Къде мога да закупя домашни продукти?

  • 1 179
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте,

Много бих се радвала, ако можете да ми помогнете да си закупя домашни продукти. Дали в някое село или малко населено място, от някоя възрастна женичка или някоя семейна мандра/ ферма, няма значение… Писна ми детето ми да е болно, заради ниското качество на храна, предлагащо се в магазините. Търся нещо истинско! Искам да ям вкусна храна, сготвена с истински продукти. Бих се радвала, ако е някъде близо до София… но и да е на около 100 км, пак няма проблем.

Благодаря ви за съдействието!

# 1
  • Мнения: 35 965
защо мислиш, че като е домашно, е с качествени продукти? нямаш санитарен контрол + на зарзавата, ако е градински, не знаеш колко изкуствена тор е слагана

# 2
  • Мнения: 10 411
Здравейте,

Много бих се радвала, ако можете да ми помогнете да си закупя домашни продукти. Дали в някое село или малко населено място, от някоя възрастна женичка или някоя семейна мандра/ ферма, няма значение… Писна ми детето ми да е болно, заради ниското качество на храна, предлагащо се в магазините. Търся нещо истинско! Искам да ям вкусна храна, сготвена с истински продукти. Бих се радвала, ако е някъде близо до София… но и да е на около 100 км, пак няма проблем.

Благодаря ви за съдействието!
Ето една подобна тема. https://www.bg-mamma.com/?topic=541500

НО само си помисли как ще ходиш на 100 км за домати, на 80 за пиле, на 50 за грозде... Не се получава точно така.
Истинско, ако си го гледаш ти. Иначе няма как да знаеш. По селата масово си ползват 1:гьоторе торове и пестициди, карантинни срокове не знаят какво е.
Ние си гледаме сами доста неща вече. Но няма да ти кажа колко е почти невъзможно да е без пръскане и торене. Много е важно да се спазват норми и карантина. А това без лаборатрен анализ няма как да разбереш дали е така.
Лятото сме на собствено производство основно. Зимата предпочитам от Лидъл да пазарувам. Приятелка работи в лаборатория, където изследват и валидират продукти за веригата, затова ми е една идея по-спокой, като знам процеса.
Можеш да пробваш и БИО магазините, но БИО също не значи, гледано без нищо. Просто имат различни допустими норми за един или друг вид остатъчно вещества, да речем или препарати, с които да се обработват..
За животните е аналогично - там са фуражи и какво ли не намесени. Пак не става точно "от някоя баба".

# 3
  • Мнения: 1 228
Писна ми детето ми да е болно, заради ниското качество на храна, предлагащо се в магазините.
Ако детето е постоянно болно, то най-вероятно причината не е в качеството на храната. Как решихте, че е точно и само от нея?
Иначе е добре човек да търси хубави домашни продукти, но чак да се вманиачава и да обикаля десетки, даже стотици (в двете посоки евентуално) километри, ми се вижда леко налудничаво. Аз също купувам, когато имам възможност, но не ми е цел на всяка цена.
Във ФБ следвам една група "Био плодове и зеленчуци за Пловдив", мисля, че има и за други градове, проверете.
За здравословните проблеми на детето обаче търсете причината и на други места.

Последна редакция: чт, 21 сеп 2023, 15:24 от Мила Атова

# 4
  • Melmak
  • Мнения: 2 986
Събота на пазар Герена идват едни помакини и продават основно млечни продукти, мед. Не съм се заглеждала подробно.

Иначе мнението ми се препокрива с тези преди моето. Торове се ползват както им падне, а за продаване никой няма да сади без изкуствена тор. Казвам го, защото свекърите ми инат градина, не ползват торове и садят колкото за домашна употреба. Ами голяма мъка е. Без пръскане просто трудно става.

