Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 43

  • 21 954
  • 751
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 536
За "неработене"-то на НВВМХ, по мои наблюдения, грешките/причините са:
- прекалено много въглехидрати
- намаляването освен на ВХ и на мазнините, особено в началото когато трае адаптационния период
- яденето на прекалено много "режимни" печива и пакетажи при това с подсладители и още кой знае какво
- яденето на прекалено много баластра, често за сметка на протеините.
- прекалено често чиитване
- прекаляване с физическата активност, най-вече от по-младите и не толкова наднормени хора.
- прекалените очаквания за прекалено кратко време
Миоки, чудесно обобщение. Ще си го разпечатам и закова на дъската!
Нямам време да ви чета подробно, сега приключих работната седмица и започвам темата.

В началото, преди да чета внимателно, бях включила тиква, която бързо махнах. С чията се мотах известно време докато се изясня. Напаснахме някакъв режим, премахнах тъпото петкратно хранене, което мъчех вече година и съм много доволна. На първо време за 2 седмици бих казала, освен 3-те кг. надолу, съм много, много по-енергична. Хроничната умора почти си е отишла. И това за този супер кратък период. Всичко е било от въглехидратите. Направо се чувствам нов човек.
Проблемът ми е с мазнините и високия холестерол. Т.е. с мазнините от месата, за останалото ми е ясно - маслини, авокадо, ядки и тук-таме зехтин или някакво друго растително семе. Но за мазнините от животински произход съм в чуденка, още чета, основно тези, които са част от месото. Предписаха ми и лекарства за холестерол...
От ендокринолога съм много недоволна, през куп за грош работа, лекарства, за хранителния режим - без сладко и с ограничение на хляб и картофи ... Думи нямам.
Обременяването с глюкоза не ми го плати нито здравната каса, нито допълнителния фонд. От джоба ми. После - много хора имало с ИР, недиагностицирани...

Последна редакция: пт, 26 ное 2021, 13:50 от Минерва

# 676
  • София
  • Мнения: 11 464
Минерва, какви лекарства ти предписаха за хоелстерола и колко ти беше висок? Добър, лош, триглицериди, VLDL?
На мен също ми е перманентно завишен, единствено профихол форте или нолипид - добавки, които все пиех през куп за грош, но от няколко месеца се стегнах и не съм пропускал - 3 месеца профихол, сега един месец нолипид и пак ще се върна на профихола.
Моите наблюдения са, че профихола не сваля триглицеридите, а те не са маловажни. Обратното - нолипид влияе добре на тях, но пък по-малко на "лошия" холестерол.
По време на ковид си пуснах едни изследвания - холестеролът ми за пръв път беше в норма. Вчерашните изследвания - над норма (един месец след боледуване). Според лекаря - ковид "разбутвал" всички системи. Важно е да се отбележи, че денят преди изследване бях изял 2 свински пържоли и салата (обяд) и пъстърва за кожа и салата (вечеря). Не знам дали оказва влияние.
И преди изследването - кафе и цигари, те оказват, май някакво (но не много влияние).

# 677
  • Мнения: 2 275
Патешката/гъша мазнина били добри при висок холестерол.
На мен не ми и пукаше за високия холестерол, защото "видях" как дойде заедно с висока КЗ , триглицериди и килограми. По лекарски съвет с пълнозърнеста "здравословна" диета.
Проблемите идват почти веднага (бройте 3 месеца), но си заминават след близо 3 години коректно хранене.
Никой (вече) не гледа холестерол, освен HDL и триглицериди.
А ако много ви притеснява,  по идея на шведите 3 месеца ВМНВХ с риба оправяло нещата. Аз не обичам риба и нямам наблюдения, но холестеролът ми се намести на идеална за жени на години стойност след известно време и без риба. Вероятно по-дълго време ми трябваше, но аз не ям неща, които не обичам за нищо на света.

# 678
  • Мнения: 31 571
Скрит текст:
За "неработене"-то на НВВМХ, по мои наблюдения, грешките/причините са:
- прекалено много въглехидрати
- намаляването освен на ВХ и на мазнините, особено в началото когато трае адаптационния период
- яденето на прекалено много "режимни" печива и пакетажи при това с подсладители и още кой знае какво
- яденето на прекалено много баластра, често за сметка на протеините.
- прекалено често чиитване
- прекаляване с физическата активност, най-вече от по-младите и не толкова наднормени хора.
- прекалените очаквания за прекалено кратко време
Миоки, чудесно обобщение. Ще си го разпечатам и закова на дъската!
Нямам време да ви чета подробно, сега приключих работната седмица и започвам темата.

