Ужас от подстригване при 5 годишно!

  • 2 653
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2 735
Има ли и други, при които подстригването на дете е жив ужас и почти невъзможно?
Детето е със СОП, много е лъчезарно и любопитно, но види ли ножица е потрес!
Психоложката каза, че щяло да отмине, да, ама не, с годините е същото.
Нямам решение. Sad

# 1
  • Кърджали
  • Мнения: 10 291
Синът ми е на почти 6, но дойде ли времето за подстригване ми иде да се хвърля през терасата. Реве все едно жив го дерат. Май има само един единствен път, при който нямаше драми, бях се зарадвала че явно е свикнал, но на следващият път си навакса с рева.
Не знам,нямам идея как ще претръпне.

# 2
  • София
  • Мнения: 62 595
Трябва ли непременно да го подстригвате? Косата си е негова и явно я смята за неделима част от себе си. Вече и момчета, и момичета са с дълги коси, момченца гледам са някак вързани на ниска опашка или горе високо на темето, прегъната на две опашка.

# 3
  • Мнения: 2 735
Влиза му в очите, иначе нямам против да е с дълга коса, но все пак..

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
Вижте момчешки прически за дълга коса и изберете как да я връзвате или защипвате. Преди време виждах момченца със съвсем тънки диадеми, от онези като спирали или като гребени, вижда се само тънка част от нея.

# 5
  • Мнения: 12 170
Ако проблемът е страх от ножицата, може ли да му дадете да изрязва нещо, за да свикне с инструмента? Има и кукли за прически, да наблюдава клипче?

# 6
  • Мнения: 12 808
Опитайте да го баламосате с някое любимо филмче. Моят опит е, че са като дрогирани с тези филмчета.

# 7
  • Мнения: 3 552
При моето дете все още подстригването също е див ужас, а е вече на 11. Може би леко е поотшумяло с годините, но съвсем леко. Подстригвам я аз веднъж в годината. Изключено е чужда ръка да я пипне по косата. На около 7 пробвах за първи път да я заведе на фризьор. Преди това все аз се мъчех. Реших, че вече е голяма, да ама не. И така продължавам аз. Тя също изпитва ужас и да и вържеш косата на опашка. Ходи с разпусната коса. Нито филмчета, нито клипчета, нищо не помага.

# 8
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм съгласна с баламосването. Косата е част от тялото на детето по същия начин , по който твоята коса е част от твоето тяло. Ако теб те баламосаме така с нещо и те подстрижем хубаво ли ще ти бъде? Трябва да имаме уважение към децата, те не са предмети, а отделни хора и за тях е дор още по-важно да имат контрол върху себе си, а косата и ноктите са им важни. Затова много деца реват не само при подстригване, а и при рязане на нокти.

# 9
  • Мнения: 3 552
Моето няма проблем да му вземеш косата, т.е. подстрижеш. Проблемът е в пипането на косата, или пък индиректно защото се дразни и скалпа, чрез пипането на косата и това му пречи. Не е дала обяснение, не разрешава пипане на коса, сама си я е къпе от много малка. Дава да я галиш по лице.

# 10
  • Мнения: 12 808
Според мен на едно малко дете самата процедура му изглежда опасна, бои се, че ще го боли, бои се от ножицата и нокторезачката - такива едни страхове. Вече 11-годишното защо не дава да го подстригват - то и само може да си каже и родителят да се съобрази.

# 11
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма значение. Всеки има някакви неща, които не иска. Един не иска да го подстригват, друг да му пипат косата, трети лицето, четвърти нещо друго.  Рано или късно всички се престрашават или им става интересно или по някаква друга причина.

# 12
  • Мнения: 8 872
Идете на детски фризьорски салон, столът да прилича на автомобилче. Фризьорките там имат опит с деца.
Дете на 5г разбира, трябва да му се обясни какво ще му правят. 

Гледах един ушен лекар как убеждава детето да даде ухото си, първо му показва, "това е една лампичка, искам да погледна ухото ти, - светва с лампата на дланта му.  След това, извади един остър инструмент, пак докосна дланта на детето и му каза, "сега с  това трябва да погледна нещо", накрая даде на детето да поиграе с една магнитна дъска в кабинета, докато пишеше рецептата, и извади една дребна играчка за награда, като дава детето само да си избере играчката от чехмеджето му.

