Какво да правя с това захранване

  • 1 577
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 104
Здравейте мами. Реших да споделя с вас проблема си относно захранването на моята дъщеричка.
Тя е на 5 месеца и е изцяло на кърма. Преди седмица реших да започна да я захранвам, най-напред с картофено пюре - домашно приготвено. В началото започнахме уж въодушевено, радваше се и махаше с ръчички, но през следващите дни нещата започнаха да се влошават все повече и повече - не иска, бута лъжицата с ръце, започна и да плаче. Вече 9 дни я пробвам и никакъв напредък - 4-5 лъжички и то половината са изплюти. Забелязвам, че рефлексът на избутване с езичето още не е изчезнал. Междувременно така си разстроихме хранителния режим, че се храним ту през 4-5 часа без да се сещаме изобщо за ядене, ту пък умираме от глад и едвам изчакваме да минат 1,5-2 часа от предишното хранене. Започна да се мръщи и на шишето (давам и кърмата изцедена), рядко изпива поече от 100-120 грама, и вече наистина не знам какво да я правя и как да я храня. Дали да продължавам търпеливо с картофеното пюре или да поизчакам няколко дни и да пробвам с друга храна. Вие какво мислите?

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 823
Според мен е удачно да збавиш темпа на захранване и да спреш да се тормозиш относно твърдата храна.За теб трябва да е по-важно да суче,като дори и да прояви по-слабо желание за сучене,това си е в реда на нещата.Това е така заради болките от зъбоникненето,което им намаля апетита, като цяло,било то откъм твърда храна или кърмене.Храни бебка няколко дни само с кърма и пак пробвай с твърдата храна.Ако вече няколко дни си давала картоф,то сега можеш да го замениш с нещо друго.

# 2
  • Мнения: 1 455
Може да пробваш с друго пюре.Аз така давах и ми отказваше,докато не пробвах с тиква-много и хареса.Вече нямаме проблеми.

# 3
  • Мнения: 306
и според мен опитай с нещо друго,и моята беба не ще определени пюрета,но с картоф и тиква го яде,давай нещо различно докато го хареса-макар,че каквото и да е се мръщи newsm09,защото са безвкусни-говоря за купешките. noопитвай newsm03

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
4-5 лъжички на ден всъщност е нормално количество за тази възраст Simple Smile Ти надали очакваш да омете цяло бурканче на едно хранене на 5 месеца, нали?
Щом рефлексът за избутване не е изчезнал, защо не пробваш отново малко по-късно - след 1-2 седмици, да речем? Или както ти пишат, да пробваш с друго - тиква, например.

# 5
  • Мнения: 104
Благодаря ви за мненията. Май ще трябва да я захранвам вече, защото кърмата не я засища добре, почна да се буди и нощем. Но ще пробвам с тиква, дано да я хареса повече.

# 6
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Ами на моя син не му харесваха пчретата с кърма които му правех сама. Един ден му дадох да пробва готово пюре на Ганчев ( и Хип не харесва ) и изяде половината наведнъж! Оттогава не се мъча да правя домашни пюрета.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 823
Не се заблуждавай за събуждането през нощта.Както вече ти писах най-вероятно отказва да яде твърда храна заради зъбоникненето.Затова и започва да се буди нощем,а не защото е гладно детето.

# 8
  • Мнения: 619
Не се заблуждавай за събуждането през нощта.Както вече ти писах най-вероятно отказва да яде твърда храна заради зъбоникненето.Затова и започва да се буди нощем,а не защото е гладно детето.
И аз така мисля-едва ли ще спи цяла нощ ако изяде 5 лъжички пюре...
Дъщеря ми също започна да се буди нощем от 1 седмица,но още не съм я захранила...Чакам да видя всички признаци и тогава..
Според мен не давай нищо около седмица(освен кърма) и пробвай пак с друго(тиква както са казали...)

# 9
  • Мнения: 104
Светлана, май си права за зъбоникненето. Венецът й отдолу е побелял. тя затова не се храни добре. А сега да изчакам ли да пробие зъбчето и тогава да захранвам или да я караме както досега.