В началото, преди да чета внимателно, бях включила тиква, която бързо махнах. С чията се мотах известно време докато се изясня. Напаснахме някакъв режим, премахнах тъпото петкратно хранене, което мъчех вече година и съм много доволна. На първо време за 2 седмици бих казала, освен 3-те кг. надолу, съм много, много по-енергична. Хроничната умора почти си е отишла. И това за този супер кратък период. Всичко е било от въглехидратите. Направо се чувствам нов човек.
Проблемът ми е с мазнините и високия холестерол. Т.е. с мазнините от месата, за останалото ми е ясно - маслини, авокадо, ядки и тук-таме зехтин или някакво друго растително семе. Но за мазнините от животински произход съм в чуденка, още чета, основно тези, които са част от месото. Предписаха ми и лекарства за холестерол...
От ендокринолога съм много недоволна, през куп за грош работа, лекарства, за хранителния режим - без сладко и с ограничение на хляб и картофи ... Думи нямам.
Обременяването с глюкоза не ми го плати нито здравната каса, нито допълнителния фонд. От джоба ми. После - много хора имало с ИР, недиагностицирани...
Просто трябва да разбереш кои мазнини толерираш и кои не.
Аз консумирам по-мазни меса, но не често. Авокадо, зехтин, дори по-малко масло толерирам.
Свинско ям по-рядко. Чат пат правя кавърмица, ако не ме мързи.
Тия дни хапнах кърначета. Много вкусни, ама за мен бяха твърде мазни.
Преди години и аз бях хронично уморена и сън от 10 часа не ми беше достатъчен. Ставах и вече бях изморена. А тепърва ме чакаше работа и какво ли още не. Дори не можех да заспивам на време. Беше ми едно нервно и редовно лягах в 2 часа. В почивни дни спах до 1 следобед. А като ходех на работа се чувствах ужасно да легна в 1 или 2 и да стана в 6. Пробвала съм да лягам към 12 и се въртя като халтава и заспивах пак към 3 през нощта.
Това не се оправи и през първите три години, когато разкарах само сладкото и останах на уж бавни В.
2 седмици след преминаване на НВВМХ се случи чудото. Започна да ми се приспива към 11-12 вечерта, и дори 6-7 часа сън ми бяха достатъчни и се събуждах свежа и пълна с енергия. И мога вече да заспивам почти веднага.
За обременяването ми е странно. На мен ми го пое, но само кз. Инсулина не го поемат и си го платих.


Здравейте, бихте ли дали мнението си за стойностите на КЗ които измерих денс?
- Не съм закусвала-само кафе, без захар
- В 12,30ч. преди да обядвам КЗ беше 6,1
 -1 час след обяда-5,6
- 2 час след обяда-5,5
Не съм приемала бързи въглехидрати!
Благодаря предварително!
Отделила си инсулин, затова ти е паднала. Резултатите не са гаранция за правилно хранене.
Груба грешка на много хора е, че примерно заместват белия ориз с пълнозърнест, черен,кафяв. А не си дават сметка, че пак се отделя инсулин.
Сто пъти пишем, че за да се нормализират стойностите е нужен стриктен режим месеци наред. След това се правят опити за либерализиране на храненето.
При мен на 6-7 месец още не можех да толерирам леща. Трябваше още време.
Пързулваше ме дори сготвено прясно зеле. Сега нямам такъв проблем.

# 679
  • Мнения: 18 542
Нямам скрупули аз с мазните меса. Ям основно свинско /вратни пържоли и кайма/ - то ми е най-вкусно.
Скрит текст:
Ям също и пилешко, но по-рядко. Винаги съм обичала бутчета и черно, не бяло месо. Бялото ми е сухо и него го ям със сметанов сос само или с яйца и много краве масло. Към свинското не добавям мазнина, а към пилешкото обикновено краве масло. При печене на пилешките бутчета, слагам масло, което се топи и се смесва със соковете, които пускат бутчтата. Получава се една много приятна субстанция масло и желе на дъното на тавата, което обичам да ям даже така с лъжичка като е студено.
 

# 680
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993


Постигнато без хапчета. И колената са ми се подували. Човек за да оздравее трябва да се излекува не само на физическо ниво, ами и на ментално, без здрав дух не може да има здраво тяло. Хората с положителна нагласа винаги се радват на много по-добро здраве от тези с негативна.

Грозно, манипулативно и тенденциозно отговаряш с недомлъвки и само на въпроси, които ти изнасят. И аз те питах няколко пъти и Невена, но мълчиш, все едно не сме те питали. Което навежда на едни мисли. Ние не сме тъпи човече.
И аз имам нормална пикочна. И? И съм я спряла без хапчета.
Можеш да потърсиш изследванията ми в старите теми. Предвид поведението ти и бягането по тъча, спрях да те уважавам.


