България се характеризира с висока степен на свлачища.

  • 779
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
България се характеризира с висока степен на свлачища.

Някой ставал ли е жертва на свлачище, бил ли е свидетел или чувал ли е някакви истории за хора, които са пострадали от свлачища?

Последна редакция: пн, 18 окт 2021, 15:23 от Не се сърди, човече

# 1
  • Мнения: 1 355
Ако Ви е интересно, разходете се до ресторант Трифон Зарезан във Варна. Минаха повече от 20г, но мисля, че още има потресаващи гледки. За щастие, не съм чувала за човешки жертви.

# 2
  • Мнения: 4 008
Курсова ли пишеш или домашно по география?

# 3
  • София
  • Мнения: 35 098
Има, да, много.
И след подаден сигнал вземи тая една година, или чакай бюджет, правителство, община - че сега не е удобно, нали.

Кметът на Панчарево скоро отсече част от туристическият терен, защо след N на брои сигнали никой не се задейства.

# 4
  • Мнения: 68
Вярно е. Но.
Има природни дадености и деформации работещи като геология и морфология, тектоника и др.
Има предизвикани и наследени свлачищни процеси. Резултат от наши реализирани проекти. Сгради, комплекси, добиви и инфраструктура.  За кои питате?
Не съм била жертва на свлачищен процес, свидетел или слушател.
Работата ми е свързана с измерване на деформации, моделиране, прогнози и др.
Темата е многопосочна и щекотлива.

# 5
  • Мнения: 2
Благодаря Ви много за отговорите.

Причината за въпроса: видах преди няколко дни едно сравнително малко свлачище на централен път (Шуменско) и се запитах дали се следят и регулират и до каква степен хората са информарина за истинската опасност.

Прочетох статии в интернет и ми се стори като сериозен проблем, за който пак липсват пари.
Затова исках да разбера дали има и реални случаи на произшествия.

Относно разликата "предизвикани и наследени свлачищни процеси" ще ми е интересно да прочета, ако имате някой линк по темата и не Ви представлява трудност.

Благодаря отново.

# 6
  • Мнения: 68
Активните свлачищни процеси, природни или резултат от човешка дейност са обект на специализиран регистър, мониторинг и дейностите по тях са регламентирани поне в 3-4 закона.
Доколко хората са информирани? По принцип  тези регистри и дейности се публикуват в сайтовете на държавната и общинска администрации. При произшествия, проблемите и предприети какви или не мерки, става публично известни и свободно тълкувани.
Дейностите по превенция, поддръжка, решения и финансирането им са в ръцете на държавна и общинска администрации и се доказват, и залагат, и плащат от съответните бюджети. Специалисти не липсват.
Спокойна съм, че вулкани у нас няма, че вулканолозите са кът…
¯\_(ツ)_/¯

# 7
  • Мнения: 8 949
По Северното Черноморие има доста свлачища - край курортен комплекс "Златни пясъци", Балчик, Албена - Златна рибка. Даже е имало и жертви на Златна рибка. А колко хора изгубиха вилите си...

Общи условия

Активация на акаунт