# 10
  • Мнения: 1 030
Ние сме почти на 6 м и преди няколко дни пробвах да дам малко пасиран банан - не показа да й е неприятен вкуса. Но пък това гълтане се оказа голям проблем - изобщо не може да преглътне, явно не знае как става и какво трябва да прави, като й сложа храна в устата. Веднага го изплюва...

# 11
  • Мнения: 3 521
Опитай с друго пЮре, моето бебе хич не си падна по картофите, но всичко с морови иzчеzваше zа секунди Laughing...ако ви напират zъбчета нищо чудно да е по_чувствително детенцето...карай бавно и не се ядосвай_при някой дребосъци нещата стават по_бавничко. Peace

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 823
Светлана, май си права за зъбоникненето. Венецът й отдолу е побелял. тя затова не се храни добре. А сега да изчакам ли да пробие зъбчето и тогава да захранвам или да я караме както досега.

По-добре е да изчакаш да се успокои дечко и тогава пак дай.Със сигурност няма да остане гладничка,след като си кърмиш често.Като забележиш,че нещата са се върнали по старому опитай пак.Така и така целта на късното захранване е детето не да се наяжда,а с твърдата храна просто да го запознаваш с други вкусове и консистенции.Кърмата си остава основното до годинката.Успех и пиши пак как сте. Simple Smile Hug

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 823
Ние сме почти на 6 м и преди няколко дни пробвах да дам малко пасиран банан - не показа да й е неприятен вкуса. Но пък това гълтане се оказа голям проблем - изобщо не може да преглътне, явно не знае как става и какво трябва да прави, като й сложа храна в устата. Веднага го изплюва...

 Детето според мен е прекалено малко за да се справи с консистенция ,като тази на банана.Първо,че му е рано да яде банан,поради възможна алергична реакция ,това е факт.И друго,давай по-разредена твърдата храна,за да справя дечко,това ,като за начало.Например разреждай с кърма.Постепенно можеш увеличиш плътността на даваните от теб храни.То детето ще си покаже кога е готово за това.

Последна редакция: вт, 31 окт 2006, 12:05 от svetlana79

# 14
  • Мнения: 2 047
   Според мен картофите са тежки за първа храна.

# 15
  • София
  • Мнения: 3 880
Пробвай и с друго пюре,ако и него не го яде,то тогава изчакай няколко седмици и тогава предложи отново.
А събуждането през нощта не е признак,че детето е гладно.

# 16
  • Мнения: 104
След 2-3 дни ще я пробвам с тиква и картоф на Хипп и ако не ще, ще я оставя 1-2 седмици на спокойствие. Притеснява ме фактът, че и кърма не яде много - по 100-120 грама, даже понякога само 80 изпива и минават 4 часа, преди да си поиска пак. Следобяд пък се храним през час и половина-два. Абе объркахме конците нещо.

# 17
  • София
  • Мнения: 555
Здравеи, и ние имахме такъв период  с ядене и неядене на кърма. Аз реших да припиша заслугата на зъбите Simple Smile А за захранването и аз започнах на вашата възраст и досега яде само морков и тиква на Хип. Пробвала съм и други зеленчуци, но категорично ги отказва - затваря уста и плаче, просто не и харесват. Най-вероятно това е проблема и при вас. Simple Smile

# 18
  • Мнения: 2 047
  
Притеснява ме фактът, че и кърма не яде много - по 100-120 грама, даже понякога само 80 изпива и минават 4 часа, преди да си поиска пак. Следобяд пък се храним през час и половина-два.
  Същото беше и при нас по това време. Сутрин огладнява бавно, а следобед и вечер не мога да я изхраня  Laughing
  Това пюре, което си избрала, много се харесваше   chef Успех!

# 19
  • ES
  • Мнения: 2 172
Това, че се буди вечер означава ли, че трябва да се започне захранване, щото сме още малки, а от едно известно време се буди по-често нощем да се кърмим  Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 359
И Цвети е от юлските бебета доколкото занам не значи плюс това твърда храна не се дава вечер така че не влияе на нощното събуждане.

# 21
  • Мнения: 104
Ох, много лошо ще бъде, ако не ще да яде зеленчуците. Като се сетя каката на нейната възраст как лапаше всичко - от чушки до броколи и карфиол. Но пък като стана на годинка и половина отказа всякакви манджи и супи. При малката може пък обратното да стане.