Не знам какво им бърка в задника на някои, когато хората са доволни от начина си на хранене, имат добри резултати и хвалят режима си в предназначената за това тема. Голям зор да им обяснят как правят нещата грешно, ще се разболеят и умрат само защото имат "висок холестерол", а те само подобрения на симптоми виждат.

Не ходя във веганската или вегетарианската да им обяснявам, че неяденето на месо ще ги разболее в един момент и че аз съм оздравяла с ядене на много месо и трябва като мен да правят. Аман!

Тайс, захарта след ставане може да ти е била по-висока заради феномена на събуждането (май така се наричаше на български). Тялото се подготвя за новия ден и чернитя ти дроб е включил глюконеогенезата.
https://bg-mam.ma/p/1354260/43240837

Та не знам кой на кого казва, че ще се разболее, но аз никога не съм го казвал спрямо някой, е както се вижда обратното се е случвало. А ако тръгна да цитирам на Елора постовете спрямо мен, и то такова хранене след като досега ме е уважавала, какво ще бъде сега като спря да ме уважава не ми се мисли. А ти между другото след като си толкова активна в тази тема имаш ли реално поне едно доказателство, че имаш ир или айде защото нали си се излекувала, че някога си имала ир подкрепено с кръвни изследвания, защото аз някакси нещо не се сещам?

# 681
  • Мнения: 31 571


Та не знам кой на кого казва, че ще се разболее, но аз никога не съм го казвал спрямо някой, е както се вижда обратното се е случвало. А ако тръгна да цитирам на Елора постовете спрямо мен, и то такова хранене след като досега ме е уважавала, какво ще бъде сега като спря да ме уважава не ми се мисли. А ти между другото след като си толкова активна в тази тема имаш ли реално поне едно доказателство, че имаш ир или айде защото нали си се излекувала, че някога си имала ир подкрепено с кръвни изследвания, защото аз някакси нещо не се сещам?

Как смееш да твърдиш, че не подкрепям с изследвания? Що за наглост?
Ама аз откакто съм тук съм давала всяко свое изследване в скрийншот. И то веднага след като е направено.
Имаш наглостта да прескачаш въпроси няколко пъти, но имаш наглостта да твърдиш, че лъжа, че имаш и изисквания да ти се отговаря, но ти не отвръщаш със същото.

# 682
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Не говоря за тебе, питам Миоки.

# 683
  • Мнения: 31 571
Впрочем пак да питам.
Какво правиш в тази тема след като е за Нввмх и кето?
Защо не си отвориш твоя си тема за лечение на ир с ядене на въглехидрати.
Поздравих те за резултатите преди, но ти се фръцна като ощипана мома и дори след няколкократно питане от моя страна и на Невена не щеше да отговоряш на важни въпроси.
Що тъй?

# 684
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Изследване на влиянието на кофеина към инсулина

Установихме, че високата консумация на кафе за 4 седмици повишава концентрациите на инсулин на гладно в сравнение с въздържанието от кафе. Консумацията на малко по-слабо кафе и приемът на кофеин са свързани с по-високи концентрации на инсулин на гладно. Не са наблюдавани съществени ефекти на кафето или кофеина върху концентрациите на глюкоза на гладно.

Повишената концентрация на инсулин на гладно след висока консумация на кафе в нашето проучване вероятно отразява намалената инсулинова чувствителност. При краткосрочни метаболитни проучвания приемът на кофеин рязко понижава инсулиновата чувствителност за 100–180 минути. В проучване на 5-дневен прием на кофеин се развива пълна толерантност към ефектите на кофеина върху концентрациите на глюкоза на гладно, но ефектите върху концентрациите на норепинефрин и свободни мастни киселини отчасти остават. По този начин ефектите на високи количества кофеин върху катехоламините и свободните мастни киселини може да са допринесли за намаляване на инсулиновата чувствителност в нашите проучвания. Въпреки това, не можем напълно да изключим възможността повишените концентрации на инсулин след консумация на кафе да се дължат на по-висока инсулинова секреция или на намален чернодробен инсулинов клирънс.

