С каква храна храните котката си? - Тема 3

  • 33 955
  • 745
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 18 542
Търсим, но междувременно той трябва да яде нещо, за това и питах за храна при проблемни бъбреци и уринални проблеми. С гранули не желая да рискувам и да добавя и повръщане и стомашни проблеми към уриналните, за това държа и на мокра храна. Проблеми с устната кухина в момента не ме вълнуват, там няма повод за безпокойство.

# 331
  • Мнения: 710
...Мнението ви за сухата храна е изключително неправилно. Храненето само с мокра храна вреди не само на устната кухина, в последствие на стомаха и бъбреците. ...
Понеже от по-малко от 2 месеца чета и се интересувам от котешкото хранене, може ли да кажете малко повече за достойнствата на сухата храна? Защото от статиите, които аз намерих и от многото клипове в youtube единственото ѝ такова, за което разбрах, е, че помага за по-чисти зъби. Сухата храна била измислена за удобство на стопаните (наистина е много по-лесно така да помолиш някой да наглежда котката като те няма 2-3 дни) и е в пъти по-евтино. А пък именно, за да няма котката проблем с бъбреците и уринални проблеми, видях, че се препоръчва мокра храна. Моята котка категорично отказва суха храна и аз с това се успокоявах, че нищо не губи.

# 332
  • Русе
  • Мнения: 38
Няма никакъв проблем да се храни само със суха храна стига да е висок клас и котето да има постоянен достъп до чиста вода, нашия има купичка във всяка стая и си пие от всяка. При мократа храна не е необходимо толкова вода, но пък с времето се губят добрите дъвкателни рефлекси. Освен това стомаха и червата могат да станат лениви, може да се промени и състава на стомашния сок поради липсата от необходимост от разтваряне на по- твърда храна. В природата котките не ядат течни храни, а напротив, всички знаем, че са месоядни. Помислете за приликите и разликите между хората и котките и ще си отговорите на много въпроси. Не подлагайте любимците си на това, на което не бихте подложили себе си.

# 333
  • Мнения: 710
Ама, тя консервата не е течна храна, то си е парчета месо просто са сготвени? А точно сухата храна е в пъти по-далече от природата им? Всъщност от всичките опции е най-най-далече. На няколко места ги подреждат и определят така, в реда, който е най-добре:
1. Сурово месо - защото на практика това ядат в реалния житот, но всъщност суровото месо преди това се замразява за около месец, за да се убият паразити, ако е имало случайно. Размразява се и също така към месото трябва да се дават добавки (таурин, витамини и минерали).
2. Замразено-сушено месо (в бг не съм намерила да продават такива храни, та прескачах като говореха/пишеха за тях, ако някой намери, нещо подбно на примерен вариант да даде линк, моля )
3. Консервирана (мокра) храна - казват, че става, но заради термичната обработка се губят важни съставки, например таурина намалява с над 50%, а той е доста важен, та трябва да се търсят марки с добавени микроелементи и таурин. Също да се подбира такава без пшеница, царевица, ориз, картофи и т.н.
4. Суха храна - в общи линии нищо естествено за котката няма в тези храни. Малкото месо, което има в тях се нагрява на страшно високи температури. Котките в дивата природа почти не консумират въглехидрати, освен съдържанието на стомаха на плячката си, т.е. в менюто им те заемат между 2 и 5 % някъде. Във всички сухи храни въглехидратите са над 20, има и с по 30 и 40%, а за здравето на котката не трябвало да надвашават 10%.

Досега съм пробвала уж все висок клас гранули, единствените, от които изяде опаковката (340 гр), бяха на Дженесис, после уж ядеше есеншълс, бях взела 200 грама за проба, одобри ги, купих 3 кг опаковка и от нея за 2 седмици няма и 20 грама изядени Sad Преди това пробвани и тотален отказ от Аплаус, Брит Премиум без зърно, че даже и Ройал Канин (които в началото като я взех ядеше и после спря) и още някакви имаше, май Ориджен. Чудя се да ѝ настоявам ли да яде гранули, като в нейния случай това ще значи да я оставя гладна, за да посегне евентуално към тях, иначе те си ѝ седат в купичката, на 2 дни хвърлям и слагам нови... Другият вариант е да прежаля парите за 3-те кг есеншълс и да пробвам пак Дженесис. Още поне седмица-две ще давам да яде колкото повече може от каквото яде, че покрай разгонването и последвалата кастрация смъкна много и още не е възстановила теглото си.

П.П. Едни приятели (ама с кучета) много ми хвалят БАРФ, което май се оказва, че е точно номер 2, някой да е пробвал?

# 334
  • Мнения: 18 542
deti72, честно казано, няма никаква логика и смисъл в написаното или поне аз не виждам такива.

Мократа храна също може да има парченца, които трябва да се дъвчат, да не говорим храненето с месо като основно или супплементирано хранене. Кое в гранулите е всъщност месо? Пълна е с дехидратирани екстракти и силно преработени протеини и добавени един куп витамини, че да носи все пак някаква хранителна стойност на животното + супер лесно окисляващи се и гранясващи мазнини.

