Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ или кето - Тема 42

  • 20 718
  • 726
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 359
Това нещо го смятам грубо на око да е 6-7 грама захар на 100, в маринатата. По-голямата част от туршията е зеленчуците все пак, та този процент пада още по-ниско, вероятно в пъти. Какви количества смяташ да изяждаш че това те притеснява? В случай че е заради захарта де.
вместо салата  примерно. Така и така е направила много се чудех да ям ли да не ям ли.. Не да изям цял буркан примерно, а половината.

# 646
  • Мнения: 18 542
Зависи от количеството, но не мисля, че е добра идея да изяждаш по половин буркан.

# 647
  • Мнения: 19
Здравейте, момичета! Hug

Нахлувам в прекрасната ви и изключително полезна тема с гръм и трясък след получаването на меко казано притеснителни резултати от изследванията ми. Confused

Изчетох доста, но все пак ще ми трябва още много време докато успея да прочета всичко, за да достигна вашето ниво на знания по темата. Затова си позволявам най-искрено да ви помоля за някакви съвети относно моя случай, който е малко по-различен от всички останали, на които попаднах засега.

За целта прикачвам снимки и добавям информация: С поднормено тегло (44-45 кг) на ръст 172 см съм, така че отслабването автоматично отпада като опция. Физически активна съм (не ходя на фитнес, но се движа много - карам колело, ходя бързо пеша и т.н. почти всеки ден). Не пуша, не огладнявам често, не ожаднявам почти никога, нямам зачестени позиви за уриниране и не съм фамилно обременена (никой от родителите ми, баби, дядовци и дори по-далечни роднини няма диабет).

Това е накратко, не знам доколко релевантни са гореизброените факти, така че, ако съм пропуснала нещо съществено, питайте. Всякакви насоки ще са ми от огромна полза, а ако назовете конкретни храни, на които да наблегна (освен "очевидните" като зеленчуци, риба, ядки и т.н.) и такива, които да избягвам (пак освен "очевидните" като сладкиши, тестени изделия, картофи, ориз и т.н.), ще съм ви страшно благодарна. Blush

Извинявам се предварително, ако не питам на правилното място и ако случаят е такъв, ще ви помоля да ме пренасочите към някоя друга тема, където биха могли да ми помогнат.

PS Не успявам да прикача снимките успешно, затова ще копирам резултатите от изследванията ми:

Показател: Кръвна захар - Еднократно
Резултат: 6.43
Едитици: mmol/l
ДГ: 3.5
ГГ: 6.1
Пато: H

Показател: Гликиран хемоглобин -Нb A1C
Резултат: 6.48
Единици: %
ДГ: 4
ГГ: 6
Пато: H

Показател: HOMA (IR) индекс - инсулинова резистентност
Резултат: 2.78
ГГ: 2.5
Пато: H