Тютюнопушене и инсулинова резистентност

Един фактор за начина на живот, който може да има пряко и непряко въздействие върху инсулиновата резистентност, е пушенето на цигари. Доказано е, че серумните концентрации на инсулин са по-високи при пушачите в сравнение с непушачите, дори когато се контролират фактори, които влияят на инсулиновата резистентност. Eliasson откриват връзка доза-отговор между количеството пушени цигари на ден и степента на инсулинова резистентност. Освен това, остро увреждане на глюкозния толеранс и повишена инсулинова резистентност се наблюдава както при непушачи, така и при пушачи след консумация на 3 цигари. В допълнение, инсулиновата чувствителност се подобрява при спиране на тютюнопушенето, въпреки увеличаването на телесното тегло, което може да възникне. Това предполага потенциалът за независим директен ефект от тютюнопушенето върху инсулиновата резистентност. Освен това тютюнопушенето може да има усложняващи ефекти, тъй като клиничните доказателства сочат, че тютюнопушенето е свързано не само с инсулинова резистентност, но и с други фактори, които допринасят за инсулиновата резистентност. Например инсулиновата резистентност често се свързва с висцералното абдоминално затлъстяване. Непряка връзка между инсулиновата резистентност и тютюнопушенето произтича от доказателства, които предполагат, че тютюнопушенето допринася за висцералното затлъстяване с количеството пушене, свързано със степента на централно затлъстяване. В допълнение , адипонектин, протеин, произвеждан от адипоцитите, който повишава инсулиновата чувствителност чрез засилване на метаболизма на кръвната глюкоза и мастни киселини, също може да бъде повлиян от пушенето на цигари. Тютюнопушенето е негативно свързано с нивата на адипонектин и също се съобщава за връзка доза-отговор. Освен това е установено, че нивата на адипонектин се повишават след спиране на тютюнопушенето, което предполага, че тютюнопушенето може също да повлияе на инсулиновата резистентност чрез действието си върху адипонектина.

Пушене и диабет
 
Ако пушите, е по-вероятно да получите диабет тип 2 (T2D). Всъщност шансовете ви се увеличават с 30% -40% в сравнение с някой, който не пуши. Ако вече имате диабет, пушенето може да затрудни контрола на кръвната Ви захар. Това може да влоши и други здравословни проблеми.

Как тютюнопушенето може да доведе до диабет?

Проучванията показват, че никотинът, активният химикал в цигарите, може да повиши кръвната ви захар. Освен това може да навреди на тялото ви по много начини, свързани с диабета. Може да получите:

    Инсулинова резистентност. Никотинът затруднява вашите клетки да реагират на инсулин. Това е хормонът, който помага на тялото ви да използва захарта в кръвта ви. В крайна сметка ще получите по-високи нива на глюкоза.
    Възпаление. Химикалите в цигарите увреждат клетките ви. Това може да доведе до възпаление. Тогава тялото ви се опитва да се излекува. Този вид увреждане затруднява тялото ви да използва инсулина по правилния начин.
    Други здравословни проблеми. Вашият "лош" LDL холестерол може да се повиши. В същото време вашият "добър" HDL холестерол намалява. Пушенето също повишава вашите триглицериди. Това са вид мазнини, намиращи се в кръвта ви. Високият холестерол и триглицеридите имат връзка с T2D.
Някъде да виждаш тук да се говори за нввмх и кето или ядене на въглехидрати и ир? Постнах преведени изследвания относно връзката кофеин цигари и инсулин кръвна захар и пак започнаха атаките, които верно почват да ме уморяват.

# 685
  • Мнения: 581
Здравейте другарчета Simple Smile
Да споделя последните ми срещи с доктори....
Бях си записала час за кардиолог...по повод спадането на кръвно налягане и Бизогамата...отивам вчера, гледа всички изследвания, правиха кардиограма, мерене на кръвно.....всичко точно. Кръвното 100/70, пулса нещо около 80 беше.....според нея холестерола ми бил висок...../LDL 2.29/ общият е 3.30....а уж обяснява че триглицеридите най-важни....моите бяха 2.10 когато бях с КЗ 20, а сега 3 месеца след това са 0.92. Изписа ми някакви хапчета Иневика/ които даже не разбрах за какво са../ и щял да ми включи статини.....по-нататък... ПОнеже низобщо не ми вдъхна доверие тази жена....реших да посетя друг лекар, някак успях с луд късмет да се вместя още днес ...отново същата процедура....подробен обстоен разчет на изследванията......разпитва ме в подробности какво било.....и каза че от кардиограмата няма нищо притеснително, и че е минало твърде малко време и е нужно такова за нагаждане на организма...и особено заради свалените килограми.......беше много впечатлена какво съм постигнала с хранителния режим.....и че нямам нужда от никакви други хапчета. Предвид че съм намалила вече дозата на Бизогамата от 10 на 2,5 мг оставам на същата, а е възможно и нея да махна след време....Според нея холестерола ми е добре, и ще се подобрява още.......Направо аман от рецепти.....