# 22
  • Мнения: 4 399
Аз също имах много лош опит с домашно приготвено картофено пюре. Моята дъщеря е много лакома, но точно това не го искаше. А започна много ентусиазирано със захранването. Смени пюрето преди детето да добие лоши асоциации от храненето с лъжичка. На този етап според мен готовите пюрета са по-добрия вариант. Препоръчвам ти пюрето от моркови на Хип. След като въведеш морков, опитай пак тяхното пюре с моркови и картофи. Знам че това е по-скъпия вариант, но в началото ти трябват такива малки количества, че едва ли ще те затрудни финансово.

# 23
  • Мнения: 106
Не се заблуждавай за събуждането през нощта.Както вече ти писах най-вероятно отказва да яде твърда храна заради зъбоникненето.Затова и започва да се буди нощем,а не защото е гладно детето.
Абсолютно на същото мнение съм,защото и при нас беше така.

# 24
  • Мнения: 104
Сега пък нослето й е запушено. Пак трябва да отложа даването на пюрето. Нещо се закучи това захранване.

# 25
  • Мнения: 111
Meriam, аз пък те насърчавам изобщо да не се кахъриш с това захранване. Виж ни нас на колко сме - почти на 10 месеца сме  и до ден днешен Давид яде само няколко лъжички твърда храна / пюре, каша, иили каквото и да е там../, има интерес към всички видове храна, опитва всичко с ентусиазъм, но просто не желае да си пълни коремчето  и това е. За наяждене предпочита кърмата. Точка! В началото и аз се ядоствах, но сега виждам, че е нямало и  няма за какво...кърмата е най-добрата храна за детенцето до 1 година. Никакви пюрета, каши  и т.н не могат да дадат това, което кърмата дава. Има толкова много инфо изписано по този въпрос. Информирай се и спри да се притесняваш!   bouquet

# 26
  • Мнения: 104
Права си Веси, и аз съм на това мнение че кърмата е основното хранене. Но моята взе да намалява вече, и се притеснявам че ще ми се наложи да дохранвам с адаптирано. Така че май около 6 тия месец ще трябва да включа и твърди храни.

# 27
  • Мнения: 742
Сега пък нослето й е запушено. Пак трябва да отложа даването на пюрето. Нещо се закучи това захранване.

Няма от какво да се притесняваш-няма да остане незахранено детенцето. Всички тия неразположения и нервничения -аз ги отдавам на зъбоникненето Hug Криската също се мръщи на картофчето, но пък ябълка и морков - хапва. Записах я на кухня и от една седмица яде от млечната кухня. Но когато я храня на обяд - плаче и се сърди - оставям я да се успокои и я кърмя. Надвечер отново давам храна - и тогава си изяжда всичко Hug
Така, че не се отчайвай и опитвай - смени часовете, мястото, начина на хранене newsm78 Опитай всички вариянти и ще се получи! Не насилвай детенцето, за да не се отврати от храната - това трябва да е специален ритуал и да го прави с удоволствие Hug
Успех  bouquet
 

# 28
  • Мнения: 104
А не й ли е тежко на коремчето, като й даваш твърда храна вечер? Аз знам че въвеждането на новите храни става на обедното или следобедно хранене. А каква е тази млечна кухня, с какво ги хранят там?

# 29
Аз попрочетох доста за захранването, но е доста противоречиво. Моята дъщеричка е на почти 5 месеца. До навършване на 6 м. смятам да я кърмя, след което ще започваме да се захранваме. Въпроса ми е - кое е за предпочитане за първа храна - каша или пюре?

# 30
  • Мнения: 104
И аз съм се чудила с кое е по-добре да започна. Знам че кашата е по-щадяща за коремчето и се препоръчва за първа храна при бебета с проблеми, но пък ако се започне с нея и плодовете после отказват да ядат зеленчуковите пюрета. Първата ми дъщеря захраних със зеленчуково пюре и се прие доста добре - ядеше всякакви комбинации от зеленчуци. С малката определено няма да стоят така нещата, но ще я пробвам първо със зеленчуково пюре и ако категорично не го ще - тогава каша.