ОГТТ с инсулинови нива
Показател: Глюкоза
Резултат: 6.43

Показател: Инсулин - серум
Резултат: 9.73
Единици: mIU/ml
ДГ: 3
ГГ: 17.1

Показател: Глюкоза след 60 мин
Резултат: 11.79

Показател: Инсулин - серум
Резултат: 145.1
Единици: mIU/ml

Показател: Глюкоза след 120 мин
Резултат: 8.41

Показател: Инсулин - серум
Резултат: 56.7
Единици: mIU/ml

Последна редакция: пт, 29 окт 2021, 20:16 от Cinderella789

# 648
  • Мнения: 13 744
Това нещо го смятам грубо на око да е 6-7 грама захар на 100, в маринатата. По-голямата част от туршията е зеленчуците все пак, та този процент пада още по-ниско, вероятно в пъти. Какви количества смяташ да изяждаш че това те притеснява? В случай че е заради захарта де.
вместо салата  примерно. Така и така е направила много се чудех да ям ли да не ям ли.. Не да изям цял буркан примерно, а половината.
Аз лично не си ги слагам на сърце такива мижави количества захар, тъй като не гоня стриктно кето. И от мамините кисели краставички хапвам понякога, а за тях съм сигурна че също има и някаква захар в маринатата. Половин буркан не знам колко е, аз имам вкъщи и буркани по 3 литра все пак Grinning Поне на мен туршии обикновено не ми се ядат в количества колкото примерно бих изяла свежа салата, не мисля че мога да изям цяла чиния, а от свежи зеленчуци мога че и за още питам. Ама пък са си хубаво нещо да се разнообрази човек когато няма избор на сезонни зеленчуци. За всеки ден би ми омръзнало и това, както всяко друго нещо.
Сега, фиксовете на Йоткер и всякакви подобни обикновено са с натриев бензоат като консервант, а там мненията колко е безобиден варират, та затова питах захарта ли те притеснява или друго.
Ако наистина само захарта ти е дертът, просто хапни няколко пъти и виж как се чувстваш след това. Със сигурност сурово ферментирала туршия само с вода и сол е по-полезна, ама едва ли пък точно това да те събори.

# 649
  • Мнения: 18 542
Не се вижда снимката.

Килорамите ти са плашещо ниски. Аз съм 170 и съм била 49кг за кратко - тапициран скелет.
Цикъл имаш ли?
Да не си вегетарианка? Не споменаваш месо в изредените храни.

# 650
  • Мнения: 19
Не се вижда снимката.

Килорамите ти са плашещо ниски. Аз съм 170 и съм била 49кг за кратко - тапициран скелет.
Цикъл имаш ли?
Да не си вегетарианка? Не споменаваш месо в изредените храни.

Да, видях, че не съм успяла да прикача снимките, затова копирах резултатите от изследванията ми.

Знам, че килограмите ми са "плашещо ниски" и точно затова никога не съм се ограничавала от нищо (включително junk food и резултатът е на лице Cry) ... Имам редовен цикъл и не съм вегетарианка, ям доста месо (предимно риба и пилешко, понякога свинско, рядко телешко).

# 651
  • Мнения: 27 944
Освен, че кг са много ниски, стойностите на КЗ на първи час и на гликирания хемоглобин мисля, че са си диабетични...Не мога да изреждам много храни сега, но на последните страници имаше дадени няколко пирамиди с храни. Най-общо, месо, яйца, риба, зеленчуци, полезни мазнини. Ядки и семена, мазни сирена, сирене, мляко- по-ограничено, ако изобщо се ядат. Без джънк би трябвало да има промяна в КЗ...Как е желязото, а феритинът?

# 652
  • Мнения: 18 542
Надявам се не съм те обидила, просто мога да си представя на тази височина тези кг как стоят, за това така се изразих.
Винаги ли си била толкова слаба?
Тази захар е много висока, особено на фона на инсулина. Проверявала ли си се за диабет тип 1?

# 653
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Зависи от количеството, но не мисля, че е добра идея да изяждаш по половин буркан.
Стига бурканът да не е 10 литров, какъв да е проблема? Половин 800 грамов буркан са една камба, един морков и розичка карфиол. Даже е много, по-скоро ще се напълни цял с това количество.

# 654
  • Мнения: 359
Зависи от количеството, но не мисля, че е добра идея да изяждаш по половин буркан.
Стига бурканът да не е 10 литров, какъв да е проблема? Половин 800 грамов буркан са една камба, един морков и розичка карфиол. Даже е много, по-скоро ще се напълни цял с това количество.
Малък буркан 800грамов.Не, че ще го изям половината, образно казано. Не само захарта ме притеснява, но от време на време се чудех дали мога да сменям нещо,. Ще отида тази седмица до лабораторията да видя как е кръвната захар и инсулина. Благодаря ви момичета!! Бъдете здрави и щастливи!!