Между другото продължавам да поддържам ниска КЗ, което е най-хубавото....не ми спада усмивката от лицето Simple Smile))) Обаче си направих поредния експеримент.....Тези дни усетих странни пориви за нещо за похапване вечерта.....по бърза сметка...стана ясно че след седмица чакам цикъл/но пък не съм изнервен аи заядлива, какво обикновено/......първите 2 вечери споделих вече че си хапнах едно квадратче черен шоколад.....сутрешна КЗ 4.8......на 3тия ден устисках да не ям нищо след вечерята.....мерих даже КЗ преди лягане -беше 4.9...на сутринта ставам...бам 5.8.....снощи пак хапнах едно квадратче шоколад...тази сутрин пак 4.8 :)0)))  това има някаква връзка с инсулина ли? при мен нали уж е намалено количеството на такъв?

# 686
  • Мнения: 18 542
А ти между другото след като си толкова активна в тази тема имаш ли реално поне едно доказателство, че имаш ир или айде защото нали си се излекувала, че някога си имала ир подкрепено с кръвни изследвания, защото аз някакси нещо не се сещам?
Хипогликемия до припадъци са достатъчно доказателство за наличие на проблем с инсулина. Не, нямам диагноза поставена от лекар, защото никой никога не прецени, че имам проблем, въпреки очевидните симптоми, като при доста хора списващи тук, между другото. Според изследванията, всичко си ми беше наред, а симптомите са от възрастта ха-ха-ха.

Проявих проактивност по наличните симптоми. Ако чаках на официална диагноза, щях да съм си още "здрава" развалина, с отлични кръвни изследвания...
Моята проактивност също така вкара диабетът тип 2 на майка ми в ремисия и й помогна да свали излишните кила.
Никъде, никой не е споменал, че могат само хора с официална диагноза за пишат и да са активни. Активна съм, защото съм бясна на статуквото, на което ти очевидно си голям фен.

# 687
  • София
  • Мнения: 11 464
Здравейте другарчета Simple Smile
Да споделя последните ми срещи с доктори....
Бях си записала час за кардиолог...по повод спадането на кръвно налягане и Бизогамата...отивам вчера, гледа всички изследвания, правиха кардиограма, мерене на кръвно.....всичко точно. Кръвното 100/70, пулса нещо около 80 беше.....според нея холестерола ми бил висок...../LDL 2.29/ общият е 3.30....а уж обяснява че триглицеридите най-важни....моите бяха 2.10 когато бях с КЗ 20, а сега 3 месеца след това са 0.92. Изписа ми някакви хапчета Иневика/ които даже не разбрах за какво са../ и щял да ми включи статини.....по-нататък... 
Сигурни ли сте, че ИНвеика е за холестерол? Вижте за какво се изписва:

симптоматична стабилна стенокардия (която предизвиква гръдна болка) при възрастни пациенти със сърдечна честота 70 удара в минута или повече. Това лекарство се използва при възрастни пациенти, които имат непоносимост към лекарства за сърце, наречени бета-блокери или не могат да ги приемат. Използва се също така в комбинация с бета-блокери при възрастни пациенти, чието състояние не е напълно овладяно с бета-блокер;
хронична сърдечна недостатъчност при възрастни пациенти, чиято сърдечна честота е 75 удара в минута или повече. Прилага се в комбинация със стандартно лечение, включващо лечение с бета-блокери или когато бета-блокерите са противопоказани или има непоносимост към тях.


Още за ИНЕВИКА таблетки 5 мг * 60 АКТАВИС (INEVICA tablets 5 mg * 60 ACTAVIS), цена и информация от Framar.bg: https://apteka.framar.bg/30064460/%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%B8 … 5-%D0%BC%D0%B3-60

# 688
  • Мнения: 35
Влизам само да отбележа, че вече няколко дни поред сутрешната ми КЗ е под 5. Това става за първи път от 4 месеца насам стриктно ВМ-НВХ. Гликиран хемоглобин 5,2 - от изледванията ми преди седмица:)

Сега въпросче, връщам си постепенно тренировките - плуване и HIIT м/у 3 и 4 пъти седмично. Позволено ли е преди тренировка да изям една ябъгка или мандарина? Или да изчакам още да се стабилизират нивата? Питам, защото се случва по време на натоварване леко да ми се замая главата.

Благодаря

# 689
  • Мнения: 18 542
Няма забранени неща, всичко е според-зависи как ти понасяш. Можеш да пробваш. Аз бих изчакала и първо бих започнала тренировките, изкарала известно време и тогава проба. Бих се въздържала от внасянето на няколко интервенции наведнъж.

Общи условия

Активация на акаунт