Мокри храни не е равно на течни храни. Нека да правим разлика.

С какво гранулите, от гледна точка на механизъм на храносмилане, са по-различни от мократа, след като влезе в храносмилателната система? В стомаха и мократа и сухата трябва да се обработят от стомашните сокове и ензими и разградят за абсорбция. Няма значение дали е суха или мокра, в стомаха всичко става на каша. За сухата се изисква екстра количество вода - изпита от животното и отделена от тялото му при храносмилане. При наличие на тази вода, за храносмилателната система няма разлика дали е влязла на прах или на каша директно, даже кашавото е по-лесно смилаемо от гледна точка на текстура, защото не се иска допълнително внасяне на вода по време на процесите.

Освен, това сухата е наблъскана с неща, които не носят хранителна стойност за хищниците, да не говорим, че е с основнен състав, откровено вредни вещества като брашна от царевица, ориз и пшеница - първо, второ, трето място в списъка? Написах ви за висок клас храна какво съдържа. Вярвам сте запознати как се подреждат съставките в съдържанието!? А може би съм заблудена и Роял Канин не се води висок клас? Или пък съм визмала точно ниския клас видове на високия клас храна?

За хората не е добре да ядем само суха храна, но за котките е?  
За хората не е добре да ядем силно преработени индустриални храни, за котките ни е?

# 335
  • Мнения: 4 501
Моята котка също започна да отказва суха храна. Почти не я яде. Ако я залея със супата на Cosma, изяжда малко. Той сега е на около 5 месеца и половина. Взех го на около 2 месеца и половина. Първият месец много ги ядеше, но сега отказва. Давала съм Феринга, Санабел, Апуолс и Хилс. От първите две пръцкаше много, от другите не. От четирите изброени, от Хилс си похапва, но пак е пренебрежимо малко. Консерви много обича и супата на Cosma. Да знам, че не е за малки котета, но я харесва и му давам. Така апетитно мирише, с много парчета месо, че чак на мен ми се дояжда. Може би бих започнала да му варя дреболийки и месо, специално за него, без подправки разбира се. И сурово месо бих пробвала. Ще последвам съвета един месец да е замразено. Все пак суровото месо може да е опасно. В естествена среда, то е причина за вътрешното опаразитяване.

# 336
  • Мнения: 444
Аз също ги гледам тези автоматични поилки,че моят калпазанин често си разлива водата,нарочно,убедена съм.

Помислете и за противоплъзгаща се купа за куче или котка. Това са иноксови кръгли купи за храна и вода, които имат и гумено покритие отстрани. Тези за кучета са малко по-големи и съответно по-трудни за обръщане от котки. В повечето зоо магазини може да ги видите и на живо. Моята почна да разлива водата и реших проблема с такава купичка.

Скрит текст:

# 337
  • Мнения: 710
П.П. Едни приятели (ама с кучета) много ми хвалят БАРФ, което май се оказва, че е точно номер 2, някой да е пробвал?
Досега четох за БАРФ, всъщност това е съкращение от Biologically Appropriate Raw Food или Съобразена с Биологочния Вид Сурова Храна, т.е. това си е точно сурова храна, само че с добавените всички нужни витамини, минерали и т.н. Съхранява се във фризер, слагаш вечерта в хладилника количеството, което изяжда животното, и на другия ден го даваш, колкото е изяло за 30 минути, изяло, останалото пак прибираш в хладилника максимум за 48 часа. Намерих поне 3 сайта, които предлагат И за котки, явно е доста по-популярно сред кучкарите (моят приятел, който първо ми каза за барф е с немска овчарка). Може би след седмица-две ще пробвам ей тази: https://www.heartyapetite.com/bg-bg/shop/%d0%ba%d0%be%d1%82%d0%b … 0%bb%d0%b5%d1%88/ Долу на страницата има освен описанието, състава и предимствата. Мислех, че ще е много скъпо, но сметнах, че барф храната ѝ би ми излизала 2 лева на ден, а в момента на консерви пак е толкова.

# 338
  • София
  • Мнения: 12 229
П.П. Едни приятели (ама с кучета) много ми хвалят БАРФ, което май се оказва, че е точно номер 2, някой да е пробвал?
Досега четох за БАРФ, всъщност това е съкращение от Biologically Appropriate Raw Food или Съобразена с Биологочния Вид Сурова Храна, т.е. това си е точно сурова храна, само че с добавените всички нужни витамини, минерали и т.н. Съхранява се във фризер, слагаш вечерта в хладилника количеството, което изяжда животното, и на другия ден го даваш, колкото е изяло за 30 минути, изяло, останалото пак прибираш в хладилника максимум за 48 часа. Намерих поне 3 сайта, които предлагат И за котки, явно е доста по-популярно сред кучкарите (моят приятел, който първо ми каза за барф е с немска овчарка). Може би след седмица-две ще пробвам ей тази: https://www.heartyapetite.com/bg-bg/shop/%d0%ba%d0%be%d1%82%d0%b … 0%bb%d0%b5%d1%88/ Долу на страницата има освен описанието, състава и предимствата. Мислех, че ще е много скъпо, но сметнах, че барф храната ѝ би ми излизала 2 лева на ден, а в момента на консерви пак е толкова.
Мерси, че сподели.
аз също отдавна съм чела за барф и разглеждах един друг сайт, но тогава там предлагаха само за кучета все още. Мисля, че беше друг сайт обаче.
Спомням си и че в онзи сайт се изискваше доста сериозно количество за да има поръчка и доставка.
Затова и реших и купувам различни меса и добавям от витамините фелини комплит, чийто превод на листовката мисля съм пускала тук. Ще се радвам да споделиш отзиви след като поръчаш.

