Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ или кето - Тема 42

  • 20 569
  • 726
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 18 542
Ох ами аз на гладно коментирам резултатите, че така като текст малко трудно се ориентирам. Права си, при натоварването скача доста и захарта си е в диабетния диапазон.

# 661
  • Мнения: 581
Момичета, при диабет тип 1, панкреаса НЕ произвежда достатъчно инсулин...и за това болните се нуждаят от допълнителен. Мен заради това докторката ме държа на инсулин 2 седмици, докато излязат резултатите за антитела/ anti GAD/.
При мен се оказа, че просто е блокирал.......временно.....поради "здравословния" ми начин на живот...

# 662
  • Мнения: 13 287
Тип 1 е автоимунно заболяване и обикновен се проявава от ранна възраст. Има и вариант на латентен автоимунен диабет, който обикновено се развива бавно и в зряла възраст - примерно 30-40 години и нагоре. При него може да има и развита донякъде ИР, ако има наднормено тегло, а може и да няма. Антителата са както при тип 1, та поне се откриват с изследване, иначе обикновено се бърка с тип 2 при диагнозата.
При инсулин 100 и кусур на първия час обаче не мисля че има какво да се говори за неработещ панкреас... работи си, че пушек се вдига. За мен (не съм лекар) това си е ИР.
На гладно инсулинът изглежда не чак толкова зле, то вероятно и затова няма наднормено тегло. Обаче захарта е висока, гликираният хемоглобин е висок, а след глюкозата става мазало вече.
Долче, написано е Glucose (from HbA1c), а това е гликиран хемоглобин според мен, т.е. вписана е някаква усреднена стойност на КЗ базирана на гликирания хемоглобин, не измерена моментна КЗ. Поне аз така го разбирам написаното.

# 663
  • Мнения: 27 733
Натка, дано да е така. 🙂 Защото иначе е доста странно ☺

# 664
  • Мнения: 18 542
Лошото е, че слабите хора с ИР ги удря някъде другаде (като мен в ставите примерно или в депресии, кожни проблеми) и се хваща проблемът много по-късно. Напълняването е и защитен механизъм на тялото да се справя с изчистването на захарта от кръвообръщението.
Определено има метаболитен проблем при Cinderella789 ако да е толкова поднормена като тегло.

Момиче, няма да отслабнеш още на НВВМХ, напротив, вероятно ще качиш някое кило. Ти сигурно и мускули нямаш много въпреки тренировките - те си тежат, а ти си прекалено слаба. Хубавото е, че този начин на хранене регулира теглото, не непременно отслабваш. Аз нито качих, нито свалих, но нямах проблеми с теглото. Започни да се храниш с питателна храна, недей боклуци, те очевидно нямада те накарат да напълнееш, но няма да ти донесат и никаква кой-знае каква полза за правилното изграждане на кости и тъкани, а ти явно от това имаш нужда.

# 665
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Здравейте момичета, включвам се при вас за мнения относно изследванията на мъжа ми. Очаквах че е с ИР, затова направи обременяването с глюкоза, но инсулина и кръвната захар на третия час са ниски, какво означава това? За холестерола очаквахме, че ще е висок, най-вероятно е генетично обременен. Моля за анализ на изследванията, защото часът му за ендокринолог е чак на 09.11. Благодаря.
Как се заключи, че е генетично обременен какво му е храненето? Да изследва фт3 и траб, също и чернодробни ензими, асат, алат, ггт, както и железен панел, феритин, б12 и морфология на еритроцити.
Здравейте група!!! Искам да ви попитам какво мислите за трушийте. Свекърва ми е направила сега една със зелка, карфиол, червена чушка и морков, но е със йоткер подправката за труший и сега няма да мога да ям нали?!  Какво ще кажете?!
Тоест смяташ, че ако не беше с подправката за туршии нямаше да има проблем да го ядеш? Между естествено ферментиралите зеленчуци и туршиите може да има прилика единствено във вкуса.
Здравейте, момичета! Hug

Нахлувам в прекрасната ви и изключително полезна тема с гръм и трясък след получаването на меко казано притеснителни резултати от изследванията ми. Confused

Изчетох доста, но все пак ще ми трябва още много време докато успея да прочета всичко, за да достигна вашето ниво на знания по темата. Затова си позволявам най-искрено да ви помоля за някакви съвети относно моя случай, който е малко по-различен от всички останали, на които попаднах засега.

