Данъчно облекчение 2021

  • 19 186
  • 216
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 232
Имат право да откажат работодателите - сумите са големи и при много служители става непосилно за тях.
Бенджи, извади си ПИК от НАП и догодина(май февруари ставаше видима декларацията) ще влезеш с него в профила си там и ще намериш данъчната декларация по чл. 50 попълнена и готова с данните от работодателя. Ще отбележиш, че ще подадеш и декларация по чл. 22, ще се зареди и тя за попълване и я подаваш онлайн. Много е лесно по този начин, ако има някъде грешки, системата алармира къде да се поправи.
А електронен подпис трябва ли за подаване на декларацията онлайн? И откъде се изважда електронният подпис?

# 121
  • София
  • Мнения: 14 786
Няма нужда от електронен подпис. С ПИК от НАП се подава декларацията, кода се вади от всеки данъчен офис.

# 122
  • Мнения: 6
Здравейте, заплатата ми е около 750лв на месец, а имам 2 деца. Съответно не покривам 9000 платен данък. Подадох декларация за данъчно облекчение при моят работодател, защото този на съпругът ми го
прати да ходел в НАП. Сумата на облекчението, което ще получа ще бъде доста под 900 лв и разбрах, че съпругът ми може да подаде за остатъка от сумата в НАП.
 Въпросите са ми : Кога ной-рано трябва да отиде? Там ли му дават декларация за попълване? От моята фирма трябва ли някаква справка да носи в себе си? Благодаря ви предварително за отделното време 😊

# 123
  • София
  • Мнения: 1 630
Може и сега да я подаде, но му трябва служ.бележка от неговия работодател.
След 1 март няма да му е нужна служебна бележка от неговия работодател, данните ще се качат автоматично.
Може да я подаде и с ПИК он-лайн в страницата на НАП.

# 124
  • Мнения: 12 463
Ами така и така ще подава в НАП, защо не подаде направо за цялата сума 🤔?

# 125
  • Мнения: 50
Да попитам-ще се възползваме от данъчното облекчение, но от Нап, но мъжът ми е бил 8 месеца от миналата година в болничен заради операция. В този случай дали ще получи пълния размер от данъчното облекчение за две деца?

# 126
  • Мнения: 12 463
Зависи от получената заплата за останалите четири месеца. С данък се облагат само заплати, премии, платен отпуск. Болничният е необлагаема сума, съответно няма да влезе към данъчната основа.

# 127
  • Мнения: 50
А до кога е крайния срок за подаване на декларацията в НАП?

# 128
  • София
  • Мнения: 1 630
А до кога е крайния срок за подаване на декларацията в НАП?
30  април 2022г., ако е неработен първия работен ден след 30.04.22г.

# 129
  • Мнения: 4 150
За тези, които ще подават декларации в НАП: оттам са обявили, че готовите формуляри, попълнени с всички ваши данни и суми, ще са достъпни в началото на март.
това означава ли, че ако подаваме след март, не е нужно да попълваме ГДД чл.50 и декл.22в?

# 130
  • София
  • Мнения: 14 786
За тези, които ще подават декларации в НАП: оттам са обявили, че готовите формуляри, попълнени с всички ваши данни и суми, ще са достъпни в началото на март.
това означава ли, че ако подаваме след март, не е нужно да попълваме ГДД чл.50 и декл.22в?
Основната по чл. 50 ще се появи попълнена. За декларацията - има място да се отбележи, че ще се подава и ще се появи и тя. Предполагам, че ще тя ще трябва да се попълни с данните за децата, с нея нямам опит, през работодател ползвам аз.

# 131
  • Мнения: 58
а някой ,който е попълвал ГДД  може ли да ми каже в част III и  IV какво трябва да се попълни
в част III съм маркирала само Образец 2005: Декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ за ползване на данъчно облекчение за деца , но за нея нищо не пише в част 4

# 132
  • София
  • Мнения: 14 786
а някой ,който е попълвал ГДД  може ли да ми каже в част III и  IV какво трябва да се попълни
в част III съм маркирала само Образец 2005: Декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ за ползване на данъчно облекчение за деца , но за нея нищо не пише в част 4
В част 3 трябва да се отбележат и доходите. Не може да се ползва данъчно облекчение, без да се декларират доходите преди това. Ще се зареди за попълване и съответното приложение за вида доход.

# 133
  • Мнения: 58
а някой ,който е попълвал ГДД  може ли да ми каже в част III и  IV какво трябва да се попълни
в част III съм маркирала само Образец 2005: Декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ за ползване на данъчно облекчение за деца , но за нея нищо не пише в част 4
В част 3 трябва да се отбележат и доходите. Не може да се ползва данъчно облекчение, без да се декларират доходите преди това. Ще се зареди за попълване и съответното приложение за вида доход.
Благодаря
значи ако имам само трудови, маркирам и първото поле 2011

# 134
  • Мнения: 4 268
За следващата година гласуваха ли дали ще има облекчения или отново остава по 20 лева на дете?

Общи условия

Активация на акаунт