Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 43

  • 22 728
  • 751
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 27 612
Роси, недей да лежиш на тая кълка, че ходенето задължително ще ти смъкне КЗ. 🙂 Е, според това което си яла...може и да я смъкне, но ако си яла нещо което ти е вдигнало КЗ повече, силно вероятно е да трябва след това да вървиш много повече от час или два, за да падне КЗ. 😉 Също така, много е важно каква ти е КЗ на първи час. Ако имаш по-сериозни проблеми и по принцип КЗ ти се вдига повече на първи час, тогава да, не е нужно чак всеки път да мериш на първи час. Докато не подобриш стойностите. Обаче, ако КЗ на втори час ти е горе-долу като тази преди хранене- тогава според мен е по-важно да мериш на първи час.
Също така, това, че глюкомерът показва ниска КЗ след хранене, пак не означава, че задължително дадена храна става за теб! Според мен, има смисъл да мериш КЗ, ако се стараеш да се храниш нвх. И все пак с едно на ум, че не съществуват инсулиномери. 🙂 И да, ходенето след хранене- ако ти сваля до някакво ниво КЗ- можеш да го използваш като метод. Защо да не е вярно каква КЗ отчита глюкомерът след ходене?😉 Но не може ходенето след ядене да се използва като повод да ядеш храни които принципно не влияят добре на КЗ. 🙂 А и на инсулина.
Аlivi, подсети ме и за друго. При някои хора забързаното ходене може да води и до обратен ефект (и въобще по-засиленият спорт). Но не си спомням в кои точно случаи се получаваше.
Аз обичам да ходя, правя го за удоволствие. Но не разчитам ходенето да ми сваля КЗ. Поне при мен, много по-важно е какво ям.

# 586
  • Мнения: 1 052
При висок кортизол се вдига КЗ, затова хора с ИР не е хубаво да се подлагат да драстични/твърде интензивни тренировки. Стресът (психически) действа по същия начин. Ако натоварването е свръх, се отделя кортизол и адреналин мисля, тялото е в боен режим, черния дроб бълва глюкоза, за да може да се спасим от непосредствена опасност.
В случая на Аливи може би обаче имаме друга ситуация, не само от стрес. Воденето на дете до детската не е просто ходене, има и стрес вероятно. Колко глюкоза може да избълва черния дроб зависи и от това колко е останала складирана в него вечерта.
Това с ядене-ходене е много сложно за работещи хора. Ако реши човек дори и малко въглехидрат да хапне, поне 1-2 часа трябва да обикаля като хамстер и малко става цялото ти ежедневие ядене и ходене. Затова просто, когато не може да се движи човек - яде наистина много ниско въглехидратно. Поне аз друг вариант не виждам.

# 587
  • Мнения: 945
Деси, не съм имала стрес тогава, беше приятно, дори не бързахме много. Бях бременна. Кортизолът обаче май ми е проблем, лесно се стресирам. Другата седмица започвам нова работа, а в началото на другата година ще трябва и да пуснем малкото на ясла. Стресирам се още от сега 😅. Не ми се мисли как ще ми се отразят тези промени. Някой с идея как да минимизирам щетите по кз?

# 588
  • Мнения: 1 052
Практикуване на т.нар mindfulness, а много хора и медитират. Аз не съм пробвала с медитации те. Но идеята за промяна в нагласата, осъзнаване и познаване на емоциите и всичко друго, което се съдържа в идеята за mindfulness-работят. Работи за мен също планинарството, ските, съжителството с куче и ежедневни разходки с нея. Кучето го и наблюдавам - ако имахме тяхната нагласа, щяхме да сме много по-здрави психически… Аз четох книгата Емоционалната интелигентност - изключително полезна е. Смея да твърдя, че доста напреднах като за бекграунд ще дам, че в последните 4 години преживях ударни професионални натоварвания, работата поначало ми е свързана с контакт с много хора и напрежение, ръководя и изграждам екип и за капак за 2 години изгубих 3 бременности, последната от която в 14 ГС, а сега вече освен неясните причини за тези загуби се борим и с фактор възраст. Все пак обаче аз на този етап от живота си съм спокойна, усмихната, оптимистична и като цяло доста устойчива. COVID много ми помогна да получа голяма глътка въздух от твърде многото контакти с хора и да си възстановя баланса. А иначе бях сериозен перфекционист, получавах направо почти паник атаки и нон-стоп бях в състояние на безпокойство

# 589
  • Мнения: 62
Роси, ако преди хранене е била 5,9, а след него 6,1, то тогава след хранене стойността не е ненормална, но тази преди хранене е висока. Ако обаче е била 4,5 и е станала 6,1, то тогава вече се е повишила доста. Аз лично все още  не съм стабилизирала стойности под 5 дори след хранене, но почти винаги съм под 6, а ако съм над 6 значи съм изяла някаква простотия. Сутрешната кз ми е най-голям проблем, в повечето случаи е малко над 5, понякога под 5.
За въпросите с ходенето нямам голям опит, тъй като нямам време да се разхождам след ядене, с 2 малки деца не ми се получава, а изобщо не виждам как може да се получи при работещи хора. Преди време ходех сутрин на гладно, около 2 км, до детската градина и обратно и това ми вдигаше кз до почти 6.
Премери няколко пъти на 2-ри час, просто за да видиш дали вече е паднала кз. При различните хора това се случва по-различно време.
   В крайна сметка резултата ми е 5,9 преди хранене на обяд/сутрин не закусвам/ и след вървенето  и на 2-рия час след храна беше 4,7.
   А относно вървенето аз никога не съм обичала да вървя а и не съм имала тая възможност последните години, защото и аз съм с 2 деца и едното го водя на училище сутрин, което е далеч от работа и трябва веднага да се предвижа до работа и няма как да стане без кола/то става но ще ходим още по тъмно и то доста/ и вечер е същата работа -веднага след работа трябва да я взема да я закарам на тренировки и други такива и пак без колата няма как да се справим...И затова започнах от няколко дни в обедната ми почивка от 1 час да вървя бързо до вкъщи което е на 1,5 км в една посока-да хапна бързо и пак обратно.Иначе просто няма кога...
   Та ми е съвсем познато положението ти.
   Сега съм решила това да ми е движението и дано е достатъчно..