За целта прикачвам снимки и добавям информация: С поднормено тегло (44-45 кг) на ръст 172 см съм, така че отслабването автоматично отпада като опция. Физически активна съм (не ходя на фитнес, но се движа много - карам колело, ходя бързо пеша и т.н. почти всеки ден). Не пуша, не огладнявам често, не ожаднявам почти никога, нямам зачестени позиви за уриниране и не съм фамилно обременена (никой от родителите ми, баби, дядовци и дори по-далечни роднини няма диабет).

Това е накратко, не знам доколко релевантни са гореизброените факти, така че, ако съм пропуснала нещо съществено, питайте. Всякакви насоки ще са ми от огромна полза, а ако назовете конкретни храни, на които да наблегна (освен "очевидните" като зеленчуци, риба, ядки и т.н.) и такива, които да избягвам (пак освен "очевидните" като сладкиши, тестени изделия, картофи, ориз и т.н.), ще съм ви страшно благодарна. Blush

Извинявам се предварително, ако не питам на правилното място и ако случаят е такъв, ще ви помоля да ме пренасочите към някоя друга тема, където биха могли да ми помогнат.

PS Не успявам да прикача снимките успешно, затова ще копирам резултатите от изследванията ми:

Показател: Кръвна захар - Еднократно
Резултат: 6.43
Едитици: mmol/l
ДГ: 3.5
ГГ: 6.1
Пато: H

Показател: Гликиран хемоглобин -Нb A1C
Резултат: 6.48
Единици: %
ДГ: 4
ГГ: 6
Пато: H

Показател: HOMA (IR) индекс - инсулинова резистентност
Резултат: 2.78
ГГ: 2.5
Пато: H

ОГТТ с инсулинови нива
Показател: Глюкоза
Резултат: 6.43

Показател: Инсулин - серум
Резултат: 9.73
Единици: mIU/ml
ДГ: 3
ГГ: 17.1

Показател: Глюкоза след 60 мин
Резултат: 11.79

Показател: Инсулин - серум
Резултат: 145.1
Единици: mIU/ml

Показател: Глюкоза след 120 мин
Резултат: 8.41

Показател: Инсулин - серум
Резултат: 56.7
Единици: mIU/ml
Изследвай щитовидни хормони тсх, фт4, фт3, тат, мат, траб, изследвай витамин б12 и витамин д, както и чернодробни ензими асат, алат, ггт, феритина е нисък.
Гледайки името на темата явно пак са ставали някакви драми, така че с храненето не мога да помогна, само ще спомена, че имаш огромна нужда от растителен протеин и сурови семена и ядки.

# 666
  • Мнения: 18 542
Растителният протеин е непълноценен, трябва комбинация от различни растения, така че да се покрият необходимите количества и вид незаменими аминокиселини. Малко хора умеят да го постигнат и без познания е трудно + идват в комбинация с прекалено много въглехидрат за тези стойности на КЗ.

# 667
  • Мнения: 1 052
Здравейте, момичета! Hug

Нахлувам в прекрасната ви и изключително полезна тема с гръм и трясък след получаването на меко казано притеснителни резултати от изследванията ми. Confused

Изчетох доста, но все пак ще ми трябва още много време докато успея да прочета всичко, за да достигна вашето ниво на знания по темата. Затова си позволявам най-искрено да ви помоля за някакви съвети относно моя случай, който е малко по-различен от всички останали, на които попаднах засега.

За целта прикачвам снимки и добавям информация: С поднормено тегло (44-45 кг) на ръст 172 см съм, така че отслабването автоматично отпада като опция. Физически активна съм (не ходя на фитнес, но се движа много - карам колело, ходя бързо пеша и т.н. почти всеки ден). Не пуша, не огладнявам често, не ожаднявам почти никога, нямам зачестени позиви за уриниране и не съм фамилно обременена (никой от родителите ми, баби, дядовци и дори по-далечни роднини няма диабет).

