Данъчно облекчение 2021

  • 19 179
  • 216
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 12 463
За дете с ТЕЛК максималният размер на данъчното облекчение тази година е 13500лв, т. е трябва да има поне такъв облагаем доход.
За 1 година на минимална заплата бяха го сметнали грубо 7800лв облагаем доход, а той ако има половин година работена само няма да може и облекчението за дете само да вземе цялото. Не може ли Вие да ползвате или двамата?

# 76
  • Мнения: 228
За дете с ТЕЛК максималният размер на данъчното облекчение тази година е 13500лв, т. е трябва да има поне такъв облагаем доход.
За 1 година на минимална заплата бяха го сметнали грубо 7800лв облагаем доход, а той ако има половин година работена само няма да може и облекчението за дете само да вземе цялото. Не може ли Вие да ползвате или двамата?
За съжаление няма как,аз не работя.

# 77
  • софия
  • Мнения: 2 543
За дете с ТЕЛК максималният размер на данъчното облекчение тази година е 13500лв, т. е трябва да има поне такъв облагаем доход.
За 1 година на минимална заплата бяха го сметнали грубо 7800лв облагаем доход, а той ако има половин година работена само няма да може и облекчението за дете само да вземе цялото. Не може ли Вие да ползвате или двамата?
Дъщеря ми е с Телк.Колко грубо трябва да ми е облагаемия минимум, за да мога да взема максималния размер? Гледах си вноските в НОИ , но още не са внесени сумите за 11 и 12 месец.Няма да подаваме през работодател. Много ми е объркано ...

# 78
  • Мнения: 12 463
За дете с ТЕЛК имате право на две облекчения 4500 и 9000лв, т.е трябва да имате поне 13500лв облагаем доход/ данъчна основа, за да Ви приспаднат за двете 13500лв и да Ви върнат съответно 1350лв, защото това е данъкът, който сте внесла за 13500лв. Това прави средно нетно възнаграждение на месец около 1100-1200лв.

# 79
  • софия
  • Мнения: 2 543
За дете с ТЕЛК имате право на две облекчения 4500 и 9000лв, т.е трябва да имате поне 13500лв облагаем доход/ данъчна основа, за да Ви приспаднат за двете 13500лв и да Ви върнат съответно 1350лв, защото това е данъкът, който сте внесла за 13500лв. Това прави средно нетно възнаграждение на месец около 1100-1200лв.
Благодаря!От 1-10 месец ги сметнах около 10200 лв.Ако добавим грубо 2200 стават облагаем доход 12400, т.е не стигат.Ще ми изплатят до 12400 ли?

# 80
  • Мнения: 12 463
Точно така, да. Ще ви изплатят цялата сума. Ако Вие имате някакъв облагаем доход може да подадете за разликата до 13500лв.

# 81
  • Мнения: 3
Здравейте, ако имам неплатени стари осигуровки ще получа ли данъчно облекчение?Имам две деца Благодаря!

# 82
  • София
  • Мнения: 14 786
Здравейте, ако имам неплатени стари осигуровки ще получа ли данъчно облекчение?Имам две деца Благодаря!
Трябва всичко дължимо към държавата да е платено.

# 83
  • Мнения: 208
Не разбрах,ако имам неплатени здравни осигуровки през изминалите години и съм с прекъснати здравни права,но  от юни 2020 редовно са плащани,ще имам ли право на тези пари.

# 84
  • Мнения: 4 268
А, за догодина казаха ли въобще дали ще гласуват някакви облекчения или ще си останат по 20 лева на дете годишно?

# 85
  • Мнения: 1
Здравейте, изчетох всичко, но искам да попитам, заплатата ми е около 1000-1200 на месец, имам 2 деца. Каква ще е сумата на облекчението което ще имам и тези пари превеждат ли се по сметка?Също така имам неплатен данък на колата за тази година, това влияе ли? Благодаря предварително

# 86
  • Мнения: 164
Здравейте! Аз съм в майчинство с второто си дете. Декларация за него подаде съпругът ми. Имам по-голямо дете от предишен брак, родителските права са мои. Може ли за него декларация да подаде бившият ми съпруг?

# 87
  • Мнения: 2 233
Извинявам се, сигурно въпросът ми е много лаишки -  данъчното облекчение важи ли за допълнителна здравна застраховка, каквато се прави от работодателя? За какъв % облекчение става въпрос и до какъв лимит е?

# 88
  • София
  • Мнения: 1 630
Здравейте! Аз съм в майчинство с второто си дете. Декларация за него подаде съпругът ми. Имам по-голямо дете от предишен брак, родителските права са мои. Може ли за него декларация да подаде бившият ми съпруг?

Да, може да го подаде бившия съпруг.
Ползва се от 1 от родителите.
Копирам от ЗДДФЛ:
Данъчното облекчение може да се ползва и от родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод, когато за него са налице условията по чл. 22в, ал. 1-3 от ЗДДФЛ.

# 89
  • Мнения: 12 463
Здравейте, изчетох всичко, но искам да попитам, заплатата ми е около 1000-1200 на месец, имам 2 деца. Каква ще е сумата на облекчението което ще имам и тези пари превеждат ли се по сметка?Също така имам неплатен данък на колата за тази година, това влияе ли? Благодаря предварително
За две деца облекчението е 9000лв, но трябва да подадете декларация, за да си го получите. Ще Ви преведат към заплатата (през работодател) или по сметка (през НОИ) 900лв общо за двете деца, ако доходът Ви стигне, но мисля че ще покриете.
Относно неплатеният данък на колата мисля, че влияе. Платете си го.

Общи условия

Активация на акаунт