Данъчно облекчение 2021

  • 19 111
  • 216
  •   1
Отговори
  • Мнения: 208
Здравейте!Искам да попитам как стоят нещата с данъчното облекчение за деца.Кога се подават декларацийте и каква сума се получава за едно дете?Изплаща се за предходната 2020 или за 2021година?

Последна редакция: ср, 03 ное 2021, 16:17 от Не се сърди, човече

# 1
  • СИ
  • Мнения: 4 406
ДекларациЙ не се подават. Подава се една декларация при работодателя. От единия родител, по избор. Пари не се изплащат. Приспада се от дължими данъци, при условие за доход на член от семейството.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 622
ДекларациЙ не се подават. Подава се една декларация при работодателя. От единия родител, по избор. Пари не се изплащат. Приспада се от дължими данъци, при условие за доход на член от семейството.

Не във всички случаи е така. Ако и двамата родители към 31.12.21г. не работят никъде на трудов договор или ако на единия дохода не стига, ако имат напр. доход от наем и т.н. няма как да подадат декларции при работодателя.
Според случая се преценява дали може да се ползва при работодателя или да се подаде декларация в НАП за плащане на сумата.
Много ясно и разбираемо написана статия: http://valcheva-law.com/blog/2021/01/17/%D0%BF%D0%BE-%D0%B3%D0%B … %86%D0%B0-%D0%BF/

# 3
  • СИ
  • Мнения: 4 406

... Не във всички случаи е така...


Естествено. Казвам най-общия случай. Иначе, счетоводителите най-много обичат да се занимават с майки, които чули от една приятелка нещо си...      Wink

# 4
  • Мнения: 524
Здравейте . Надява се да има някой запознат,който да може да отговори . Става въпрос за данъчните облекчения за деца .  Ще подавам чрез работодател . Въпроса ми е знаете ли как се изчислява облекчението или то е фиксирано на 450 лв за 1 дете , 900 лв за 2 и 1350 за 3 и повече деца ? Също и кой и как ми възстановява тази сума? Държавата на работодателя,после той на мен или как? Ще се радвам на някакви подробности,защото от това което намерих из нета почти нищо не разбрах Simple Smile

# 5
  • Мнения: 12 312
Работодателят предоставя нужната декларация, която да попълните и да върнете, също така ще ви искат и копие от Удостоверението за раждане. Когато прави годишното изравняване Ви връща тази сума, но само до размера на внесения през годината от Вас данък.
Ако имате 1 здраво дете, сумата която се приспада от облагаемия доход е 450лв. Това значи, че за да ги получите от държавата, трябва да сте внесли данък поне 450лв през годината, т.е облагаемата сума да не е по-малка от 4500лв. Тя се изчислява като от целия получен брутен доход се извадят внесените осигуровки. Това си е работа на счетоводителя/ касиера и той разполага с данните.
Ако Вашите доходи не са достатъчно високи и не можете да получите цялата сума от облекчението, то остатъкът може да получи другият родител.

# 6
  • Мнения: 594
Много се извинявам, но изобщо не съм наясно.
Когато си в майчинство и само таткото работи , може ли да се ползва данъчното облекчение?

# 7
  • Мнения: 12 312
Данъчно облекчение ползва този, който плаща данъци. Щом сте по майчинство цялата 2021г и съответно не сте плащала данъци за тази година, няма как да използвате Вие данъчното облекчение. Във Вашия случай ползва бащата.

# 8
  • Мнения: 594
Плащала съм данък за кола и апартамент на мое име. Това не се брои така ли ? Първо майчинство ми е и изобщо не съм запозната.
Данъчно облекчение ползва този, който плаща данъци. Щом сте по майчинство цялата 2021г и съответно не сте плащала данъци за тази година, няма как да използвате Вие данъчното облекчение. Във Вашия случай ползва бащата.

Последна редакция: пт, 05 ное 2021, 11:51 от Tytti

# 9
  • Мнения: 12 312
Попитайте в НАП дали се брои, мисля, че не. Това е данъчно облекчение върху доходите (облагаемата основа). Вече върху доходи от рента на земеделски земи, наеми, свободни професии, продажба в интернет, хонорари и подобни приходи, по които дължите данък

# 10
  • Мнения: 594
Благодаря Ви !
Попитайте в НАП дали се брои, мисля, че не. Това е данъчно облекчение върху доходите (облагаемата основа). Вече върху доходи от рента на земеделски земи, наеми, свободни професии, продажба в интернет, хонорари и подобни приходи, по които дължите данък

# 11
  • Мнения: 208
Работодателят предоставя нужната декларация, която да попълните и да върнете, също така ще ви искат и копие от Удостоверението за раждане. Когато прави годишното изравняване Ви връща тази сума, но само до размера на внесения през годината от Вас данък.
Ако имате 1 здраво дете, сумата която се приспада от облагаемия доход е 450лв. Това значи, че за да ги получите от държавата, трябва да сте внесли данък поне 450лв през годината, т.е облагаемата сума да не е по-малка от 4500лв. Тя се изчислява като от целия получен брутен доход се извадят внесените осигуровки. Това си е работа на счетоводителя/ касиера и той разполага с данните.
Ако Вашите доходи не са достатъчно високи и не можете да получите цялата сума от облекчението, то остатъкът може да получи другият родител.
А какво означава публични задължения?Защото в момента на подаване на декларация,лицето не трябва да има публични задължение подлежащи на принудително събиране.Ако родителят има възложени запори,дали ще има право на тези данъчни обклечния?

# 12
  • Мнения: 12 312
Нямам запори и задължения и не мога да Ви отговоря на този въпрос. Консултирайте се с адвокат или счетоводител.

# 13
  • Мнения: 208
Нямам запори и задължения и не мога да Ви отговоря на този въпрос. Консултирайте се с адвокат или счетоводител.
Не съм казала,че имате.Разбрали сте ме погрешно.Просто дадохте добър отговор по темата и мислех,че може би ще знаете и това.

# 14
  • Мнения: 12 312
Опитът ми е с получаване на това данъчно облекчение до сега и тази част ми е ясна. Вашият въпрос е по-специфичен и не мога да отговоря на него.

# 15
  • Мнения: 208
Опитът ми е с получаване на това данъчно облекчение до сега и тази част ми е ясна. Вашият въпрос е по-специфичен и не мога да отговоря на него.
няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения-това ме интересува .Какво са публичните задължения?

# 16
  • Мнения: 12 312
Понеже за едното облекчение подавам в НАП, знам, че проверяват дали са ми платени осигуровките. Мисля, че това се има предвид - дали дължите на държавата осигуровки.

# 17
  • София
  • Мнения: 14 751
Опитът ми е с получаване на това данъчно облекчение до сега и тази част ми е ясна. Вашият въпрос е по-специфичен и не мога да отговоря на него.
няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения-това ме интересува .Какво са публичните задължения?
Неплатени всякакви данъци към държавата, осигуровки... Запорите за задължения към банки или Топлофикация например не са публични задължения.

# 18
  • София
  • Мнения: 6 261
Опитът ми е с получаване на това данъчно облекчение до сега и тази част ми е ясна. Вашият въпрос е по-специфичен и не мога да отговоря на него.
няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения-това ме интересува .Какво са публичните задължения?
Неплатени всякакви данъци към държавата, осигуровки... Запорите за задължения към банки или Топлофикация например не са публични задължения.

Към топлофикациите обикновено са публични, защото спадат към общински/ държавни фирми (май не се сещам за частни топлофикационни дружества). Таксите за общински детски градини също са публични задължения Simple Smile Към банки не са.

# 19
  • София
  • Мнения: 14 751
Благодаря, вярно, че Топлофикация е общинско дружество, наистина не знам как е с просрочените задължения към него.

# 20
  • Мнения: 29
Може ли да се ползва данъчно облекчение за дете,когато майката е работила до юни и сега е в майчинство?

# 21
  • София
  • Мнения: 1 622
Може.

# 22
  • Мнения: 29
Как точно се случват нещата и какво се подава?

# 23
  • София
  • Мнения: 1 622
1/ Подавате декларация при работодателя през декември
или
2/ подавате годишна данъчна декларация в НАП до 30.04.22г.

# 24
  • Мнения: 208
1/ Подавате декларация при работодателя през декември
или
2/ подавате годишна данъчна декларация в НАП до 30.04.22г.
А като съм работила през цялата година и са ме осигурявали на минималната заплта,данъците които са се плащали дали ще имам право на това облекчение,как да разбера.

# 25
  • СИ
  • Мнения: 4 406

А като съм работила през цялата година и са ме осигурявали на минималната заплта, данъците които са се плащали дали ще имам право на това облекчение, как да разбера.


Как да разбереш? Отиди при някоя приятелка, която гледа на кафе.         Yum

# 26
  • Мнения: 208

А като съм работила през цялата година и са ме осигурявали на минималната заплта, данъците които са се плащали дали ще имам право на това облекчение, как да разбера.


Как да разбереш? Отиди при някоя приятелка, която гледа на кафе.         Yum
Олеее.не бях се сетила.Благодаря за помоща!

# 27
  • Мнения: 12 312
Минималната заплата е 650. От тях вадите около 13% за осигуровките. Останалата сума е данъчната основа. Умножавате я по броя месеци и прибавяте получени премии и други средства, ако има такива.
Всъщност работодателят прави така нареченото изравняване в края на годината и тези данни ги има при касиера/ счетоводителя. Ако ще ползвате облекчението през НАП, тогава ще Ви издаде служебна бележка с необходимите данни. Иначе попълвате тази част на място при работодателя е подавате при него. Служителят, който се занимава със заплатите, той ще каже и данните. Дори и данъчната основа да е по-малка, от сумата на която имате право (350лв за 1 дете, 900 - за 2 и 1350 за 3 и повече деца) то ще получите целия си данък обратно и за остатъка може да кандидатства бащата, ако има такъв.

