Данъчно облекчение 2021

  • 19 204
  • 216
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 14 792
Да от 2015 съм при същия работодател. Страничен въпрос, от началото на декември съм с +ПСР, ако поискам болничен(но трябва да прекъсна неплатения и после пак да го удължа до колкото разбрах) , той брои ли се към доходите свързани с данъчното облекчение?
Нямам представа.

# 106
  • София
  • Мнения: 1 632
Да от 2015 съм при същия работодател. Страничен въпрос, от началото на декември съм с +ПСР, ако поискам болничен(но трябва да прекъсна неплатения и после пак да го удължа до колкото разбрах) , той брои ли се към доходите свързани с данъчното облекчение?

Здравейте, да за първите 3 дни от болничния се дължи данък.
Иначе най-вероятно сте в неплатен до 3 год., а не до 2 год. на дете.

# 107
  • Варна
  • Мнения: 256
Не го написах в правилния ред. До април 2021 в отпуск за отглеждане на дете до 2 г, след това взех всичкия полагащ се платен , детето не можа да започне ясла и пуснах неплатен за отглеждане на дете до 8г, който максимума му изтича януари.
   Да не разводнявам темата, по-скоро всичките ми въпроси се въртят дали таткото ме възпрепятства заради това, че никъде не се води на работа, не е осигурен? Защото поради този факт съм лишена дори от целевата помощ,когато детето беше онлайн, сега пък сме в карантина.

# 108
  • София
  • Мнения: 1 632
Не го написах в правилния ред. До април 2021 в отпуск за отглеждане на дете до 2 г, след това взех всичкия полагащ се платен , детето не можа да започне ясла и пуснах неплатен за отглеждане на дете до 8г, който максимума му изтича януари.
   Да не разводнявам темата, по-скоро всичките ми въпроси се въртят дали таткото ме възпрепятства заради това, че никъде не се води на работа, не е осигурен? Защото поради този факт съм лишена дори от целевата помощ,когато детето беше онлайн, сега пък сме в карантина.

Не, определящото е Вие да имате доход и да сте внесли данък и да нямате задължения.

# 109
  • Пловдив
  • Мнения: 5 031
Работя само на трудов договор. До тази година винаги съм си ползвала данъчното облекчение с декларация към работодателя. Но тази година, работодателят отказва да ни ги изплати, като се мотивира, че фирмата е в лошо финансово състояние, а сме много хора с деца. Да съм подавала януари декларация към НАП и да си ги взема оттам. Има ли такова право и как мога да си получа парите?

Не съм подавала досега годишна данъчна декларация. Имам доходи само и единствено от един трудов договор, на който съм повече от 7г. Бащата да ги вземе не е вариант при нас.
Какво трябва да направя? Да подавам годишна данъчна декларация? Или?

ПП: нямам задължения.

Последна редакция: пт, 10 дек 2021, 12:39 от *Бенджи*

# 110
  • Мнения: 6 791
Подавате си декларация в НАП по чл 50 и към нея тази декларацията по чл. 22в. Никой не ви кара да декларирате доходи извън тези по ТД. И аз попитах дали работодателят има право да откаже, защото при нас ситуацията е сходна. Работодателят на мъжа ми отказва, а аз в момента съм в отпуск по майчинство. Така че и ние догодина ще подадем в НАП.

# 111
  • София
  • Мнения: 14 792
Имат право да откажат работодателите - сумите са големи и при много служители става непосилно за тях.
Бенджи, извади си ПИК от НАП и догодина(май февруари ставаше видима декларацията) ще влезеш с него в профила си там и ще намериш данъчната декларация по чл. 50 попълнена и готова с данните от работодателя. Ще отбележиш, че ще подадеш и декларация по чл. 22, ще се зареди и тя за попълване и я подаваш онлайн. Много е лесно по този начин, ако има някъде грешки, системата алармира къде да се поправи.

# 112
  • Пловдив
  • Мнения: 5 031
yovanka, много благодаря за прекрасното обяснение! Дори за лаик като мен, стана ясно. Още веднъж благодаря!

# 113
  • Мнения: 2
Здравейте! Имам следният казус- тъй като съм на минималната работна заплата, а съм с две деца от различни бракове не знам какво да правя,за да прибера максималното данъчно облекчение. Първо си мислех татковците на децата да подадат декларациите,но единият (с който съм разведена) има неплатени осигуровки и този вариант отпадна. Дали е удачно аз да подам за голямата ли дъщеря,а мъжът ми за малката? Че нещо ми е ясно как мъжа ми ще подаде за разликата,при положение,че пише,че не може и двамата родители да кандидатстват

# 114
  • София
  • Мнения: 1 632
Здравейте! Имам следният казус- тъй като съм на минималната работна заплата, а съм с две деца от различни бракове не знам какво да правя,за да прибера максималното данъчно облекчение. Първо си мислех татковците на децата да подадат декларациите,но единият (с който съм разведена) има неплатени осигуровки и този вариант отпадна. Дали е удачно аз да подам за голямата ли дъщеря,а мъжът ми за малката? Че нещо ми е ясно как мъжа ми ще подаде за разликата,при положение,че пише,че не може и двамата родители да кандидатстват

Вие подавате за 1-то дете /на таткото с неплатени осигуровки, с който сте разведена/.
За другото дете подава таткото - настоящия мъж.
И 2-мата може да подадете при работодателя, ако работите на трудови договори.

# 115
  • Мнения: 2
Здравейте! Имам следният казус- тъй като съм на минималната работна заплата, а съм с две деца от различни бракове не знам какво да правя,за да прибера максималното данъчно облекчение. Първо си мислех татковците на децата да подадат декларациите,но единият (с който съм разведена) има неплатени осигуровки и този вариант отпадна. Дали е удачно аз да подам за голямата ли дъщеря,а мъжът ми за малката? Че нещо ми е ясно как мъжа ми ще подаде за разликата,при положение,че пише,че не може и двамата родители да кандидатстват

Вие подавате за 1-то дете /на таткото с неплатени осигуровки, с който сте разведена/.
За другото дете подава таткото - настоящия мъж.
И 2-мата може да подадете при работодателя, ако работите на трудови договори.
Много благодаря! Весели празници! 🎄

# 116
  • София
  • Мнения: 14 792
За тези, които ще подават декларации в НАП: оттам са обявили, че готовите формуляри, попълнени с всички ваши данни и суми, ще са достъпни в началото на март.

# 117
  • Мнения: 2 742
Облекченията за деца се изплащат с януарска та заплата, нали така?

# 118
# 119
  • Мнения: 2 663
Мъжът ми днес е получил фиш със заплатата за м.декември и там е нанесено данъчното облекчение. Облекчението се изплаща от неговият работодател.

Общи условия

Активация на акаунт