Това е накратко, не знам доколко релевантни са гореизброените факти, така че, ако съм пропуснала нещо съществено, питайте. Всякакви насоки ще са ми от огромна полза, а ако назовете конкретни храни, на които да наблегна (освен "очевидните" като зеленчуци, риба, ядки и т.н.) и такива, които да избягвам (пак освен "очевидните" като сладкиши, тестени изделия, картофи, ориз и т.н.), ще съм ви страшно благодарна. Blush

Извинявам се предварително, ако не питам на правилното място и ако случаят е такъв, ще ви помоля да ме пренасочите към някоя друга тема, където биха могли да ми помогнат.

PS Не успявам да прикача снимките успешно, затова ще копирам резултатите от изследванията ми:

Показател: Кръвна захар - Еднократно
Резултат: 6.43
Едитици: mmol/l
ДГ: 3.5
ГГ: 6.1
Пато: H

Показател: Гликиран хемоглобин -Нb A1C
Резултат: 6.48
Единици: %
ДГ: 4
ГГ: 6
Пато: H

Показател: HOMA (IR) индекс - инсулинова резистентност
Резултат: 2.78
ГГ: 2.5
Пато: H

ОГТТ с инсулинови нива
Показател: Глюкоза
Резултат: 6.43

Показател: Инсулин - серум
Резултат: 9.73
Единици: mIU/ml
ДГ: 3
ГГ: 17.1

Показател: Глюкоза след 60 мин
Резултат: 11.79

Показател: Инсулин - серум
Резултат: 145.1
Единици: mIU/ml

Показател: Глюкоза след 120 мин
Резултат: 8.41

Показател: Инсулин - серум
Резултат: 56.7
Единици: mIU/ml

Изследвала ли си щитовидните хормони и ходила ли си на ендокринолог - по принцип една хиперфункция на щитовидната жлеза може да води до много ниско тегло, но не знам дали е възможно цял живот да си така без изявена симптоматика.
 Преди също не са ти били идеални изследванията, но са по-добре от сега. Възможно е да се стигне до такива резултати, когато съчетаеш лошо хранене с липса на достатъчно сън, стрес, а ако вкараш и някакви други екстри (инфекция, хормонална терапия и т.н).
Мисля, че е важно да се потърси по-детайлно за причините за тази ситуация - много висока КЗ и инсулин, а иначе да си толкова слаба. Нормално при висок инсулин се дебелее, поне на корем. Посети освен ендокринолог и гастроентеролог да ти види вътрешните органи и най-вече черния дроб, да не е омазнен, да няма някакви вътрешни натрупвания на мазнини.

Иначд аз съм от клуба на слабите (по-скоро бях де), които могат да ядат всичко и по много и нищо да не им се лепи - е, до време е! След 35 и особено след 40 г. се променят нещата.    И сега не съм пълна, но все пак ми се лепи, особено на корема и ми се отразява на КЗ  и на здравето, ако не се храня адекватно. Че е нужно да изхвърлиш всякакъв джънк, всякаква захар (вкл. Мед, кленов сироп, кокосова, меласа и всякакви др. Такива - все е захар и все си вреди), големи количества въглехидрат и особено нишестета (тесто, картофи, ориз… и т.н. И изобщо зърно, без значение пълнозърнесто или не, действат абсолютно еднакво, това си е чиста захар, но под прикритие) е ясно, но също така и генерално пакетирана и преработена храна. Колкото по-естествена е храната, толкова по-добре. Вземи си глюломер, мери кръвната захар и си записвай в някое приложение храната с точен състав и грамаж, което да ти смята макроси. Да видиш какви количества въглехидрат, протеин, мазнини приемаш и да съпоставиш с реакцията на КЗ. С времето ще се ориентираш кое как ти действа. Спортът е супер важен също, между другото с това тегло ти нямаш особено много мускули, а те са това, което гори захарта, те понижават инсулина. При силови тренировки с тежести и добро хранене с достатъчно протеини и мазнини, може да оформиш добра мускулатура и леко да вдигнеш теглото. При качване на мускул не се променя особено обема/ обиколките, но теглото се мени

# 668
  • Мнения: 27 733
Напълно съгласна съм с Деси.
Аз имам един въпрос, свързан непряко с темата. Искам да си групирам режимни рецепти, да са ми под ръка. За целта съм купила 2 тетрадки тип тефтер, с твърди корици. Но се чудя как да групирам рецептите...или да записвам наред? Или може би в единия месни, салати и основни, а в другия "хлябове", режимни десерти и др.?