# 28
  • Мнения: X
Здравейте, понеже явно не схващам, ако можете да ми отговорите. Аз съм майчинство, мъжа ми работи, има ли право да кандидатства той за това данъчно облекчение и какви докумени трябва да даде и на кой.Съответно, ако го одобрят, превеждат му парите по сметка или как става? И има ли смисъл да кандидатства, щом аз съм майчинство. Извинявам се, ако въпросите ми ви се струват глупави, но четох, четох и не разбрах. Ще съм много благодарна, ако ми разясните. 🙂

# 29
  • Мнения: 12 312
Здравейте, понеже явно не схващам, ако можете да ми отговорите. Аз съм майчинство, мъжа ми работи, има ли право да кандидатства той за това данъчно облекчение и какви докумени трябва да даде и на кой.Съответно, ако го одобрят, превеждат му парите по сметка или как става? И има ли смисъл да кандидатства, щом аз съм майчинство. Извинявам се, ако въпросите ми ви се струват глупави, но четох, четох и не разбрах. Ще съм много благодарна, ако ми разясните. 🙂
Да, бащата на детето има право да ползва данъчно облекчение. Трябва да попълни годишна данъчна декларация и приложение, че имате дете/ деца и да подготви копие от удостоверението за раждане на детето/ децата. Също така, ако подава в НАП ще ме трябва служебна бележка от работодателя, където е отразено какви са брутните възнаграждения и направените удръжки върху тях и документ от банката със номера на сметката.
Може да подаде:
-  при работодателя до 30.12 най-късно
- в НАП в периода 10.01-15.04. Ако изчакате 1.03 отпада необходимостта от служебната бележка от работодателя

# 30
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Здравейте, понеже явно не схващам, ако можете да ми отговорите. Аз съм майчинство, мъжа ми работи, има ли право да кандидатства той за това данъчно облекчение и какви докумени трябва да даде и на кой.Съответно, ако го одобрят, превеждат му парите по сметка или как става? И има ли смисъл да кандидатства, щом аз съм майчинство. Извинявам се, ако въпросите ми ви се струват глупави, но четох, четох и не разбрах. Ще съм много благодарна, ако ми разясните. 🙂
Пари не се превеждат, ами се приспадат от облагаемата основа. Мъжът ти да отиде в счетоводството на фирмата където работи. Там ще му дадат декларация, която трябва да попълни.

Последна редакция: сб, 20 ное 2021, 01:09 от Не се сърди, човече

# 31
  • Мнения: 208
Пари не се превеждат, ами се приспадат от облагаемата основа. Мъжът ти да отиде в счетоводството на фирмата където работи. Там ще му дадат декларация, която трябва да попълни.
Ако се подаде към работодателя декларацията,парите се изплащат заедно със заплата през януари.Тези пари се получават,не просто да се приспаднат само.

Последна редакция: сб, 20 ное 2021, 01:09 от Не се сърди, човече

# 32
  • Мнения: X
А по това което чета, значи таткото трябва да има платени 4500 лв. данъци за 2021,тоест ако има например 4300 няма да бъде одобрен, така ли?

# 33
  • Мнения: 12 312
Не, таткото трябва да има поне 4500 лв данъчна основа, върху която платеният данък е 10% или 450лв.

# 34
  • СИ
  • Мнения: 4 406

Ако се подаде към работодателя декларацията,парите се изплащат заедно със заплата през януари.Тези пари се получават,не просто да се приспаднат само.


Зависи от данъчната основа и какъв е дохода на член от семейството. Ние не знаем нищо. Нито какво получават, нито как го получават, нито как се осигуряват. Чула една майка на пазара, че нещо се плащало... И давай и тя да се нареди.

# 35
  • Мнения: 208

Ако се подаде към работодателя декларацията,парите се изплащат заедно със заплата през януари.Тези пари се получават,не просто да се приспаднат само.


Зависи от данъчната основа и какъв е дохода на член от семейството. Ние не знаем нищо. Нито какво получават, нито как го получават, нито как се осигуряват. Чула една майка на пазара, че нещо се плащало... И давай и тя да се нареди.
.
Дохода на член от семейство няма нищо общо.Гледа се само ДОД(Данък общ доход).
Айде кажете какво е данъчна основа ?

# 36
  • Мнения: 12 312
Данъчната основа е това, което остава след като от получения брутен доход се извадят дължимите осигуровки. Върху данъчната основа се начислява 10% данък.

# 37
  • Мнения: 451
А може ли малко по-подробно как мога да си сметна сама, това колко ми се полага? Нека сложим примерен брутен доход от 1000 лв. Ще се пробвам, а вие да кажете дали правилно смятам... не съм счетоводител, та може и да бъркам.

1000 лв * 12 месеца = 12 000 лв брутен доход за годината
12 000 лв - 13% данъци = 10 440 лв годишна данъчна основа

Та оказва се, че след приспадането на тия 13% данък, доходът излиза 10 440 лв, който би следвало да е достатъчен за получаването на пълния размер на помоща за 2 деца. Така ли е?

Данъчната основа е това, което остава след като от получения брутен доход се извадят дължимите осигуровки. Върху данъчната основа се начислява 10% данък.

# 38
  • Мнения: 12 312
Горе-долу е така. Обаче тези справки се правят от счетоводството и се издава справка за дохода, от която работникът взема и попълва данните. Може и ако пазите фишовете да си ги сметнете, но НАП до 1.03 изискват и справка от работодател. След тази дата вече в системата данните за всеки работник са видими и отпада необходимостта от справката.

# 39
  • София
  • Мнения: 14 751
Горе-долу е така. Обаче тези справки се правят от счетоводството и се издава справка за дохода, от която работникът взема и попълва данните. Може и ако пазите фишовете да си ги сметнете, но НАП до 1.03 изискват и справка от работодател. След тази дата вече в системата данните за всеки работник са видими и отпада необходимостта от справката.
Това се прави ако се подава данъчна декларация. За работещите само по трудово правоотношение при един работодател е необходима единствено декларация, която се изтегля от НАП и се подава в деловодство/счетоводство.

# 40
  • Мнения: 451
А когато работим на 2 различни трудови договора, две различни организации, но с общ да кажем счетоводен отдел, тогава 2 декларации ли подаваме?

Това се прави ако се подава данъчна декларация. За работещите само по трудово правоотношение при един работодател е необходима единствено декларация, която се изтегля от НАП и се подава в деловодство/счетоводство.

# 41
  • София
  • Мнения: 14 751
А когато работим на 2 различни трудови договора, две различни организации, но с общ да кажем счетоводен отдел, тогава 2 декларации ли подаваме?

Това се прави ако се подава данъчна декларация. За работещите само по трудово правоотношение при един работодател е необходима единствено декларация, която се изтегля от НАП и се подава в деловодство/счетоводство.
😂😂😂 Щом ви е общо счетоводството, питайте тях. Наистина не знам.

# 42
  • Мнения: 12 312
Горе-долу е така. Обаче тези справки се правят от счетоводството и се издава справка за дохода, от която работникът взема и попълва данните. Може и ако пазите фишовете да си ги сметнете, но НАП до 1.03 изискват и справка от работодател. След тази дата вече в системата данните за всеки работник са видими и отпада необходимостта от справката.
Това се прави ако се подава данъчна декларация. За работещите само по трудово правоотношение при един работодател е необходима единствено декларация, която се изтегля от НАП и се подава в деловодство/счетоводство.
Моят работодател през януари връчва на всички работници такава справка. Също така, когато подавач при работодателя за двете деца сумите винаги ми ги казва касиерката.

# 43
  • София
  • Мнения: 14 751
Горе-долу е така. Обаче тези справки се правят от счетоводството и се издава справка за дохода, от която работникът взема и попълва данните. Може и ако пазите фишовете да си ги сметнете, но НАП до 1.03 изискват и справка от работодател. След тази дата вече в системата данните за всеки работник са видими и отпада необходимостта от справката.
Това се прави ако се подава данъчна декларация. За работещите само по трудово правоотношение при един работодател е необходима единствено декларация, която се изтегля от НАП и се подава в деловодство/счетоводство.
Моят работодател през януари връчва на всички работници такава справка. Също така, когато подавач при работодателя за двете деца сумите винаги ми ги казва касиерката.
А къде ги попълваш тези суми, за какво са ти въобще? Декември подавам единствено декларация от 1 л., в която се описват членовете на семейството с данните им и толкова. Януари получавам парите.

# 44
  • Мнения: 12 312
Когато декларацията се подава през работодател там също се нанасят получите суми и направените удръжки за осигуровки и данъци. Просто работодателят прави годишното данъчно уравняване в края на годината. Това си е нещо служебно, за което тези, което нямат да им се връщат данъци не знаят. Може да е било до сега по 20лв на дете, но съм си ги ползвала.
Нашите заплати за декември ги изплащат в средата на декември.

# 45
  • София
  • Мнения: 14 751
Мисля, че може би ти подаваш декларация по друг член - ето я обикновената декларация, никъде не се описват получените през годината суми. Само това подаваме в нашата служба. https://nra.bg/wps/portal/nra/documents/taxes/zddfl/53a41081-4fe … 8252-553ab9caef26
За тази година образец все още няма качен.

# 46
  • Мнения: 12 312
Продавам това, което се подава за две деца. Касиерката я тегли и предоставя. В НАП подавам по другия член за дете с увреждане. Тя декларацията си е една и съща, но приложенията са различни. Работодателят разполага с необходимите данни, в НАП разполагат с тях чак след 1.03, затова изискват и справка за дохода.

# 47
  • София
  • Мнения: 14 751
Продавам това, което се подава за две деца. Касиерката я тегли и предоставя. В НАП подавам по другия член за дете с увреждане. Тя декларацията си е една и съща, но приложенията са различни. Работодателят разполага с необходимите данни, в НАП разполагат с тях чак след 1.03, затова изискват и справка за дохода.
Странно, но както и да е. Всеки да си пита работодателя или НАП.

# 48
  • Мнения: 15
    Здравейте!Случайно някой да е наясно след като нямам брак с бащата на второто ми дете,може ли той да подаде декларация и за първото,което не е от него?В момента съм по майчинство от август месец,за детските подавахме и на двамата доходите,та затова се чудя може ли и сега да е от негово име.Всички се водим на един настоящ адрес,ако има някакво значение.

# 49
  • Мнения: 12 312
Не, няма как да ползва данъчно облекчение за дете, което няма. Бащата на първото може може да подаде за него/ нея.

