Образователен Говорилник - 21 - Рецепта за красота

  • 25 210
  • 775
  •   1
Отговори
# 690
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Безумието 12 клас трябва да отпадне. 19 годишни на училище... се чудят къде да паркират

# 691
  • Мнения: 5 639
И …………… ти драска колата, щото харесва гаджето ти😀
На малката три пъти.

# 692
  • София
  • Мнения: 11 971
Аз съм учила до 11-ти клас. Завърших на 17 години и 11-ти клас ми беше напълно излишен. Дъщеря ми навършва 18 след два месеца, ясно ориентирана е за бъдещото си професионално развитие, гони си нещата в тази посока, задълбава в интересите си, но още 2 години трябва да пише ЛИС. Rolling Eyes

# 693
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Да, аз също съм завършила на 17 математическа, на 23 медицина. 12 клас е напълно излишен и стои само за обосновка на финансирането

# 694
  • Мнения: 5 639
На масата деца сега им трябва време да узреят.

ПП На 17 съм завършил, да не ме вземете случайно за тъп. И на 24 станах татко😀

# 695
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Аз мисля, че децата ни са по-умни от нас и се оправят съвсем не по-зле от нас!

# 696
  • Мнения: 19 294
На 5 ли сте започнали училище, че сте завършили на 17?
Или може би МГ-тата навремето са учели 1 година по-малко от езиковите?

# 697
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
В НПМГ нямаше подготве - осми клас учиш само английски, математика и профил. В девети първи срок целия материал за осми, вторият за девети плюс английски и профил (който е много напред от МОн). В 10 и 11 и втори език. Аз учех испански, от който поради лигня си спомням само 5 думи. Имам някакъв спомен, че сме учили и руски, но не помня кога и колко. Но помня учителката от гимназията...

# 698
  • София
  • Мнения: 11 971
Дъждец, навремето само ЕГ учеха 12-ти клас, останалите учехме до 11-ти.

# 699
  • София
  • Мнения: 5 008
Това лято синът ми беше на школа с ученици от различни страни в Европа - на 18 години е бил единственият бъдещ дванайсетокласник. Другите участници са били или на 17 години и също като него завършили 11 клас, или на 18, но вече приети в университет. Каза, че се е почувствал подтискащо остарял Simple Smile
Излишна година, при това мисля, че профилирането по новата програма съвсем не е в полза на оставането в училище. Нямам нищо против замисъла за профилиране, но материалът и учебниците по някои предмети са безумни - много факти, наготово дадени формули и сложна материя без предвидено достатъчно  време за тяхното извеждане, осмисляне и прилагане. Това конкретно за профил физика го пиша, но чувам, че и с биологията и химията са сходни нещата.

# 700
  • София
  • Мнения: 11 971
Така е. Единственият плюс на профилирането е, че поне последните две години няма да учат някои от предметите, които не са им интересни.

# 701
  • Мнения: 19 294
Санака, май така беше. В ЕГ също беше до 11ти клас, но подгответо се водеше нулева година. После в осми клас си учехме само предметите от осми клас, а не за две години. Сега защо на МГ-тата са им увеличили с една година следването, след като паралелките с разширено изучаване на чужд език в осми клас си учат всички предмети!? Е*ти недомислицата!
Написаното от Призма не звучи добре. Уж реформират образованието от години. Има стратегии за развитие на ключови компетентности, междупредметни връзки, приложение в практиката, а накрая пак само насипани факти.

# 702
  • София
  • Мнения: 5 253
В НПМГ нямаше подготве - осми клас учиш само английски, математика и профил. В девети първи срок целия материал за осми, вторият за девети плюс английски и профил (който е много напред от МОн). В 10 и 11 и втори език. Аз учех испански, от който поради лигня си спомням само 5 думи. Имам някакъв спомен, че сме учили и руски, но не помня кога и колко. Но помня учителката от гимназията...

Явно си по-голяма от мен. След това въведоха 12 клас и 8ми не беше само английски/мат + профил. Руски поне по мое време се учеше задължително в 9-10ти клас, после можеше да избираш.
Накратко обаче 12ти клас беше скандален, премина в подготовка за кандидатстване. Никой от другите учители (освен тези от профил)  не ни занимаваше с нищо, само тези по физическо. По цял ден обикаляхме съседските кафета и цакахме белот.

# 703
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Еми по-голяма съм та Wink то е ясно не само от липсата на 12 клас...даже на моята възраст по-голяма звучи като комплимент 😂😂
Мерси Рейни Wink

# 704
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 322
Директорката на нашата гимназия е написала 2 мейла, в които призовава родители и ученици да не сменят декларациите си от присъствено на онлайн обучение. Явно през изминалата седмица е имало доста такива случаи  основно от 12 клас. Наложително е да се отмени възможността за обучение от вкъщи, както е в момента. Как така цял клас изведнъж решава, че е "опасно" и ще си стоят вкъщи?

"С огорчение научавам от класни ръководители, че някои от Вас
сменят декларациите си от декларации за присъствено на декларации за он-лайн
обучение.

И ние учителите, и Вие родителите, и учениците знаем, че
он-лайн обучението е непълноценно, каквито и усилия да полагат двете страни.

Учебният план на нашето училище е труден, изисква голяма
активност от учениците. За предпочитане е те да са в училище и Вие, родителите
мисля че сте убедени в това.

Моля, уважаеми родители,

Помислете какво наистина желаете за вашите деца – пълноценно
образование или замяна с обучение, което е полезно само за активните ученици.
Пасивните ученици не научават нищо, преписват на изпитвания, за да получат
по-добра оценка и цялото упражнение за тях е безсмислено.

Надявам се все повече от Вас да предпочетат пълноценно
обучение за своите деца. Те вече загубиха месец и половина учебно време. Не
толерирайте мързела по никакъв начин!

Ако в семейството има някакви проблеми, заболявания,
съображения, бих ги приела. Но това не може да е валидно за учениците от цял
клас.

Разчитам на Вашето отговорно отношение към учебния процес за
децата."

И второ съобщение:
"От името на цялата педагогическа общност  Ви моля
настоятелно – не подкрепяйте незаинтересоваността на децата към училище. За това
не са виновни само те. Децата учат непълноценно вече трета учебна година и не
зная как ще бъдат заличени пропуските. Мотивацията им е паднала неимоверно
много и не само ние, а и Вие като родители, ще бъдете неприятно изненадани от
нейните последствия.

Отново заявявам, ако имате наистина важни и сериозни
основания, заявявайте он-лайн обучение, в противен случай, моля, не го правете.
Вредите на децата си сериозно по този начин.



Разчитам на родителите и на учениците от 12-ти клас да се
отнасят отговорно към тежката учебна програма, държавните зрелостни изпити и
държавните квалификационни изпити и да не толерират преминаване в он-лайн обучение.
До приключването на обучението на учениците от 12-ти клас има по-малко от
половин година."


За мен е срамно след цялото това време и стремежа да се върнат децата в училище, сега да има подобни изпълнения в стил "на мен ми е по-удобно по пижама в леглото" и то от вече големи хора на по 18 години!

Общи условия

Активация на акаунт