# 669
  • Мнения: 18 542
А защо не ползваш гугъл докс примерно? Много е удобно когато са в електронен вариант - можеш да разместваш и подреждаш, можеш да направиш списък и към всеки ред да линкнеш съответната рецепта а и търсенето е много по-лесно, а и имаш достъп от всякъде. Освен ако не държиш да е на хартия, мисля че е много по-удобно.

# 670
  • Мнения: 13 287
Ами те не са много вариантите ако искаш на тефтери да групираш - можеш по основен продукт примерно, по това дали са основно, гарнитура, десерт и прочие категории...
Вариант е да видиш платформите за блогове, те май не са и платени или поне не всички. Спокойно можеш да си го направиш и просто за себе си, но ще можеш да слагаш етикети, да търсиш по някоя дума или съставка и ще ти е достъпно дори и тефтерите да не са ти в ръцете. Доста от блоговете с рецепти са стартирани май точно по същите съображения.
А кой знае дали няма и някое приложение за телефона което да играе роля на тефтер с рецепти, то вече какво ли не измислят, струва си да провериш.
Имах ги същите размисли и аз отначало като минах на режим, докато още експериментирах повече да видя кое ми харесва и кое не. Сега откровено ме мързи и предимно ям проста и изчистена храна с малко съставки, та рецепти много-много не ми трябват.

# 671
  • Мнения: 27 733
Честно казано, като начало предпочитам да е в ретро вариант- на тефтери Grinning По-нататък може и по-технологично, но сега ще ми дойде затормозяващо май
 Stuck Out Tongue Winking Eye Мерси за предложенията!

# 672
  • Мнения: 18 542
Е, тогава аз бих ги разделила на "ястия" и "десерти". Ако искаш по-подробно разделение, може ястията да ги разделиш на основни и гарнитури, а десертите на десерти и евентуално "други" за рецепти които не се вписват никъде конкретно. Така ще имаш 4 раздела и можеш всеки раздел да започнеш от съответния край на тефтера.

# 673
  • Мнения: 19
dolce miele,

не съм имала вирусни инфекции от дете (или поне не такива с някакви сиптоми). Боледувам изключително рядко и имунната ми система се справя отлично с всичко (или поне с такова впечатление съм останала, вече не съм сигурна за нищо Rolling Eyes Grinning)

Относно изследванията от чужбина, правени са в Копенхаген, Дания. Когато копирах резултатите, използвах автоматичния превод на английски и сега виждам, че има малки неточности, за което се извинявам. Написах оригиналния термин на датски в Гугъл, за да потърся повече информация и евентуално да установя защо има такива големи разлики в референтните стойности и въпреки че не говоря езика перфектно, мисля, че предположението на natka ("вписана е някаква усреднена стойност на КЗ базирана на гликирания хемоглобин, не измерена моментна КЗ") е правилно.

Миоки,

права си, нямам мускули - никога не съм правила каквито и да било силови тренировки. Както споменах вече, движа се много, карам колело, ходя бързо пеша и т.н., но това реално си е само и единствено кардио.

Ще се опитам да намаля въглехидратите за сметка на белтъчините и мазнините, защото моето лично предположение е, че лошите ми резултати се дължат предимно на тях. Сега се замислям, че през последните години, покрай забързания ми начин на живот, доста съм прекалявала със сладкишите, пиците, спагетите и т.н., без да се тревожа за последствията, защото, на пръв поглед поне, нямаше такива. Confused

Не съм се консултирала с лекар все още - буквално преди няколко часа видях, че резултатите ми са излезнали. Ще си запазя час при специалист при първа възможност, т.е. в понеделник.

jerami и Desii_123,

изследвала съм TSH през 2019 г. (2,2), 2020 г. (2,0) и тази година през пролетта (1,6) при референтни стойности 0,30 - 4,5, така че предполагам, че хипофункция на щитовидната жлеза отпада като възможна причина?

FT4 също съм го изследвала неотдавна - 14,63 pmol/l при референтни стойности 12,0 - 22,0.