# 50
  • гр.Свищов
  • Мнения: 28
Здравейте , трябва ли местните данъци да са платени (данък сгради и т.н)?

# 51
  • Мнения: 12 312
Да, за 2021 не трябва да дължите местни данъци и такси.

# 52
  • гр.Свищов
  • Мнения: 28
И друго , да питам . Данъците за 2020 и 2021 са ми платени ,но за 2019 не са ,трябва и тях да платя ,нали?

# 53
  • Мнения: 1
Здравейте, не зная, дали тук е темата да попитам, но въпросът ми пак е свързан с данъчно облекчение, но при намалена трудоспособност.

Имам издаден ТЕЛК за 71% по болест и съм работеща, искам да попитам как мога да се възползвам от данъчните облекчения за намалена трудоспособност, виждам, че в сайта на НАП пише следното

"Намалена работоспособност
Данъчното облекчение за намалена работоспособност е за лица с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност (чл. 18 от ЗДДФЛ). Дава възможност да намалите данъчната си основа със 7920 лв. Данъчното облекчение може да ползвате включително за годината на настъпване на неработоспособността, както и за годината на изтичане срока на валидност на експертното решение, в което е определена намалената работоспособност."


Можете ли да ми кажете как се калкулира тази сума и на база кое, ако приемем примерна брутна заплата на която работя в случая от 1400 брутни лева?

Предварително Ви благодаря!

# 54
  • Мнения: 12 312
Представете ТЕЛКа в работата си и така няма да ви удържат данък общ доход или ще е в по-малък размер.
Моя приятелка е втора група , на минимална заплата е и не плаща данък.
Чувала съм и от други познати, че не плащат ДОД защото са с ТЕЛК, а те не са на минимална заплата.
А може и в НАП да го представите и да подадете данъчна декларация със съответното приложение за данъчно облекчение.

# 55
  • Мнения: 26
Здравейте! Може ли някой да ми каже, ако ме съкратят сега декември след като съм подала декларация за облекчение на дете в НАП,ще си го получа ли и кога? Ако ме осигуряват на минималната, от НАП, ще ме известят ли колко не ми достигат до 450лв.,за да ги пусне съпругът ми?

# 56
  • Мнения: 12 312
Ако сте осигурявана на минималната и имате само едно здраво дете, облагаемият ви доход за годината (данъчната основа) е около 7800лв, т.е има достатъчно да ви приспаднат 4500лв и да ви върнат 450лв. Щом сте подали през работодател мисля, че трябва да Ви се наплати всичко дължимо към момента на прекратяване на трудовото правоотношение. Ако не може през работодателя, то той при съкращаването трябва да Ви даде за НАП справка за доходите и с тази справка ще подадете през януари в НАП и от там ще Ви върнат парите. Или ще подаде съпругът Ви при работодателя си и той ще ползва данъчното облекчение

# 57
  • София
  • Мнения: 6 261
Няма как да се "плати" данъчното облекчение от работодателя сега, защото годишното изравняване по отношение данъчните облекчения за деца се прави към 31 декември, т. е. декември или януари. Дори и самата декларация се входира при работодателя от 30 ноември до 31 декември Simple Smile

# 58
  • Мнения: 26
Ако сте осигурявана на минималната и имате само едно здраво дете, облагаемият ви доход за годината (данъчната основа) е около 7800лв, т.е има достатъчно да ви приспаднат 4500лв и да ви върнат 450лв. Щом сте подали през работодател мисля, че трябва да Ви се наплати всичко дължимо към момента на прекратяване на трудовото правоотношение. Ако не може през работодателя, то той при съкращаването трябва да Ви даде за НАП справка за доходите и с тази справка ще подадете през януари в НАП и от там ще Ви върнат парите. Или ще подаде съпругът Ви при работодателя си и той ще ползва данъчното облекчение
Аз още не съм подала, защото нямам пик, и разучавам. В НАП пак декември ли мога да подам и януари ли ще ми изплатят. И трябва ли дз искам бележка за доходите, тъй като аз едва ли ще мога да ги сметгна? И въпроса ми беше, ако подам сега чрез НАП и през това време ме съкратят, ще ми бъдат ли изплатени. Говорим за декември.

# 59
  • Мнения: 12 312
В НАП може да се подаде на място, не е нужен ПИК. Справка за доходите (различна е от тази за детските) се изисква от НАП задължително до 1.03, след това не е нужна, защото всички работодатели вече да нанесли нужните данни в системата и те са видни.
До 30.12 се подава при работодателя.
След 10.01.2022г до 15.04. 2022 се подава в НАП, като до 1.03 НАП задължително изисква и справка от работодателя. Тази справка работодателят е длъжен да я връчи и при прекратяване на трудовото правоотношение.
НАП не го интересува дали към момента на подаване сте на трудов договор, борса или майчинство, а дали за 2021 година имате доходи, по които сте заплатили или дължите данък, за да може да приложи данъчно облекчение.

# 60
  • Мнения: 26
В НАП може да се подаде на място, не е нужен ПИК. Справка за доходите (различна е от тази за детските) се изисква от НАП задължително до 1.03, след това не е нужна, защото всички работодатели вече да нанесли нужните данни в системата и те са видни.
До 30.12 се подава при работодателя.
След 10.01.2022г до 15.04. 2022 се подава в НАП, като до 1.03 НАП задължително изисква и справка от работодателя. Тази справка работодателят е длъжен да я връчи и при прекратяване на трудовото правоотношение.
НАП не го интересува дали към момента на подаване сте на трудов договор, борса или майчинство, а дали за 2021 година имате доходи, по които сте заплатили или дължите данък, за да може да приложи данъчно облекчение.
Благодаря ти! Много ми беше полезна 🙂

# 61
  • София
  • Мнения: 6 261
Само служебните бележки за доход вече не са задължителни при прекратяване на трудовото правоотношение, но се издават при поискване.

# 62
  • Мнения: 2 739
Аз бях на трудовата борса и септември започнах работа. Брутният ми месечен доход е 1600лв.,имам две деца ще получа ли 900лв.или не?

# 63
  • Мнения: 12 312
4*1600лв=6400лв-832=5568 данъчна основа., т.е данъчната Ви основа не е достатъчна, за да бъдат приспаднати (извадени от нея ) 9000лв, за да ползвате цялото облекчение и съответно да Ви върнат 900лв. За 4 месеца на тази заплата могат да Ви върнат около 550лв. За разликата може да подаде бащата или изцяло той да ползва данъчното облекчение.
Сумите за болничен, борса, майчинство са необлагаеми. Данъчната основа е облагаемият доход, т.е този, върху който дължите данъци. Ако имате доходи от рента, наема, давате частни уроци, извършвате преводи или някакви услуги срещу заплащане и декларирате тези доходи, то тогава ще увеличите данъчната си основа и може да успеете да ползвате цялата отстъпка

# 64
  • Мнения: 2 739
Mama Ru, благодаря, така и предполагах. Само сумата 832 какво се явява? Таткото ще подаде, но той има един наем за който подава декларация за да го декларира. Това обърква ли нещата по някакъв начин?

# 65
  • Мнения: 12 312
Осигуровките, които Ви се удържат върху доходите за тези четири месеца до края на годината. От брутната заплата всеки месец ни удържат 13% осигуровки за наша сметка, останалата част от осигуровките плащат работодателите. Като се приспаднат те остава облагаемият доход, върху който се начисляват данъците.
И не, няма какво да се обърка. Бащата си декларира каквото има за деклариране и подава по чл. 22в (ако не греша), да му бъде намалена облагаемата сума с 9000лв общо за двете деца.

# 66
  • Мнения: 33
Здравейте , трябва ли местните данъци да са платени (данък сгради и т.н)?

Аз имах същия въпрос на който от НАП отговориха, че този вид данъци са си към общината и не са подлежащи на принудително изпълнение публични задължения както е цитирано в декларацията.

Данъчните облекчения се ползват, при условие че данъчно задълженото лице няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към датата на подаване на годишната данъчна декларация включително когато декларацията се подава по реда на  чл. 53, ал. 2 от ЗДДФЛ, както и по реда на чл. 103 и 104 от ДОПК (чл. 23, ал. 2 от ЗДДФЛ).

# 67
  • София
  • Мнения: 14 751
Тук е обяснено подробно, заедно с декларациите за сваляне. Обаче, накрая има интересни въпроси към НАП. Може би, служителите на малки фирми ще имат проблеми с подаването през работодател, ако той трябва да плати накуп непосилни за него суми.
https://kik-info.com/novini/novini-i-akcenti/Nad-20-pati-po-viso … -detsa.171577.php

# 68
  • Мнения: 208
Родителят,който ще подава данъчната декларация има възложени запори,дали ще може да се възползва от облекчението?

# 69
  • Мнения: 208
Вярно,ли е че,ако си с прекъснати здравни права,не можеш да се възползваш от данъчното облекчение?

# 70
  • Мнения: 2 739
Вярно,ли е че,ако си с прекъснати здравни права,не можеш да се възползваш от данъчното облекчение?
Така и аз четох, трябва да са платени

# 71
  • Мнения: 2 646
Важи за децата, които са навършили 18 години през текущата година, нали? Да не се изложа нещо...

# 72
  • София
  • Мнения: 14 751
Важи за децата, които са навършили 18 години през текущата година, нали? Да не се изложа нещо...

Важи.

# 73
  • Мнения: 228
И аз имам въпрос,ще се радвам ако някой може да ми отговори. Съпругът ми за тази година работи само от юни до сега,продължава да работи. Води се на минимална заплата. Имаме дете с ТЕЛК. Дали изобщо ще успеем да вземем някакви пари? 2020 беше работил само до юли и взехме,но сега не знам.
Благодаря Ви!

# 74
  • София
  • Мнения: 14 751
И аз имам въпрос,ще се радвам ако някой може да ми отговори. Съпругът ми за тази година работи само от юни до сега,продължава да работи. Води се на минимална заплата. Имаме дете с ТЕЛК. Дали изобщо ще успеем да вземем някакви пари? 2020 беше работил само до юли и взехме,но сега не знам.
Благодаря Ви!
Ако вие не работите, ще подаде само той, но няма да успеете да вземете пълната сума, която ви се полага.