# 31
  • Мнения: 1 030
Ох, и при нас има такъв проблем...Днес пробвах да захраня с каша - оризова на Хип, но такава физиономия на отвращение направи....И съответно - на секундата изплю. Знам, че още не може да преглъща, но пък тази физиономия...Хем сложих вътре и малко кърма. Но като опитах тази прословута каша - ами право си е детето, то не че на мен кърмата ми харесва особено, но поне е сладичка, а това - пълна гадост, безвкусно...Чудех се, дали да сложа малко захар, въпреки че не се препоръчва да се дава захар на бебета. Но пък в плодовите пюрета има захар, в млечните каши - също. Дали да пробвам, чудя се. Как да я науча да преглъща?

# 32
  • София
  • Мнения: 1 056
Това, че се буди вечер означава ли, че трябва да се започне захранване, щото сме още малки, а от едно известно време се буди по-често нощем да се кърмим  Rolling Eyes




Нищо подобно, до шестия месец кърма и само кърма, денем и нощем. Нощните хранения са нещо нормално и естествено и бебето само си определя кога има нужда да яде повече и кога по-малко. И при нас възрастните е така, имаме си периоди...
Храненето под час на бебетата го смятам за издевателство над тях. Аз си кърмя на поискване и никога не съм се притеснявала защо понякога иска, а понякога не.

# 33
  • София
  • Мнения: 1 056
Права си Веси, и аз съм на това мнение че кърмата е основното хранене. Но моята взе да намалява вече, и се притеснявам че ще ми се наложи да дохранвам с адаптирано. Така че май около 6 тия месец ще трябва да включа и твърди храни.


Ако смяташ, че кърмата ти намалява, а ти искаш да продължиш да кърмиш, просто започни да слагаш детенце по-често да суче и тя ще се регулира. Ако не си прочела (пробвай с търсачката за "намаляване на кърмата", има много изписано), пусни тема и ще получиш съвети как да си увеличиш количеството.

# 34
  • Мнения: 942
Аз попрочетох доста за захранването, но е доста противоречиво. Моята дъщеричка е на почти 5 месеца. До навършване на 6 м. смятам да я кърмя, след което ще започваме да се захранваме. Въпроса ми е - кое е за предпочитане за първа храна - каша или пюре?
Според това което съм изчела до момента май кашата е най-добрия вариант за започване на захранването.

# 35
  • Мнения: 104
Е, не. Сега пък и на тиквата с картофи се муси. Вече не знам какво да я правя. Да продължавам ли с това пюре или да сменям с каша. Или пък да дам някакво плодово пюре. Страхувам се да не би да се отврати от лъжичката ако упорствам с нещо което не й харесва. А какво количество пюре от даден вид трябва да хапва , за да започна да давам някакво друго - от друг вид плод или зеленчук.

# 36
  • Мнения: 1 030
Ох, и при нас е същото...Взех да се отчайвам вече, а ходя на работа и бих искала да хапва през деня. Голямо плюене пада, нищо не харесва..

# 37
  • Мнения: 3 521
Това, че се буди вечер означава ли, че трябва да се започне захранване, щото сме още малки, а от едно известно време се буди по-често нощем да се кърмим  Rolling Eyes


Ами не, оzначава просто, че трябва да си го кърмиш по честичко нощем Wink.

# 38
  • Мнения: 364
Е, не. Сега пък и на тиквата с картофи се муси. Вече не знам какво да я правя. Да продължавам ли с това пюре или да сменям с каша. Или пък да дам някакво плодово пюре. Страхувам се да не би да се отврати от лъжичката ако упорствам с нещо което не й харесва.
И при нас така беше в началото.Не се притеснявай , бавно и полека детенце ще свикне с пюренцата.Стела започна що - годе да хапва с ухота едва преди седмица , а започнах да я захранвам от 6 навършени месеца.Дай време на детенце да свикне с лъжичката.Пробвай и други пюренца , може тези да не й допадат.Стела също не хареса в началото моркова , тиквата , но пък ябълката , крушата , оризовата каша сравнително ги хареса.И бебетата си имат вкус и предпочитания.

# 39
  • Мнения: 364
А и друго - май има дни в които просто няма апетит - като днес например.Не искаше въобще да яде пюре на Хип Моркови + ябълка ,което преди няколко дни яде с охота.Абе бебешка му работа!!!

Общи условия

Активация на акаунт