Чернодробните ензими също са ми в норма:
АСАТ - 19 U/l (референтни стойности: 0 - 40)
АЛАТ - 15 U/l (референтни стойности: 5 - 40)
(Имам и още по-скорошни изследвания, където, по някаква незнайна причина, е изследван само АЛАТ и е 7, т.е. пак е в норма.)
ГГТ - 14 U/l (референтни стойности: 0 - 35)

Витамин Д и Б12 също ги следя от години, последно ги изследвах през пролетта:

Витамин Д - 58 nmol/L (референтни стойности: 50 - 160) и това ми е най-добрият резултат от 2016 г. насам, когато установих, че имам недостиг. Знам, че макар да е в норма, реално все още е нисък и е хубаво да е близо до горната граница. Приемам го на таблетки от 25 mcg с храна всеки ден от доста време, просто явно трудно го усвоявам и затова се покачва толкова бавно, но има подобрение - в началото беше 20-21, което са си критично ниски нива.

С витамин Б12 положението е горе-долу същото: 294 pmol/L при референтни стойности 200 - 600.

Благодаря ви много на всички за отделеното време и внимание, за предположенията, съветите и насоките ви и за желанието да помогнете и да бъдете полезни! Страхотни сте! Heart Не съм редовен потребител на форума, но ще влизам да ви чета и ще пиша от време на време! Blush

# 674
  • Paris, France
  • Мнения: 14 209
Cinderella789, резултатите ти са подобни на моите когато ме диагностицират, с единствената разлика, че вит Б12 и Д3 бяха много под норма, а твоите са леко по-малко зле.

И аз, като тебе съм мазно слаба и нямам мускулна маса, нито мога да кача. Там ни е проблема на нас.

В едно грешиш - че нямаш мазнина за сваляне. Имаш, нищо, че не си личи. Може по рождение да имаш малко мастни клетки под кожата и мазнината да отива във вътрешни органи. Съветвам те да си направиш ехография на черния дроб и панкреаса за да видиш дали не са омазнен. АСАТ и АЛАТ не винаги са повишени при мазен дроб.

Много северноафриканци и индийци са с подобен на твоя ръст и тегло и развиват диабет. Не, че имат много мазнини, ами те и толкова не толерират. Нямат подкожни мастни клетки и складират мазнина в шкембетата. Разликата между диабетик и недиабетик е понякога 1 (един), единствен грам мазнина в панкреас или черен дроб. Това обяснява защо има слабо хора, без корем и с диабет 2.

Ще трябва много, много добре да си планираш стратегиите, защото, както Деси 123 ти обясни, при хората с лоша КЗ и инсулин, а ниско тегло нещата са по-сложни и трудни.

Виж добавките на първа страница и започни с тях! Ще си по-успешна ако започнеш диета и после спорт с добри витамини и минерали нива.

Кардиото скапва и с кардио се губи мускулна маса. Ако държиш да продължаваш с кардио, ще трябва да увеличиш значително протеините до поне 100г дневно, даже повече. Кардио ще правиш до влизане в кетоза и нито ден повече. Винаги след ВХ, никога кардио и после ядене на ВХ.

Дори и слаби хора имат какво да свалят от вътрешните органи.

Може би 3-4 дена пълен глад ще са ти достатъчно. Или 10 дена нюкасълска, нещо такова. Няма да минеш без това.

После можеш да се заемеш с качване на мускулна маса. В началото ще ти се качва малко и КЗ, но с времето мускулите ти ще горят все повече глюкоза. Качване на мускул става със силови упражнения и повече протеин.

Виж си мазнините! Трябва ти омега 3, и то много, а също и К1 за първа фаза на инсулинов отговор.

Аз свалих до 48кг при ръст 1.68м, но успях с протеин и силови да кача до 52кг без да стана отново ИР. Целта ми е 60кг, но съм стара и няма да стане.

Всъщност качването е по-сложно от отслабването, защото изисква постоянно упорство, спорт, но и хранене.

Кардиото в дългосрочен план скапва слабите, ектоморфните хора. Трябва ти:

https://bretcontreras.com/strength-training-is-fat-loss-training/

Питаше за диабет 1. Инсулинът ти е много висок и си имаш ИР. При диабет 1, но и LADA и МОDY, дори и да има ИР, нивата на инсулин са по-ниска мисля. Можеш да питаш лекуващия лекар.

Та, образовай се и в никакъв случай не пристъпвай към отслабване на нисък протеин, защото ще загубиш мускул, който после трудно ще върнеш.

Общи условия

Активация на акаунт