# 75
  • Мнения: 12 312
За дете с ТЕЛК максималният размер на данъчното облекчение тази година е 13500лв, т. е трябва да има поне такъв облагаем доход.
За 1 година на минимална заплата бяха го сметнали грубо 7800лв облагаем доход, а той ако има половин година работена само няма да може и облекчението за дете само да вземе цялото. Не може ли Вие да ползвате или двамата?

# 76
  • Мнения: 228
За дете с ТЕЛК максималният размер на данъчното облекчение тази година е 13500лв, т. е трябва да има поне такъв облагаем доход.
За 1 година на минимална заплата бяха го сметнали грубо 7800лв облагаем доход, а той ако има половин година работена само няма да може и облекчението за дете само да вземе цялото. Не може ли Вие да ползвате или двамата?
За съжаление няма как,аз не работя.

# 77
  • софия
  • Мнения: 2 543
За дете с ТЕЛК максималният размер на данъчното облекчение тази година е 13500лв, т. е трябва да има поне такъв облагаем доход.
За 1 година на минимална заплата бяха го сметнали грубо 7800лв облагаем доход, а той ако има половин година работена само няма да може и облекчението за дете само да вземе цялото. Не може ли Вие да ползвате или двамата?
Дъщеря ми е с Телк.Колко грубо трябва да ми е облагаемия минимум, за да мога да взема максималния размер? Гледах си вноските в НОИ , но още не са внесени сумите за 11 и 12 месец.Няма да подаваме през работодател. Много ми е объркано ...

# 78
  • Мнения: 12 312
За дете с ТЕЛК имате право на две облекчения 4500 и 9000лв, т.е трябва да имате поне 13500лв облагаем доход/ данъчна основа, за да Ви приспаднат за двете 13500лв и да Ви върнат съответно 1350лв, защото това е данъкът, който сте внесла за 13500лв. Това прави средно нетно възнаграждение на месец около 1100-1200лв.

# 79
  • софия
  • Мнения: 2 543
За дете с ТЕЛК имате право на две облекчения 4500 и 9000лв, т.е трябва да имате поне 13500лв облагаем доход/ данъчна основа, за да Ви приспаднат за двете 13500лв и да Ви върнат съответно 1350лв, защото това е данъкът, който сте внесла за 13500лв. Това прави средно нетно възнаграждение на месец около 1100-1200лв.
Благодаря!От 1-10 месец ги сметнах около 10200 лв.Ако добавим грубо 2200 стават облагаем доход 12400, т.е не стигат.Ще ми изплатят до 12400 ли?

# 80
  • Мнения: 12 312
Точно така, да. Ще ви изплатят цялата сума. Ако Вие имате някакъв облагаем доход може да подадете за разликата до 13500лв.

# 81
  • Мнения: 3
Здравейте, ако имам неплатени стари осигуровки ще получа ли данъчно облекчение?Имам две деца Благодаря!

# 82
  • София
  • Мнения: 14 751
Здравейте, ако имам неплатени стари осигуровки ще получа ли данъчно облекчение?Имам две деца Благодаря!
Трябва всичко дължимо към държавата да е платено.

# 83
  • Мнения: 208
Не разбрах,ако имам неплатени здравни осигуровки през изминалите години и съм с прекъснати здравни права,но  от юни 2020 редовно са плащани,ще имам ли право на тези пари.

# 84
  • Мнения: 4 263
А, за догодина казаха ли въобще дали ще гласуват някакви облекчения или ще си останат по 20 лева на дете годишно?

# 85
  • Мнения: 1
Здравейте, изчетох всичко, но искам да попитам, заплатата ми е около 1000-1200 на месец, имам 2 деца. Каква ще е сумата на облекчението което ще имам и тези пари превеждат ли се по сметка?Също така имам неплатен данък на колата за тази година, това влияе ли? Благодаря предварително

# 86
  • Мнения: 164
Здравейте! Аз съм в майчинство с второто си дете. Декларация за него подаде съпругът ми. Имам по-голямо дете от предишен брак, родителските права са мои. Може ли за него декларация да подаде бившият ми съпруг?

# 87
  • Мнения: 2 232
Извинявам се, сигурно въпросът ми е много лаишки -  данъчното облекчение важи ли за допълнителна здравна застраховка, каквато се прави от работодателя? За какъв % облекчение става въпрос и до какъв лимит е?

# 88
  • София
  • Мнения: 1 622
Здравейте! Аз съм в майчинство с второто си дете. Декларация за него подаде съпругът ми. Имам по-голямо дете от предишен брак, родителските права са мои. Може ли за него декларация да подаде бившият ми съпруг?

Да, може да го подаде бившия съпруг.
Ползва се от 1 от родителите.
Копирам от ЗДДФЛ:
Данъчното облекчение може да се ползва и от родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод, когато за него са налице условията по чл. 22в, ал. 1-3 от ЗДДФЛ.

# 89
  • Мнения: 12 312
Здравейте, изчетох всичко, но искам да попитам, заплатата ми е около 1000-1200 на месец, имам 2 деца. Каква ще е сумата на облекчението което ще имам и тези пари превеждат ли се по сметка?Също така имам неплатен данък на колата за тази година, това влияе ли? Благодаря предварително
За две деца облекчението е 9000лв, но трябва да подадете декларация, за да си го получите. Ще Ви преведат към заплатата (през работодател) или по сметка (през НОИ) 900лв общо за двете деца, ако доходът Ви стигне, но мисля че ще покриете.
Относно неплатеният данък на колата мисля, че влияе. Платете си го.

# 90
  • Мнения: 11
Здравейте за 11,12 месец 2016 и за цялата 2017 нямам здравни осигуровки,трябва ли и тях да се плащат или вече е стар период благодаря предварително

# 91
  • София
  • Мнения: 14 751
Здравейте за 11,12 месец 2016 и за цялата 2017 нямам здравни осигуровки,трябва ли и тях да се плащат или вече е стар период благодаря предварително
Трябва, разбира се. Те не изчезват с времето, по-късно ще ги предадат за принудително събиране и след това запор.

# 92
  • Мнения: 1 976
Как да проверя какви данъци имам за плащане, пише, че родителите трябва да нямат задължения за да ползват облекчението.

# 93
  • Мнения: 12 312
Как да проверя какви данъци имам за плащане, пише, че родителите трябва да нямат задължения за да ползват облекчението.
Изипей с ЕГНто Ви ще проверят и ще Ви кажат. После може да си ги платите.

# 94
  • София
  • Мнения: 14 751
В Изипей само местните данъци ще излязат. В НАП са другите задължения - осигуровки, данъци върху доходите, ако има такива извън трудов договор.

# 95
  • Мнения: 4 263
Изкарайте си ПИД за НАП, там ще ви излезе ако имате нещо

# 96
  • Мнения: 208
Здравейте за 11,12 месец 2016 и за цялата 2017 нямам здравни осигуровки,трябва ли и тях да се плащат или вече е стар период благодаря предварително
Трябва, разбира се. Те не изчезват с времето, по-късно ще ги предадат за принудително събиране и след това запор.
Аз си мисля пък,че щом неплатените здравни осигуровки все още не са стигнали до принудително събиране може да се ползва данъчното облекчение.Така е и написано-Едно от условията, които трябва да са изпълнени, за да се прилагат данъчните облекчения, регламентирани в ЗДДФЛ, в т.ч. и данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания, е  физическото лице, което ги ползва, да няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към датата на подаване на годишната данъчна декларация.

# 97
  • София
  • Мнения: 14 751
Да, и аз го знам така - "подлежащи на принудително изпълнение", но е хубаво да се провери в НАП дали задълженията не са вече предадени за принудително изпълнение(от опит бавничко действат с уведомяването).

# 98
  • Мнения: 208
Да, и аз го знам така - "подлежащи на принудително изпълнение", но е хубаво да се провери в НАП дали задълженията не са вече предадени за принудително изпълнение(от опит бавничко действат с уведомяването).
А знае ли се за какъв период примерно неплатени осигуровки ги пускат за принудително изискуеми?Колко месеца,или години,ако не си платил?

# 99
  • София
  • Мнения: 14 751
Да, и аз го знам така - "подлежащи на принудително изпълнение", но е хубаво да се провери в НАП дали задълженията не са вече предадени за принудително изпълнение(от опит бавничко действат с уведомяването).
А знае ли се за какъв период примерно неплатени осигуровки ги пускат за принудително изискуеми?Колко месеца,или години,ако не си платил?
Наистина не знам как действат данъчните сега. Преди години на ММ му бяха пуснали за принудително изпълнение едни много стари задължения към общината, към 10 години разлика във времето имаше и го разбрахме случайно при имотна сделка.

# 100
  • Мнения: 6 782
Привет, имам следния въпрос. Аз съм в отпуск по майчинство и следователно нямам право да подам Декларация. Съответно попълних декларацията, за да бъде подадена от съпруга ми чрез неговия работодател. НО работодателят отказва да приеме декларацията.
Въпрос 1,има ли право да откаже?
Въпрос 2, в такъв случай ни остава само опцията за подаване в НАП заедно с годишна деклсрация за доходите, нали така?

# 101
  • София
  • Мнения: 14 751
И на двата въпроса - Да.

# 102
  • Варна
  • Мнения: 256
Доходът ми брутния е малко над 4000,но не 4500 от платен отпуск , в момента съм в неплатен, до април в  отпуск за отглеждане на дете до 2г. Таткото не се осигурява, не работи(периодично извън страната, като от февруари до сега не е работил) , но са му платени всички данъци свързани с имот и кола. Изобщо имам ли право да подам аз декларация или самия факт, че той е неосигурен от години ще попречи? Имаме 2 деца, ясно е че е недостатъчна сумата от доходи за две, но поне за едно пак е нещо. До сега не съм се възползвала.

# 103
  • София
  • Мнения: 14 751
Стига да имате доходи от работодател, може да подадете. Осигуряването на таткото няма значение.
Сетих се да напомня да си проверите и глобите към КАТ, те също са задължения за събиране.

