото за да се пребори с атаката на външните нашественици.

# 681
  • Мнения: 188
Здравейте група! Ако някой си е правил подобни изследвания и има наблюдение върху това,моля да сподели дали всичко е наред с резултатите! Благодаря предварително!

# 682
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Тренди, на 3 захар не ти ли се разтрепериха колЕнцата? Инсулина е висок и затова захарта пада толкова.

# 683
  • Мнения: 18 542
Свалих инсулина и кръвната захар и забременях , но от седмица усещам , че сутрин претрепервам и не знам , какво да правя . Преди бременноста , като бях на режим нямах хипогликемии веднага изчезнаха , но сега ги получавам ситрин , но в много по- лека степен .
Какво да променя в режима за да се избавя от тях ?

Яж повече. Закусвай сутрин.

jerami, не мога да ти цитирам чаршафите, само ще попитам, и тук ли нова биология пишем? Идват с прекалено много въглехидрати го изпусна май.

# 684
  • Мнения: 1 052
Здравейте , момичета ! ☀
Цопвам в темата с един въпрос , ако може да ме насочите . Simple Smile
Аз съм на строг рехим без въглехидрати ( бързи ) не ям сладко , захари, теста , хляб , пици .... и почти не ям плодове освен сутрин  1/2 от даден плод и всичко си беше ок . Свалих инсулина и кръвната захар и забременях , но от седмица усещам , че сутрин претрепервам и не знам , какво да правя . Преди бременноста , като бях на режим нямах хипогликемии веднага изчезнаха , но сега ги получавам ситрин , но в много по- лека степен .
Какво да променя в режима за да се избавя от тях ?

ПС
Позволих си на Димитровден да хапна едно парченце кекс за празника на баща ми .
🌷
При бременност се повишава физиологично инсулина и от това може да се стига до хипогликемии.
Ако пиеш допълнителни хормони (прогестерон), той също влияе. При мен леката ИР се отключи точно при бременност, в която ми даваха дуфастон. Будех се с неистово желание за портокалов фреш и кроасан и не мислех, че е нещо лошо това.
Ако имаш нужда от прогестеронови препарати бъди по-внимателна с храненето, ако са таблетки, говори с лекаря да го замените с вагинални глобули или гел. Пробвай и съвета на Невена - след въглехидрат незабавно движение / разходка. Така не позволяваш на КЗ да се вдигне много, а като не се вдигне много, няма и да спадне рязко и да доведе до хипогликемия.

Гледай да се храниш пълноценно - хубави и достатъчно количество мазнини (авокадо, маслини, зехтин, яйца, мазнини в качествено месо от пасищни животни-говеждо например), придружени със солидни порции зеленчук (много фибри да има). Знай че постните протеини също могат да вдигат КЗ и после да ти притрепери, а по някакви безумни причини масово лекари препоръчват точно това на бременните (примерно яйчени белтъци или пилешко филе). Месото, обаче, ако е мазно (по-хубаво е), трябва да е с високо качество и ясен произход, защото мазнината събира всичко най-питателно, но и всичко токсично. При “индустриално” месо, гледано на царевица у антибиотици, мазнината повече вреди, отколкото да помага. Следи си след какво ти притреперва и го избягвай. Също така не само бързи, но и т.нар. “Бавни” въглехидрати могат да ти вредят. Аз например съм се разтрепервала от пълнозърнест ориз, от овесени ядки, а КЗ ми скача доста и от бобови дори. Така че пълнозърнестите храни не са много по-подходящи от преработените.
Бих препоръчала и мазни риби, обаче в днешно време е почти изключено да намери човек чиста риба и няма как да знаеш дали е безопасна, затова ги избягвай. При бременност не трябва да се ядат големи риби, защото съдържат високи количества тежки метали, които са токсични за бебето (риба тон, скумрия, дори сьомга). Избягвай ги!

Последна редакция: сб, 30 окт 2021, 13:31 от Desii_123

# 685
  • Мнения: 241
Desi_123, Миоки ,много ви благодаря !
Да , бях на дуфастон , но не ми понасяше и сега съм на утрогестан вагинални глобули + клексан 0,4 .
Мисля пак да пусна тези дни инсулин и КЗ.

# 686
  • Мнения: 581
Здравейте, от днес смятам да започна добавка Б12....за него вече се запознах с подробностите, но се чудех дали трябва да си набавям и вит Д като при последните ми изследвания преди 2 седмици беше 82.86 при реф, стойности  50.00-120.00? И ако ДА, по колко капки? Че ще ходя до аптеката, да знам дали да вземам и него..

Невена, беше ми писала преди време да следя Ph на урина, да не е под 7....на изследванията ми в болницата е била 5,5/преди месец и пол/...ще си взема тест ленти да следя, но какво се правеше ако е под 7?


Деси, освен блога на Дени,  да добавя още един сайт с много сполучливи рецепти - https://www.vilistime.com/bg/
Вече пробвах няколко Simple Smile

# 687
  • Мнения: 1 011
Здравейте, отчитам още един килограм минус - всичко е от корема. Измерих си обиколките и само талията е намаляла Simple Smile. В калкулатора вече съм и с по-малко мазнинки. Остава да увелича и тренировките.


Идвам да похваля еър фраера. Мушнах пилешки воденички без мазнина - те си пускат и после сложих в мазнината от тях 200 грама спанак, че беше гигантски плик а нямах време да го ям на салата и стана божествен. Не че на фурна и тиган не стават, но ми е много по-лесно с него. Спаначените листа, които бяха останали отгоре пък бяха станали на чипс, та ако пробвам с кошницата на фраера може и чипс да правя така. Тази седмица само яйца и воденички ям, освен зеленчуците.

# 688
  • Мнения: 581
Здравейте, отчитам още един килограм минус - всичко е от корема. Измерих си обиколките и само талията е намаляла Simple Smile. В калкулатора вече съм и с по-малко мазнинки. Остава да увелича и тренировките.


Идвам да похваля еър фраера. Мушнах пилешки воденички без мазнина - те си пускат и после сложих в мазнината от тях 200 грама спанак, че беше гигантски плик а нямах време да го ям на салата и стана божествен. Не че на фурна и тиган не стават, но ми е много по-лесно с него. Спаначените листа, които бяха останали отгоре пък бяха станали на чипс, та ако пробвам с кошницата на фраера може и чипс да правя така. Тази седмица само яйца и воденички ям, освен зеленчуците.
Поздравления....няма по-хубаво чувство да виждаш резултатите Simple Smile)))

# 689
  • Мнения: 18 542
... но се чудех дали трябва да си набавям и вит Д като при последните ми изследвания преди 2 седмици беше 82.86 при реф, стойности  50.00-120.00? И ако ДА, по колко капки? Че ще ходя до аптеката, да знам дали да вземам и него..
Моят при последното изследване беше 89mmol/l. Аз взимам 4000UI няколко пъти седмично - когато се сетя. Нямам почти никакво време излагане на слънце поради ред причини и разчитам на добавката.

Общи условия

Активация на акаунт