# 13
  • Мнения: 3 552
Дано детето на помбер свикне! Аз например не можах да свикна да се возя в асансьор ( не е същото, но подобно).

# 14
  • Мнения: 900
И ние водим нашето момче само на детски фризьор,  където, хората са търпеливи, свикнали са на ревове, тръшкане,страх от фризьор и пипат бързо.За 6 минути сме със супер прическа плюс торбичка с лакомства.
Момченца с дължи коси ми е много антипатично  и неприятно и първата асоциация е мързеливи родители,  на които не им се занимава.Въпреки разбира се, че дългата коса е по-трудна за поддръжка- тройно време за съхнене, ресане минимум 2 пъти дневно и т.н.Моето дете мрази да го пипат по косата и ресането дори е проблем й така че 1 подстрижка =3 месеца спокойствие.
Бих посъветвала да му давате машинката на тате и да му демонстрирате, че не боли.Можете да пробвате на играчки например както ги залъгваме да хапват Grinning

# 15
  • Варна
  • Мнения: 25 258
Три месеца спокойствие? Моето преди го водех на фризьор на месец и половина - два и ставаше като разплетена кошница, след три месеца ще му връзвам опашки Joy Като малък и той изпадаше в ужас и не искаше да ходи на фризьор, сигурно една година само надничаше през вратата, докато накрая се престраши. Но пък не е имало проблем аз да го стрижа.

# 16
  • Мнения: 900
В интерес на истината изчаках дори 4 месеца този път.Явно по-бавно му расте косичката Grinning
Ако на него му е стрес фризьора то за мен е кошмар и отлагам колкото мога по-дълго,  което е грешно, защото колкото по-често, толкова по-бързо трябва да свикне.
Завиждам на приятелките ми, които подстригват децата си сами с машинката.

# 17
  • Мнения: 2 735
Не съм съгласна с баламосването. Косата е част от тялото на детето по същия начин , по който твоята коса е част от твоето тяло. Ако теб те баламосаме така с нещо и те подстрижем хубаво ли ще ти бъде? Трябва да имаме уважение към децата, те не са предмети, а отделни хора и за тях е дор още по-важно да имат контрол върху себе си, а косата и ноктите са им важни. Затова много деца реват не само при подстригване, а и при рязане на нокти.

И нокти не дава да се пипат. Точно. Някои деца били по чувствителни по отношение на тялото си.
Пробвахме в детски салон Пъзел, супер условия за деца, то играчки, даже филмче им пускат, пълен провал беше.
Пробвах да обяснявам, вече не помня колко пъти, разбира, но не иска.
Усещам, че все едно карам някой с фобия от високо да погледне от 20 етаж, няма преодоляване.
Пробвахме да подстрижем кукла, не, развика се и ни взе ножицата, да спрем.
Пълен филм е.

# 18
  • Мнения: 924
Моят син също изпитваше ужас до около 2 години не беше подстригван изобщо, добре че косата му растеше бавно. Един ден отидохме с баща му и той наблюдава как тате го подстригаха. После седна в него и се остави да го минат с машинката. В следващите пъти сяда на детското столче с телефона и няма проблеми.

# 19
  • Мнения: 12 170
Когато беше на годинка и 3-4 месеца заведох сина ми на фризьор, защото косичката му е гъста и много се поти. Нашата фризьорка я нямаше и отидохме при друга. Преди нас имаше малко дете, на което правеха прическа с машинка. Той просто седя и гледа. Но като дойде неговия ред и фризьорката извади машинката, въпреки, че казах че не искам светкавици и завъртулки, ама врата му да оберяла и го постига с машинка много се уплаши и рева. Така че на следващия път при моята фризьорка не искаше да седне на стола, а тя принципно не работи с деца, защото мърдат и плачат. Уговорих я да пробваме, тя не работи с машинка деца, доколкото изобщо подстригва, но няколко пъти седя в мен. Но аз подстригвам късо някъде през май като почнат горещините и може веднъж през годината малко да се оформи. Косата му е чуплива, вероятно през пубертета ще се накъдри и гъста. Харесва ми такъв - с развята грива..Той пък не обича да го решим и веднага пак се разчорля. Рядко дава след баня да го суша. Ама той до скоро (на 7г е) ревеше и като му миех главата.