# 104
  • Варна
  • Мнения: 256
Да от 2015 съм при същия работодател. Страничен въпрос, от началото на декември съм с +ПСР, ако поискам болничен(но трябва да прекъсна неплатения и после пак да го удължа до колкото разбрах) , той брои ли се към доходите свързани с данъчното облекчение?

# 105
  • София
  • Мнения: 14 751
Да от 2015 съм при същия работодател. Страничен въпрос, от началото на декември съм с +ПСР, ако поискам болничен(но трябва да прекъсна неплатения и после пак да го удължа до колкото разбрах) , той брои ли се към доходите свързани с данъчното облекчение?
Нямам представа.

# 106
  • София
  • Мнения: 1 622
Да от 2015 съм при същия работодател. Страничен въпрос, от началото на декември съм с +ПСР, ако поискам болничен(но трябва да прекъсна неплатения и после пак да го удължа до колкото разбрах) , той брои ли се към доходите свързани с данъчното облекчение?

Здравейте, да за първите 3 дни от болничния се дължи данък.
Иначе най-вероятно сте в неплатен до 3 год., а не до 2 год. на дете.

# 107
  • Варна
  • Мнения: 256
Не го написах в правилния ред. До април 2021 в отпуск за отглеждане на дете до 2 г, след това взех всичкия полагащ се платен , детето не можа да започне ясла и пуснах неплатен за отглеждане на дете до 8г, който максимума му изтича януари.
   Да не разводнявам темата, по-скоро всичките ми въпроси се въртят дали таткото ме възпрепятства заради това, че никъде не се води на работа, не е осигурен? Защото поради този факт съм лишена дори от целевата помощ,когато детето беше онлайн, сега пък сме в карантина.

# 108
  • София
  • Мнения: 1 622
Не го написах в правилния ред. До април 2021 в отпуск за отглеждане на дете до 2 г, след това взех всичкия полагащ се платен , детето не можа да започне ясла и пуснах неплатен за отглеждане на дете до 8г, който максимума му изтича януари.
   Да не разводнявам темата, по-скоро всичките ми въпроси се въртят дали таткото ме възпрепятства заради това, че никъде не се води на работа, не е осигурен? Защото поради този факт съм лишена дори от целевата помощ,когато детето беше онлайн, сега пък сме в карантина.

Не, определящото е Вие да имате доход и да сте внесли данък и да нямате задължения.

# 109
  • Пловдив
  • Мнения: 5 027
Работя само на трудов договор. До тази година винаги съм си ползвала данъчното облекчение с декларация към работодателя. Но тази година, работодателят отказва да ни ги изплати, като се мотивира, че фирмата е в лошо финансово състояние, а сме много хора с деца. Да съм подавала януари декларация към НАП и да си ги взема оттам. Има ли такова право и как мога да си получа парите?

Не съм подавала досега годишна данъчна декларация. Имам доходи само и единствено от един трудов договор, на който съм повече от 7г. Бащата да ги вземе не е вариант при нас.
Какво трябва да направя? Да подавам годишна данъчна декларация? Или?

ПП: нямам задължения.

Последна редакция: пт, 10 дек 2021, 12:39 от *Бенджи*

# 110
  • Мнения: 6 782
Подавате си декларация в НАП по чл 50 и към нея тази декларацията по чл. 22в. Никой не ви кара да декларирате доходи извън тези по ТД. И аз попитах дали работодателят има право да откаже, защото при нас ситуацията е сходна. Работодателят на мъжа ми отказва, а аз в момента съм в отпуск по майчинство. Така че и ние догодина ще подадем в НАП.

# 111
  • София
  • Мнения: 14 751
Имат право да откажат работодателите - сумите са големи и при много служители става непосилно за тях.
Бенджи, извади си ПИК от НАП и догодина(май февруари ставаше видима декларацията) ще влезеш с него в профила си там и ще намериш данъчната декларация по чл. 50 попълнена и готова с данните от работодателя. Ще отбележиш, че ще подадеш и декларация по чл. 22, ще се зареди и тя за попълване и я подаваш онлайн. Много е лесно по този начин, ако има някъде грешки, системата алармира къде да се поправи.

# 112
  • Пловдив
  • Мнения: 5 027
yovanka, много благодаря за прекрасното обяснение! Дори за лаик като мен, стана ясно. Още веднъж благодаря!

# 113
  • Мнения: 2
Здравейте! Имам следният казус- тъй като съм на минималната работна заплата, а съм с две деца от различни бракове не знам какво да правя,за да прибера максималното данъчно облекчение. Първо си мислех татковците на децата да подадат декларациите,но единият (с който съм разведена) има неплатени осигуровки и този вариант отпадна. Дали е удачно аз да подам за голямата ли дъщеря,а мъжът ми за малката? Че нещо ми е ясно как мъжа ми ще подаде за разликата,при положение,че пише,че не може и двамата родители да кандидатстват

# 114
  • София
  • Мнения: 1 622
Здравейте! Имам следният казус- тъй като съм на минималната работна заплата, а съм с две деца от различни бракове не знам какво да правя,за да прибера максималното данъчно облекчение. Първо си мислех татковците на децата да подадат декларациите,но единият (с който съм разведена) има неплатени осигуровки и този вариант отпадна. Дали е удачно аз да подам за голямата ли дъщеря,а мъжът ми за малката? Че нещо ми е ясно как мъжа ми ще подаде за разликата,при положение,че пише,че не може и двамата родители да кандидатстват

Вие подавате за 1-то дете /на таткото с неплатени осигуровки, с който сте разведена/.
За другото дете подава таткото - настоящия мъж.
И 2-мата може да подадете при работодателя, ако работите на трудови договори.

# 115
  • Мнения: 2
Здравейте! Имам следният казус- тъй като съм на минималната работна заплата, а съм с две деца от различни бракове не знам какво да правя,за да прибера максималното данъчно облекчение. Първо си мислех татковците на децата да подадат декларациите,но единият (с който съм разведена) има неплатени осигуровки и този вариант отпадна. Дали е удачно аз да подам за голямата ли дъщеря,а мъжът ми за малката? Че нещо ми е ясно как мъжа ми ще подаде за разликата,при положение,че пише,че не може и двамата родители да кандидатстват

Вие подавате за 1-то дете /на таткото с неплатени осигуровки, с който сте разведена/.
За другото дете подава таткото - настоящия мъж.
И 2-мата може да подадете при работодателя, ако работите на трудови договори.
Много благодаря! Весели празници! 🎄

# 116
  • София
  • Мнения: 14 751
За тези, които ще подават декларации в НАП: оттам са обявили, че готовите формуляри, попълнени с всички ваши данни и суми, ще са достъпни в началото на март.

# 117
  • Мнения: 2 739
Облекченията за деца се изплащат с януарска та заплата, нали така?

# 118
# 119
  • Мнения: 2 646
Мъжът ми днес е получил фиш със заплатата за м.декември и там е нанесено данъчното облекчение. Облекчението се изплаща от неговият работодател.

# 120
  • Мнения: 232
Имат право да откажат работодателите - сумите са големи и при много служители става непосилно за тях.
Бенджи, извади си ПИК от НАП и догодина(май февруари ставаше видима декларацията) ще влезеш с него в профила си там и ще намериш данъчната декларация по чл. 50 попълнена и готова с данните от работодателя. Ще отбележиш, че ще подадеш и декларация по чл. 22, ще се зареди и тя за попълване и я подаваш онлайн. Много е лесно по този начин, ако има някъде грешки, системата алармира къде да се поправи.
А електронен подпис трябва ли за подаване на декларацията онлайн? И откъде се изважда електронният подпис?

# 121
  • София
  • Мнения: 14 751
Няма нужда от електронен подпис. С ПИК от НАП се подава декларацията, кода се вади от всеки данъчен офис.

# 122
  • Мнения: 6
Здравейте, заплатата ми е около 750лв на месец, а имам 2 деца. Съответно не покривам 9000 платен данък. Подадох декларация за данъчно облекчение при моят работодател, защото този на съпругът ми го
прати да ходел в НАП. Сумата на облекчението, което ще получа ще бъде доста под 900 лв и разбрах, че съпругът ми може да подаде за остатъка от сумата в НАП.
 Въпросите са ми : Кога ной-рано трябва да отиде? Там ли му дават декларация за попълване? От моята фирма трябва ли някаква справка да носи в себе си? Благодаря ви предварително за отделното време 😊

# 123
  • София
  • Мнения: 1 622
Може и сега да я подаде, но му трябва служ.бележка от неговия работодател.
След 1 март няма да му е нужна служебна бележка от неговия работодател, данните ще се качат автоматично.
Може да я подаде и с ПИК он-лайн в страницата на НАП.

# 124
  • Мнения: 12 312
Ами така и така ще подава в НАП, защо не подаде направо за цялата сума 🤔?

# 125
  • Мнения: 50
Да попитам-ще се възползваме от данъчното облекчение, но от Нап, но мъжът ми е бил 8 месеца от миналата година в болничен заради операция. В този случай дали ще получи пълния размер от данъчното облекчение за две деца?

# 126
  • Мнения: 12 312
Зависи от получената заплата за останалите четири месеца. С данък се облагат само заплати, премии, платен отпуск. Болничният е необлагаема сума, съответно няма да влезе към данъчната основа.

# 127
  • Мнения: 50
А до кога е крайния срок за подаване на декларацията в НАП?

# 128
  • София
  • Мнения: 1 622
А до кога е крайния срок за подаване на декларацията в НАП?
30  април 2022г., ако е неработен първия работен ден след 30.04.22г.

# 129
  • Мнения: 4 145
За тези, които ще подават декларации в НАП: оттам са обявили, че готовите формуляри, попълнени с всички ваши данни и суми, ще са достъпни в началото на март.
това означава ли, че ако подаваме след март, не е нужно да попълваме ГДД чл.50 и декл.22в?

# 130
  • София
  • Мнения: 14 751
За тези, които ще подават декларации в НАП: оттам са обявили, че готовите формуляри, попълнени с всички ваши данни и суми, ще са достъпни в началото на март.
това означава ли, че ако подаваме след март, не е нужно да попълваме ГДД чл.50 и декл.22в?
Основната по чл. 50 ще се появи попълнена. За декларацията - има място да се отбележи, че ще се подава и ще се появи и тя. Предполагам, че ще тя ще трябва да се попълни с данните за децата, с нея нямам опит, през работодател ползвам аз.