dolce miele,
Аз се храня от месеци нв и по точно- кето, а сега разбирам за ИР, но понеже от скоро включвам брашна като бадемово, ленено,  понякога еритритол и предимно заради тях исках да разбера дали ми вдигат кз.
 Относно ходенето тъй като нямам друго свободно време, все се бърза за някъде и затова реших движението ми да е по време на обедната почивка.Незнам, дали има значение по кое време ще е то?

Малко дълго стана, извинявайте!
Благодаря за отговорите!

Последна редакция: вт, 23 ное 2021, 15:55 от Роси1608

# 590
  • Мнения: 27 612
Уж еритритолът не влияе на инсулина...обаче ето, някои хора твърдят, че им влияе, огладняват след това, яде им се сладко и др.

# 591
  • Мнения: 31 850
Само да отбележа. Това, че ходенето помага за кз, не означава да се яде всеки ден ориз, картофи и хляб, да походите и да си мислите, че нямате вече проблеми.

# 592
  • Sofia
  • Мнения: 1 058
Някой вземал ли е Берберин и моля за отзиви.

# 593
  • Мнения: 14 966
Някой вземал ли е Берберин и моля за отзиви.

И аз питах преди време и Невена ми каза, ако смятам да се справям с висока кз без лекарства, хич и да не го почвам, замествало нещо си от тези , които се пият за понижаване на кз.

Момичета, чета ви, чета ви.
И боцкам с глюкомера сутрин и като се пресетя нещо.
Днес например, сутринта на гладно кз 5, 2 . Ма то моето гладно след като муам около 23 часа парче сирене със зехтин си е като и аз не знам какво.
Днес за първи път за деня  в 16 ядох пилешка супа с гъби и зеленчук, ама с много мръвка и още не съм гладна. Ходих яко половин час, ей сега се прибрах, кз в 19- 4,9.
Хич не знам какви ги върша, но спазвам хранителен режим, и на въздушна йога тръгнах. Да не мислите, че съм се презорила, в неделя бях за първи път и почти само гледах как се чекнат Joy. Факт е, че имам мускулна треска и се потих, та сигурно има ефект.

И да ви питам нещо, аз още не съм ходила да се проконтролирам как съм след юнските ми изследвания, когато гкхемоглобин ми беше 5,70. Нямам и инсулин, да припомня.
Та разглеждах днес пакетите в Рамус/ най-близо са ми/  и гледам до края на месеца някакви отстъпки
https://ramuslab.com/%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D0%B3%D0%BD%D0%BE%D1%81% … 0%B5%D1%82%D0%B8/

И сега да кажа какво съм решила да си пусна :
Този пакетното изследване за ИР, дето е 45 лева и отдолу витамините пакет едно и вит. Б 12.
Не знам в онзи първия за ИР дали има инсулин на гладно, никога не ми е изследван.
Ще питам и на място, но нещо ще пропусна ли ?
Извинявайте, че ви питам, ама вие сте ми другарчетата, с други не си "играя" по тези въпроси .

# 594
  • Мнения: 27 612
Tays, aбе...сигурна ли си, че този пакет от 45 лева не е ОГГТ+ трикратен инсулин и евентуално още нещо си? 😃

# 595
  • Мнения: 14 966
Tays, aбе...сигурна ли си, че този пакет от 45 лева не е ОГГТ+ трикратен инсулин и евентуално още нещо си? 😃
Оф, не съм, освен да им звъня да ги питам. Хич не ща обременяване, нито имам време до средата на декември въобще за трикратно ходене през деня до лаборатория.
Те па никъде не са пояснили какво включва Tired Face
Аз видях далавера и юруш, хаха

# 596
  • София
  • Мнения: 17 310
Според мен ще е захар и инсулин и евентуално да сметнат НОМА индекс, така ми звучи.
Което не е зле, де, аз обикновено това гледам.

# 597
  • Мнения: 27 612
Може би пише във фейсбука им...мисля, че на вратата на лабораторията също пише какво включва.

# 598
  • Мнения: 14 966
Гледах им цените за всяко изследване поотделно и си направих някаква сметка от 150 лева.

Витамин В12, 25-ОН-vitamine D3, Хомоцистеин  59 лева   S   59   1
Глюкоза  2 лв   S, хемолизат   2
Гликиран хемоглобин   EDTA   14

HOMA, Инсулин, Глюкоза   S   16,5 лв.

Селен   Серум от епруветка с гел   20   
Цинк   Серум от епруветка с гел   20
Инсулин (IRI)   S   16

 Това бях поизвадила и видях пакетите.
Тези цени са в общия им списък, без пакетиране Blush

Долче, във ФБ не се ориентирах на страницата им, и там зяпах.

# 599
  • Мнения: 12 955
Това за НОМА индекса поне аз бих си го спестила... Смята се супер лесно като имаш глюкозата и инсулина на гладно (гледам че си ги включила отделно), не е нужно да им даваш 16,50 да ти го сметнат те, то даже май и калкулатори има в нета дето само слагаш стойностите. Не че е сложна сметката де.

Общи условия

Активация на акаунт