# 655
  • Мнения: 18 542
Е не знам какъв е буркана, за това казах, че трябва да си пробва и да си прецени.

# 656
  • Мнения: 19
"Освен, че кг са много ниски, стойностите на КЗ на първи час и на гликирания хемоглобин мисля, че са си диабетични...Не мога да изреждам много храни сега, но на последните страници имаше дадени няколко пирамиди с храни. Най-общо, месо, яйца, риба, зеленчуци, полезни мазнини. Ядки и семена, мазни сирена, сирене, мляко- по-ограничено, ако изобщо се ядат. Без джънк би трябвало да има промяна в КЗ...Как е желязото, а феритинът?"

dolce miele,

желязото и феритина съм ги тествала последно през пролетта при профилактични кръвни изследвания и тогава поне бяха в норма:

Показател: Желязо
Резултат: 23
Единици: µmol / L
ДГ: 9
ГГ: 34

Показател: Феритин
Резултат: 44
Единици: /g / L
ДГ: 15
ГГ: 120
 


"Надявам се не съм те обидила, просто мога да си представя на тази височина тези кг как стоят, за това така се изразих.
Винаги ли си била толкова слаба?
Тази захар е много висока, особено на фона на инсулина. Проверявала ли си се за диабет тип 1?"

Миоки,

не се притеснявай, не си ме обидила. Винаги съм била толкова слаба, винаги съм се чувствала добре в тялото си и от тийнейджърка слушам от приятелки, които са вечно на някакви диети, как съм от късметлийките, които могат да ядат от всичко по много, защото нищо не им се лепи...

Срам ме е, но ще си призная, че не съм особено запозната със спецификите на диабет тип 1. Останала съм с впечатлението, че той се придобива по рождение. Възможно ли е винаги да съм го имала и за 27 години да не съм проявила абсолютно никакви симпоми (хипогликемии, хипергликемии, прилошавания, замъглено зрение, бавно зарастване на рани и т.н.)?! Хората с диабет тип 1 не се ли нуждаят от инсулинови инжекции и много други лекарства? При липсата им не стигат ли до някакви животозастрашаващи състояния?

Имам следните резултати от профилактични кръвни изследвания, правени през септември, 2019 в чужбина:

Glucose (from HbA1c)

5.6
mmol / L

Normal range: 5.4 - 7.3

Hemoglobin A1c (IFCC); Hb (B)

33
mmol / mol

Normal range: 31 - 44

Не знам доколко са показателни, но са в норма. Човек с диабет тип 1 не би могъл да има подобни резултати без прием на лекарства и инсулинови инжекции... Или греша? Възможно ли е да се отключи толкова бързо и без каквито и да било оплаквания и чувства на неразположение?

Съжалявам, че задавам толкова много въпроси, но съм ужасно объркана... Confused

Последна редакция: пт, 29 окт 2021, 23:57 от Cinderella789

# 657
  • Мнения: 27 944
Диабет тип 1 не е нужно да е по рождение. Може да се сдобие човек с него и след вирусна инфекция (чувала съм за след хепатит, примерно), от много стрес също и др. Може да няма много симптоми в началото, когато производството на инсулин е силно ограничено, но не и чак липсващо...
Откъде са тези изследвания от чужбина? Защото аз такава "нормална" горна граница на КЗ  7,3 за първи път виждам...🙄 Тя и долната граница на нормата им е интересна, тук в темата доста хора биха се оказали с поднормени стойности (според тези норми). 😅

Последна редакция: сб, 30 окт 2021, 03:58 от dolce miele

# 658
  • Мнения: 18 542
А бе не мисля, че може да е без симптоми, а и ти имаш инсулин, дори не нисък. При тип 1 бета клетките на панкреаса не произвеждат никакъв, така че вероятно не е това, но има нещо нередно в цялата работа толкова висока захар и сравнително в нормите инсулин. Лекарите какво ти казват за тези резултати?

# 659
  • Мнения: 27 944
Миоки, кое му е "сравнително нормалното" на инсулин 145 на първи час? 🙂 Само на гладно бива, но предвид ниското тегло трябваше да е под 5, според мен.

Общи условия

Активация на акаунт