# 131
  • Мнения: 58
а някой ,който е попълвал ГДД  може ли да ми каже в част III и  IV какво трябва да се попълни
в част III съм маркирала само Образец 2005: Декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ за ползване на данъчно облекчение за деца , но за нея нищо не пише в част 4

# 132
  • София
  • Мнения: 14 751
а някой ,който е попълвал ГДД  може ли да ми каже в част III и  IV какво трябва да се попълни
в част III съм маркирала само Образец 2005: Декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ за ползване на данъчно облекчение за деца , но за нея нищо не пише в част 4
В част 3 трябва да се отбележат и доходите. Не може да се ползва данъчно облекчение, без да се декларират доходите преди това. Ще се зареди за попълване и съответното приложение за вида доход.

# 133
  • Мнения: 58
а някой ,който е попълвал ГДД  може ли да ми каже в част III и  IV какво трябва да се попълни
в част III съм маркирала само Образец 2005: Декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ за ползване на данъчно облекчение за деца , но за нея нищо не пише в част 4
В част 3 трябва да се отбележат и доходите. Не може да се ползва данъчно облекчение, без да се декларират доходите преди това. Ще се зареди за попълване и съответното приложение за вида доход.
Благодаря
значи ако имам само трудови, маркирам и първото поле 2011

# 134
  • Мнения: 4 263
За следващата година гласуваха ли дали ще има облекчения или отново остава по 20 лева на дете?

# 135
  • София
  • Мнения: 14 751
За следващата година гласуваха ли дали ще има облекчения или отново остава по 20 лева на дете?
Нов бюджет няма все още.

# 136
  • Бургас
  • Мнения: 5 687
Здравейте! Четох уж и аз, ама дали следковидно, предкритически или друго, не успях съвсем да схвана... Та да попитам - таткото на детето ни подаде декларация при работодателя си, тъй като аз не работя. Но вчера счетоводителката им казала, че тъй като ги осигуряват на минималната браншова заплата, нямало толкова данъчна ставка, че да му се приспаднели тези 450лв?! Според справката за детски надбавки брутната им заплата е над 700лв, което според мен е достатъчно за да има откъде да се приспаднат исканите 4500лв, но може би аз не съм компетентна. Дали го пуска по пързалката, просто толкова си разбира или има резон в казаното от нея? И ако е така, какво се случва? Просто получава по-малка сума за това обезщетение? Rolling Eyes

# 137
  • Мнения: 2 042
Ако го осигуряват на 700 лв. би трябвало да има достатъчна данъчна основа, за да получи тези 450 лв. като данъчно облекчение.
За едно дете трябва да стане в пълен размер, според мен.

# 138
  • Мнения: 73
Здравейте!
Някой да знае случайно кой е линкът за онлайн подаване за данъчно облекчение за деца от 450 лв за 2021?

# 139
  • София
  • Мнения: 1 622
Здравейте!
Някой да знае случайно кой е линкът за онлайн подаване за данъчно облекчение за деца от 450 лв за 2021?
Подавате Годишна данъчна декларация. Изкарате си ПИК от НАП. Препоръчително е да ползвате счетоводител.

# 140
  • софия
  • Мнения: 2 543
Имам ПИК от НАП. Нали като съм физическо лице идентификатора е ЕГН?Изписва ми грешен идентификатор или ПИК. ПИК го копирах. Няма какво да съм объркала?!

# 141
  • Мнения: 73
Проблема е че от работтата трябваше да го направят а не го поради някаква тяхна грешка и сега е минал срока и казаха сама да си търся тези 450 лв..е по доста по-любезен начин го казахa но все пак...ужас.И че можело онлайн.

# 142
  • Пловдив
  • Мнения: 1 440
Според мен създават пречки, чрез разни формалности.Очакват човек все някъде да сбърка и да си спестят пари.

# 143
  • Мнения: 12 312
Тъй като ползвам облекчение за дете с ТЕЛК винаги са ме пращали да подавам в НАП. Ако имам някакви затруднения, там служителката е бивала любезна и ми е помагала. Тази година думите са доста големи и доста работодатели се видяха в невъзможност за реагират.
От местоработата обаче трябва да Ви издадат справка за доходите за 2021г, която се прави с тази цел и е различна от бележката за доходите, която се представя за детските пред социалните.
След 1.03 подайте и няма да имате главоболия, автоматично в НАП излизат вече данните.

# 144
  • Мнения: 207
Някой, подавал онлайн може ли да ми каже какво пропускам

# 145
  • София
  • Мнения: 1 622
Не сте внесли авансово данък, а сте посочили такъв 400+лв.
Трябва да подадете наново декларацията.

# 146
  • Мнения: 207
Не сте внесли авансово данък, а сте посочили такъв 400+лв.
Трябва да подадете наново декларацията.
Благодаря, цял ден се мъча с това онлайн подаване... Сега изписа, че е успешно.

# 147
  • Мнения: 1 124
Момичета, нищо не разбирам, моля ви за помощ...
Сега ми излезе в данъчната декларация , че има данни за мен, че съм получила доходи от наложен платеж  34лв.

"Таблицата съдържа обобщени данни, предоставени от пощенски оператори за получени суми от наложен платеж.
Можете да ги потвърдите, коригирате или премахнете.
При налична информация от пощенски оператори за получени суми от наложен платеж, следва да прецените каква част от сумите е включена в отчета за приходите и разходите/отчета за доходите за 2021 г.
Потвърждавайки данните, посочената сума ще се зареди на ред 1 в Част ІІІ. В случай, че сте реализирали и други доходи, съгласно отчета за приходите и разходите/отчета за доходите за 2021 г., коригирайте заредената сума на ред 1 в Част ІІІ така, че да съответства на посоченото в отчета."


  Какво следва от тук нататък, наистина нищо не разбирам от такива счетоводни неща.
Да ги потвърдя и след това да изпратя приложение 22 с данъчната декларация ли?

# 148
  • Мнения: 451
Отовориха ви и в другата тема, ако е платеж от продажба на лични вещи, триете сумата.

Момичета, нищо не разбирам, моля ви за помощ...
Сега ми излезе в данъчната декларация , че има данни за мен, че съм получила доходи от наложен платеж  34лв.

"Таблицата съдържа обобщени данни, предоставени от пощенски оператори за получени суми от наложен платеж.
Можете да ги потвърдите, коригирате или премахнете.
При налична информация от пощенски оператори за получени суми от наложен платеж, следва да прецените каква част от сумите е включена в отчета за приходите и разходите/отчета за доходите за 2021 г.
Потвърждавайки данните, посочената сума ще се зареди на ред 1 в Част ІІІ. В случай, че сте реализирали и други доходи, съгласно отчета за приходите и разходите/отчета за доходите за 2021 г., коригирайте заредената сума на ред 1 в Част ІІІ така, че да съответства на посоченото в отчета."


  Какво следва от тук нататък, наистина нищо не разбирам от такива счетоводни неща.
Да ги потвърдя и след това да изпратя приложение 22 с данъчната декларация ли?

# 149
  • Мнения: 1 124
Благодаря ви много!!!!!

# 150
  • софия
  • Мнения: 2 543
В коя друга тема? Може ли линк?

# 151
# 152
  • София
  • Мнения: 1 122
Здравейте, вчера подадох предварително попълнената декларация за мъжа ми и обратната връзка от НАП е, че декларацията е приета, не пише да има несъответствия. До колко време очакваме плащане, знаете ли? Благодаря предварително.

# 153
  • Мнения: 451
Подадох в понеделник следобед, току-що получих смс за превод от НАП.

Здравейте, вчера подадох предварително попълнената декларация за мъжа ми и обратната връзка от НАП е, че декларацията е приета, не пише да има несъответствия. До колко време очакваме плащане, знаете ли? Благодаря предварително.

# 154
  • Мнения: 2 072
Имаме декларация чл.50, обаче счетоводителката не можела да я попълни. Искахме поне да даде бележката за доходите (как се казва тя, пак ли декларация?).
Та има ли някъде примерно попълнени да пробвам сама?

 НОИ няма в нашия град, нито мъжът ми има ПИК. Докато го направим и с Евротръст и там ще мине време.

Аз моята част от облекчението си я взех, остана малко за него.

# 155
  • Мнения: 4 263
За едни детски се издава бележка за доходите. Според мен нещо ви мота тази счетоводителка. Мисля, че не може да ви откаже бележка за доходите за някакъв период назад.

# 156
  • Мнения: 2 072
Не, не можела да попълни декларацията. Иначе сега ще чакаме справка за доходите и ще пробвам сама да я попълня чл. 50.

# 157
  • София
  • Мнения: 14 751
НАП ви трябва за ПИК кода, не НОИ. И данъчно ли нямате? Иначе, трябва сама да си я попълните декларацията, това не е работа на счетоводството на фирмата.

# 158
  • Мнения: 327
Здравейте, прилагате ли сканирана банковата сметка, или само попълвате IBAN на ред 12.1?

# 159
  • Мнения: 451
Само данните за сметката въведох, не съм прилагала бележка от банката.

Здравейте, прилагате ли сканирана банковата сметка, или само попълвате IBAN на ред 12.1?

# 160
  • Мнения: 2 072
НАП ви трябва за ПИК кода, не НОИ. И данъчно ли нямате? Иначе, трябва сама да си я попълните декларацията, това не е работа на счетоводството на фирмата.
Наясно съм, че не е тяхна работа. Исках помощ, за да стане по-бързо, иначе аз докато умувам как какво ще мине време.
Данъчно имаме, да, ама какво да търся там, нали справка ще ми даде фирмата?
НАП пък въобще нямат вариант за издаване на ПИК код с Евротръст.

# 161
# 162
  • София
  • Мнения: 14 751
НАП ви трябва за ПИК кода, не НОИ. И данъчно ли нямате? Иначе, трябва сама да си я попълните декларацията, това не е работа на счетоводството на фирмата.
Наясно съм, че не е тяхна работа. Исках помощ, за да стане по-бързо, иначе аз докато умувам как какво ще мине време.
Данъчно имаме, да, ама какво да търся там, нали справка ще ми даде фирмата?
НАП пък въобще нямат вариант за издаване на ПИК код с Евротръст.
Не ви трябва Евротръст за подаване на данъчна декларация. Тя се подава с ПИК от НАП, вади се за 5 минути от всяко данъчно. С него ще имате достъп до предварително попълнена с доходите ДД и ще я подадете без да се молите на който и да е.

