Майчинството счетоводно - 91

  • 31 539
  • 759
  •   1
Отговори
# 690
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Болничен от личния лекар или се ползва отпуск.

# 691
  • Мнения: 117
Здравейте! Подадох си последния болничен на 01.12.2021, заедно с декларацията за първата година майчинство, тя трябва ли да излезе при болничните в сайта на нои като подадена? Не я виждам, а болничния е до 16.02.2022, той си се изплаща.

Да трябва да излезе там, но не се притеснявайте, най-вероятно от счетоводството още не са я подали т.к тя трябва да започва от 17.02.22

# 692
  • Мнения: 576
Здравейте, моля за малко помощ в разгадаването на мистерия около обезщетенията ми от НОИ. В момента тече третият ми болничен - този, който издава педиатъра. Проблемът е че получавам все различни суми от НОИ на различни дати и не схващам логиката. В същото време се осигурявам върху 1200 лв и би трябвало да взимам 90% от тях = 1080. Но НОИ никога не ми превеждат сборно такава сума за месеца ( да не би защото съм в болничен още от третия месец на бременността?) Ето преводите през последните 3 месеца:

Новмври
9 ноември: 306 лв

Декември
2 декември: 960 лв
7 декември: 131 лв
30 декември: 743 лв

Януари
11 януару: 43 лв
25 януари: 831 лв

Много благодаря на отзовалите се!

# 693
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Погрешно е да смятате, че ще получавате 90% от 1200. Обезщетението се ограничава до среднодневно нетно за периода на изчисленията.
Всеки месец има различен брой работни дни, затова се мени.
Най-лесно нещата се виждат в сайта с ПИК.
Не се чака да мине месеци и да ви преведат цялата сума.

# 694
  • Sofia
  • Мнения: 6 183
Погрешно е да смятате, че ще получавате 90% от 1200. Обезщетението се ограничава до среднодневно нетно за периода на изчисленията.
Ето това не го разбирам.
Нали според КСО се изчислява на базата на среднодневно брутно трудово възнаграждение:
Цитат
КСО чл.49 - Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход,
Последно горе-долу колко % от нетната заплата трябва да очакваме, ако не е 90%.
Извинете за глупавия въпрос, но съвсем се обърках.

# 695
  • Мнения: 105
Здравейте! Пиша тук, само защото цяла сутрин няма свободен оператор в НОИ,който да ми вдигне,а имам лазещо дете и имам онлайн лекции. Време да чета назад нямам.
Бременна съм в 4 месец, нямам 12 месеца за последните 2 години. Ако започна работа за следващите 6 месеца, имам ли право на майчинство до 2-годишна възраст?
Да доуточня: имам 2 месеца трудов стаж през юни и юли 2020година. Термина ми е на 21.07.2022.
Смятах с калкулатора, като имам само тези 2 месеца от 2020 и месеците,които ми остават до раждането. Според него ще взимам горе-долу добро майчинство,но ме интересува дали имам правото на такова?

# 696
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Brin de muguet
90% от среднодневно брутно за преиода. И се сравнява със среднодневно нетно за същия период. По-малката цифра ти е дневното обезщетение.
Не се изчислява като процент от нетната. Ако тя е била постоянан през тези 24 месеца, то и обезщетението ще е грубо около нея, като може малко да варира спрямо броя работни дни в отделните месеци.


Bubbollyna
За да имате право на обезщетение ви трябват 12 месеца осигурителен стаж, без значение кога придобит. Ако започнете работа ще имате право на отпуск за бременост и раждане, като натрупат естаж (ако нямате такъв) ще получавате и обезщетение.
"нямам 12 месеца за последните 2 години"- такова нещо никой никъде не изисква. Искат се 12 месеца без значение кога, къде и при колко работодатели придобити.