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Детето си има особености и сега, след като зная доста неща, хич не бих го пипала, ако е моето - няма да си образувам нерви заради една коса или нокти. Повечето деца така или иначе започват по някакъв начин да се справят с неудобството на ноктите и ги махат сами. Може и да пробвате с нокторезачка, той сам да пробва, но аз не бих го насилвала.

# 21
  • Плевен
  • Мнения: 1 616
Моето е на почти 10 години.На една го заведохме на фризьор за пръв път.Тя му даде гребен да си играе и с машинката го мина бързо.От тогава ,та до сега аз си го постригвам.Не реве,даже му е забавно да си събира косата в шепи,докато го минавам.Иначе за миенето на косата беше проблем-рев и тръшкане до 4-5.С времето отшумя и сега даже му е готино водата да пада на главата му докато той си пее под душа.За ноктите обаче удрям на камък.Не дава да му ги режа,боляло го.Обаче реших проблема като му връчих ножичката.Сега той сам си ги реже,аз само минавам да инспектирам Simple Smile. А като беше по-малък го дебнех да заспи дълбоко и тогава се вмъквах в леглото му с ножичката Simple Smile

# 22
  • Мнения: 10 627
Аз подстригвам отгоре. Отзад е дълга до кръста му - от как се е родил бебешката му коса. Отгоре му е права, отзад - къдрава. Никога не връзвам на опашка. Хората ни гледат странно, на мен ми изглежда като някакъв фантастичен герой от японско аниме. Grinning На сестра ми - като Тарзан.
Единствения ми проблем е че покрай смяната на млечните с постоянни зъби, лапа квото му падне, включително и кичур от косата си.

Трудно стои да го подстригвам, нямаме нерви.

# 23
  • Мнения: 309
Поръчахме безшумна машинка и това е. Дразни се от космите, разбира се, но поне не реве като заклан.

# 24
  • Мнения: 23
Здравейте, моята дъщеря като по-малка изобщо не даваше да се подстригва. Бретона и влизаше в очите и аз полудявах, подстригвах го докато спи. Simple Smile После и на фризьор не искаше да се подстригва. Започнах да я водя с мен, за да види, че първо мен ме подстригват. И после я питам дали иска и тя, лека полека се съгласи. Сега даже ходи с удоволствие. Не знам дали при момче ще проработи, но е вариант.

# 25
  • Мнения: 8 872
разбира се, децата се учат чрез пример от родителите. Трябва да гледат как мама и татко ходят на фризьор. Купете му и играчки за ресане/подстригване - да преработи възприетото по темата. Щом подстригването му е страшно и изпитва емоции, да се изкарват чрез игра навън.

# 26
  • София
  • Мнения: 2 481
Пише, че детето е със СОП, поне при моето тия неща с подражаването и как се учи от родителски пример, въобще не работят вече почти 11 години. Моето е с дете коса и прическа, подхождам делово към подстригването при познат фризьор, който ни знае положението. Държа се строго и като види, че не се планирам и офлянквам някак си по -спокойно приема нещата. Иначе си ходи с мен на фризьор спокойно, важното е да не е неговата глава.

# 27
  • Мнения: 2 735
Да, със СОП е, не говори на нивото на 5 годишните, от години сме по логопеди...
Имитацията не работи, дори кучето не дава да решим или да му режем нокти. Преживява го много силно. Засега решавам проблема докато спи и колкото може в банята за секунди.
Благодаря на всички за отговорите. Simple Smile

# 28
  • Мнения: 3 784
Подстригвах сина си аз вероятно до към 4г. Слагах го стъпил на столче в банята до мивката. Както като си мие зъбите. Играе с водата, занимава се. После му предложихме да ходи с татко, при фризьорката на татко, като големите и т.н. Там по-скоро той ги забавляваше .

# 29
  • Мнения: 3 315
И моя син изпитваше ужас от подстригване, заведох го при тези големи мъжки салони, там като седна редом до другите се почувства голям и важен. Изобщо не гъкна през цялото време, от тогава нататък нямам проблем да го заведа където и да е.

# 30
  • Мнения: 1 267
Не си спомням някога да ми се е налагало да се моля или нещо от сорта на някой от синовете ми да стои нормално докато го пострижат / ходят на фризьор/, да съдействат при зъболекар или лекар или да водя преговори да си режат ноктите...Но пък аз съм лоша майка!

# 31
  • Мнения: 3 552
Да не забравяме, че питането беше за дете със СОП.

Общи условия

Активация на акаунт