# 5
  • Мнения: 2 585
Днес до ИКЕА видях щандове с месо, яйца, плодове, зеленчуци… не знам всеки ден ли ги има

# 6
  • Мнения: 14 635
На Женския пазар също идват помаци от района на Велинград.Доста хора пазаруват.Едни приятели са много доволни,аз още не съм се престрашила.Ще взема да се вдигна в края на седмицата.

# 7
  • Мнения: 4 572
Пред МЗХ в София редовно има фермерски пазар. Има вече и в много градове, излизат директно производители. Ама то ако се боледуваше от храна по магазините, да сме леглали 90% от българите. Тая идилия как отиваш и някъде някоя баба ти продава чушки и домашно сирене, недокоснати от пестициди, торове и човешка ръка я забрави. Такива здравословни проблеми можеш да си докараш от мляко на болно животно, че настинката ще ти се види песен.

За млечни - до София мога да препоръчам мандра Му-му в с. Ребро, малко след Брезник. Правят само от собствено мляко, до магазин не стига, продава се на място.
Ако искаш плодовете и зеленчуците да са с повече витамини и да са вкусни - купувай сезонни. Краставици и домати през зимата има само оранжерийни или внос кой знае откъде.
Можеш да разнообразяваш със сушени плодове, ядки. При често боледуване има добавки, които помагат на имунната система, питай личния лекар. Подправки можеш да си гледаш в саксии. Ако търсиш хубаво месо от фермер, свободно растящо, намираш си фермер, ако се съгласи да ти продаде на дребно, но то си има период, в който се коли, не е по всяко време. И цената е в пъти над тази от магазина. И да знаеш, че никой не седи и чака да идеш да си купиш, записва се предварително кой колко иска. Евентуално от фирмен магазин на някой производител.

Пилетата и по селата вече масово са бройлери и се гледат със смески от фуражен завод. Това не ги прави по-лоши.

# 8
  • Мнения: 9 526
На Женския пазар също идват помаци от района на Велинград.Доста хора пазаруват.Едни приятели са много доволни,аз още не съм се престрашила.Ще взема да се вдигна в края на седмицата.

абсолютни мошеници са, даже са признали след скандал, че медът им е китайски. яйцата категорично не са домашни.
на мен яйцата са ми голям дерт, защото масово се лъже, че продават домашни. бях намерила една жена, но последните два пъти и нейните не са домашни и се отказах. а толкова си личи.

# 9
  • Мнения: 4 572
А какво разбирате под "домашни"? Качеството на яйцата зависи основно от две неща - с какво са хранени кокошките и колко са пресни.

Магазинни не харесвам, защото масово са стари. Пресни яйца от магазин все не мога да намеря.

За качеството на храната - вече масово и домашни, и заводски кокошки се хранят със смески за носачки, особено пък ако някой произвежда яйца като за пазар. Кокошка, която пасе свободно по поляни, яде зелено, царевица и жито носи по-малко от такава, която е хранена със смески. А и поради ред промени по селата кокошки вече рядко се пускат да пасат свободно.

У нас домашните яйца все не ни стигат и купуваме редовно от семейство, което гледа носачки. Хранят ги със смески за носачки, хубавото е, че яйцата са винаги пресни. Но ако ви сложа яйце от тях, от нашите "домашни" кокошки и от магазина, стига да са пресни, трудно ще познаете кое какво е.

Освен това яйца от някакви пазари, немаркирани, кой знае откъде и как са влачени, абсурд! Откъде имаш гаранция, че кокошките или яйцата не са болни? И не е много ясно откъде е яла трева тази кокошка. В Родопите е имало уранови мини, това прехласване по чистата природа и "домашното" може да се окаже по-замърсено от заводско.

Мед си купувайте от пчелари, със сигурност имате познат или приятел на приятел, който познава пчелар. Или идете на фермерски пазар. С удоволствие ще ви продадат няколко буркана български мед, но и цената няма да е като на вносния по хипермаркетите.

И да знаете, че това, което пробутват като "мед от магарешки бодил" си е чист мед от рапица.

Общи условия

Активация на акаунт