Права при пълнолетие

  • 3 997
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Навършване на пълнолетие
Когато детето навърши пълнолетие но все още е ученик(12 клас), изнесе се от дома си като се издържа само и живее отделно от родителите си, те имат ли някакви права да речем относно училището или по закон навършилият 18 има пълни права за всичко?

Последна редакция: чт, 28 окт 2021, 09:38 от Фран

# 1
  • Мнения: 4 411
Щом е на 18 си е пълнолетен. Щом се издържа сам, съвсем е независим. Явно не ходи на училище, ама не знам как се процедира в такава ситуация.

# 2
  • София
  • Мнения: 223
Явно не ходи на училище, ама не знам как се процедира в такава ситуация.

Никак. Мисля, че основното образование е задължително, а средното - не.

Като не иска да ходи на училище, той после живота ще го научи. Празно няма да остане.

# 3
  • Мнения: 8 795
докато учи, мисля до 25 или 26 г редовно - родителите имат задължение да го издържат,  някои държави  плащат детски, въпреки, че не е дете.

# 4
  • Мнения: 2 909
докато учи, мисля до 25 или 26 г редовно - родителите имат задължение да го издържат,  някои държави  плащат детски, въпреки, че не е дете.
ако реши да следва висше е до 25г

# 5
  • София
  • Мнения: 13 071
В случая се пита дали може да се изнесе без последствия и без техните да могат да я спрат.
Може. Има право да се изнесе и да прави с живота си каквото иска. Стига да се издържа сама и да се грижи за себе си.
Когато очаква на родителите си, ще ги слуша. Има една приказка за музиката.

# 6
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 274
Да,има право да се изнесе ,но родителите не са длъжни да го издържат.
Родителите не могат насила да го върнат в училище или вкъщи.

# 7
  • СИ
  • Мнения: 4 406
докато учи, мисля до 25 или 26 г редовно - родителите имат задължение да го издържат,  някои държави  плащат детски, въпреки, че не е дете.

Няма такова нещо, като задължение на родителите да издържат детето си, което е студент. Става по желание на родителите.

# 8
  • Мнения: 12 744


Дете се води до 18-годишна възраст. След това вече не се водят деца, макар че на нас, родителите, са ни деца до живот.
Не, не можеш да го накараш да учи, работи или каквото и да е, щом е пълнолетен. Има си пълни права и си взима решения за себе си.

А задълженията на родителя: Родителят издържа пълнолетния учащ в средно училище до 20 годишна възраст и във ВУЗ до 25 годишна възраст, ако има възможност да го направи без затруднения. Щом учащия се самоиздържа, вероятността да получи издръжка и от родителя зависи от възможностите и желанието на родителя.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 5 131
докато учи, мисля до 25 или 26 г редовно - родителите имат задължение да го издържат,  някои държави  плащат детски, въпреки, че не е дете.

Това важи когато родителите са разведени и този, който е осъден да плаща издръжка, е задължен да продължи да я плаща до 25/6 годишна възраст на детето, ако учи редовно.

Иначе самото дете няма как да осъди родителите си да му плащат обучението.

# 10
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 274
Всъщност авторката пита дали родителите имат някакви права над пълнолетния си син.Относно училището.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 5 131
Какви права? Като например да го преместят в дуго училище ли? Не мисля.
Те като цяло родителите нямат кой знае какви права, свързани със средното училище на децата си. По-скоро имат задължения като да ходят на родителски срещи и т.н. По закон даже на родителски срещи ходят настойниците, които може да са различни лица от родителите, а след навършване на пълнолетие никой няма настойник.
Ако ученикът получава социална стипендия, родителите му ще са длъжни да предоставят бележки за доходите си...
Друго не се сещам.

# 12
  • София
  • Мнения: 38 472
Не бях се замисляла над този казус. Позвънете в училището и питайте. Мисля, че все пак до завършване на училище родителят е родител в училищната система. Т.е. училището го уведомява, подписва бележки, документи...

# 13
  • София
  • Мнения: 13 071
Вени, авторката не пита за сина си, защото няма такъв.
Тя е на 18 и има проблем с родителите си, защото има приятел от ромски произход, с когото й забраняват да се вижда.

# 14
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 274
Това е същото момиче от онази тема?
И я интересува дали родителите и имат някакви права,относно училището?
Ами не ,нямат.
Но тя дълбоко ще съжалява,ако не завърши училище.
Защото в днешно време е срамота да нямаш средно образование.
А без средно образование,даже и като продавачка няма да я вземат на работа.

Общи условия

Активация на акаунт