# 163
  • София
  • Мнения: 1 122
Сега прегледах наръчника на труд и малко се стреснах. В част 3 сложих отметка, че ще ползвам данъчни облекчения, но не съм сложила конкретно отметка на “ - ред №15 - Образец 2005: Декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ за ползване на данъчно облекчение за деца”.., което е няколко реда по-надолу. Изчисли ми, че има надвнесен данък 449лв(за едно дете използваме) и след това получих, че е приета декларацията. Може ли да стане проблем заради пропуснатата отметка? Какво да правя? 😣

ЕДИТ: Явно всичко е наред, защото видях, че имам превод и са пристигнали парите.

Последна редакция: чт, 10 мар 2022, 16:48 от Sunshine42

# 164
  • Мнения: 207
А кога я подадохте, че ми е любопитно кога ще получим превод и дали всичко е наред.
Цитат на: Sunshine42 link=topic=1382993.msg44427332#msg4442[b
[/b]7332 date=1646914599]
Сега прегледах наръчника на труд и малко се стреснах. В част 3 сложих отметка, че ще ползвам данъчни облекчения, но не съм сложила конкретно отметка на “ - ред №15 - Образец 2005: Декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ за ползване на данъчно облекчение за деца”.., което е няколко реда по-надолу. Изчисли ми, че има надвнесен данък 449лв(за едно дете използваме) и след това получих, че е приета декларацията. Може ли да стане проблем заради пропуснатата отметка? Какво да правя? 😣

ЕДИТ: Явно всичко е наред, защото видях, че имам превод и са пристигнали парите.

# 165
  • Мнения: 6 782
Направих голяма глупост 😔 Попълних декларацията чинно, подадох яи в момента, в който статуса се обнови, се светнах, че никъде не попълних банковите данни за превод... Иначе статуса вече е приета. Какво да направя, да звънна утре, корекция възможна ли е?

# 166
  • София
  • Мнения: 1 122
speedka, вторник я подадох. 2 дни отне преводът 😄

# 167
  • Мнения: 207
Интересно, аз я подадох понеделник 🧐
speedka, вторник я подадох. 2 дни отне преводът 😄

# 168
  • София
  • Мнения: 14 751
Направих голяма глупост 😔 Попълних декларацията чинно, подадох яи в момента, в който статуса се обнови, се светнах, че никъде не попълних банковите данни за превод... Иначе статуса вече е приета. Какво да направя, да звънна утре, корекция възможна ли е?
Има един бутон горе - Подаване на коригираща декларация. Ако искате първо утре звъннете.

# 169
  • София
  • Мнения: 1 122
Интересно, аз я подадох понеделник 🧐
speedka, вторник я подадох. 2 дни отне преводът 😄

Изчакайте до другата седмица и проверете какво се случва. Не знам има ли значение, но сметката е към ФиБанк..

# 170
  • софия
  • Мнения: 2 543
Имам ПИК код,  с който влизам в НОИ и си проверявам всичко. Не успявам да вляза в портала на НАП. Това различни кодове ли са?

# 171
  • Мнения: 6 248
Да,две различни институции са,няма как да имат една система.Трябва да си извадите ПИК и за НАП.

# 172
  • софия
  • Мнения: 2 543
Уф.Това ме отказа. Кога ще доживеем електронно правителство? Тези две институции все едно са на отделни планети.А ЕГН-то си ми е единствено. Минавам на план В. Ще подавам на място.Сега пък проблемът е , че трябва да взимам отпуск. Ако аз съм титулярът на декларацията, трябва ли да подам лично или може  мъжа ми???

# 173
  • София
  • Мнения: 14 751
.

# 174
  • Мнения: 50
Ние звъняхме да попитаме същия въпрос:Дали може и друг да я подаде. От там ни отговориха, че може. В последствие отива мъжа ми и го връщат, не можело, аз лично трябвало да орида.Отидох, подадох ги и на следващия ден имах вече превод.

# 175
  • Мнения: 254
Подадох е декларацията преди няколко дни, сега на имейл получихме писмо с линк за потвърждаване на нещо. Малко ми е съмнителен. Такава ли е процедурата или е някакъв фишинг?

# 176
  • Мнения: 6 248
Нищо не съм потвърждавала,единствено ми дойде имейл че е приета за обработка и после още един че е подадена успешно.За един работен ден си получих превода.

# 177
  • София
  • Мнения: 14 751
Подадох е декларацията преди няколко дни, сега на имейл получихме писмо с линк за потвърждаване на нещо. Малко ми е съмнителен. Такава ли е процедурата или е някакъв фишинг?
Линка не е за потвърждаване, а е информативен, ще ви заведе до вашата деклараци. Не се иска нищо от вас,  просто ви уведомяват, че са получили документ.

# 178
  • Мнения: 73
Само на мен ли не ми работи линка към данъчната декларация и въобще влизането с ПИК?

# 179
  • София
  • Мнения: 1 622
Само на мен ли не ми работи линка към данъчната декларация и въобще влизането с ПИК?

Вчера имаше проблеми със сайта на НАП.

# 180
  • софия
  • Мнения: 2 543
Взех си ПИК.Потвърдих мейла и съм дотук. Чакам на пощата си линк.За колко време идва това чудо?

# 181
  • София
  • Мнения: 14 751
Взех си ПИК.Потвърдих мейла и съм дотук. Чакам на пощата си линк.За колко време идва това чудо?
Оня ден дойде веднага.

# 182
  • софия
  • Мнения: 2 543
Взех си ПИК.Потвърдих мейла и съм дотук. Чакам на пощата си линк.За колко време идва това чудо?
Оня ден дойде веднага.
Дойде, влязох и попълвах. Излиза ми , че имам дължим данък 0.02 стотинки. Това е някакво изравняване. Но ми изписва , че имам задължения. Ще ходя със всичките хартишляци пак в НАП.Бясна съм.

# 183
  • Мнения: 207
На мен ми излезе. 0.01 лв. Пуснах им ги, защото не ми се мъкне в НАП.
Е хубаво ама вече 10 дни чакам, пък гледам другите хора след 2 дни, след 4 дни си получават облекчението...

# 184
  • софия
  • Мнения: 2 543
На мен ми излезе. 0.01 лв. Пуснах им ги, защото не ми се мъкне в НАП.
Е хубаво ама вече 10 дни чакам, пък гледам другите хора след 2 дни, след 4 дни си получават облекчението...
Аз подадох на място в сряда , заради 0,02-те стотинки и днес са ми преведени парите.

# 185
  • Мнения: 212
На мен също ми илезе някакво задължение от 8 лв. от преди 7 год. Преди три дни бях в месни данъци и такси и служителката беше така добра да ми каже да си подам деклрация за изтекла давност вместо да го плащам , направих го , обясни ми , че веднага го маха и няма да имам никакъв проблем . Ееее трети ден си седи в сайта на нап задължението ….
Сега какво , да чакам още ли  , до нап ли да отида или пак в месни данъци и такси ?

# 186
  • Мнения: 207
По принцип ще ви излиза винаги, но трябва да пише, че е погасено по давност. Аз имах едно от преди 10г, преди 4г подадох молба в данъчното, за погасяване по давност. След около седмица получих официално писмо от НАП, че задължението е погасено.
И все пак е видно в сайта на НАП, но отбелязно като погасено по давност.
На мен също ми илезе някакво задължение от 8 лв. от преди 7 год. Преди три дни бях в месни данъци и такси и служителката беше така добра да ми каже да си подам деклрация за изтекла давност вместо да го плащам , направих го , обясни ми , че веднага го маха и няма да имам никакъв проблем . Ееее трети ден си седи в сайта на нап задължението ….
Сега какво , да чакам още ли  , до нап ли да отида или пак в месни данъци и такси ?

# 187
  • Мнения: 212
По принцип ще ви излиза винаги, но трябва да пише, че е погасено по давност. Аз имах едно от преди 10г, преди 4г подадох молба в данъчното, за погасяване по давност. След около седмица получих официално писмо от НАП, че задължението е погасено.
И все пак е видно в сайта на НАП, но отбелязно като погасено по давност.
На мен също ми илезе някакво задължение от 8 лв. от преди 7 год. Преди три дни бях в месни данъци и такси и служителката беше така добра да ми каже да си подам деклрация за изтекла давност вместо да го плащам , направих го , обясни ми , че веднага го маха и няма да имам никакъв проблем . Ееее трети ден си седи в сайта на нап задължението ….
Сега какво , да чакам още ли  , до нап ли да отида или пак в месни данъци и такси ?

Тогава ще си подам декларацията , дано да ми я уважат Simple Smile

# 188
  • Пловдив
  • Мнения: 1 440
А до кога е крайния срок за подаване на декларацията ?

# 189
  • Мнения: 10 562
А до кога е крайния срок за подаване на декларацията ?
До края на април.

# 190
  • Пловдив
  • Мнения: 1 440
Благодаря.Мислех,че е до края на март.

# 191
  • Мнения: 6 248
До 3 май ще се приемат данъчни декларации,пише го на сайта.

# 192
  • Мнения: 6 782
Декларация подадох на 12.03, до момента няма превод, статуса е приета. Има ли някой, който също е получил превода по-бавно, всички гледам са получили до 2-3 дни 🙄

# 193
  • гр.София
  • Мнения: 4 160
Благодарности! Много ми помогнахте с това. В събота се справих с подаването, в неделя пратиха потвърждение, днес ми преведоха сумата.

# 194
  • Мнения: 2 756
Някой от вас да се е възползвал от данъчно облекчение за застраховка живо т?
Мъжът ми има такава към банката, от която изтегли ипотечен кредит и наскоро някой спомена, че може да се възползва от такова данъчно облекчение, но аз за първи път чувам за такова.