# 339
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Всъщност суровото месо си е храната на котките.
Е,има вероятно и други неща,които котките в природата(не в градски условия) си похапват,но основно е месо.
Прясно обаче,не замразявано и размразявано,освен това храната трябва да е със стайна температура (поне така ми каза вет,да не е студена).

Аз лично си мисля,че с остаряването котките се разболяват,хората също са така.Не точно заради конкретна храна.В природата по-болнавите животни не остаряват,нямат този шанс.

Аз също ги гледам тези автоматични поилки,че моят калпазанин често си разлива водата,нарочно,убедена съм.

Помислете и за противоплъзгаща се купа за куче или котка. Това са иноксови кръгли купи за храна и вода, които имат и гумено покритие отстрани. Тези за кучета са малко по-големи и съответно по-трудни за обръщане от котки. В повечето зоо магазини може да ги видите и на живо. Моята почна да разлива водата и реших проблема с такава купичка.

Скрит текст:
Да,тъкмо такава видях,че в зооплюс се предлага с точки и си мислех,че може би няма да я обръща.
Той си има порцеланова,уж най-добре такава,но се забавлява да я разлива.
Ще купя и стоманена, вероятно във всеки зоомагазин ги има, много, много благодаря.

# 340
  • Мнения: 10 598
Търсим, но междувременно той трябва да яде нещо, за това и питах за храна при проблемни бъбреци и уринални проблеми. С гранули не желая да рискувам и да добавя и повръщане и стомашни проблеми към уриналните, за това държа и на мокра храна. Проблеми с устната кухина в момента не ме вълнуват, там няма повод за безпокойство.
Ама те двете формули са противоположни, Миоки!! Трябва да се установи кой от двата проблема има котаракът, за да не го прецакаш още повече. Ако си в София, имаш уникалната възможност срещу 70 лв да пуснеш едно изаледване на SDMA, за да се потвърди, определи или отхвърли стадий на ХБН. Ако не си в София, нещата стават много сложни, зщото ти си смесвала през годините 3 вида диети - нископротеинна за бъбреци, високопротеинна - за диабет и накрая ацидифицираща - за кристали. Това са съвсем различни формули.
Въобще не става въпрос за про или против гранули, ами да се разрешат проблемите с правилните формули.
Пиши дали имаш възможност за SDMA в ЦВК и ако можеш качи снимка на уро-резултатите.

# 341
  • Пловдив
  • Мнения: 601
Страх ме е да давам на моята маца сурово месо, на този етап във връзка с риск от токсиплазмоза (колкото и малко вероятно да е, чела съм доста по темата все пак риск съществува). С пауч и гранули ми е най-лесно, не сме пробвали да варим месо, бих пробвала този вариант. Не яде от нашата храна, колкото и да е любопитна и нахална докато хапваме, а и аз мисля че не е удачно да има подправки и други добавки, които се слагат в човешката храна. За мен сега е много голямо облекчение, че Бони яде гранули, защото Лили беше трудна в това отношение. Видът на който съм се спряла й харесва, като не взимам твърде голяма разфасовка - 2 кг.  Но с една котка е лесно, а с повече са сложни нещата.
Само не разбрах защо се коментират по такъв начин имената на котките - всеки може да кръсти домашния си любимец както желае, а за мен Шепичка и Страх е супер! На Бони често й казваме Бонанза или някое друго галено име, а името й е избрано от дома от който я осиновихме, та е свикнала с него.

# 342
  • Мнения: 18 542
Не съм в София, в UK съм. Тук, такива медицински изследвания са златни и трябва вет да ме насочи, нямам представа къде какви се правят. Те за едно обикновено изследване на кръв и урина + преглед, ми взимат почти 200 кинта, представям си другите неща колко струват.

# 343
  • Русе
  • Мнения: 38
Миоки защо постоянно коментираш сумите. Не разбирам защо някой хора вземат дом. любимец след като не са готови да дадат всичко за здравето му. Моя като беше болен няколко месеца си давах почти цялата заплата за лечение, но съм щастлива че се оправи, вече 5 год си го храним по специална схема и всичко е ОК. Колкото и да е скъпо трябва да разбереш какъв е проблема

# 344
  • Мнения: 18 542
Аз пък не разбирам критикуването на общо основание на хора, които нито познаваш, нито знаеш обстоятелствата. Да не говорим, че никъде не съм казала, че няма да търсим проблема, защото е скъпо...

Общи условия

Активация на акаунт