# 697
  • Мнения: 380
[Гледа се като цяло трудовия стаж, не през последните 2г. Право на майчинство ще имаш, ако имаш 12месеца стаж, 6м.са за болничните. През времето, когато не си била на ТД, се взима за база минималната заплата, нз как калкулатор ти смята и кое е добро майчинство, но предполагам, че ще е около МРЗ
Здравейте! Пиша тук, само защото цяла сутрин няма свободен оператор в НОИ,който да ми вдигне,а имам лазещо дете и имам онлайн лекции. Време да чета назад нямам.
Бременна съм в 4 месец, нямам 12 месеца за последните 2 години. Ако започна работа за следващите 6 месеца, имам ли право на майчинство до 2-годишна възраст?
Да доуточня: имам 2 месеца трудов стаж през юни и юли 2020година. Термина ми е на 21.07.2022.
Смятах с калкулатора, като имам само тези 2 месеца от 2020 и месеците,които ми остават до раждането. Според него ще взимам горе-долу добро майчинство,но ме интересува дали имам правото на такова?

# 698
  • Sofia
  • Мнения: 6 183
Brin de muguet
90% от среднодневно брутно за преиода. И се сравнява със среднодневно нетно за същия период. По-малката цифра ти е дневното обезщетение.
Не се изчислява като процент от нетната. Ако тя е била постоянан през тези 24 месеца, то и обезщетението ще е грубо около нея, като може малко да варира спрямо броя работни дни в отделните месеци.
Благодаря! Стана по-ясно.

# 699
  • Мнения: 105
[Гледа се като цяло трудовия стаж, не през последните 2г. Право на майчинство ще имаш, ако имаш 12месеца стаж, 6м.са за болничните. През времето, когато не си била на ТД, се взима за база минималната заплата, нз как калкулатор ти смята и кое е добро майчинство, но предполагам, че ще е около МРЗ
Здравейте! Пиша тук, само защото цяла сутрин няма свободен оператор в НОИ,който да ми вдигне,а имам лазещо дете и имам онлайн лекции. Време да чета назад нямам.
Бременна съм в 4 месец, нямам 12 месеца за последните 2 години. Ако започна работа за следващите 6 месеца, имам ли право на майчинство до 2-годишна възраст?
Да доуточня: имам 2 месеца трудов стаж през юни и юли 2020година. Термина ми е на 21.07.2022.
Смятах с калкулатора, като имам само тези 2 месеца от 2020 и месеците,които ми остават до раждането. Според него ще взимам горе-долу добро майчинство,но ме интересува дали имам правото на такова?
Ох значи мога да взема болничен,но за майчинство ми трябват 12 месеца.
Ами ако от сега се водя на работа за 1 година,ще станат нещата нали...

# 700
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Ще станат, но пак казвам...дори и да излезеш в болничен до 45 дневния, времето ще ти се зачита за осигурителен стаж. Но обезщетение ще се изплаща, след като се натрупа необходимия стаж.
Да разбирам, че тези 2 месеца са ви единствения стаж, така ли?

# 701
  • Мнения: 105
Ще станат, но пак казвам...дори и да излезеш в болничен до 45 дневния, времето ще ти се зачита за осигурителен стаж. Но обезщетение ще се изплаща, след като се натрупа необходимия стаж.
Да разбирам, че тези 2 месеца са ви единствения стаж, така ли?
Целият ми трудов стаж възлиза на 10 месеца и 28 дни от март 2019 година до момента.

# 702
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Значи варианта е да си намерите работа, имате нужда само от месец и малко осиг. стаж, за да получавате обезщетение.

# 703
  • Мнения: 1 038
Момичета,след свършване на болничния за раждане,приложение 2 ли се попълва до работодател за остатъка От майчинството ?
Благодаря!

# 704
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Момичета,след свършване на болничния за раждане,приложение 2 ли се попълва до работодател за остатъка От майчинството ?
Благодаря!

Болничен от педиатъра.

Общи условия

Активация на акаунт