# 195
  • София
  • Мнения: 1 622
Да, може. До 10% от дан.основа. Попълвате в Приложение 10 от Год. Данъчна Декларация.

# 196
  • Мнения: 354
Здравейте! Да попитам и аз за съвет, че вече ще се гръмна с тези декларации. Вече подавам 5-та, все има какво да им коригирам. Обадих се и по телефона в НАП, уж направих всичко стъпка по стъпка както трябва, платих си и някакви стари висящи задължения.
На 06.04. сутринта подадох за последен път с надеждата, че всичко е ОК, но все още нямам превод. Забелязах само едно нещо, което леко ме озадачава. В Част 4, точка 12 - Надвнесен данък, нали би трябвало да се визуализира сумата от 450 лв (за едно дете)? На мен там ми излиза 455лв. Да не би тук нещо да съм объркала... ?

# 197
  • Мнения: 76
Здравейте, бихте ли ми казали след полъване и подаване онлайн получихте ли някакъв мейл. Уж всичко попълних и подадох, но нямам потвърждение. Или пък къде мога да видя статуса в сайта? По принцип следвах стъпките от тази статия:
http://thelittlechef.bg/publications/данъчно-облекчение-за-деца/amp/
В статията пише, че статуса е в “Подадени данни”, но аз не се ориентирам.
Благодаря предварително!

# 198
  • Пловдив
  • Мнения: 1 440
Аз получих потвърждение на пощата,че декларацията е приета.Минаха 3 работни дни.Да видим кога ще е превода.

# 199
  • София
  • Мнения: 14 751
Да, трябва да има имейл с потвърждение. Бутона "Подаване" натиснахте ли? След него се появява една бланка, също потвърждаваща подаването.

# 200
  • Мнения: 76
Уж, всичко направих. Ще опитам освен още веднъж, а предполагам ако съм успяла от първия път да ми изпише нящакво съобщение. Като цяло са го ноправили доста объркано и непоследователно.
Благодаря, момичета!

# 201
  • Пловдив
  • Мнения: 1 440
И за нас не беше лесно подаването.Уж двамата сме с висши образования , въоръжени с упътването от темата и около час и половина се борихме с декларацията.Даже днес след 17ч получих СМС ,че парите са преведени.Пожелавам на всички успех!

# 202
  • Мнения: 68 961
Опитът ми е с получаване на това данъчно облекчение до сега и тази част ми е ясна. Вашият въпрос е по-специфичен и не мога да отговоря на него.
няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения-това ме интересува .Какво са публичните задължения?

Данъчно-осигурителен процесуален кодекс /ДОПК/ определя кои задължения са публични в чл. 162 ДОПК.
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135514513

Скрит текст:
Публични и частни вземания

Чл. 162. (1) Държавните и общинските вземания са публични и частни.
(2) Публични са държавните и общинските вземания:
1. (изм. - ДВ, бр. 58 от 2016 г.) за данъци, включително акцизи, както и мита, задължителни осигурителни вноски и други вноски за бюджета;
2. за други вноски, установени по основание и размер със закон;
3. за държавни и общински такси, установени по основание със закон;
4. за незаконосъобразно извършени осигурителни разходи;
5. за паричната равностойност на вещи, отнети в полза на държавата, глоби и имуществени санкции, конфискации и отнемане на парични средства в полза на държавата;

6. (доп. - ДВ, бр. 86 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., доп. - ДВ, бр. 85 от 2017 г.) по влезли в сила присъди, решения и определения на съдилищата за публични вземания в полза на държавата или общините, както и решения на Европейската комисия за възстановяване на неправомерно предоставена държавна помощ, включително за дължимите по тях обезщетения, глоби и имуществени санкции;
7. по влезли в сила наказателни постановления;
8. (нова - ДВ, бр. 12 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 96 от 2019 г., в сила от 01.01.2020 г.) за недължимо платени и надплатени суми, както и за неправомерно получени или неправомерно усвоени средства по проекти, финансирани от средства на Европейския съюз, включително свързаното с тях национално съфинансиране, които възникват въз основа на административен акт, включително финансови корекции, надплатен аванс, надхвърлени процентни ограничения, превишени позиции по бюджета на проекта, кръстосано финансиране, както и глобите и другите парични санкции, предвидени в националното законодателство и в правото на Европейския съюз;

9. (предишна т. 8, изм. - ДВ, бр. 12 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) лихвите за вземанията по т. 1 - 8.
(3) Публичните вземания се установяват и събират в левове.
(4) Частни са държавните и общинските вземания извън тези по ал. 2.
(5) (Нова - ДВ, бр. 109 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Публични вземания са вземанията на бюджета на Европейския съюз по решения на Европейската комисия, Съвета на Европейския съюз, Съда на Европейските общности и Европейската централна банка, с които се налагат парични задължения, подлежащи на изпълнение на основание чл. 256 от Договора за създаване на Европейската общност.
(6) (Нова - ДВ, бр. 15 от 2010 г.) Публични вземания са и вземанията на държавите - членки на Европейския съюз, по влезли в сила решения за конфискация или отнемане на парични средства, за паричната равностойност на конфискувано или отнето имущество, както и по решения за налагане на финансови санкции, постановени в държави - членки на Европейския съюз, когато са признати и подлежат на изпълнение в Република България.
(7) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2016 г., в сила от 30.12.2016 г.) Публични вземания са вземанията за финансови административни санкции и/или глоби, включително такси и начисления, наложени от компетентните органи или потвърдени от административните или съдебните органи на държави - членки на Европейския съюз, или, когато е приложимо, от съдилища за трудови дела на държави - членки на Европейския съюз, във връзка с неспазването на Директива 96/71/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 1996 г. относно командироването на работници в рамките на предоставянето на услуги (ОВ, L 18/1 от 21 януари 1997 г.) или на Директива 2014/67/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. за осигуряване на изпълнението на Директива 96/71/ЕО относно командироването на работници в рамките на предоставянето на услуги и за изменение на Регламент (ЕС) № 1024/2012 относно административно сътрудничество посредством Информационната система за вътрешния пазар ("Регламент за ИСВП") (OB, L 159/11 от 28 май 2014 г.).

 

# 203
  • Мнения: 6
Аз получих потвърждение на пощата,че декларацията е приета.Минаха 3 работни дни.Да видим кога ще е превода.
Ако резултата от обработката е ПРИЕТА, означава ли, че всичко е наред и да очаквам превод?

# 204
  • Пловдив
  • Мнения: 1 440
Да.

# 205
  • София
  • Мнения: 9 605
А има ли и други, при които пише, че декларацията е приета, но повече от две седмици след подаването й все още няма превод? Започвам да си мисля, че нещо не е наред, защото около мен всеки се хвали, че до дни са получени парите..

# 206
  • Мнения: 2 072
И при нас така. Подадена лично в НАП декларация - превод няма. 1 месец бил срока, реших да не питам повече.

# 207
  • Мнения: 10 562
А има ли и други, при които пише, че декларацията е приета, но повече от две седмици след подаването й все още няма превод? Започвам да си мисля, че нещо не е наред, защото около мен всеки се хвали, че до дни са получени парите..
На 20.03 подадох, на 28.03 получих констативен акт за възстановяване на сума на мейла. На 30.03 парите ми бяха в сметката.

# 208
  • Мнения: 1 976
В майчинство съм. Като подавам онлайн данъчната декларация, някъде трябва ли да отбелязвам парите от болнични и майчинство или е достатъчно това което автоматично ми излиза - доходите от работодателя ми?
Също мъжът ми е подал към работодателя и е получил пари. Двамата сумарно не можем да стигнем максимума на връщането.
Но той е работил при един работодател до юни, после има друг работодател, мисля че само от втория работодател данъците са му върнати. Може ли пак да подаде годишна данъчна декларация и да иска и данъците до юни да му се върнат и отбелязваме ли някъде, че е получил нещо?

# 209
  • София
  • Мнения: 14 751
Кой му е върнал част от парите - вторият работодател с декларация, подадена при него и изплатена януари или сте получили пари, след подадена декларация в НАП? Ако е второто, данъчните са платили каквото ви се полага въз основа на целият годишен доход, независимо колко са работодателите през годината.
За вас - важни са само трудовите доходи, за другите не сте плащали данъци и няма какво да ви се връща.

# 210
  • Мнения: 1 976
Втория работодател е върнал пари с януарската заплата.

# 211
  • София
  • Мнения: 14 751
Втория работодател е върнал пари с януарската заплата.
Значи остава за първия да се вземат с данъчна декларация. Най-добре се обадете в НАП, идея си нямам къде да отразите вече взетите пари.

# 212
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 792
Благодарение на темата научих за данъчно облекчение за застраховка живот. Бих искала да попитам и за облекчението за ремонт - майсторът ли трябва да издаде фактура? 2000 лв за работа ли е максимумът? Благодаря!

# 213
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 792
Здравейте отново!
От данъчното облекчение за единствено (основно) жилище всеки ли може да се възползва? Има ли някакви изисквания, срокове за подаване на декларацията?

# 214
  • Мнения: 68 961
Проверете в ЗМДТ - да, може да подадете.


Чл. 25. (1) За имот, който е основно жилище, данъкът се дължи с 50 на сто намаление.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г.) За имот, който е основно жилище на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, данъкът се дължи със 75 на сто намаление.
(3) (Нова – ДВ, бр. 98 от 2018 г., в сила от 1.01.2019 г.) В случай че е установено деклариране на повече от едно основно жилище, облекченията по ал. 1 и 2 не се прилагат и данъкът, определен по чл. 22, се дължи в пълен размер за всяко от жилищата и за периода, в който едновременно са декларирани като основни жилища.
     
Чл. 26. (Изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г., бр. 103 от 1999 г., отм., бр. 102 от 2000 г.).
       
Чл. 27. Лицата предявяват правото си на освобождаване от данък или за ползване на данъчно облекчение чрез данъчна декларация, която подават в срока по чл. 14, ал. 1.

 

# 215
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 792
Благодаря за отговора!
Гледам, че има двумесечен срок от придобиването, който обаче не е спазен...

# 216
  • Мнения: 68 961
Ами аз не съм го спазвала. И двата пъти като съм подавала, е било впоследствие с коригираща декларация.

Общи условия

Активация на акаунт